Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:18 27.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
Тема Как преценявате хората около васнови  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано18.01.09 01:34



Алекс написа в една друга тема следното:


Просто бях си научил урока: никога да не съдя за хората по външни признаци.


Което ме провокира да Ви попитам:

Как и по какви признаци преценявате хората около вас?

Интересуваме ме също, в светлината на Йога, какво от нея ползвате при общуването си хората, какви принципи?

_________



Тема Преценките са винаги по предразсъдъцинови [re: RabbitHole]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано18.01.09 07:30



Тези "преценки" винаги се заформят в следствие на дадени предразсъдъци, след което следва и "съденето", т.е. възникването на "преценка".

Следователно преценките са нещо условно и ограничено и човек не бива да им се доверява прекалено. Да не говорим, че дадена "преценка" дори и да изглежда "адекватна" към дадена ситуация, в следващия момент е съвсем възможно изцяло да загуби "адекватността" си.

Вместо да бързаме да навлизаме в "преценки" и да действаме съобразно тях, т.е. по предразсъдъците си, е по-добре да осъзнаваме ситуацията в нейната цялост и да сме достъпни за чисто действие, незамърсено от нито един предразсъдък.

Никога не можеш да изчерпиш даден човек в каквато и да било "преценка", така че струва ли си да им се отдава такова значение?



Тема Re: Преценките са винаги по предразсъдъцинови [re: бeзпътeн]  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано18.01.09 11:51



Искаш да кажеш, че ти въобще не преценяваш хората?



_________


Тема Re: Преценките са винаги по предразсъдъцинови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.01.09 11:52



Аман с тези предрасъдъци, бе Безпътен!

Ние да не сме все още някакви пубери, че да чакаме някой по-голям авторитетен или просветлен батко да ни каже как да преценяваме хората, с които общуваме?!

Отиваш на лекар, зъболекар, адвокат, компаньонка - все едно. Тряба да им се довериш, да се оставиш в ръцете им. Ако сбъркаш, горко ти! Ще ти дадат лекарства, които по-скоро ще ти навредят, отколкото да ти помогнат, ше ти оправят така зъба, че след време можеш да проимаш още по-големи проблеми, ще ти замотат така уж ясното дело, че след това и опитен адвокат трудно ще го спечели, ще те обслужат така некадърно, че ще ти остави неприятни спомени задълго и т.н.

Знай, че качествените хора и специалисти навсякъде са малко. Че разликата от професия до призвание е от земята до небето.

И ако не се научиш още днес да разпознаваш и преценяваш светкавично хората, утре може да бъде вече много късно.

Когато към теб лети кола, ти отскачаш светкавично, за да не те смачка, блъсне или поне изпръска.

Тук е същото.

Иначе всичко казано от теб е абсолютно верно, но уви напълно неприложимо и следователно безполезно.

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.


Тема Re: Преценките са винаги по предразсъдъцинови [re: RabbitHole]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано18.01.09 11:53



Не. Просто искам да кажа какво са преценките. С пълното съзнание, че и аз правя преценки понякога, но не се оплитам прекалено много в тях.





Тема Re: Преценките са винаги по предразсъдъцинови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано18.01.09 12:04



Съвсем не отричам напълно преценките разбира се - те могат да имат своята практическа стойност, когато са изчистени от пристрастия. Например, когато решаваме да се доверим на лекар и т.н. Но какъв процент от преценките са лишени от пристрастия и изчистени от излишни предразсъдъци.

А виж сега това от Вибхути Пада на Йога Сутра на Патанджали:

III. 19.Пратяся пара-чита-джнанам
Чрез директно възприятие може да се разберат мотивите на другите.

III. 20.На ча тат са-ламбанам тася ависай бхутатват
Но това не се основава на каквито и да е умствени представи за другите.

Става дума за разбиране отвъд представите. Мигновено прозрение, не продукт на "преценки" и предразсъдъци.



Тема Re: Преценките са винаги по предразсъдъцинови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано18.01.09 12:11



III. 19.Пратяся пара-чита-джнанам
Чрез директно възприятие може да се разберат мотивите на другите.


Напълно съм съгласен.

Така можем да разберем мотивите на другите, но само ако сме душевно по-зрели от тях, защото иначе тези мотиви ще ни се струват неясни и непонятни.

Не по своя воля се ражда човек, не по своя воля живее и не по своя воля умира.


Тема Re: Как преценявате хората около васнови [re: RabbitHole]  
Автор Aye!!! (:-))
Публикувано18.01.09 12:22



Хубава тема!

Не можем да поставим Йога в рамка на стената и да прибавяме към картината по някоя нова пранаямка или по някой комплициран афоризъм, докато сме си все същите в живота. А после да се отнасяме към хората, които живеят по идентичен с нас начин като към глупци, само защото вкъщи имаме картина с пейзаж на някаква хипотетична Йога

.

Затова, когато срещна хора с йогийска нагласа, които никога не са чували за Йога или практикуват друго, не започвам да им обяснявам откъде изгрява слънцето според моите изследвания и практики или според нечии по-авторитетни. Бих изпаднала в смешна позиция.

Йога не е обособена за малцина зона и няма да бъде, освен ако ни е нужна като алиби за укриване на комплекси. Никой няма ексклузивни права тук.

Просто говоренето за някаква яма или нияма не представлява нищо, ако въпросната "норма" не влезе в употреба в живота. И не като богослови да мелим буквализми, ами да усещаме същината – това, което стои зад външния код. Демек - като става дума да речем за "ахимса", да разбираме, че един човек, работещ като касапин в магазин за месо, може да има повече ахимса от един т.нар. "йогин". Всичко зависи от отношението към нещата и от така често спряганата непривързаност.

Когато видя човек с умение да се дистанцира и различава, както и да бъде (дори относително) непривързан, за мен е важно именно проявлението на тези йогийски качества в него и в случая фактът, че знам по-добре дефинициите на последните, с нищо не ме откроява.

Мнозина отричат връзката на Йога с директното живеене. Така само обезпечават непосилността си да прилагат в живота „принципите” на Йога.



Тема Re: Как преценявате хората около васнови [re: RabbitHole]  
Автор Цap Изpoд ll ()
Публикувано18.01.09 14:39



Ти ми ба мамата с тая тема. Случая с общуването изобщо не е тривиален. Да си сам по себе си просветлен е лесна работа, но когато трябва да общуваш с други хора?!

Наистна, кое е реалистична оценка и кое е просто лепене на етикет? Това е един въпрос, който мен силно ме вълнува.

Ще взема да направя карта на хората, с които общувам. Току виж разбера къде съм...

Кураж, не сме сами!


Тема Re: Как преценявате хората около васнови [re: RabbitHole]  
Автор Meмeнтoмopи ()
Публикувано18.01.09 14:47



По делата ги преценявам,а където няма дела се осланям на интуицията си






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.