Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:37 22.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема медитация – търся съветнови  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано18.05.09 21:02



От октомври насам правя ежедневно кратка медитация, обикновено вечер, преди нея - прости дихателни упражнения. Почти не съм пропускала ден. Искам да споделя един от ефектите: някъде след 3-4 месеца започна да се появява звън в ушите. Ако някой е чувал, как свири мокра кристална чаша, когато минаваш равномерно с пръст по ръба й – звукът е подобен, но малко по-висок. Чувам го постоянно от февруари насам! Около мен е шумно, затова повече се чува вечер, когато е по-тихо. В началото тази монотонност ми пречеше, просто се чудех къде да избягам

, но свикнах. Беше съпроводен и с дразнимост към високи тонове.

В книгата на (тя е посветена изцяло на медитацията) прочетох за дихателните упражнения следното: “В частност, с помощта на дихателните упражнения …. е възможно неестествено, насилствено навлизане в нова област... При това … човек често открива, че не е способен да се избави от звуци и видения, които се е научил да възприема“.

Вярно, това не е “йога медитация” и това не е единственият ефект, но реших все пак да попитам в клуб “Йога” – нали и дихателните упражнения, и медитацията заемат важно място в йога практиките. Някой има ли подобен опит? Какво бихте посъветвали?



Тема Re: медитация – търся съветнови [re: amazonian]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано18.05.09 21:21



Какво точно правиш?

Шумът в двете уши еднакво ли се чува?




Тема Re: медитация – търся съветнови [re: huanji]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано18.05.09 22:08



Или алтернативно дишане, или просто "дишане"

за около 1-2 мин, после 10 мин в седнало или легнало положение със затворени очи отпускане и "празнота на ума", гледам да е по едно и също време всеки ден, но не винаги се получава.

Да, еднакво се чува, освен ако не съм затиснала едното ухо . В някои случаи изведнъж се усилва - или при нервност, или - забелязах - като плувам кроул. Тогава опитах наглед невъзможното - да плувам кроул като дишам спокойно и така не се усилваше.



Тема Re: медитация – търся съветнови [re: amazonian]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано18.05.09 22:29



Ако си запушиш ушите, услива ли се звука?

Силата е нищо без контрол.


Тема Re: медитация – търся съветнови [re: DarthVader™]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано18.05.09 22:58



Не

. Дано не е "личен проблем", с който да досаждам на останалите. Друг интересен ефект е подобряването на координацията дишане/движение при кроул, съответно на издръжливостта, което знам със сигурност, че е от дишането и медитацията, защото преди съм се опитвала безуспешно години наред.



Тема Re: медитация – търся съветнови [re: amazonian]  
Автор mo32 (23om)
Публикувано18.05.09 23:33



При всяка медитативна техника, се работи с енергия. Звън в ушите се получава, когато енергията се изкачи в главата.

Можеш да имаш всякакви осезателни усещания - вкусови, визуални, тактилни(по кожата), свързани с миризма/обонятелни/, и въпросното звънтене.

Ще ти кажа 2 начина да се избавиш от звънтенето, които можеш да комбинираш:

1. Първият е да се концентрираш в областта между бъбреците, която се намира върху гръбначния стълб и да синхронизираш това с дишането(дълбоко равномерно, нормално). По тоя начин енергията, която се е концентрирала в главата, слиза надолу. Това е област, така че не е някое точно определено място, просто се концентрирай там, където си го представиш

2. Вторият е да стъпиш на земята, може права или седнала, така че стъпалата ти да са опрели здраво на земята. Концентрирай се в стъпалата. Главата и стъпалата са като 2 полюса и като се концентрираш в стъпалата, много лесно ще свалиш енергията там.

Третото нещо не е пряко свързано с твоя проблем, но помага и успокоява - разтрий корема с длани, сложени една върху друга, с равномерни и нежни движения. По тоя начин "паркираш" енергията и тя не прави бели. Като ти потрябва, си я ползваш.

