Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:59 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Справяне с обидата, гнева и страха  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано21.06.08 11:29



Предлагам да поговорим за обидата, гневът и страхът- три човешки емоционални състояния, които са взаимно свързани, когато някой нахлуе в личното ни пространство.

А за да е свързано всичко това с темата на клуба, предлагам всеки да разкаже повече за това как човек се справя с тези емоционални дебалнсиращи състояния, според учението/ята, които ти харесва.

Мисля, че ще се получи хубава дискусия.



Редактирано от mo33 на 21.06.08 11:55.



Тема Лично пространствонови [re: mo33]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано21.06.08 11:29



Много често се използва терминът "Лично пространство". Всеки от нас усеща кое е неговото лично пространство и реагира спонтанно на събитията, които се случват в него. Но какво е все пак "лично пространство"?

Разбира се нещата са свързани и този термин се изпълва както от външни физически характеристики, така и психологически такива.

Съвсем естествено е да се започне от пространството, от разстоянието между двама човека, което определя различните пространства.
1. Първата дистанция е тази, на която друг човек животно, или предмет не могат да ни наранят/ да взаимодействат с нас. Това е дистанцията на сигурност, а в обществото, това е дистанцията, която поддържаме с непознати за нас хора. Обикновено тя е по-голяма от разперени в страни ръце
2. Втората дистанция е тази, на която допускаме познати хора (обекти). Тя се характеризира с наличието на доверие към хората и на увереност в нас самите. Обикновено тази дистанция се заключава вътре в кръга на разперените ни ръце, но не прекалено близо до нас.
3. Това е интимната дистанция, където допускаме много близки за нас хора, към които изпитваме силни чувства на привързаност и пълно доверие. Тази дистанция е най-ревниво пазена и всяко неочаквано навлизане в нея се възприема най-силно. Пространството на тази дистанция се заключава в пространството между двете ни ръце или прегръдката.

Лично пространство може да бъде и нещо, което няма материални характеристики, но на което държим много. Примерно, човек може да приеме за силно лично пространство Йога, своя учител, своите разбирания към Йога и да ги брани и отстоява със същата сила и плам, също като в случаите, когато някой физически се е натрапил в интимното физическо пространство. Че дори и по-силно. В такива случаи човек възприема чуждото мнение като вмешателство в личния свят, като интервенция, която ще разруши хармонията и спокойствието му.

Интересно е, че границите на вътрешното лично пространство могат да се менят, докато границите на външното лично пространство остават неизменни, тъй като човек рядко променя външната си форма





Тема Re: Лично пространствонови [re: mo33]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано21.06.08 11:38



Поздравления за интересната и прекрасно поднесена тема!

Сега се налага да излизам, но обещавам сериозно да се включа в нея.

Засега ще кажа, че всеки първоначално става почти безпомощна жертва на тези състояния.

Понякога за доста дълго време.



Тема Гневътнови [re: mo33]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано21.06.08 11:47



Ето нещо, което е писано от човек, който познавам повече от 15 години и който има богат опит в овладяването на кризисни ситуации и обучаването на хора за справяне в критични ситуации:

"Гневът е отрицателна емоция, толкова силно свързана с болката и депресията, че понякога е трудно да се определи къде едно от тези емоционални състояния започва и къде завършва друго. Болката никога не засяга само тялото - тя си има емоционални и физически страни. Емоциите ни са силно свързани с това колко болка усещаме, а самата болка е тясно свързана с депресията. Физическата болка на депресията захранва гневни чувства, така както гнева и яда пораждат депресия.
Гневът е много силна емоция и често моментното усещане от него е добро. Гневът има мотивиращата сила да кара хората да действат. Но на лице са добри и лоши действия. Важно е да се опитаме да ги различаваме.
Гневът има ефекти, които никак не са безвредни. Психологическото му въздействие е много силно. Когато сме ядосани чувстваме как гнева изпълва гръдния ни кош, главата ни, и как преминава през цялото ни тяло. Но ефектите от това състояние са коварни. Гневът служи за постигането на моментна цел. Той е пряк път към мотивацията. Лошото е, че той създава кръг на ярост и в последствие чувство за пораженство.
Когато сте гневни изпитвате нуждата да предадете собствената си болка на другите.
Но в крайна сметка гневът може да доведе до самосъжаление, защото дори и да използвате околните за буфер, не можете да премахнете болката, която е в самите вас.
Гневът е начин да накарате другите да платят за вашия собствен емоционален дисбаланс. Той води до депресии и в крайна сметка намаля силно удоволствието от живота.
Психолозите препоръчват няколко начина, които помагат да се предотврати възможността гнева да руши емоционалния ни живот и този на другите около нас:

• Първо, разбира се, трябва да приемем собствения си гняв. Някои хора отричат гневното си поведение или просто не го възприемат като гневно, независимо от това, че в крайна сметка им причинява дискомфорт.

• Гледайте на гнева си като на сигнал - той не е нещо, което трябва да се избягва или подтиска. Той е сигнал за това, че е възникнал някакъв дразнител, на който трябва да обърнете внимание.

• Опитайте се да си отговорите какви са целите, на които служи гнева ви. Шефа ви се е развикал на работното място и вие се чувствате унижени. След това вие самите изразявате негативните си емоции като прехвърляте яда си на други хора. За да намерите мотивацията на гнева си, винаги търсете вътре в самите вас.

• Вслушайте се в диалога, който водите със себе си. Често гнева се базира на вътрешното вярване, че са се държали несправедливо с нас или, че сте били онеправдани по някакъв начин. В този случай просто се опитайте да се отърсите от мисълта за това, че сте били наранени или пренебрегнати. Също приемете факта, че в живота не винаги нещата се подреждат по-най справедливия начин.

