Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:05 22.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Познавате ли Риния?  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано06.01.09 10:38



Препоръчаха ми я като учител по медитация. Някакви мнения за нея?

Shine on you crazy diamond...


Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Фeйщицa]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано06.01.09 10:46



За първи път я чувам...

С какво точно се занимава?

А ти недей така, от вратата за краката...Първо започни с асани и прана яма...



Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: amrta]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано06.01.09 12:19



Някаква духовна учителка е. Води група по медитация.
А моя милост е прекалено мързелива да се занимава с асани. Пробвала съм и твърде скоро ми секва хъсът. Тази Риния ми я препоръча един приятел, който също е прилично дебел човек като мен и също посмъртно не може да се сгъне дори и в най-простите асани. Той се занимава с медитация повече от десет години и точно той от години ми налива в главата, че не ми трябва психиатър (за разлика от това, което мисля аз за себе си), а медитация. Твърди, че се чувства много добре и че вече медитира едва ли не навсякъде, докато ходи по улиците включително.



Shine on you crazy diamond...

Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Фeйщицa]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано06.01.09 15:01



Имай си едно наум.



Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: huanji]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано06.01.09 15:03



Имам си. :)))) А ти от опит ли го казваш или по принцип?

Shine on you crazy diamond...


Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Фeйщицa]  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано06.01.09 15:07



Дано ти е от полза:



_________


Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Фeйщицa]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано06.01.09 15:10



Виждал съм я няколко пъти, но някак не ми допадат някои неща. Но ти ще кажеш после повече.





Тема Внимавай с медитацията!!!нови [re: Фeйщицa]  
Автор _Bunny_ (развиваща се)
Публикувано06.01.09 15:21



Здравей,

Аз се занимавам с Йога от 6 години и най-сърдечно ти препоръчвам да пропускаш "учителите" които се занимават само с медитация, или с просветление, или с отваряне на чакрите и т.н. всякви подобни измишльотини.
Йога е цялостна система и е направена за да бъде цялостна система - това ще рече: медитация, дишане, загряване, АСАНИ (те подготвят тялото за енергията, която ще поеме при дишането и при медитацията), релаксация, начин на живот.
Основна роля играят асаните, колкото и да не ти харесват, но не може просто да ги пропуснеш и да се втурнеш към това, към което хората обикновено преминават след дълги години асани - медитацията. На няколко пъти през моята практика съм била свидетел на резултатите от такова безрасъдство и ти казвам - не са хубави, да не кажа трагични. За психиката основно!
За да имаш хубави резултати трябва да обърнеш сериозно внимание на тялото си - да го изчистиш, да го огъвкавиш, да се чувстваш добре и комфортно в него, защото то е храмът на душата и не може просто да го прескочиш по пътя на Йога.
Стига толкова от мен, а ти се замисли!

"Би било добре да се събудим преди да умрем"<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от _Bunny_ на 06.01.09 15:23.</EM></FONT></P>

Редактирано от _Bunny_ на 06.01.09 15:23.



Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: RabbitHole]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано06.01.09 19:39



Ооох, много несвързано звучи. Да не кажа налудничаво. Но може пък аз да съм твърде марксистка. ;)
Ама много е готин чичката от подписа ти. :)))

Shine on you crazy diamond...


Тема Re: Внимавай с медитацията!!!нови [re: _Bunny_]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано06.01.09 19:48



Вероятно си права, аз съм съвсем боса в материята и нямам аргументи. Единственото нещо, което ми хрумва е, че йога е традиция свързана с индуизма, а нали будистите също медитират? Четох "Тибетска книга за живота и смъртта" и там единственото предупреждение на Согиал Ринпоче за медитацията е да не се практикува в началото без духовен наставник.

Shine on you crazy diamond...


Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Фeйщицa]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано06.01.09 20:13



А на мен ми хареса. Добре си ги казва жената нещата, ако се позачетеш не е несвързано, ами си е много точно даже. Ето някои от нещата, които ми харесаха:

А Духът се поражда чрез отношенията. А отношенията ги няма в момента.

Според Риния ние гледаме само формата, която ни харесва, но ако гледаме със съзнанието, което бихме могли да имаме - отворено съзнание, ще видим само едни отношения на енергията, които пораждат живота.

Тя казва, че никой не е болен на Земята. Когато енергията на даден човек не е в равновесие, тя показвала, че той не я разбира, а не че човекът е болен. Когато хората започнели да разбират енергията, те тогава нямало да боледуват и щели да познаят тази вечност. Тогава нямало да им трябва нищо.
"Говорите си велики духовни работи и накрая се оказва, че сте пропаднали в ада. И ада го няма, и рая го няма, има само един живот, едно разбиране на нещата. За това да говорим.




Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Фeйщицa]  
Автор titiksha_ (ГАНЕША)
Публикувано06.01.09 20:46



М даа...И аз бих ти препоръчал да внимаваш и да имашедно наум. Ходил съм й на една или няколко сбирки...На мен също не ми допадат някой неща...

Има Слънца, които могат да те стоплят и през облаците
И камъни има, които дори огрети от Слънцето остават студени...

ОМ НАМО НАРАЯНАЯ



Тема Re: Внимавай с медитацията!!!нови [re: Фeйщицa]  
Автор _Bunny_ (развиваща се)
Публикувано07.01.09 00:53



Точно така, ти си права. Но ако имаш духовен наставник той непременно ще ти каже да си изчистиш тялото, за да позволиш на енергията да протича свободно. Това изчистване става с асани, Крия Йога и съответен начин на хранене.
Веднъж с компанията ми от Йогата бяхме поканени при един учител - Леон Москона- и той ни проведе медитация. След 3 години практика, 4 години вегетарианство, безброй прочистващи процедури, дни на глад и прочие, неговата медитация беше толкова силна че аз започнах да се треса цялата и много се уплаших. А той седеше и ме гледаше усмихнато и ми каза "Ти си на прав път, но трябва още много да се изчистваш и да подготвяш тялото си". Представяш ли си?
За съжаление, съм виждала хора, които се зарибяват по медитацията и не правят нищо друго и това ги отвежда на 4ти километър в усмирителна риза...

"Би било добре да се събудим преди да умрем"


Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Фeйщицa]  
Автор nonetheless (ветеран)
Публикувано07.01.09 00:57



не вярвай на хора, повярвай в себе си



Тема Re: Внимавай с медитацията!!!нови [re: _Bunny_]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано07.01.09 01:06



Как искаш да не се тресеш с тази гордост...





Тема Re: Внимавай с медитацията!!!нови [re: huanji]  
Автор _Bunny_ (развиваща се)
Публикувано07.01.09 01:12



Това което и казвам не е от гордост, много различно е всъщност - просто и разказвам за моя опит и защо не вярвам в учители , които учат само на медитация. Идеята ми беше, че колкото и да вървим, винаги има още мноооого мноооого път пред нас, понякога отчайващо много... И медитацията изглежда най-лесното- седиш си, не се движиш, не се чистиш, просто не мислиш за нищо. Но може да е много опасна.
Не съм искала да прозвучи по грешен начин.

"Би било добре да се събудим преди да умрем"


Тема Re: Внимавай с медитацията!!!нови [re: _Bunny_]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано07.01.09 01:16



Чакай сега, звучиш съвсем нормално. Нищо лошо не съм казал.



Поздрави.



Тема Re: Внимавай с медитацията!!!нови [re: huanji]  
Автор _Bunny_ (развиваща се)
Публикувано07.01.09 01:21



Поздрави и на теб
Просто това с гордостта прозвуча нападателно.



"Би било добре да се събудим преди да умрем"

Тема Re: Внимавай с медитацията!!!нови [re: _Bunny_]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано07.01.09 01:30



Що толкова мразя да обяснявам...

Отварянето на съзнанието може да се подпомогне от ограничението, отречението, практиката, но сами по себе си те нищо не значат. Когато му дойде времето то просто се случва, ако въобще, отварянето на съзнанието като израз има някакво значение...

Приемай нихилизма ми за чувство за хумор.





Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Фeйщицa]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано07.01.09 09:49



Ще правиш каквото можеш и постепенно ще напреднеш.

Имаме няколко човека в групата, на които също им е трудно да правят някои пози, но не се отказват...Bunny ти е дала много добро мнение по въпроса, на 100% съм съгласна с нея за тренирането на тялото и пречистването...Само ще добавя, че може дори да не е точно йога, може просто лечебна физкултура за заздравяване на гръбнака, но все пак по-добре йога, защото тя е цялостна система...Ще видиш как постепенно ще ти дойде енергия и ще започнеш да се чувстваш по-добре във всяко отношение ...



Тема Re: Внимавай с медитацията!!!нови [re: huanji]  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано07.01.09 11:38



Няма как да не се съглася!

Самите практики, самите методи си имат собствени малки цели - изчистване/укрепване на тялото, подобряване на дишането, успокояване на съзнанието, релаксация, намаляване на напрежението, укрепване на енергийната система на тялото и т.н. Нищо повече!

Отношението им към това, което ти наричаш "отваряне на съзнанието" е, че когато човек ги изпълнява съвестно и редовно, в него се създава едно усещане за целенасоченост, за това, че нещата стават, започва да приема, че има повече възможности, отколкото е свикнал да приема, че има. А това води до падане на бариерите, които ни казват какво можем и какво не. Паднат ли бариерите, които ни спират, нещата се случват от самосебе си.