Преди време бях прекалил с едни практики и си бях направил главата на камбана. Чак започна да ми избива кръв от носа, въобще - картинка. С горните неща, които ти описах, много бързо и ефективно се справих с проблема.

Бих ти препоръчал и да изпълняваш някоя мантра, а ако не знаеш, ОМ (АУМ) е универсална. Звукът (трептенията) хармонизират енергията на тялото.

Ако искаш пробвай, а ако пробваш, бих се радвал да споделиш дали е помогнало.

Това, което изпитваш е често срещано, така че много хора са се сблъскали с него. Не се отказвай и Успех!



___________

Редактирано от mo32 на 18.05.09 23:36.



Тема Re: медитация – търся съвет [re: mo32]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано18.05.09 23:55



Много благодаря! Да, май се концентрирах в главата. Всъщност сега си спомням, че в началото имаше някакви реакции на сърдечния ритъм - рязко ускоряване - и затова изкачих вниманието нагоре.

Между другото, открих, че -

успокоява - понеже ниските тонове уравновесяват свръхчувствителността към високите (има го и като Prayer to Chenrezi в Окултизъм).

Ще пробвам и ще пиша





Тема Re: медитация – търся съветнови [re: amazonian]  
Автор mo32 (23om)
Публикувано19.05.09 00:19



Всъщност сега си спомням, че в началото имаше някакви реакции на сърдечния ритъм - рязко ускоряване - и затова изкачих вниманието нагоре.

Областта на гърдите е друга чувствителна област. Много хора имат неправилна стойка + неправилно дишане. Затова енергията там е доста застояла и трудно протича.

Когато енергийния поток се насочи към гърдите, може да се почувства сърцебиене, тежест, затруднено дишане и други усещания. С времето и те отшумяват. При проблеми в тая област, описаните в предния пост методи също действат. Това е така, защото областта на бъбреците и стъпалата са естествени предпазни клапани на тялото.

Ако позволиш и още един съвет - комбинирай медитацията с асани или дори някаква гимнастика, спорт. Здравото тяло е предпоставка за по-малко проблеми при медитативните практики. Пък и движението и физическите натоварвания по естествен пък регулира движението на енергията.



___________



Тема Re: медитация – търся съветнови [re: amazonian]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано19.05.09 01:04



Мо ми взе думата от устата за физическите упражнения...Асаните не са наложени от садизъм, за да мъчат адептите...Те имат за цел да поддържат здраво тялото им и както Мо каза „да регулират енергията в тялото”, аз бих добавила за да може то да понесе енергията, която човек му стоварва от медитативната практика...

В събота бях на една лекция за медитацията според Раджа йога на Свами Сатядхарма Сарасвати, тя е ученичка на Свами Сатянанда...Каза две много важни неща в тази връзка – интровертните хора, особено тези, които имат някакви проблеми като депресия, неуравновесеност, психически заболявания и т.н. не бива да практикуват медитация, тя няма да им помогне за преодобяване на проблемите, дори е противопоказна...

За екстровертните и активни хора тя е идеалната практика...В началото на нея не са й позволявали да медитира, а са я товарили с тежка физическа дейност в ашрама...

Другото, което каза, че е изключително важна позата, да няма никакъв дискомфорт и болка в тялото докато човек медитира и да е с изправен гръбнак...А за това нали се сещаш какво помага – пак физическите упражнения и оздравяване на тялото...

Признавам, че на мен самата не ми е много ясно защо е така, но избирам да се доверя на опитен човек като нея, практикуващ 30 години йога...



Във вторник - 19 май - тя ще продължи с медитацията според Гяна йога - от 18.30 часа в зала НФА Филип Кутев, ул. Оборище (до Музея за чуждестранно изкуство - пл. Ал. Невски.) Входът струва 10 лева.



Тема Re: медитация – търся съветнови [re: Aмpитa]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано19.05.09 11:18



Много интелигентна и съвременна школа!

Поздравления!



Когато си в лодката, движи се брега.
Когато си на брега, движи се лодката.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.