Идеята, че живота е несправедлив не само е ирационална, но и ще ви накара да трупате в себе си купища болка и обиди, които считате, че са ви причинени. Всичко това ще ви накара да изпитвате ярост и ще ви води към депресия. А гневът ви няма да има лек защото няма как да промените несправедливостта.
Самосъжалението също е резултат от тези убеждения. А непрестанното оплакване на другите и към себе си води до инерция и пасивност.
Щом веднъж съумеете да приемете, че живота може понякога да е несправедлив, ще можете да започнете да следвате позитивните си цели.
Ще сте способни да работите за намаляването на несправедливостта, като превръщате гнева си в изблик на положителна сила, както и да следвате достигането на потенциалите си, независимо от пречките, които съществуват."


Редактирано от mo33 на 21.06.08 11:56.



Тема Re: Гневътнови [re: mo33]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано21.06.08 13:47



Сега като чета и се запитах и се замислих върху най-важната част от всичко това:За да перодолеем тези състояние е нужно:
- Да контролираме съзнанието си
- Да контролираме мислите си
- Да контролираме подсъзнанието си
- Да контролираме емоциите

Пфу, че трудна задача:)

Темата е супер



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано21.06.08 14:21



Страх лозе пази...



Обидата - ами най-доброто нещо за ликвидиране на обидата е отмъщението. Обаче не според библейските принципи - око за око, зъб за зъб, а спиред българските - за око две, за зъб - чене!

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 21.06.08 14:23.



Тема Re: Гневътнови [re: Дyxът]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано21.06.08 14:57



Твоят отговор ме накара да се замисля и сетя за нещо. Веднъж помолих един човек да ми разясни повече за Йога и за системата на практика. Признавам си, че разбрах по-малко от 10% от това, което ми каза. То не бяха самскари, модификации, концентрации, медитации и разни други, нищо не значещи за мен неща.

После прочетох повече, но така и не разбрах как се овладяват в реална ситуация силните емоции. Тогава няма време за концентрация и медитация. Бам! Някой ти залепя шамар и цялата теория отива на вятъра - човекът кипи от яд или се разплаква от обида и безсилие. Виждал съм хора, които изтъкват .....найсет години практика, да реагират по начин, който по нищо не се различава от човек, който си живее живота без никакви учения.

Би ли ми обяснил какви са във Йога методите за работа със силни емоции? Ще съм ти благодарен ако го направиш с прости думи и по възможност без термини!

Все пак ученията трябва да могат да се прилагат бързо и лесно в живота, а не след 20-30-40 години на "духовна практика"!

Благодаря предварително!





Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: BlackWolf]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано21.06.08 14:59



Да разбирам ли, че отмъщението е твоя начин за справяне с гнева?





Тема Re: Гневътнови [re: mo33]  
Автор Coorhagen*Willendorf (O, mine Goth!)
Публикувано21.06.08 15:15



Дълбоко дишане и броене наум.

Глупава схема, но според някои действа. Аз персонално предпочитам менталния подход - активно мислене и преоценяване на ситуацията, или повторение на позитивни утвърждения, подходящи за случая.

Ако обаче, ти налитат на бой насериозно има два начина на действие:

1. Бой
2. Бягство

и двата еднакво позорни, и двата оправдани от Бог, учение и Родина



Ако успееш да направиш който и да е от двата, без излишни драматизации в ума и емоциите, то значи ти си завръшил йогин.

Има и по-крайни дзен методи, като да не ти пука дали ще те намушкат или ти ще намушкаш някого, но това го оставяме за самураите. Ония не са хора. Нещо повече, те живеят за да умрат в конфлитна ситуация.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор timberwolf (consiglieri)
Публикувано21.06.08 15:55



От трите емоции в основата стои страха. Обидата и гнева са негови производни. Всички те са резултат на погрешна идентификация. Някой те е набутал в определена схема и ти си я приел за вярна. Някой те атакува и ти приемаш атаката за реална и преценяваш като несправедлива, което оправдава твоята реакция на нея, която е някякъв вид контраатака.
Трудно е човек да не се идентифицира със своето его, а атаката е винаги от его към его, защото такава е неговата мисловна система:"Атаката е най-добрата защита!" Да речем животните реагират на всяка ситуация, която възприемат като заплашваща с "борба или бягство" (според големината на противника), но хората имат и друга възможност- позицията на Свидетеля! Или както казва една велика книга:"Остани безмълвен и предложи Тао" Ако те все пак възникнат мисля, че е погрешно да се подтискат, а трябва да се вентилират, т.е. вербализират или "изиграят"(макар и това да се водят незрели защити).
Докато преобладаващо се приемаме за тела, винаги ще се чувстваме незащитени, което е и идеята на егото. Когато възприемем, че тялото няма нужда от защита и не го надценяваме, като най-ценното нещо което имаме, тогава ще се насочим към ума, който има истинска нужда от изцеление и тялото ще го последва като послушно пале. Тогава ще видим, че такива емоционални реакции са ненужни, не са достойни за истинската ни Същност и ще ги изоставим като ненужна вещ.

Аз съм повлиян от Курс по Чудеса в най-значителна степен, опитите ми в йога са жалки, но в Тай чи(не че го разбирам повече, де) при свободен спаринг, първото нещо е да установиш физически контакт с противника, т.е. личното пространство там "не преде".





Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор 3aek (~now~)
Публикувано21.06.08 16:51



С гнева като че ли нямам проблем, просто рядко се гневя, а и бързо ми минава. Тичането и тениса вършат чудеса в случая



Страхът, от друга страна, ми е по-проблемен. Често усещам как сковава цялото ми тяло - мускулите, стомаха, челюстта.... кога по-силно, кога незабележимо. С него се справям като изчакам да премине през мен и после действам въпреки страха. Понякога работи. Когато трябва да направя нещо и знам, че ще ме е страх, преди това си казвам - ок, може да потреперя малко, но това е само една емоция, която ще премине и накрая ще стане това, което трябва. Малко е детинско, но е по-ефикасно, отколкото да си забранявам да се страхувам или да си повтарям колко съм смела.

С обидата се справям най-успешно като я пускам покрай ушите си
. Излушвам какво някой има да каже за мен, извличам каквото ми трябва и другото го пускам да си върви, както е дошло

Get busy living or get busy dying

Тема Re: Гневътнови [re: mo33]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано21.06.08 17:03



Много добре е описано.
В ситуации на силен гняв дишам дълбоко и непрекъснато. Старая се да е бавно. Понякога, обаче гневът ескалира и тогава... последното нещо, което направих беше да предупредя, че сега ще троша, след което дадох израз на гнева си върху чинията. Ситуацията беше сложна, защото гневът ми беше предизвикан от... майка ми. Нито да й се сърдя, камо ли да й отмъщавам. И все пак трябваше да направя нещо. Та така - просто подбрах подходящата не особено ценна чиния, предупредих, че ще троша и я строших, крещейки. Стори ми се най-безобидния начин да насоча внезапно ескалиралата емоция (всички разговори преди това не бяха дали добър резултат). Но това беше прецедент. Случвало се е два пъти в живота ми да се ядосам така.

А в случаи, когато трошенето е нецелесъобразно - например в службата - отново залагам на дишането. Знам също, че погледът ми се променя - става "стъклен", също така млъквам. Колегите някак долавят, че нещата са зле и започват да се държат мило, а на мен ми минава сравнително бързо.

Приятелите - там е най-сложно за мен. Има случки от които още се ядосвам, като се сетя. Още не мога да простя. Не знам какво да правя там - отмъщението не ми носи удовлетворение, а да оставя нещата така - също...

Редактирано от L.L. на 21.06.08 17:05.



Тема Re: Гневътнови [re: L.L.]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано21.06.08 17:31



Това, което пуснах от моя приятел е добро, защото идва от практиката. Човекът е работил доса време като охрана в заведения и като бодигард, и има преки наблюдения. Всичко базирано на непосредствен опит е много по-добро от най-великата теория.

П.П. Доживях да чуя от кастанедианец, че се гневи и изпитва нормални човешки чувства! Поздравления! Че ония нечовеци-зомбита, дето всичко знаят и могат, направо са ми омръзнали!!!





Тема Re: Гневътнови [re: mo33]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано21.06.08 18:43





Както казва един мой приятел: "Бюлюк воини се събрахме!"...

Непосредственият опит показва, че е най-лесно да боравим с това, което ни е известно - вкл. нещата са себе си, такива, каквито се знаем и определяме. И далеч по-трудно е да подложим всичко това на съмнение и изследване.



Тема Re: Гневътнови [re: L.L.]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано21.06.08 19:15



Съгласен.



Има много какво да се каже за изследването, но тук конкретиката ще тръгне към методи, които нямат общо с Йога, желанието ми е да видя нещата от друга гледна точка.

Преди година и половина посетих една лекция по Йога (имаше и практика), на която споделиха малко подробности за Йога Нидра. Едно от нещата, които ми направи впечатление е, че всяка вечер преди заспиване, се препоръчва ретроспективно преглеждане на деня, но не под формата на мисли, а под формата на изследователско наблюдение.

За съжаление на подобни масови лекции не се съобщават детайли.

Освен това предложиха няколко прости пранаяма техники и асани, които да се правят за освобождаване от напрежението и зареждане с енергия. Дадоха пример с това, че може да се практикува, ако шефът ни е ядосал.

Като цяло комплекса по цели и насоченост ми напомни на един друг комплекс, който се изпълнява 3 пъти на ден, но не смея да правя аналогии.

Като цяло искам да кажа, че Йога, която се прилага в ежедневието, а не в някой ашрам или в отшелничество е доста практична и се вписва добре в съвременния западен начин на живот.



Редактирано от mo33 на 21.06.08 19:24.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: timberwolf]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано21.06.08 19:22



В отговор на:

но в Тай чи(не че го разбирам повече, де) при свободен спаринг, първото нещо е да установиш физически контакт с противника, т.е. личното пространство там "не преде".



Пенг е вид защитна техника в Тай Чи , която има за цел да диагностицира и да отведе удара в безопасна посока, като се контролира. Много се тренира в бутащите ръце. Целта на пенг е точно да не се допуска интервенция в личното пространство, за да не 'прилепне' някой юмрук на неподходящо място.

Както и в БИ, така и в живота е по-добре да има превенция, че после реанимацията е сложна работа с неясен изход.

Мисля, че по отношение на справянето със силните емоции, превенцията е от решаващо значение.







Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано21.06.08 20:14



Според мен, с духовното израстване на човека от самосебе си все повече и повече се ограничава и въздействието на страха, а от там и на гнева, обидата и другите негативни емоции.

За крайности не мога да говоря, тъй като още съм по средата на Пътя.




Нкиога не казвай никога!



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано21.06.08 20:27



Няма "как", в смисъл, че всяка ситуация е уникална и малко или много е глупаво да се създават някакви "шаблони", спрямо които да реагираме. Защото по този начин губим усещане на реалността, вместо това действаме обусловено спрямо определени "представи", откъснати от действителността.

