Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:01 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Тема холотропно дишане/ребъртинг  
Автор yoga.nov (непознат )
Публикувано17.07.08 10:01



Здравейте,
става дума за вид психотерапия, методите са пряко заимствани от дихателни практики в източните системи за самоусъвършенстване (в йога е БАСТРИКА).
Най-голям принос имат Станислав Гроф ( създател на холотропната терапия) и
Ленард Ор (ребъртинг, разновидност на холотропното дишане).
Някой знае ли дали в София има лицензирани терапевти по тези методи (или поне
със сериозни успехи), и евентуално да препоръча някой специалист ?



Тема Re: холотропно дишане/ребъртинг [re: yoga.nov]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано17.07.08 15:30



Ребъртинга няма нищо общо с бхастрика, както и с капалабхати. Нито като техника на изпълнение, нито като ефект и резултати.





Тема Re: холотропно дишане/ребъртингнови [re: huanji]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано18.07.08 10:40



Съгласен. Правил съм веднъж и имах лош ефект от холотропното дишане, което е адски насилствено и неестествено. Три дни ходих като ударен с мокър парцал, отпаднал, замаян, с главоболие... да не говорим пък че ръцете ми се сковаха до ужасна болка и така стоях 2 часа. Докъде са стигнали хората да се самоизтезават само за да получат някакви спорни видения за минали животи, или да изчистят нещо, което може да се чисти по много по-естествен и неболезнен начин...

Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя


Тема Re: холотропно дишане/ребъртинг [re: yogimax]  
Автор mo33 (think)
Публикувано18.07.08 11:07



В отговор на:

Докъде са стигнали хората да се самоизтезават само за да получат някакви спорни видения за минали животи, или да изчистят нещо, което може да се чисти по много по-естествен и неболезнен начин...



Стигнали са до мързела - искат лесни и бързи резултати. Не зная само как някой се самозалъгва, че двама господа за няколко години ще 'открият' лесен и бърз начин, който други учения не са могли да открият при хилядолетия на изследване на човешките възможности. При това не са открили нищо, ами са преписвали, ама със съкращения и грешки.

Живи и здрави! Толкова искат, толкова могат!

_______



Тема Re: холотропно дишане/ребъртинг [re: yoga.nov]  
Автор yoga.nov (непознат )
Публикувано18.07.08 20:21



Все пак,не съм налагал някаква свое мнение,просто питах за ребъртинга.
Не ви ли се струва обаче,че има твърде много С Е К Т И , които злоупотребяват с термини като йога,медитация и т.н.
Като напр. т.нар. Махариши Махеш с неговата "трансцедентална медитация",
Негов последовател е холивудския режисьор Дейвид Линч. Той прилича ли ви
на йогин (Линч пуши,пие ...

)
Или разни там Ошо,мошо ,тошо ... ...
Въпросния Ошо е живял по-малко от 60 г. (!), бил е астматик ...
НЕЩО ДА КАЖЕТЕ



Тема Re: холотропно дишане/ребъртинг [re: yogimax]  
Автор лия ()
Публикувано18.07.08 20:49



При ребърдинга е нормално да се получи в началото такава реакция. Затова се препоръчва поне първите 7 пъти да се прави под наблюдение. Целта е да се изживее осъзнато травмата от раждането. За мене този метод работи и е ефективен. Какви са безболезнените начини за изчистване на дълбоки травми, ще ми е интересно.





Тема Re: холотропно дишане/ребъртинг [re: yoga.nov]  
Автор лия ()
Публикувано18.07.08 20:52



Ми, ми никви йоги не са


та нали един йогин трябва да не пие, да не пуши, да изглежда млад и здрав и по възможност да е столетник



Тема Re: холотропно дишане/ребъртинг [re: yoga.nov]  
Автор yogimax (идеалист)
Публикувано18.07.08 20:53



Извинявай, че се опитахме да ти убием ентусиазма към холотропното още в зародиш. Казахме каквото знаем, пък ти ако искаш опитай, на теб може да ти подейства добре.
Аз мисля, че от Трансцеденталната медитация има някаква полза, поне успокоява ума ако не друго. Тя е една добра релаксираща техника. А това че някой неин последовател пуши и пие си е негов проблем. Будистите пък ядат месо, и пак постигат нирвана. Всеки знае себе си. А тези психолози пък опитват да обясняват тяхната техника научно с което да я легитимират пред света. За всяка сесия холотропно дишане се плаща. Всеки път една и съща техника, а всеки път плащаш! Къде го дават така. В моя град имаше и всяка седмица плащаха по 10 лв за едно дишане. В нашата йога уж я критикуват, че е комерсиална, а нашето дишане Сударшан крия си е напълно безплатно, също веднъж в седмица го правим. Така че май по-добре секта, ама безплатно и безкористно, отколкото наука, ама платена изсмукваща финансите методично и докато си опознал своето минало току виж си се разорил.



Всяко нещо, до което се докосваш е част от пътя

Тема Re: холотропно дишане/ребъртинг [re: yogimax]  
Автор mo33 (think)
Публикувано18.07.08 21:12



В отговор на:

Всеки път една и съща техника, а всеки път плащаш! Къде го дават така. В моя град имаше и всяка седмица плащаха по 10 лв за едно дишане.



Ако плащането беше единствения кусур... дума нямаше да кажа. И аз си плащам за тренировките, на които ходя.

Проблемът, не е в парите! (сиренето е с пари, а учителите също трябва да се хранят; друг е въпроса, ако само Ролс Ройсите имат достатъчно удобна седалка за нечий изнежен гръб, ама това друга тема)

Проблемът е, че подобни методи не те учат как сам да се развиваш, не ти дават метод, с който сам да си помогнеш, а превръщат хората в пристрастени глезльовци, които при най-малък проблем тичат при психолога да ИМ приложи съответния метод. Ако не беше така, американците щяха да са най-просветлената нация, с тая психо терапевтична индустрия, която се вихри там.

_______



Тема Re: холотропно дишане/ребъртинг [re: yoga.nov]  
Автор zwerfster (speed zombie)
Публикувано18.07.08 21:32



Бе не съм запозната детайлно с трудовете му на Въпросния Ошо - ама като 6те се мре поне да е от удоволствие а не от неудоволствие
май пита6е за ребъртинг а на злобърник го обърна - пробвай сам по книжките като те интересува - задължително ли е да ти го е сдъфкал и изплйул някой предварително - 4етох някякво резуме за ребъртинга и само от примерите в него ми се изясниха определени мои модели с оглед спецификата на пръкването ми на този свят Верно сигурно има и вероятност да сгафи6 не6то ма ако не пробва6 пък съвсем пък ни6то не се слу4ва или си търси6 у4ител 4е да ти е виновен после той или да трябва да си му задължен?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | 20 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.