Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:46 24.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Сикхизъмнови  
Автор p-man (8)
Публикувано30.09.08 20:59



Снощи общо взето за пръв път научих за сикхизма.

От това, което попрочетох в Нета ми се стори доста интересно учение.

Някой знае ли нещо в повече, което може да сподели по темата?



Сикхизмът йога ли е?



Тема Re: Сикхизъмнови [re: p-man]  
Автор titiksha_ (Нараяна дас)
Публикувано30.09.08 22:28



А приблизтелно какво според теб е йога и какво сикхизъм?
Иначе въпроса малко ми прилича на тоя: Християнството йога ли е?
Аз лично мисля че и сикихизма не е лишен от своите вътрешни дълбини, от своите"исихасти" или да речем от своите "суфи" или от своите езотерици и мистици(само различни думи/названия)


А как научи за сикхизма?

Редактирано от titiksha_ на 30.09.08 22:29.



Тема Re: Сикхизъмнови [re: titiksha_]  
Автор Aye!!! (член)
Публикувано30.09.08 22:34



В Сатянанда йога среди съм виждала сикхи. То тяхното (на сикхите) си е с по-религиозен оттенък, ако приемем, че е компилация от ислям и индуизъм и ако заложим на заявеното пак в същите среди, споменати по-горе - че йога не е религия. Но лично аз съм съгласна с теб, че сикхите си имат своето и могат с или без йога, могат да са или да не са наречени йоги, все тая

. Кабир ме кефи намесен в цялата каша



Тема Re: Сикхизъмнови [re: titiksha_]  
Автор p-man (8)
Публикувано30.09.08 22:50



Въпросът ми е продиктуван от желанието на ума ми да класифицира, за да се улесни

.
В момента, в които го писах ми беше ясно, че класификацийките не са кой знае колко стойностно нещо, но като ми бликат, какво да направя.

Ако ползваме терминология от Патанджали приеми, че въпросът ми "Сикхизъм йога ли е?" е една от петте вида мисловни вълни, врити: правилно знание. Твърди се, че това е единствената полезна ментална модификация

Определено ми се стори, че сикхизмът не е лишен от вътрешни глъбини, затова питах тук за него.

А научих съвсем случайно вчера за сикхизма от един прекрасен музикален поздрав на jumblies тук в темата за музикални поздрави на Инка. Докосна ме музиката, разрових се за нея и разбрах, че изпълнителката е американка, която е приела сикхизма



Поздрав пак с тази мелодия, която загатва за дълбини







Тема Re: Сикхизъмнови [re: p-man]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано30.09.08 23:53



Школата на Сант мат или Пътят на светците са сикхизъм. Но не знам дали са йога.



Бъди себе си

Тема Re: Сикхизъмнови [re: p-man]  
Автор titiksha_ (Нараяна дас)
Публикувано01.10.08 00:42





Няма лошо в квалификациите и въпросите но не знаех какво разбираш под сикхизъм. И направих някаква аналогия с християнството защото едно от нещата, които видях в нета е че сикхизма е религия.Нейните суфи и/или исихасти са може би последователите на Сант Мат. Тама се говори за Сурат Шабд Йога - Йога на вътрешния звук и светлина - ето например:



Мммм Хубаво а коя е певицата?

Редактирано от titiksha_ на 01.10.08 01:08.



Тема Re: Сикхизъмнови [re: Aye!!!]  
Автор titiksha_ (Нараяна дас)
Публикувано01.10.08 00:50



О Божествена! Мисля че от средите на Сикхите произлиза Сант Мат а там Кабир е възлова фигура. О Божествена



Тема Re: Сикхизъмнови [re: yogimax]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано01.10.08 12:01



Не зная дали изобщо е уместно да се говори за "сикхизъм" в случая или просто за сикхи. И в Саудитска Арабия всички са араби и мюсюлмани, но все пак би било прекалено да поставим знак между религия и етнос, дори когато те са тясно свързани, както в случая със сикхите.

Когато преди повече от 10 години пътувах със самолет до Лондон, с учудване открих, че един от чиновниците , които проверяваха паспортите на влизащите чужденци беше величествен и екзотичен сикх с огромна чалма и брада.

Признавам си, много бях впечатлен да видя, че Правителството на Нейно Величество е поверило този изключително отговорен и деликатен пост именно на такъв ярко открояващ се сикх .

Преди година един сикх отново ме изненада приятно. Четях негова лекция в Ню Йорк. Той беше един от най-почитаните духовни водачи на традицията Сан Мат. Внезапно той прекъсна традиционния ход на своите премъдри и интересни поучения в източен стил и за моя изненада се впусна във възхвала на ... Наполеон Бонапарт!

Учителят-сикх беше дълбоко впечатлен от това, по какъв начин се е държал Наполеон непосредствено преди съдбоносната за него битка при Ватерлоо.

През нощта той се занимавал с изготвянето на правилник за френските учулища. Сутринта в 8 часа излязал от палатката навън да се поразходи на чист въздух.

Един млад генерал развълнуван му казал: "Но, сир, битката ще започне всеки момент!

Наполеон погледнал часовника си и му отговорил невъзмутимо:

- Битката ще започне в 9 часа, а сега е едва 8 часа.

И продължил спокойно да се разхожда.

След като един учител-сикх смята за уместно да сподели своето възхищение от характера на Наполеон, мисля че още по-уместно е и ние да ценим и се учим от хора като него, въпреки, че те не проповядват на екзотични за нас езици често доста чужди на нашата душевност учения и не носят чалми или други подобни атрактивни реквизити на източния бит.



Тема Re: Сикхизъмнови [re: Aлekc]  
Автор Aye!!! (член)
Публикувано01.10.08 15:47



Започнал си някак си нон стоп да пишеш неща, с които автоматично се съгласявам





Тема Re: Сикхизъмнови [re: Aлekc]  
Автор Aye!!! (член)
Публикувано01.10.08 16:35



Само още една вметка (не искам да отклонявам темата на момчето) - именно атрактивните реквизити често се предпоставят като интерес. А Сатянанда вика: "Външният гуру действа като катализатор и взривява преживяването на вътрешния гуру. Двойствеността трябва да си отиде. Ако тя не си отиде, тогава вътрешният гуру не се проявява." Може ли еkзотиката да е водеща, а да стане такъв взрив? Съмнява ме. Никакви източни или каквито и да е други атрибути нямат отношение към нещата...

Редактирано от Aye!!! на 01.10.08 18:21.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.