_________



Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Фeйщицa]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано07.01.09 12:18



Риния се появи в Сахаджа йога преди 3-4г. с идеята да правим общи събирания и медитации.

Казах, и че Сахаджа йога не чувства необходимоста да се сдужава с някакво друго общество.

***



Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Фeйщицa]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано07.01.09 18:06



Мдааа, получих своя отговор, представИтелна извадка от клуба е скептична към Риния, т.е. няма да се ходи при нея.
Бъни, а по какъв начин по-конкретно медитацията уврежда психиката, когато се практикува без асани? Разбрах, че тялото се оказва неподготвено да поеме енергията, която се оприщва при дишането, но всичко това ми е прекалено смътно.

Shine on you crazy diamond...


Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Фeйщицa]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано07.01.09 19:33



Бъни, а по какъв начин по-конкретно медитацията уврежда психиката, когато се практикува без асани

Това бе бисера на вечерта. Отворете една тема за такива бисери. Ще наречем темата:
ТЕ СА НАШАТА ГОРДОСТ



***


Тема Фeйщицaнови [re: Фeйщицa]  
Автор KREDOR (кирилизатор)
Публикувано07.01.09 20:06



...по какъв начин по-конкретно медитацията уврежда психиката, когато се практикува без асани

По сигурен. Но и обратното е вярно (асани без медитация). Съотношението на процентите варира много, а и 100-те процента не са съставени единствено и само от асани плюс медитатация.



Тема Tъpcaч_нови [re: Tъpcaч_]  
Автор KREDOR (кирилизатор)
Публикувано07.01.09 20:09



...една тема за такива бисери. Ще наречем темата:
ТЕ СА НАШАТА ГОРДОСТ


Какво може да се добави тука, ти просто сам се затапваш.



Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Tъpcaч_]  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано07.01.09 21:18



Аз съм с две ръце "ЗА".

Така ще можем да поставим един любим твой бисер - оная тема в която всички ядохме бяло сладко, че нямаме учители и цитира Шви Шанкара, а се оказа, че твоя учител, няма учител



_________


Тема Re: Фeйщицaнови [re: KREDOR]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано07.01.09 21:22



Медитацията не се практикува и това, което се практикува, не е медитация.



Тема Re: Фeйщицaнови [re: KREDOR]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано07.01.09 21:23



Не отговорихте на въпроса ми практикуват ли будистите асани. Не питам от любов към спора, наистина не знам. :)

Shine on you crazy diamond...


Тема Re: Фeйщицaнови [re: Фeйщицa]  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано07.01.09 21:34



Асани...не бих се наел да кажа, дали има точно съответствие, но с различно име при будистите. Пък и има доста Направления, школи и секти в будизма, за да се обобщава.

Със сигурност зная поне 2 школи, които практикуват някаква форма на психо-физична телесна тренировка. Едните са така известните ни Шаолински монаси, от които казват са тръгнали практики като желязната ризница, укрепване на мускулите и сухожилията, изчистване/измиване на костния мозък и т.н. Подобно на асаните, тези практики се изпълняват в определени пози, като най-известната е стойка на стълба или стойка на дървото.

Другата школа за която съм чел, че имат подобни практики, това са тибетските будисти. Двама световно известни практикуващи БИ, твърдят, че са усвоили такива практики - единият е Томас Уайт, а другият е Бил Захополус.

Проблемът е, че тибетските не се преподават открито, поне аз не съм чувал, а от Шао Лин са останали само легендите. Практики, които посочих, са запазени от Даоисти.

_________

Редактирано от RabbitHole на 07.01.09 21:36.



Тема Re: Фeйщицaнови [re: RabbitHole]  
Автор Фeйщицa (ДаНеТиЕнаПътя)
Публикувано07.01.09 21:50



Ясно, благодаря. :) Благодаря и на всички, които ми отговориха за Риния. :)

Shine on you crazy diamond...


Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: RabbitHole]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано08.01.09 13:39



Така ще можем да поставим един любим твой бисер - оная тема в която всички ядохме бяло сладко, че нямаме учители и цитира Шви Шанкара, а се оказа, че твоя учител, няма учител

Учител има нужда само, този който има нужда да еволюира.
Струва, ми се че Шри Матаджи няма такава нужда.



***


Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Tъpcaч_]  
Автор titiksha_ (ГАНЕША)
Публикувано08.01.09 13:45



Да бе да и вероятно без нужда ей така просто се тръскаше/търкаляше пред Ошо.



ОМ НАМО НАРАЯНАЯ



Тема O, не-е-е :))))нови [re: Tъpcaч_]  
Автор KREDOR (кирилизатор)
Публикувано08.01.09 14:05



Учител има нужда само, този който има нужда да еволюира.
Струва, ми се че Шри Матаджи няма такава нужда.


