Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:25 27.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема Любов и Йоганови  
Автор RabbitHole (непознат)
Публикувано28.07.08 21:53



Въпрос: Има такъв въпрос: Как да събудим Любовта в себе си, така че да можем да я разпространяваме около себе си?

Отговор: За мен любовта и състраданието са лишени от смисъл, ако са лишени от разбиране. Най-важното качество в живота не е любовта, най-важното качество в живота е разбирането. Най-важното качество в живота е отварянето на ума и сърцето, посредством разбирането. Когато разберете, тогава можете да оцените, а когато започнете да цените, вие обичате. А когато любовта дойде, тя идва със своя спътник състраданието. Така че да се казва “Да събудим любовта!” няма смисъл.
В живота си сме изпитвали любов, без сме се разбирали един друг. Двама души са влюбени един в друг, но те не се разбират един друг. И когато утихне страстта нищо не остава. Не съм ли прав? Така че нашата любов е израз на страст, тя не е истинска любов. Ако някой обича някого, какво правят те – те се прегръщат, живеят заедно, прекарват времето си заедно, но това ли е любовта, която се опитваме да разпространим? Не бих казал. Това от което имаме нужда в живота е разбирането на всичко. И разбирайки всичко, всичко ще дойде съвсем спонтанно и естествено, без да се опитвате да развивате каквото и да било. Аз ви обичам всички, но това е различно. Връзката, която имаме е различна, защото тя се основава на нещо много по-дълбоко от любовта! Тя се основава на разбирането, а разбирането е основното изискване на цялото човечество. Ако не се разбираме, ще има конфликти, ще има объркване и в крайна сметка ще има разцепление. При липсата на разбиране, любовта бива споходена от преждевременна смърт. Ето защо не ви говоря за любов, а за разбиране.

_________



Тема Re: Любов и Йоганови [re: RabbitHole]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано28.07.08 22:07



Колко теми са пускани в тази насока...









Тема Re: Любов и Йоганови [re: бeзпътeн]  
Автор RabbitHole (непознат)
Публикувано28.07.08 22:11



Темата за любовта е от вечните теми и няма нищо чудно, че е пускана. Сега споделям моето разбиране, чрез думите на човек, който много ми допада.

П.П. Виждам, че ти много си обичаш темите!



_________



Тема Re: Любов и Йоганови [re: RabbitHole]  
Автор titiksha_ (Нараяна дас)
Публикувано28.07.08 22:33



И на мен ми допада





Тема Re: Любов и Йоганови [re: RabbitHole]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано28.07.08 22:35



Няма лошо.



Добре е да се схване, че любовта не е достъпна в измерението на ума и неговите пресмятания, "условия", "причини", "правила", очаквания, изисквания и т.н.

Любовта не може да се схване от ума, не може да бъде достъпна в следствие на интелектуални заключения и "открития". Тя просто Е, когато умът е притихнал, временно прекъснал своите преследвания, когато "аз"-ът (илюзорната частица, на която се приписва "разделеност") се е разтворил в Живота, в Екстаза на Съществуването (Сат-Чит-Ананд).



Тема Re: Любов и Йоганови [re: titiksha_]  
Автор RabbitHole (непознат)
Публикувано28.07.08 22:57





_________



Тема Re: Любов и Йоганови [re: бeзпътeн]  
Автор titiksha_ (Нараяна дас)
Публикувано28.07.08 23:05



Принципно съм някак си по склонен да се съглася с теб, но... ми става интересна следндната абсурдност на ситуацията:

В отговор на:

Добре е да се схване, че любовта не е достъпна в измерението на ума и неговите пресмятания, "условия", "причини", "правила", очаквания, изисквания и т.н.




Може ли някой/нещо освен ума да схване нещо си... Заприличва ми на парадокаса Мюнхаузен....

И освен това първо:

"Добре е да се схване, че любовта не е достъпна в измерението на ума"

А след това:"Любовта не може да се схване от ума"

Според теб възможно ли е ако "любовта не може да се схване от ума" същия този ума да схване, че тя не е достъпна в измерението на ума?

И осен това кой/кое освен ума може да изкаже и/или да има опитноста че: "Тя просто Е, когато умът е притихнал, временно прекъснал своите преследвания"

Питам те защото ми се струва че може да се случи интересна дискусия.
Но няма как да не ти благодаря и да не изкажа възхищението си от:

"Тя просто Е, когато умът е притихнал, временно прекъснал своите преследвания, когато "аз"-ът (илюзорната частица, на която се приписва "разделеност") се е разтворил в Живота, в Екстаза на Съществуването (Сат-Чит-Ананд)."

Много са нежно-красиви, златисто-перлени тези редове. Красота! Направо смятай, че съм те гушнал яко в знак на благодарност и възхищение.

Редактирано от titiksha_ на 28.07.08 23:07.



Тема Re: Любов и Йоганови [re: бeзпътeн]  
Автор RabbitHole (непознат)
Публикувано28.07.08 23:14



Какъв УМ? Не случайно навсякъде любовта се свързва със сърцето (сърдечна чакра, сърдечен център и т.н.)



Едно от многото хубави неща в цитираните думи, е за това как се прави разлика между любов и страст. Много хора свързват тези две състояния в неделимо цяло, защото дълбоко в себе си усещат че те са коренно различни - че изпитват страст, а са възпитавани да ценят любовта. И понеже естествено изпитват сраст, а не знаят какво е любов, то те ги съединяват заради вътрешен комфорт. Тъжно е, но никой не ни учи как да правим разликата между тези две състояния.

Разбирането е ключа, който естествено води към появата на състрадание и любов.

Мисля, че въпроса е важен, защото много хора, усещайки липсата на любов, тръгват по разни духовни пътеки, където пък се оплитат в афери и се стига до страшни истерии. Гаджето може да разкаже за една жена, която истерично разясняваше какво представлява истинското семейство и любов, при положение, че никога не е имала собствено..., а и любов.

Тъжна работа! Ама така е като тръгваш да търсиш нещо там, където го няма.

_________



Тема Re: Любов и Йоганови [re: titiksha_]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано28.07.08 23:15



"Според теб възможно ли е ако "любовта не може да се схване от ума" същия този ума да схване, че тя не е достъпна в измерението на ума?"

Не, умът това може да си го обясни интелектуално, но е не и да го разбере наистина. Истинското разбиране е отвъд ума и е мигновено прозрение, проблясък на осъзнаването, а не игра на логиката.



Няма "път" за "достигане" на това разбиране:





Тема Re: Любов и Йоганови [re: RabbitHole]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано28.07.08 23:20



Търсейки всъщност някаква представа за това нещо.

Такъв тип търсения всъщност идват винаги от непознаването и неразбирането на това, което се търси.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.