Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:37 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Лахири Махасайя — Путеводная звезда Крийя йогинови  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано21.01.09 10:07



- руски език, биография на Лахири Махасая.

_________

Редактирано от RabbitHole на 21.01.09 10:07.



Тема Re: Лахири Махасайя — Путеводная звезда Крийя йогинови [re: RabbitHole]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано21.01.09 13:11



Как се отваря този файл? Свалих го, но не можах да го отворя.

Това, че е на руски, също е минус. Трябва да е на български, или поне на английски. Кой ти владее руски в днешно време, като изключим застаряващите "интелектуалци", продукт на соц-системата?



Тема Re: Лахири Махасайя — Путеводная звезда Крийя йогинови [re: бeзпътeн]  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано21.01.09 13:27



Ето я книгата, направих я в PDF:



Твоят коментар ще ми е особено интересен! Аз я зачетох и има подробности, които ми направиха голямо впечатление, като тълкуването на Брахмачари, което е много близко до това, което си дал, но има и допълнителна част, която според мен не е по-малко важна.

А руски чете всеки, който го е изучавал като задължителен предмет в училище. За мое щастие имах прекрасна учителка по руски и чета (почти) свободно.

_________

Редактирано от RabbitHole на 21.01.09 13:27.



Тема бeзпътeннови [re: бeзпътeн]  
Автор KREDOR (кирилизатор)
Публикувано21.01.09 13:31



Как се отваря този файл? Свалих го, но не можах да го отворя.

ги отваря zip-овете (вътре в архива файлът е .DOC). Може би с повторно сваляне?



Тема Re: Лахири Махасайя — Путеводная звезда Крийя йогинови [re: RabbitHole]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано21.01.09 13:31



Ще я прочета, но поради руския, който владея не особено добре, ще ми отнеме малко повече време. И аз съм го учил, но до 7-ми клас и ми е нужно сериозно опресняване, за да може да се каже, че го владея на що годе нормално ниво.



Тема Брахмачарянови [re: RabbitHole]  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано21.01.09 18:36



Ето един абзац от книгата, който изключително много ми допадна:


"Брахмачаря – вътрешният образ на живота

В съответствие с ведическата култура, животът на ученика носи названието Брахмачаря ашрам. Повърхностното прочитане на писанията създава образ на Брахмачари като човек, който следва обет за безбрачие, но в духовен план Брахмачаря означава „Насочване навътре”. Брахма означава „Висш Аз”, а ачари означава „този, който живее вътре”. По този начин, този който живее с вътрешно съзвучие с висшия Аз (Брахма), се нарича Брахмачари.

Счита се за крайно важно да се спазва (съхранява) целомъдрие в началото на обучението. Причината за това е, че целомъдрието, което е доброволна и благочестива сублимация (издигане) на сексуалната енергия, с цел висше благо (а не механично подтискане на физическите потребности), съхранява сексуалната енергия, която да се използва за духовно израстване (придвижване напред). Без подобен контрол много трудно може да се успокои и концентрира неуправляемия ум, което води до фокусиране на вниманието върху външния свят и външни привързаности."


_________



Тема Re: Лахири Махасайя — Путеводная звезда Крийя йогинови [re: RabbitHole]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано21.01.09 18:50



Кой е писал тази "биография"? При последното си идване тук Шибенду сподели, че има някаква "традиция" да се пишат както "биографии" на Лахири Махасая, така и да се пишат неща от негово име. Както например са правили напоследък и от един известен център "Йога Никетан".



Тема Re: Лахири Махасайя — Путеводная звезда Крийя йогинови [re: бeзпътeн]  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано22.01.09 09:39



Накрая на книгата има кратка автобиография на автора на книгата.

Сам ще прочетеш от коя линия на Крия идва той.

_________


Тема Re: Лахири Махасайя — Путеводная звезда Крийя йоги [re: RabbitHole]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано22.01.09 10:22



Просто не вярвай 100 % на това, на което попадаш в интернет. Не казвам нищо за биографията, дали е вярна или не, но това, че е обявена за "биография" не я прави автоматично достоверна.

Бях питал Шибенду за някакви публикации от "Йога Никетан" от името на Лахири в интернет, които преди години псевдо-професорчето Имаго цитира като "достоверни" и "противоречащи" на Йога Сутра на Патанджали, преведени от Шибенду Лахири. Оказа се, че подони публикации от името на Лахири Махасая нямат нищо общо със самия него, просто това са коментари, които могат да се чуят от всеки срещнат пандит в Индия и са приписани на Лахири Махасая. Като "традицията" да се публикуват неща и да се приписват на Лахири Махасая съвсем не е от скоро.

Лахири Махасая е живял през 19-ти век, а тогава не е имало никакви начини за автентично записване на това, което е казал. Макар че има много легендарни истории, които се разказват за него, малко са цитатите, които са всеизвестни да са дошли като произношения от него. Едно от тях е тази песен, която често обичал да пее:

От странен вид е мойто преклонение.
На Ганг водите не са му нужни.
Не трябват никакви реликви.
Излишни са дори цветята.
Всички богове изчезват в него.
И в ликуване изгрява празнотата.



Тема Re: Лахири Махасайя — Путеводная звезда Крийя йоги [re: бeзпътeн]  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано22.01.09 12:20



Тази биография е ценна с това, че има снимани неща, писани от Лахири Махасая т.е. има документи, чиято автентичност може да се провери, а не само легенди. Хареса ми и това, че авторът подробно описва епохата, в която се ражда и живее Лахири Махасая, описва традиционното ведическо възпитание и на каква теоретична база е изградено. Харесва ми, че не представя нещата за абсолютна истина, а в определени моменти казва, че така се твърди, че това е по-скоро легенда и най-важното - казва кои са източниците.

Разбира се, че не вярвам на всичко, което прочитам, независимо къде е писано. Навремето трябваше да напиша реферат и понеже нямах достатъчно информация, реших да наглася липсващите данни. Какво беше после учудването ми, когато видях частта с данни в една статия, писана от преподавателя, който ни водеше предмета с въпросния реферат!

Много се забвлявах, но преди всичко разбрах как се прави хуманитарна наука.

Та това ми е обеца на ухото да проверявам, когато смятам да използвам дадена информация, какви са източниците и доколко може да им се вярва. Големи глупости съм чел и то от хора, които са уважавани учени.

Според мен книгата има своята ценност, особено за хора като мен, които искат да се запознаят с личността на Лахири и Крия Йога от обща култура и любопитство.

_________



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.