Осъзнаване, осъзнаване, осъзнаване - това е "как", но без метод и няма какво повече да се концептуализира относно възможни наши отговори на различни ситуации.



Тема Реакция на базата на минали спомени - фалшиванови [re: mo33]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано21.06.08 20:39



Ако реагираме единствено на базата на миналите натрупвания и опитности, изключвайки напълно Осъзнаването (което е тук и сега), то ние се превръщаме в механични същества, лишени от разум, изкуствени и фалшиви. Действайки без Осъзнаване (каквото е механичното действие-реакция на базата на минали спомени), губим всичко спонтанно, искрено, човешко в нас.

Всяка ситуация е уникална, във всеки следващ миг случващото се е уникално, дори всеки от нас във всеки следващ миг се променя и не е същият човек. Тогава какъв е смисълът да се робува на миналите спомени/познания/предразсъдъци? Какъв е въобще смисълът да си изграждаме изкуствено култивирани модели за поведение?

Всеки, който ви внушава някакви "правила за поведение", се опитва да ви навреди, унищожавайки разума във вас, унищовайки Осъзнаването, спонтанността и искреността.

Редактирано от бeзпътeн на 21.06.08 20:40.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано21.06.08 21:30



3.3. Емоции
Изберете предмет. Представете си, че ви е жал за него. След това си представете, че него го е жал за вас. След това изберете друг предмет и направете същото.
След това направете същото с тъгата, страха, злобата, скуката и радостта.

3.3.а Изберете предмет и последователно включвайте към него печал и щастие.
След това страх и смелост.
След това ненавист и любов.


Спомни си по една ситуация от миналото, която те е накарала да се почувстваш обиден, гневен, уплашен.
Смени усещането в нея и я изживей отново.

обида - преклонение
гняв - овчедушие
страх - смелост

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор timberwolf (consiglieri)
Публикувано21.06.08 22:19



Пън, Лю, Ан, Джи... Точно Тай чи мисля, че е защита без защита. Това, което развива е наблюдателност до неподозирани нива, дори прекогниция. Тай чи допуска всичко, но атаката няма такива ефекти, каквито би имала при друг.
Извинявай, отклонявам се от темата!
Ами превенцията е създаване на такава вътрешна среда, такова себеусещане, че силните емоции и особено т.нар. негативни да нямат подходяща почва за развитие. Или въпросът "Кой съм аз?" или "Какво съм аз?"( за което говореше Алекс в други теми) Трябва да бъде отговорен удовлетворително и в пълна степен вярно. Това, което споменаваш по-горе за ретроспективен анализ вечер преди лягане е едно от двете упражнения при розенкройцерите, заедно със сутрешната концентрация, може би са го взаимствали от йогите(дано не се сбият за авторските права

) Аз нямам нишо против да получа отговора на този въпрос и като смляна информация, но разбира се после мое задължение е да го приема и живея.



Тема Re: Гневътнови [re: mo33]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано21.06.08 23:12



Господ ми е свидетел, че аз се боря ежедневно със силите около мен. Не знам дали силата на концентрацията запазва нашето непоклатимо АЗ в пълна хармония при всякакви ситуации.
При мен всичко се проваля ако за миг си отклоня вниманието навън. Когато обаче съм концентриран в самият себе си нещата се променят из основи.
Лично на мен Медитацията ми е дала капка светлинка, която в определени ситуации става на Слънце:)
Но знам точно за какво говориш.
Някой ми беше казал, че Шибендо на предната лекция хвърлял мобилни телефони ..кой знае къде е истината.





Тема СТРАХЪТ - ЗЛОТО ОТ КОЕТО ТРЯБВА ДА СЕ ОСВОБОДИМнови [re: timberwolf]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано21.06.08 23:40



Страхът е сила, с която лесно можем да бъдем манипулирани и докарани до безпомощност.
Това наистина ми хареса. Съжалявам, че е копи и пейст. Но ми се строи толкова добро.

Страхът

Страхът е емоция, която възниква в ситуация на заплаха за биологичното или социалното съществуване на индивида и е насочена към реална или въображаема опасност. За разлика от физическата болка и другите видове страдания, възникнали в резултат на действащи фактори, опасни за съществуването, страхът възниква при тяхното предвиждане и/или прогнозиране. В зависимост от характера на заплахата, интензивността и спецификата на преживяванията страхът варира в достатъчно широк диапазон на емоционално усещане (опасение, боязън, уплаха, ужас). Ако източникът на опасност е неопределен или неосъзнат, възникналото преживяване може да се определи като тревога.

Функционално страхът служи за предупреждение на субекта за предстояща опасност. Той позволява да се съсредоточи вниманието върху нейния източник, подтиква субекта да търси изход, заобикаляне или избягване на опасността. В случаите, когато страхът достигне силата на афекта (панически страх, ужас), той е способен да наложи на човека определени стереотипи на поведение, като го подчини на тях (бягство, вцепенение, защитна агресия).

В социалното развитие на човека страхът се явява едно от средствата за възпитание и обучение. Например формиращият се страх от обществено осъждане на социалното поведение се използва като фактор за неговата регулация. В условията на силно развито и добре организирано общество отделният индивид се ползва от защитата на правни, правоохранителни и други социални организации и институции, което създава негативно отношение към проявата на страх. Счита се, че човек, особено мъж, трябва да бъде „безстрашен”, „да не се бои” и „да умее да преодолява страха”.

