Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:43 03.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Благотворителност?нови  
Автор Kaлoмaин. (същата)
Публикувано11.08.09 20:43



Днес ми попадна една книжка - "Съвършени въпроси и съвършени отговори". Не си спомням името на този, който даваше отговорите (тези индийски имена са ми доста трудни

), но ставаше дума за интервюта на някакъв американски журналист с индийски гуру.

Направи ми впечатление разделянето на благотворителността в съответствие с проявлението на материалния свят - страст, невежество и любов. Като се споменаваше, че благотворителността е път за изчистване на кармата. Естествено само последния вид благотворителност. И като вариант на него бяха посочени даренията за Кришна-съзнание, защото там човек може да бъде сигурен, че парите му не отиват за благотворителност предизвикана от страст и невежество, а за разпространение на вярата. Със сигурност нещо не цитирам както трябва, защото видях книжката съвсем за малко, но общо взето такава беше насоката на отговора на този въпрос.

Искам да ви попитам давате ли милостиня, и смятате ли, че благотворителността може да пречисти кармата ви?



Тема Re: Благотворителност? [re: Kaлoмaин.]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано11.08.09 21:43



не вярвам, но понякога давам, когато почувствам, че си струва.

Силата е нищо без контрол.


Тема Re: Благотворителност? [re: Kaлoмaин.]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано11.08.09 22:01



Интервюто е с Прабхупада.

Зависи, голяма част от благотворителността не отива по предназначение. Лично аз предпочитам подаръците.






Тема Re: Благотворителност? [re: Kaлoмaин.]  
Автор жpв (капка в морето)
Публикувано12.08.09 00:27



здрасти. аз съм тук на гости, но темата ти ме 'хвана'.
според мен благотворителността има значение не само защото някой в нужда ще се почувства по-добре или защото някоя духовна кауза ще получи подкрепа - тези и двете са важни, разбира се. но за спасението на собствената ти душа, за очистването на кармата ти - има значение милосърдието, което преживяваш, когато даряваш. предполагам това е имал предивд автора. във всеки случай аз го имам предвид

милостта 'смазва' пантите на душата, прави обмен навън и навътре, регулира баланса, пуска по някоя и друга автентична сълза, идваща от сърцето. все хубави неща но според мен не трябва да се губи връзката с реалността - бизнеса 'просяк' не трябва да се подкрепя. затова е по-сигурно да дариш за духовна кауза, например. може би...



Тема Re: Благотворителност? [re: huanji]  
Автор Kaлoмaин. (същата)
Публикувано12.08.09 09:13



Да, човек не може да бъде сигурен.

Но как определяш дали трябва или не да дадеш помощ? Ясно е, че ако се дадат пари на някои хора, това няма да е помощ, защото ще ги изпият или ще ги дадат на боса. В същото време обаче даването на подаръци или помощи на духовни организации, не може ли да бъде тълкувано като опит за подкуп? Както християните са строили църкви и са дарявали скъпи икони на манастири, ако са направили някой голям грях. Или пък са искали да се изпише името им на дарението за църквата, за да не обърка някой на кого го дължи?

Чувала съм, че парите са си енергия, и просто трябва да се движи, за да има смисъл. От тази гледна точка може да се приеме онзи израз "Давайте, и ще ви се даде", но това не е ли някак недуховно - да даваш само за да получиш повече? (или това пък е свързано с преодоляването на страха, че утре може да нямаш) Изобщо как възприемат йогите парите? Скоро четох, че за евреите на първо място било благополучието на семейството и после на верската общност. Човек, който не може да осигури благоденствие за семейството си, не трябва да дава пари за храма - личното е на първо място. Как е при йогите? Редно ли е да отделят от залъка си, ако е малък?



Тема Re: Благотворителност? [re: жpв]  
Автор Kaлoмaин. (същата)
Публикувано12.08.09 09:16



Бизнес "просяк"? Точно така е! Преди време в един клас имаше две деца от интерната. Едното се сприятели с бодигарда в училище и на една от закуските, които получават, помоли учителката да дадат една от безплатните закуски, която беше останала на бодигарда.

Другото реагира веднага:
- Ти що му вършиш работата! Ако иска закуска - сам да си я изпроси!



Тема Re: Благотворителност? [re: Kaлoмaин.]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано12.08.09 09:35



Искам да ви попитам давате ли милостиня, и смятате ли, че благотворителността може да пречисти кармата ви?

Най-добрата благотворителност е да помогнеш на някой да се заучи как да си помага сам. Всичко останало е със съмнителен и временен ефект.

При йогите има карма, те ще казват как е.

