Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:25 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Re: медитация – търся съветнови [re: Цap Изpoд ll]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано20.05.09 09:24



Следващия път за всяка прочетена книга ще си водя записки.

Откъде да помня къде го четох. Ставаше дума за някакъв конкретен случай през 70-те.


Между другото - не като признат източник, но нещо, което сега се сещам. Доколкото знам това е било практиката на Нешка Робева, когато гимнастичките й изпадали в депресия. Имаше една история, при която Лили Игнатова е била в много нестабилна и колкото и да са се опитвали да я успокоят не помагало. Тогава Нешка я вкарала за два часа в една зала - само тя, Лили Игнатова и пианистът. И я натоварила максимално с тренировки. В резултат - момичето се успокоило. Физическото натоварване свършило работата на два месеца преди това психическо "разтоварване". Това не е някакъв достоверен източник, но го гледах във филма на Георги Дюлгеров преди години.

П.С. - филма си беше документален - човекът вървеше подире им с камерата и непрекъснато питаше какво и защо го правят. Да не си помислиш, че ти пробутвам разни фентъзита.

Редактирано от Kaлoмaин на 20.05.09 09:39.



Тема Re: Абе кажи го просто -нови [re: huanji]  
Автор Roxy (bittersweet)
Публикувано20.05.09 10:34



дзен.





Тема Re: медитация – търся съветнови [re: Kaлoмaин]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано20.05.09 11:05



Ушните канали са си добре

В едно нещо съм сигурна: от практиката е, вервай ми! Може би не ти се вързва, защото 10 минути ти се струват нещо много кратко, но не винаги е така. Сигурно не вярваш и за плуването.

Това за интровертните е малко изкуствено. Не трябва да се слага знак на равенство между интровертен и депресиран – аз познавам един депресиран екстраверт, например.

Много е рисковано защото може да използва еднонасочеността на съзнанието, за да се депресира още повече. Директна медитация върху това, колко е зле примерно. Първо, личността трябва да се препозиционира в света около себе си, да смени ценностната система и мирогледа.

Спор няма. Но зависи от това, какво наричаш медитация – трябва ли непременно да медитираш върху нещо.

Преди всичко – звукът (не е шум, а звук, с доста висока честота, но не съм много музикална и не мога да определя нотата) не е някакъв особен проблем и няма защо да се разглежда едва ли не като заболяване. Мен повече ме интересува обяснението, отколкото как да се избавя от този “подарък”.

Както писах и в “Езотерично лечение” (там взеха да се подиграват, че съм се “минала” като правя медитация), ако решиш последователно да ходиш на фитнес (да правиш плочки, например, или “гърди”, “гръб” и т.н.), може да имаш мускулна треска, болки в мускулите, пък и да разтегнеш някое сухожилие, което да създава проблеми месеци наред. Колкото и да внимаваш, не може да избегнеш и отрицателни или притесняващи последствия. Трябва нищо да не правиш, за да няма и някакви непредвидени ефекти от действията ти.



Тема Re: медитация – търся съветнови [re: huanji]  
Автор amazonian (ентусиазирана)
Публикувано20.05.09 11:10



Тук искам да добавя нещо: може би енергията често се насочва към проблемни области, но не задължително от физическа гледна точка. «Областта на гърдите е друга чувствителна област. Много хора имат неправилна стойка + неправилно дишане. Затова енергията там е доста застояла и трудно протича» Не е само това. Застоялата енергия в тази област почти винаги е резултат на «застояли» емоции. Също и “съсредоточаването на енергия в главата” може да е следствие и от определено неспокойствие на ума.

Амрита каза, че една от функциите на асаните е да подготвят тялото за енергията, която ще протече през него. Друг вид подготовка е да освободиш всякакви натрупани емоции, даже и такива, за които не знаеш или си забравил. Здравото тяло може да е предпоставка за по-малко проблеми, но при медитацията се изчистват постепенно и други шлаки – например тези, които са натрупани от проблемни отношения, различни задънени улици, в които сме влизали или затворени кръгове – т.е. отрицателни модели, от които не можем да излезем. Почистването на ашрама (апартамента

) ще помогне, но не е достатъчно.