Страхът предшества заплахата. Н. Коупленд пише: „Добре е известно, че на бойното поле войниците обикновено се чувстват по-спокойно след започването на противниковата атака, в сравнение с периода до нейното начало. Когато хората не знаят какво ги очаква, те имат свойството да подозират по-лошото.”

„Страхът е силно отрицателно преживяване с особена интензивност. То е по-особено от другите преживявания и е съвършено специфична емоция, която се класифицира в отделна категория. Тревогата е комбинация от емоции, като страхът се явява само една от тях” (К. Изард).

В екстремална ситуация са възможни два алтернативни полюса на скалата на чувствителността при човека. От едната страна се намират безпокойството, тревожността, страхът, ужасът, паническият ужас. От другата - безстрашието, самоотвержеността, безпределно смелото поведение. Според по-голямата част от експертите се акцентира върху страха и ужаса, а смелостта се явява резултат от прикриването на вродения ужас от смъртта.

Тревожните неврози, различните фобийни състояния, дори голям брой от депресивните състояния, самоубийствата и многообразните форми на шизофрения нагледно демонстрират непрекъснато присъстващия страх от смъртта, който се преплита в главните конфликти на изброените психопатологични състояния. Страхът от смъртта винаги присъства в нашето умствено функциониране. Постоянната загуба на психологична енергия в борбата за съхранение на живота е невъзможна, ако постоянно не присъства страхът от смъртта. Самият термин „самосъхранение” предполага усилие срещу някаква сила за дезинтеграция; емоционалният аспект на това усилие се явява страхът - страхът от смъртта.

Анализът позволява да се разкрият четири различни емоционални състояния, характеризиращи страха от смъртта:

Страх от „обикновената смърт”, чрез която изчезва собствената индивидуалност. Болката предвещава нарушенията на физическата цялост на тялото. Такова чувство на страх може да бъде съчетано с мисли насочени към търсене на спасение от опасността, пораждаща страха. Вземането на решение в този случай може да бъде мигновено, инсайтно (правилно или неправилно), забавено или отсрочено. Такова решение се реализира чрез активно или пасивно поведение или съществува без външни проявления, като възниква и се развива във вътрешен план.




Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaily]  
Автор Coorhagen*Willendorf (O, mine Goth!)
Публикувано21.06.08 23:46



Това от процесинга ли е, Кайли?



Тема Re: Гневътнови [re: mo33]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано21.06.08 23:52



Ами някои неща, които показват напоследък на семинарите по тенсегрити напомнят на йога - практики.
По принцип я има вечерната рекапитулация

. Има и едни кратки пасове, съчетани с дишане, които могат да се правят във всяко време и не изискват специално място - "побират" се и в тоалетна. Те могат да се ползват за контрол на емоциите и помагат, но за екстрени ситуации трябва нещо повече - трябва тренинг и паузата, която дава прегледа (който излиза извън категорията "йога").



Тема Re: Гневътнови [re: L.L.]  
Автор Darth†Vader™ (power)
Публикувано21.06.08 23:56



Кой ти каза, че прегледът е извън категорият ана йога?!


Ако прочетеш малко ще се убедиш, че дневникът и вечерната равносметка на деня е задължително в доста от направленията на йога. Например Шивананда в "Садхана" смята, че без вечерната равносметка и воденето на дневник за емоционалните и всякакви други състояния във всеки един момент, занимянията с йога са безполезни!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: СТРАХЪТ - ЗЛОТО ОТ КОЕТО ТРЯБВА ДА СЕ ОСВОБОДИМнови [re: Дyxът]  
Автор timberwolf (consiglieri)
Публикувано22.06.08 08:20



Страхът е винаги за тялото, а атаката е винаги от ума.

Не знам защо се поставя смелостта като противоположното на страха, като това всъщност е някакво смислено действие, въпреки страха или на фона на страха, т.е. корена им е един и същ. Пусках един постинг за двете емоции в тема на АirGunPellets, където се разяснява, че и в полето на емоциите в крайна сметка сме бинарни, като противоположното на страха е любовта, която няма нищо общо със страха.



Тема "Когато ти падне пердето"нови [re: mo33]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано22.06.08 09:39



Предлагам да разширим малко темата.

Известен ти е изразът "когато ти падне пердето", нали?

С него се описва изпадането на човек в безпаметна ярост (понякога съпътствана и от някаква друга страст), когато той се променя изцяло и може да натвори за кратко време какво ли не.

Повечето от нас описаха себе си като скромни вулканчета, които от време, на време изригват по малко лава. И започнаха да ни обясняват как се справят с този процес.

Но никой не засегна въпроса за голямото, истинското, безпаметното изригване на вулкана в тях.

Ако им се е случвало досега, разбира се.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: timberwolf]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано22.06.08 09:50



Ето как на времето учителят ми в Тай Чи ни учеше да прилагаме стратегията в живота:

* Той казваше, че всичко, което се случва около нас, всъщност се случва във нас.
* Когато проблемът все още е в зародиш и го усетим / диагностицираме на къде отива, трябва да го пресечем и неутрализираме преди да е разгърнал цялата си сила.
* Ако неприятностите вече са се разгърнали и няма как да ги овладеем в зародиш, трябва да ги пуснем да минат покрай нас, да изчерпат потенциала си, а в това време да се намесим решително. Той казваше, че никой не се опитва да спре товарния влак, а го пуска да мине, както и че стените трябва да се прескачат, а не да се опитваме да ги съборим с глава.
* По отношение на емоциите (и гнева в това число), както и събитията като цяло, човек трябва да е релаксиран и да реагира гъвкаво и според обстоятелствата, а не с предварителна идея в главата как трябва да протекат нещата
* Човек трябва да е "вкоренен" т.е. да е спокоен и уравновесен, да е сигурен, че каузата му е правилна и тогава няма да могат да го изведат от равновесие.
* Различните емоции са свързани с различните основни органи и всеки орган е слаб в сезона, който отговаря на него. Човек трябва да се грижи да грижи да уравновесява У Син (Петте същности/елемента) като по този начин уравновесява и Ин и Ян, за да достигне до пълно равновесие Тай Чи...

