Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:47 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема "Справяне с негативността"  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано18.10.08 16:43



Свами Шивамурти повтори думите на своя учител - свами Сатянанда:
"Не можем да си позвалим лукса да имаме дори една негативна мисъл!" и се усмихна.



Стъпка първа: разпознаване. Не винаги разпознаваме собствените си негативни мисли, като такива (затова пък винаги разпознаваме чуждите!), но това е необходимо повече от всичко.

Стъпка втора: разделяне. Негативните мисли идват от ума, но ние не сме този ум. Не сме и мислите си. Ние сме нещо друго - свидетел.

Стъпка трета: замяна на негативната мисъл с позитивна (една от техниките). Негативното мислене е въпрос на мисловни шаблони = невронни вериги. Замяната им с нови невронни вериги е трудно и не става от днес за утре, но е възможно.

И накрая - защо ни трябва да си сменяме негативните мисли с позитивни?

Посей мисъл и ще създадеш действие.
Посей действие и ще създадеш навик.
Посей навик и ще създадеш характер.
Посей характер и ще създадеш съдба.
*

*Да ме извинят познавачите за това, че не запомних дали и това е от свами Сатянянда, а също и за евентуални неточности в подробностите. Идеята ми е да споделя с вас някои по-важни моменти от лекцията на свами Шивамурти в Руския КИЦ, така, както съм ги разбрала и запомнила.

А вашето отношение/опит с негативността какви са?





Тема Re: "Справяне с негативността" [re: L.L.]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано18.10.08 19:27



Очевидно съм изпуснала нещо, което е жизненоважно за мен...

Но трябваше да стоя до късно на работа и нямаше никакъв начин да мръдна точно тази вечер... Дали някой има направен запис?



Тема Re: "Справяне с негативността" [re: L.L.]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано19.10.08 00:09



Така е.
Ако не можеш да се пребориш лесно с негативните стереотипи по правия път, нормално е да пробваш по обратния.

Действа! Знам го от личен опит.




Никога не казвай никога!



Тема Re: "Справяне с негативността" [re: amrta]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано19.10.08 13:54



За съжаление не мога да ти предоставя запис на лекцията и не знам дали някй е правил.



Други интересни неща:

Негативността не е нищо повече от програма - програма, която са ни дали родителите.
... Мисълта пътува със скорост по-голяма от тази на светлината - негативните мисли се прилепят към аурата на човека към когото са отправени и му вредят...

Можете да преодолеете чуждата негативност, използвайки чувството си за хумор.

Осъзнатостта е ключа - да бъдем осъзнати за това, че ние не сме това, което мислим, дори този, който мисли - това е само една част от нас, но ние сме и нещо друго... ние сме свидетели.

... Така аз мога да видя нещата от моя гледна точка, но също и от гледна точка на човека срещу мен, от ваша... имам повече гледни точки...

Всичко, което ни се случва е за добро - това са уроци, които имаме нужда да научим...


Час и половина преди изгрев има вълна от много благотворна енергия, носеща мир и хармония. Половин час преди изгрев има дори още по-мощна вълна от енергия, която ни подготвя за деня.... Много е добре да възприемаме тези енергийни вълни в будно състояние (пък после може пак да си легнем, ако имаме нужда от още сън)....

Редактирано от L.L. на 19.10.08 13:59.



Тема Re: "Справяне с негативността" - пълни глупости [re: L.L.]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано19.10.08 14:23



"Не можем да си позвалим лукса да имаме дори една негативна мисъл!"

Дори изговарянето на това изречение показва у този, който го изговаря негативна мисъл - негативна мисъл към самата негативна мисъл. И така вместо да се решат "проблемите" с "негативните мисли", те всъщност се усложняват. Нещо е било първо определено като "негативно", след което сме си внушили, че това "не трябва" да го има и трябва да го изрежем от себе си и по този начин се оплитаме още повече в "негативизма", от който уж се опитваме да се освободим.