Лично аз правя нещата по интуиция и решавам на момента, след което продължавам нататък.
Не се водя от страха, че ако не дам и изпадна в същото положение, няма да има кой да даде и на мен. Нито пък се водя от някакъв милосърден образ на добрия и състрадателен човек. Показната благотворителност се води от подобни образи, хората търсят признание и ако го няма, не биха дали. Също не бих дал и от гузна съвест и заради някакво опрощение, защото парите си ги изкарвам с много и честен труд.

___________



Тема Истинската благотворителност започва с десятъка [re: Kaлoмaин.]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано12.08.09 09:55



А какво мислиш за това?

Един мой познат, когото и ти си виждала, като бил наскоро на екскурзия в Израел, посетил Стената на плача в Йерусалим.

Там го забелязал един бдителен ортодоксален юдеин, който започнал да му обяснява на руски всичко не само за тази Стена, но и за еврейската духовност.

Накрая той му заявил:

- Надявам се, господине, да сте се убедили от думите ми, че ние, евреите, наистина сме избрания Божии народ на земята. И поради това ВСЕКИ неевреин е морално задължен да плаща десятък от всички свои доходи именно на нас.

Ако сте се убедили в това, ще ви предоставя официална банкова сметка, в която отсега нататък да внясяте Вашия десятък. А за изминалия досега период ние сме готови да приемем за компенсация само едно скромно дарение от 250 долара. Срещу това ние сме готови да удовлетворяваме всички ваши духовни нужди и незабавно да отговаряме на всички ваши въпроси.


Нашият човек бил толкова шашнат от чутото, че само проломотил някакво извинение, че е вярващ християнин и е дошъл тук да посети Божи гроб, след което побързал да се измъкне от това опасно място.



Преди няколко дни обаче една друга популярна еврейска организация с духовна насоченост обясни с циркулярно писмо на своите нови симпатизанти в България, че те също са морално задължени да и плащат десятък от доходите си, ако искат по-нататък да имат общо с нея.

В писмото бяха приведени и сериозни аргументи от древните писания.

Изобщо, след като Бог е ощастливил човечеството на тази планета със свой, избран лично от него народ, съвсем справедливо си е, всички ние, ощастливените, да си плащаме 10% за тази божествена благина.

Иначе, както узнаваме от Цайтгайст и особено от Цайтгайст Адендум някои изявени представители от избрания народ сами ще си приберат дължимото им от нас, без дори да ни питат...

Да плащаш десятък на когото трябва, не е добродетел, а морален дълг.

Добродетел е да плащаш на тях повече от това.

Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.


Тема милостиняRe: Благотворителност? [re: mo32]  
Автор Mimi2OO9 (новак)
Публикувано12.08.09 10:04



Поне на думи те са различни.

Благотворителността може и да не се изразява единствено с директно парично дарение.

Може и да греша, но мисля, че Буда беше казал - " Не оставяй просяк без да пуснеш нещо в паничката му" - било това да е дребна монета, било шепа ориз или плодове (това е прието в Индия).

Помагам с дрехи и дребни суми като анонимен дарител на два детски дома и то главно не по празниците; гледам да пусна нещо във всяка протегната ръка - имах някога угризения, че ме манипулират професионални просяци, но ги успокоих като си повтарях модифицираната максима на римското право - "по-добре на 100 фалшиви просящи да дадеш, отколкото да подминеш един нуждаещ се". В началото давах лев-два (идеята ми беше - да могат да си купят нещо смислено за ядене). Но като станаха толкова много (на ден срещам минимум 5-10), понеже моите финанси са доста ограничени и месечния ми бюджет не издържа -200лв

почнах да давам по 20-50-ст.

Колкото до показната благотворителност - е, не мисля, че води до усъвършенстване на даващия кой знае колко, но все пак за този който получава може би е за предпочитане от нищото.

Доста ми бяха противни двете шумни "благотворителни" шоута - на Нова ТВ и на БТВ, защото този медиен ресурс можеше да се впрегне за решаване на проблема из основи - как се получават и как се разпределят парите в държавата и защо държавата, не си върши задълженията да се грижи за тези деца, болни и домове. Това е основното, а не благотворителност на парче.

Балонът, че намало пари според мен се спука отдавна - видя се поне отчасти как се харчат държавните т.е. нашите пари - поръчки за милиони за псевдодейности, а хората гладуват.



Тема карматаRe: Благотворителност? [re: mo32]  
Автор Mimi2OO9 (новак)
Публикувано12.08.09 10:08



Да, смятам, че това може да пречисти кармата, но не го правя с тази цел (дори не мисля за това).

Ще ми се да кажа, че само безкористната благотворителност пречиства кармата, но не мисля че е така; мисля, че всяка благотворителност пречиства някои аспекти на кармата (а ако не е безкористна тя предизвиква нова карма за чистене, но така да се каже "в друго направление").




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.