Върнах се много години назад, припомняйки си този щастлив за мен период, когато съществуваше и се интересувах само от Тай Чи.

Благодаря ти, че ме върна в тези хубави години!





Тема Re: "Когато ти падне пердето"нови [re: Aлekc]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано22.06.08 10:20



Преди известно време си мислех, че и аз съм станал като "малко вулканче", защото се научих да контролирам изблиците на гняв. Обаче това е илюзия, защото човек се променя, средата около него също се променя динамично.

И така, една сутрин след като един шофьор за малко да ме блъсне, давайки рязко назад, преди да се усетя и вече бях тръгнал да му ритам врата, Добре че бях отскочил по далеч при опита да избегна автомобила, та успях да се спра малко преди да му бия един шут на новата кола.

Понеже бях засилен, то спирането се оказа доста комично и в крайна сметка се оказа, че съм сгънат на две и гледам точно в страничния прозорец на шофьора. А той беше млад и интелигентен мъж, който ме гледаше доста изплашено и изненадано. Момчето се извини, аз му казах, че трябва да внимава, след което си пожелахме приятен ден и всичко мина добре.

От тази случка обаче си извадих няколко извода:
1. Дори и не предполагах, че мога да действам толкова безсъзнателно и гневно.
2. Въобще липсваше елемента на преценка на ситуация и адекватна реакция - около офиса минават автомобили на яки момчета и като нищо можеше да ритна една кола пълна с бабанки и да си изям боя. В случая извадих късмет, но на късмет не трябва да се разчита.
3. Дадох си сметка, че жизнеността и прилива на сили от възобновените спортни и други занимания, като нищо могат да се използват и от гнева. Енергията е една и зависи за какво я използваме.
4. Забелязах, че напоследък бях станал леко по-рязък във взаимоотношенията ми с хората около мен.

Искам да кажа, че човек трябва да внимава какво прави, когато получи малко повече живителни сили, дошли от заниманията с Йога или друго учение.

Тази случка насочи вниманието ми в посока да търся ефективни методи за да овладяване и впрягане на освободената енергия ("Силата е нищо без контрол"). Та синаправих един анализ и си намерих метод, чрез който да складирам безопасно освободената в повече Дзин, като междувременно продължавам да си развивам вниманието и да се оглеждам за изблици на подземния вулкан.









Тема Re: Лично пространствонови [re: mo33]  
Автор Awaken (дуракоустойчив)
Публикувано22.06.08 11:01



"Много често се използва терминът "Лично пространство". Всеки от нас усеща кое е неговото лично пространство и реагира спонтанно на събитията, които се случват в него. Но какво е все пак "лично пространство"? "

Нека споделя моят личен опит и наблюдения относно това понятие "Лично пространство" или "Лична територия" след около 30 год. практикуване на СебеПознанието на Прем Рават.

1.Бидейки животински вид в човека има програмирани инстинкти, които по нищо не се отличават от тези на всяко животно, птица или риба.
ИНСТИНКТА ЗА САМОСЪХРАНЕНИЕ или ОЦЕЛЯВАНЕ.
Този инстинкт действа автоматично и няма защо да се замисляме дори, когато възникне някаква опасност за живота ни или сме нападнати от друг или животно или ситуация, когато живота ни е застрашен реагираме спонтанно.
Как? Преди всичко като установяваме някаква дистанция от застрашаващия ни обект. Животните в природни условия не допускат близоста на други животни около себе си. Когато някое животно ги наближи - реагират с ръмжене, скимтене и др. звуци преди да скочат и нападнат интрудера.....
Може да ви е странно, но бях прочел в "Хартата за човешки права" преди време, че всеки човек има право на една територия от около метър и 1/2 около тялото си. Нарича се АУРА. Това е енергийното поле в което се движат енергиите около едно тяло. Тази аура предпазва тялото. И ако някой проникне в нея и цялостта и настъпват заболявания - трайни и мъчителни. Аурата е пробита.....



Ще продължа по-късно.....трябва да излизам...




Ако нямаш какво да кажеш, не го казвай в този клуб и то сега.....

Тема Re: Гневътнови [re: Darth†Vader™]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано22.06.08 11:13



Е, не съм толкова запозната с йога, извини некомпетентността ми.












е



Тема Re: "Когато ти падне пердето"нови [re: Aлekc]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано22.06.08 11:21



Какво стана ли? В този тежък случай вдигнах висока температура - три дена ме държа и не искаше да спадне с нищо. На третата нощ призори, когато ми беше писнало от треската и безполезните хапчета погледнах през прозореца на изток и в минута на мълчание се обърнах с нещо като спонтанна молитва или желание/копнеж към небесните светила/вселената и изобщо. В този миг изгря луната иззад облак. Гневът и другите емоции изчезнаха и температурата ми спадна.



Тема Re: "Когато ти падне пердето"нови [re: L.L.]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано22.06.08 11:27



То и с вулканите е така - първо бълват като за световно, а после се изтощават и притихват задълго.