И по този начин казано - способен ли е също умът сам по себе си да не допуска мисли, след като той самият е изцяло изграден от такива? И когато има някаква борба в ума - както е в това изречение, че не бивало да се допускат "негативни мисли", е съвсем елементарно да се установи, че няма никаква свобода от противоположностите, дуалностите на ума - както е в случая, когато дадени мисли се разделят на "позитивни" и "негативни", след което следва борба за задържане на "позитивното" и отхвърляне на "негативното". Но тази борба, бидейки сама по себе си продукт на разделенията, противопоставянията и дуалностите, не води до свобода от тях, а до още по-дълбоко вплитане в борбите между "приятно" и "неприятно", "изгодно" и "неизгодно", "позитивно" и "негативно" и т.н. И психологическите проблеми и произтичащите от тях конфликти не само, че не се разрешават, а напротив - усложняват се и се задълбочават.

Ето защо псевдо"йогата" на такива като Шивамурти, Ниранджан, Сатянанда и т.н. не помага изобщо за осъзнаване на проблемите, в които навлиза човешката психика, за свобода от различните проблеми, обусловености и обсебвания. Всяка ситуация е уникална и в зависимост от конкретния случай, работа може да върши както позитивното, така и негативното мислене. Няма нужда да се опитваме да култивираме каквото и да било мислене и поведение спрямо нечии предписания - защото Животът в своята неизчерпаемост, минаваща отвъд конкретните проявления, в края на краищата не се подчинява на каквито и да било опити за култивирания от страна на ограничения човешки ум.



Тема Re: "Справяне с негативността" - пълни глупости [re: бeзпътeн]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано19.10.08 14:36



Не знам дали и кой е "псевдо" и кой "истински" йога. Отидох, видях, слушах, разказах.

Преценките и шума в главата си ги сложих в задния джоб.

А свами Шивамурти... е, личните впечатления са си лични - те са си за моя употреба. Който е заинтересован - next time...



Тема Re: "Справяне с негативността" - пълни глупости [re: бeзпътeн]  
Автор blue orchid ()
Публикувано19.10.08 14:44







Тема Re: "Справяне с негативността" - пълни глупости [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.10.08 22:03



Методологически си прав. Така е.

Но по същество и аз смятам, че неганивните мисли и състояния - черни и червени - са лукс, който не само йог, но и всеки вършещ сериозна и отговорна работа човек не може да си позволи.

Разбира се правилният подход се състои в това да наблюдаваме безпристрастно нашите мисли и емоционални състояния, но също така и да спазваме определена поведенческа самодисциплина.

Това е подобно на карането на кола. Вътрешното състояние си е вътрешно състояние, но спазването на правилата за коректно поведение (аналог на правилата за движение по пътищата) не подлежат на коментар.

Когато някой гафи, той трябва да бъде санкциониран, та ако ще да е Бабаджи! Още повече, ако гафи съзнателно и нарочно!

Ако не го санкционираме, най-вероятно той самият няма да бъде възхитен от нас.



Тема Re: "Справяне с негативността"нови [re: L.L.]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано20.10.08 07:15



Мисля, че негативността е в реда на нещата. Опитите да се измъне човек от неприятните за него състояния ми приличат на опит да пазаруваш без да плащаш. Не можеш да отрежеш само положителния полюс на дуалистичен свят.

Изобщо според мен не трябва да се съдим за мислите си. Ако могат да са неутрални - отлично, но иначе - няма полза. Дори самата идея, че си допуснал негативна мисъл, вече е негативна мисъл, а ако опиташ да си контролираш "позитивността" на мислите накрая ще започнеш да ги приказваш като пчеличката в "религия" - в смисъл, че ще се опитваш насила да задържиш едно въображемо състояние.



Тема Re: "Справяне с негативността" [re: L.L.]  
Автор Kaлoмaин (асобу)
Публикувано20.10.08 07:17



Ето още нещо интересно - защо сме уязвими за чуждата негативност, ако не сме я предизвикали ние? Все пак трябва да има някакъв ключ към нас?






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.