Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:26 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Прозаика - медитация в природатанови  
Автор Mimi2OO9 (новак)
Публикувано16.08.09 16:42



Извинявам се за изключително "земния" въпрос, но ако има тук такива, които са правили медитация сред природата (на планина напр) - как се спасявате от комарите и др. насекоми?

Аз си носех една спирала Райд, но това нарушава пълнотата на усещането, че си сред "истинска" природа. Знам, че истинската медитация не би трябвало да е на специално място и т.н, но все пак ако може да споделите опит. Все си мисля за йогите в планините - там няма ли досадни мухи и др насекоми наоколо?



Тема Re: Прозаика - медитация в природатанови [re: Mimi2OO9]  
Автор jaytee (познат)
Публикувано16.08.09 17:32



В автобиографията ма парамаханза Йогананда има един епизод за комарите. Може да ти е интересно да прочетеш. Има го онлайн на английски

(стр. 110-112).

На открито аз съм медитирал малко, само на плаж, но вечер, когато не пече силно.

Редактирано от jaytee на 16.08.09 17:32.



Тема Re: Прозаика - медитация в природатанови [re: Mimi2OO9]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано16.08.09 23:44



Много пъти. На открито и през деня няма комари, но може да има мушички. На късмет е.



На високо е добре да предвидиш нещо с качулка.

Ако имаш предвид Хималайските йоги, то на по- голяма височина не знам дали има чак толкова малки досадници.




Тема Re: Прозаика - медитация в природатанови [re: huanji]  
Автор Mimi2OO9 (новак)
Публикувано17.08.09 08:53



И аз си мисля, че в Хималаите на такива големи височини няма насекоми.
Но в Рила дори и на 2000 метра (а и на Витоша) е пълно даже с конски мухи (от преминаващите катъри, но не са само по пътищата им). А в гората и през деня има комари...и...качулката не помага - кацаха ми по бузите и носа

, по китките.



Тема Re: Прозаика - медитация в природатанови [re: jaytee]  
Автор Mimi2OO9 (новак)
Публикувано17.08.09 09:03



Прочетох откъса - и аз съм си мислела за нещо подобно. Но както се вижда и от приведения откъс - майстора е могъл да се отърве от "комареното" съзнание чрез транс, а ученикът си е страдал. Аз не съм майстор, а само ученик.

Мислех си и за нещо като куполовидна завеса, но ми се струва направо смешно, и както споменах - губи се връзката с природата.

Още - ако транса е подходящ в стая (където си относително защитен), то на открито в планината (която да кажем, не е близо до твоето жилище (ако живееш усамотен в планината)) изпадането в транс може да те защити от комарите, но може да те направи "отворен" за други опасности.

И тук опираме до - има ли психическа защита срещу (всички) физически "опасности"? Как можеш да медитираш, поддържайки такава защита?



Тема Re: Прозаика - медитация в природатанови [re: Mimi2OO9]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано17.08.09 09:13



Още - ако транса е подходящ в стая (където си относително защитен), то на открито в планината (която да кажем, не е близо до твоето жилище (ако живееш усамотен в планината)) изпадането в транс може да те защити от комарите, но може да те направи "отворен" за други опасности.
абсолютно вярно. затова - всяко нещо с времето си. чирака трябва да си държи очите отворени за нещата от реалността - майстора си ги държи отворени ако и да изглеждат затворени. може би смисълът на комарите и мухите по полянките за медитация е точно тази - да държат чирака с едно око към тази реалност?

с търоение ще се разберете



Тема Re: Прозаика - медитация в природата [re: Mimi2OO9]  
Автор izit (Wizard)
Публикувано17.08.09 09:46



Защитата, би могло да бъде снимката на Гуру, Мими. Не казвам, че това ще те предпази от ухапването на комар, но поне от "другите опасности" със сигурност. Аз винаги си увивам един шал, който е достатъчно голям, че покрива цялото ми тяло. Случвало се е да ме хапят дори през него, но рядко, в повечето случай само кръжат наоколо, и забелязх, че като спра да им обръщам внимание и се потопя във вътрешността си и в медитацията, и
те изчезват



Indeed envy is a defect; worse than any other.Rumi ☼

Тема Re: Прозаика - медитация в природата [re: Mimi2OO9]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано17.08.09 10:09



Мога да те уверя, че комарите ще те хапят независимо дали си учител или ученик и никакви психически защити няма да те спасят. Има хора, които по- не ги хапят, но това има съвсем логично обяснение, като по- ниска телесна температура(комара различава десети от градуса, ако не и стотни), нещо свързано с кръвта и т.н.

Предполагам, че хора с по- ниска обмяна на веществата търпят по- малко ухапвания. Но не съм се интересувал специално от този въпрос.

За всеки случай си носи репелент и го ползвай.

А ако искаш да се направиш на учител пред наивните, когато си в група, изпии един-два аспирина и гледай сеир.






Тема Re: Прозаика - медитация в природата [re: huanji]  
Автор Mimi2OO9 (новак)
Публикувано17.08.09 18:09



изпии един-два аспирина и гледай сеир.

Моля те кажи какво е това с аспирините?



Тема Re: Прозаика - медитация в природата [re: Mimi2OO9]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано17.08.09 21:57



Свалят температурата и комарите нападат тези по- висока такава. Разликата може да е десети, но те я отчитат.







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.