Тема Re: медитация – търся съветнови [re: huanji]  
Автор Цap Изpoд ll ()
Публикувано20.05.09 18:08



В отговор на:

Много е рисковано защото може да използва еднонасочеността на съзнанието, за да се депресира още повече.




Еми то може с един чук да се забиват пирони, но може и да си го биеш в главата.
Естествено, че трябва да се запознаеш с материята, но да се твърде генерално, че медитацията е неподходяща за интровертни индивиди пък били те и в депресия е меко казано нелепо.

Аз лично съм излизал от две големи и дълги депресии именно с помощта не медитативни техники, а съм доказан интроверт. Как мога да ти повярвам, че било "много рисковано"?!

Кураж, не сме сами!

Тема Re: медитация – търся съветнови [re: Цap Изpoд ll]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано20.05.09 18:12



По принцип не съм фен на Бихарската школа и не приемам доста неща от тях, включително и това за медитацията. Наистина не може да се слага всичко и всички в един кюп...




Тема пасивна медитациянови [re: huanji]  
Автор Цap Изpoд ll ()
Публикувано20.05.09 18:19



И в този ред на мисли... В депресия се прави пасивна медитация! (Това е моя личен опит)
Така се избягва опасността от това да забиеш навътре в депресията.



Кураж, не сме сами!

Тема Re: медитация – търся съветнови [re: huanji]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано20.05.09 19:22



има перфектни динамични медитаци за депресари. А и кой е казал, че медитацията е единствения лек за депресията, тя просто е черешката на тортата.

А за интровертите, че се негодни за медитация, защото е вредна за тях, е върховна глупост, която просто ме изненадва!
Виж ако някоя самотна интровертна домакиня смята, че ще се пребори с депресията с тупане накилими - категорично смятам, че ще задълбае в мания за чистота, и с микроскоп ще търси прашини и микроби в дома си. Или ще тръгне като Майкъл Джексън с маска.



Силата е нищо без контрол.

Тема Re: медитация – търся съветнови [re: Цap Изpoд ll]  
Автор mo32 (23om)
Публикувано20.05.09 21:50



Е, по-голяма глупост от това отдавна не бях чел!

А на колко хора със психически проблеми си преподавал медитация?



Основанията да не се преподават медитативни практики на лабилни или излезли от релсите хора, са много и все разумни.

На първо място "медитацията"(слагам кавички за да подчертая събирателния на понятието) е извеждане от зоната на разума и за да не полудее човек, то му трябва солидна котва, каквато се явява здравият разум. А психичното заболяване е точно излизане от тия рамки, при това неконтролируемо излизане.
Не зная какъв опит имаш със психично болни, но не виждам как можеш да преподаваш медитация и да накараш да я практикува, един шизофреник, или депресар, или еуфорик... А психо заболяванията рядко са по едно, обикновено са няколко навързани.
За да практикува медитация един лабилен човек, то трябва да да бъде воден от много, ама много напреднал напреднал учител, който може да му зададе някакви рамки, за минимална адекватност.

Което ме води до следващия обективен фактор - ти колко напреднали учители познаваш и те колко психично болни са обучили?

Виждал съм хора да падат като умрели, виждал съм хора и да крещят, да им прилошава, да повръщат и т.н. от практика на "медитация"...
На една дама, която крещеше по време на една групова медитативна практика й забраниха да я прави, защото тя казваше, че не си спомня, че е крещяла. Отделно, че всички подскочиха като опарени от зверските викове.


Хора всякакви, (д)ефекти от практиката много, така че да се обобщава с лека ръка...

___________



Тема Re: медитация – търся съветнови [re: huanji]  
Автор Aмpитa (Скорпион)
Публикувано20.05.09 22:53



По принцип не съм фен на Бихарската школа и не приемам доста неща от тях, включително и това за медитацията. Наистина не може да се слага всичко и всички в един кюп...

Кажи някоя по-добра йога-школа в България, в която човек може да се обучава...

Аз поне не се сещам... А по книги рисковете са големи...Аз веднъж вече си патих преди почти десет години от подобно самообучение, което ми охлади ентусиазма към асаните за дълго време...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.