Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:56 17.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема чита -> чити -> пурушанови  
Автор blue orchid ()
Публикувано06.01.09 18:20



По дефиниция Пуруша е Апаринами /непроменяема/ и Акарта /бездействена/, т. е. тя е потенциалност за съзнание. Чити от друга страна е Пуруша, която е започнала да се проявява като съзнание. Съзнанието в своята чиста форма, когато не е замърсено от санскари, не е насочено към никакъв обект. Именно това ненасочено съзнание е Чити.

Чита чрез своят интелект е тази, която познава, която осъзнава светът на двойките противоположности. Тя е това обусловено съзнание, което се насочва към различните обекти и бива „оцветена” – Упарага (ІV-17) от тях. Самата Пуруша не може да осъзнае нито външните обекти, нито собствените мисли – вритите.

Така, от една страна имаме непроменливата Пуруша. Непроменлива означава, че по принцип тя не може да възприема нищо, защото в момента, в който тя възприеме ще се видоизмени, а това противоречи на нейното определение. От друга страна имаме фината материя Чита, която сама по себе си не е самосветеща, т. e. не е в състояние да възприема или осъзнава. За да може Чита да възприеме и осъзнава тя трябва да се свържe с Пуруша.

Тогава въпросът е: как на практика става така, че ние можем да знаем за Пуруша? Кой е този, който знае за Пуруша? И другия въпрос, който възниква е: как става възможно да познаваме собствените си врити? Кой е този или кое е това, което има знание за нашите собствени мисли?

Когато Чита наподобява Пуруша, тя е напълно пречистена от всякакви мисли и желания. При това условие нейния Будхи става безкрайно силен и способен да различава, и наподобява Чити. Именно този Сатва Будхи /пречистен интелект/ придобива знание за Чита и за Пуруша. Чита – обусловеното съзнание е това, което познава света, познава собствените си мисли, познава Пуруша. Колкото Чита е по-пречистена от санскари, толкова повече тя се намира в своята собствена форма. Нейният пречистен интелект – Сатва Будхи, може да различи отражението на Пуруша върху Чита, и също така може да осъзнае собствените си мисли.

Brahman





..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Това може и да ти е интересно: [re: blue orchid]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.01.09 01:09



Тук ще пусна малко цитати на Шибенду, понеже владее санскрит и е наясно със значението на тези думи.







За Санкхя дори излезе , която включва също и Пратябхиджнахрдаям - средновековна мъдрост на кашмирските шиваити, считана от мнозина за продължение на сутрите на Патанджали, та затова и книгата се казва "Санкхя и Пост-Патанджали".



Тема Re: Това може и да ти е интересно: [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано08.01.09 03:51



Очертава се интересна размяна на мнения.





Тема Re: Това може и да ти е интересно:нови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.01.09 04:43



Темата е интересна сама по себе си и да няма размяна на мнения.

Интересна, въпреки думите на санскрит в заглавито, определящи явления, които могат да бъдат обяснени и на български по много по-лесно разбираем за средния човек начин, както съм го правил сигурно не десетки, а стотици пъти.

Та, като сме тръгнали на санскрит, реших да пораздвижа сухата теория, поднесена ни от готината орхидейка, с малко цитати от Шибенду.



Тема Re: Това може и да ти е интересно: [re: бeзпътeн]  
Автор blue orchid ()
Публикувано08.01.09 16:32



ех, този Шибенду :Р :)))))))

все пак, за разлика от Брахман и Имаго, не се вълнувам особено от него и от разликите, които се явяват между нас. трябва да призная - бях застреляна от идеята, че 'концентрацията пречи на медитацията' :))))))) и това беше толкова гротескно и разтърсващо за моя свят, че едва ли не спелвах буквите, понеже не вярвах на очите си хихи :))))))) но пък после приех, че в една вселена, в която може би не съществува абсолютна истина, всичко е по определен начин допустимо. дори по определен начин се извъртях за да усетя по-добре есенцията на това отношение. но нека, все пак, да се въздържа от Шибенду и поне за сега да си остана с

разбирания. с което обаче не отхвърлям принципно твоето трезвомислие. напротив, уважавам го. а това като цяло рядко ми се случва. не смятам обаче, че основите за него са положени в теб от Шибенду, мисля че това е нещо, което самостоятелно си развил в себе си.




..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: Това може и да ти е интересно:нови [re: blue orchid]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.01.09 17:10



Няма какво толкова да се чудиш в това, че концентрацията наистина не само че не е медитация, но и пречи на медитацията - защото впримчва съзнанието в "разделеността" между субект и обект, която е илюзия, а при медитацията, случваща се в паузата между мислите, валидността на тази илюзия изчезва.

И не съм първият, който го казва, нито Шибенду е първият. Много преди него, а и след него го споделят, още от дълбока древност и времената на "Ащавакра Гита", та до по-нови времена - Ошо, Джиду Кришнамурти и т.н. Така че, ако си била малко по-запозната дори с някоя по-различна "гледна точка", пак не би трябвало чак толкова да се шокираш.

Що се отнася до "Санкхя" - при теб нещата и тук не опират до осъзнаване, а до вярване. В случая си избрала сляпо да повярваш на Сарвепалли Радхакришнан, като на тази база също толкова сляпо отхвърляш споделеното от Шибенду, при това защото е от Шибенду и не съвпада с вече прочетеното от теб от Сарвепалли Радхакришнан. А не защото наистина си разбрала нещо от Санкхя. Т.е. не подхождаш обективно, без предразсъдъци, а посредством сляпата вяра в "академични авторитети". Първо прочиташ нещо от някого, когото приемаш сляпо като "авторитет", вярваш му сляпо, след което друго нещо, несъвпадащо напълно със сухата теория на този "авторитет", го отхвърляш по същия принцип на сляпата вяра.