От горното идва и следния силогизъм:
Ако: учител има нужда само, този който има нужда да еволюира
и: Шри Матаджи няма такава нужда
следователно Шри Матаджи е ВЪРХА на еволюцията!!?

По дяволите, Уили, ЗАЩО се затапваш така?



Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: titiksha_]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано08.01.09 14:32



Автор: titiksha_
а бе да и вероятно без нужда ей така просто се тръскаше/търкаляше пред Ошо.


Нещо пак ги обърка нещата.

Я дай доказателства за това, което каза или се извини.



***


Тема Re: O, не-е-е :))))нови [re: KREDOR]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано08.01.09 14:39



Автор: KREDOR
От горното идва и следния силогизъм:
Ако: учител има нужда само, този който има нужда да еволюира
и: Шри Матаджи няма такава нужда
следователно Шри Матаджи е ВЪРХА на еволюцията!!?


Ха така...


Асаните ти помагат да правиш добри заключения. Сега остава да ги осъзнаеш.

Разбира, се че ШМ е на върха. Кои друг може да издига Кундалини само с поглед.

А иначе около кервана ще има винаги кучета, които лаят без да разбират.

***


Тема Tъpcaч_нови [re: Tъpcaч_]  
Автор KREDOR (кирилизатор)
Публикувано08.01.09 14:52



Асаните ти помагат да правиш добри заключения.

Баби, то ако чаках асаните да ми помогнат за логиката бая щех да чакам.


Разбира, се че ШМ е на върха. Кои друг може да издига Кундалини само с поглед.

Значи, тебе истина - мене лъжа, ама това изречение сигурно съм го следал 1 минута мигайки. С теб просто е невъзможно да се води conversation, ти трупаш нелепост върху нелепост и си толкова самодоволен, че... просто не знам. Не си глупав, в това съм 100% убеден. Необясним си ми на мен лично, признавам :)



Тема Re: Tъpcaч_нови [re: KREDOR]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано08.01.09 15:18



Баби, то ако чаках асаните да ми помогнат за логиката бая щех да чакам.
Дай малко повече светлина.

ти трупаш нелепост върху нелепост и си толкова самодоволен, че... просто не знам.

Прав си..не знаеш, защото нямаш моята опитност в СЙ.

***



Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: Tъpcaч_]  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано08.01.09 17:02



Виждам че си вежлив и любезен, защото си по извиненията.



_________


Тема Re: Познавате ли Риния?нови [re: RabbitHole]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано08.01.09 18:04



Автор: RabbitHole
Виждам че си вежлив и любезен, защото си по извиненията.


Ти нали си имаш обица на ухото.


Нали си с едно извинение назад.

То и се изисква малко силици за това.

***


Тема Re: Фeйщицaнови [re: RabbitHole]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано11.01.09 11:59



Знаеш ли в коя школа са били тези хора, които са практикували физически упражнения в тибетския будизъм?

Мога да кажа за Нигма, че със сигурност нямат физически упражнения...Което мен лично ме дразни...

Но имат поклони примерно, които се правят стотици пъти... И след това имаш мускулна треска на точно определено място...



Тема Re: Фeйщицaнови [re: amrta]  
Автор RabbitHole (лир.герой)
Публикувано11.01.09 12:38



Не зная. Дори не съм сигурен, че произходът е тибетски. Понякога хората сменят източника по разбираеми субективни причини - примерно не върви Карате майстор 10 дан да казва, че е изучавал китайски практики; тибетски звучи много по-неутрално... Но от друга страна, мъдри хора се раждат по цял свят и съм далеч от мисълта, че познанието е съсредоточено и запазено само в Индия, Китай или Тибет.

По различни причини, тия страни са влезнали във фокуса на общественото внимание и всички се възползват от интереса към тяхната култура и то политически. Отделно, че много хора, родили се в тия страни намират лесен начин за забогатяване при ширещата се наивност, неграмотност и жажда за духовност.

_________



Тема Re: Внимавай с медитацията!!!нови [re: _Bunny_]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано12.01.09 17:15



Автор: _Bunny_
Тема: Re: Внимавай с медитацията!!!

Йога е цялостна система и е направена за да бъде цялостна система - това ще рече: медитация, дишане, загряване, АСАНИ (те подготвят тялото за енергията, която ще поеме при дишането и при медитацията), релаксация, начин на живот.


Според Патанжали йога е:
Успокояване модификациите на съзнанието. Елементи като загряване, релаксация, огъвкавяване и т.н. не присъстват в Йога Сутра.




http://sahajayoga.bulboard.com<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Tъpcaч_ на 12.01.09 17:19.</EM></FONT></P>

Редактирано от Tъpcaч_ на 12.01.09 17:22.



Тема Re: Внимавай с медитацията!!!нови [re: Tъpcaч_]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.01.09 19:49



Бързо отхвърли асана, пранаяма, пратияхара...при това с лека ръка.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.