Тема Re: "Когато ти падне пердето"нови [re: Aлekc]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано22.06.08 11:31



Обеща да драснеш някой ред за 'вулканологията', което харесваш





Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Coorhagen*Willendorf]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано22.06.08 11:45



Да, от процесинга е.
Процесингът се занимава с три неща:
1. Прилепнали постулати;
2. Отрицателни емоционални заряди;
3. Процесинг на усилията.

Обидата, гнева и страха са съвкупност от прилепнали постулати и отрицателни емоционални заряди.

Процесингът има елементарни детски техники за справяне с подобни, само дето трябва да се практикуват, а не да се философстват.
Ако някой тук иска наистина да си оправи зарядите и постулатите, мога да му дам елементарни техники и съвсем скоро ще му се избистри.

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: "Когато ти падне пердето"нови [re: mo33]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано22.06.08 11:49



Ти ми напомни една случка, когато и аз действах абсолютно безразсъдно.
Беше преди години в тролей. Бях с много къса коса и често ме мислеха за момче. Та тролея спря на светофар малко преди спирката и отвори само предната врата. Аз бях там и пред мен имаше двойка младежи. Те използваха намалението да слязат и когато понечих да ги последвам, някой силно ме блъсна отзад така, че буквално ме изхвърли през вратата навън. Задмина ме, явно много бързайки - сравнително едър и набит, червендалест мъж на средна възраст, очевидно гневлив. Без изобщо да правя преценка, под влияние на мигновеното си абсолютно възмущение от неговото отношение, аз използвах инерцията от неговото блъскане, засилих се и на свой ред го блъснах с всичка сила в гръб. Той се обърна. Бесен. За един кратък миг погледите ни се срещнаха и аз си помислих: "Е, сега ме смля...", ама не отстъпих. Той изведнъж се изненада някак, а после каза "Ама вие сте жена?!" Аз, още с неточна от яда преценка казах : "Жена съм... това не означава, че трябва да ме бутате!" А той: " Извинете!" - връц - и си тръгна.
После половин час мина, докато се успокоя, че да не ми трепери, а след това се чувствах, като разбита от тежка работа.



Тема Re: "Когато ти падне пердето"нови [re: Aлekc]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано22.06.08 11:53



Мноого смешно.

Ти като си толкова отворен, разкажи нещо за своя опит с изригванията.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано22.06.08 11:56



Това е общоприетия начин за справяне с гнева от време оно...


Между другото, това е ястие, което, както казва дон Корлеоне, се сервира винаги студено.
Т.е. когато гнева е преодолян.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 22.06.08 11:59.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaily]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано22.06.08 12:51



Би ли имала същото отношение към убиеца на най-любимото ти същество?

Защото чистенето от по-дребните неща, може и да е трудно, но в крайна сметка не е невъзможно. Защото какво чак толкова е изгубил човек, че да се вкопчва с такава омраза към някого?!

Но когато са ти отнели най-любимото същество или са погубили собствения ти живот, както Йозеф Фрицел е съсипал собствената си дъщеря, тогава повярвай ми, всички морални приьоми и желание за прошка и чистене отиват на вятъра. Или поне единици биха били способни да превъзмогнат омразата и желанието за отмъщение.

Припомням кой беше Йозеф Фрицел -


, че нещо не успях да му линкна името.





Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано22.06.08 13:16



Кой се обижда? Егото разбира се.



Кой се гневи? Егото разбира се.

Кой се страхува? Егото разбира се.

Най-добрата борба с Егото е:

Когато те ударят по едната страна, подай и другатa- Каза си го ТОЙ, ама колко го разбраха.


***


Айде малко арабски поп-Фолк

<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от Tъpcaч_ на 22.06.08 13:23.</EM></FONT></P>

Редактирано от Tъpcaч_ на 22.06.08 13:27.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: amrta]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано22.06.08 13:34



Че защо да имам същото отношение?

Щях да го смеля. Хладно, пресметливо, но неизбежно щях да го унищожа.

Сега не си ли говорим за нещата, които ни пречат, а не за нещата по принцип.

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: BlackWolf]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано22.06.08 13:40



За съжаление практиката показва, че хората, които отмъщават, рядко живеят дълго, а ако доживеят, то е за сметка на много страдания и нещастия, сполетели техните най-близки.

Нали се сещаш, че накрая на филма, Майкъл Корлеоне държеше в ръце убитата си дъщеря? Винаги някой плаща - ако не бащите, то техните деца. А дали си заслужава, това всеки сам преценява.



Тема Re: "Когато ти падне пердето"нови [re: L.L.]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано22.06.08 13:49



Гневът пречи на адекватната реакция и на оценка на ситуацията. Но да не се гневи човек, не означава, че трябва да си трае и да е като дроб.

Примерът ти е много точен, защото показва правилна реакция и гняв, който в крайна сметка се е върнал при теб.

За гнева, древните гърци казвали, че дори и Зевс, като се гневи, знае, че греши.

И двамата знаем, че човек се научава да реагира правилно, не като анализира ситуациите, като си казва как е правилно или как би искал да реагира, а като му се случват и се учи в движение.





Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaily]  
Автор Coorhagen*Willendorf (O, mine Goth!)
Публикувано22.06.08 17:42



Готино!
Пусни ако си навита, темичка свързана с процесинга.
Аз много бих и се радвал.




Клуб Процесинг е за професионалисти вече. Пусни въдицата тук, пък да видим кой и как ще се хване



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaily]  
Автор Coorhagen*Willendorf (O, mine Goth!)
Публикувано22.06.08 18:08



Кайли, почваш да ме плашиш





Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Tъpcaч_]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано22.06.08 19:01



Евреите като са се оставили най-безропотно да бъдат убити, какво са спечелили?