Та като споменах "академични авторитети" - ти вярваш сляпо и на Имаго, а наясно ли си, че той самият... не знае санскрит и възлага преводите от санскрит на друг човек, когото лично познавам? Това е вярата в авторитети - вяра в призраци, които не съществуват.

Изводът е: бъди осъзната и обективна, а не вярваща и изпълнена с предразсъдъци.



Тема Орхидейче здравейнови [re: бeзпътeн]  
Автор otBrahman (na Brahman)
Публикувано08.01.09 18:49



Хей Орхидейче къде се изгуби?



Сега за Шибенду. Той горикят НЕ ЗНАЕ САНСКРИТ!! Съвсем е въз в това отношение. Никакъв го няма. Не може да каже две думи свестно. Второ той не познава теорията също. Пълен въз е във всяко едно отношение. Говори глупости и си измисля неща които нямат нищо общо с писанията. Той е един от многото индийци, които просто могат да четат санскрит, (все едно българите да четат руски) Шибенду чете това което му попадне от разни учители като Ошо да речем, и след това си го приписва на себе си. Пълен въз, никакъв го няма в нищо. Тарикат на дребно. Тези които го следват просто им липсва здрав разум и знания, вярват му на глупостите.


Тема Re: Това може и да ти е интересно: [re: blue orchid]
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано 08.01.09 17:10



Няма какво толкова да се чудиш в това, че концентрацията наистина не само че не е медитация, но и пречи на медитацията - защото впримчва съзнанието в "разделеността" между субект и обект, която е илюзия, а при медитацията, случваща се в паузата между мислите, валидността на тази илюзия изчезва.


Концентрацията е първата начална спъпка към медитация, а медитацията е втората стъпка към самадхи. Трите заедно се наричат Самияма. Провери в сутрите ако не ми вярваш на мен. Да отричаш концентрацията значи да отричаш Патанджали, или да не го разбираш.

Онова което Шибеков се опитва да каже е по всяка вероятност някой Зен-ска история от Ошо, която няма нищо общо с Патанджали. Но тъй като на Шибека не му стига ум в главата, той не се е сетил че това което обясняват в Зен, няма нищо общо с Патанджали. Понятията са различни в двете системи, от там идва и противоречието.

Редактирано от otBrahman на 08.01.09 18:50.



Тема Re: Това може и да ти е интересно:нови [re: бeзпътeн]  
Автор blue orchid ()
Публикувано08.01.09 18:54



uh... :))))))

аз наистина съм си избрала тази санкхя. и то е, защото ми пасва на кармичните натрупвания и ми е удобна, но не и защото йогата ми се нуждае от някакви васани. напротив, тя няма нужда нито от Имаго, нито от Патанджали. за мен те са просто една логически добре издържана игра извън пустотата. както и всичко останало :)))))))

но това може да е малка спънка, по пътя ти да ме убедиш колко правдоподобен е Шибенду, защото дори и да приема, че той е носител на абсолютната истина и започна да преживявам света от нейната точка, то уверявам те, че това ще е само за известен период или в подменящи се моменти, и то по прагматични причини :)))))))

и знаеш ли защо. когато прекараш известно време в потапяне в различни светогледи, отлично съзнаваш, колко лесна е тяхната подмяна /е, някои са малко по-трудни хихи/ и колко автентично изглежда всичко, когато си вътре в един от тях. а един от тях може да бъде всичко, което ми скимне. включително и това. разбира се, освен, ако не е така :))))))))





..Y..
YYY
YYY
YYY



Тема Re: Орхидейче здравейнови [re: otBrahman]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано08.01.09 18:59



Бармане, ти също не знаеш санскрит, но за сметка на това пък принадлежиш към същата група - на вярващите. Вярваш в "свамитата"-идиоти, които са ти промили мозъка по ашрамите. И защо си пропилял живота си по ашрами, като е ясно, че от Йога абсолютно нищо не си разбрал, както вече ти обясних доста добре в

преди време.

Що се отнася до медитацията и това, че тя НЕ Е концентрация, нито пък "концентрацията е първата начална спъпка към медитация, а медитацията е втората стъпка към самадхи" - това отново го обясних много добре вече превърнала се в класика за клуба тема. И го обясних не само с мои думи, но и с цитати от Ошо, Кришнамурти, Ащавакра Гита и т.н.

Самадхи, Дхиана и Дхарана (както и всички останали елементи на Ащанга Йога) не са разделени във времето процеси; това не са етапи, а аспекти на Йога, които се случват едновременно. Пълен абсурд е да се говори, че "концентрацията е първата начална спъпка към медитация, а медитацията е втората стъпка към самадхи". Това по сектантските ашрами, където си пропилял живота, явно не са ти го казали.

ПП: Орхидейче, не вервай на бармана.



Тема Re: Орхидейче здравейнови [re: otBrahman]  
Автор blue orchid ()
Публикувано08.01.09 19:04



здрасти



купонясвам тука малко, че си опържих вегетативната система с една глупаво хрумване да я тествам на какви натоварвания издържа и как ми чанчат вритите от това хихи :)))))) човек без работа, какво да ме правиш


сега с какво се занимаваш? стана януари и чакам да оправим веданта. но ако още си зает мисля да почна да ти редактирам сутрите. само ще ти ги пускам по пощата, няма да те товаря излишно хихии





..Y..
YYY
YYY
YYY




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.