Българите като си даваме не само другата буза, но изцяло оставаме управляващите да си правят каквото искат с нас, нещо хубаво да сме получили в замяна?!

Хайде стига с тази робска психика! Когато оставиш някой зъл и безскрупулен човек да ти удари другата буза, той просто ще те унищожи.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Coorhagen*Willendorf]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано22.06.08 19:27



Ма каква въдица, аз редовно ви правя групов процесинг по клубовете, без да разберете въобще.



What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.

Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaily]  
Автор Coorhagen*Willendorf (O, mine Goth!)
Публикувано22.06.08 19:33



Хахах, сладурана. Продължавай в същия дух.





Тема Re: Справяне с обидата...нови [re: mo33]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано22.06.08 19:58



Е, втози случай той просто няма абсолютно никакъв избор. Или отмъщава, или гушва букетчето рано или късно. И много хора покрай него...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Tъpcaч_]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано22.06.08 20:06



зависи с какво и как те удрят. Има хора, които като ударят веднъж, вече няма да има какво да подлагаш... В смисъл няма да имаш глава.


Това май решава въпроса с егото - няма глава, няма и его. както е казал Йосиф Висарионович, "няма човек - няма проблем".

Мисля, че ако някой обърне и другата страна, трябва да го бият (ама за предпочитане с нещо наистина тежка!) по двете страни докато не схване някои съвсем прости неща...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 22.06.08 20:07.



Тема Re: Справяне с обидата...нови [re: BlackWolf]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано22.06.08 20:14



Много рядко човек няма избор. Обикновено "няма избор" е оправдание за да се направи това, което предварително сме решили.



Тема Re: Справяне с обидата...нови [re: mo33]  
Автор timberwolf (consiglieri)
Публикувано22.06.08 20:27



"Способността да отстъпвам е безкрайна!"- казал един Тай чи боец и аха-аха да политне в пропастта. Ох, съжалявам, че се изгабарках, но в цитираните думи определено вярвам, но не го владея.





Тема Re: Справяне с обидата...нови [re: timberwolf]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано22.06.08 20:47



Понеже и аз не го практикувам от доста време, нека оставим настрана приказките за Великия предел. Освен това за едно бойно умение трябва да се говори с ръце и крака, а не с уста.





Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: BlackWolf]  
Автор Coorhagen*Willendorf (O, mine Goth!)
Публикувано22.06.08 20:49



Хахахх, винаги си бил брутален, Блеки, но това минава всяко благоприличие





Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: BlackWolf]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано22.06.08 20:51



Буквалното приемане на което и да е учение, го превръща или в простонародна религия или в изпразнена от съдържание секта.

На всеки интелигентен човек е ясно, че притчите на Исус не са буквални. Както и на теб между впрочем.





Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор Coorhagen*Willendorf (O, mine Goth!)
Публикувано22.06.08 21:00



С това "както и на теб между впрочем" имаш предвид, че и притчите на Блеки не са буквални, ли?



Свят е нашият индианец.



Тема Re: "Когато ти падне пердето"нови [re: L.L.]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано22.06.08 22:28



Предпочитам да не разправям...

Това ми се случи доста отдавна поне на три пъти и досега нямам никакво желание да го споделям, още по-малко пък публично.За щастие всичко се размина без особени щети.

Оттогава не мога да осъждам строго хора, извършили побой или дори убийство под влияние на афект. Може да се случи на всеки. Просто въпрос на лош късмет.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано22.06.08 22:34



Мисля, че всичко, което споменаваш може да мине под един знаменател - застрашена е предствата ни за самите нас. Тази представа разбира се е ограничена, но ние много си държим на нея.

Според мен за много хора, които си мислят, че имат или са изминали някакъв път на самоусъвършестване, обидата, гневът или страхът им показват точното им състояние. Затова са им още по-неприятни, отколкото на хората без претенции за възвишеност и духовност. Обидата и гневът са резултат от образа, който си мислим, че другите са си изградили за нас. И опита за отмъщение или връщане на удара наподобява опит да се строши огледало, което ни "отразява" не така, както ни се иска.
Всъщност тези емоции не се предизвикват от никой извън нас, а от нашето отношение към нас самите. Дори и страхът.





Тема Re: "Когато ти падне пердето"нови [re: Aлekc]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано22.06.08 22:45



Добре, не разказвай самата случка, щом не ти се разказва. Но би могъл, предполагам, да споделиш, ако си открил някакъв начин за справяне или поне относителен контрол при подобни мощни и разрушителни емоции.

п.п. От (само)осъждане файда няма - опитът е важен и действието в резултат.

Редактирано от L.L. на 22.06.08 22:45.



Тема Re: Справяне с обидата...нови [re: timberwolf]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано22.06.08 23:01



А оня, дето е настъпвал срещу него, колко време е летял надолу?


Както се казва, ти ли ма бутна или сам паднах...

Всъщност на Изток притежават забележителния талант да демагогстват - "аз нищо не съм му направил, той сам се преби"...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: СТРАХЪТ - ЗЛОТО ОТ КОЕТО ТРЯБВА ДА СЕ ОСВОБОДИМнови [re: timberwolf]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано22.06.08 23:10



В тази материя човек може да навлезе в много дълбоки води и не е ясно от къде ще излезе.
Корена на всичко е един и същ, но причините и видовете реалности зад него са различни.



Тема Re: "Когато ти падне пердето"нови [re: mo33]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано22.06.08 23:12



Извинявай, но последните два дни бяха за мен много динамични и натоварени, но същевременно приятни и запомнящи се.



Затова и сега ми е малко трудно да превключа на "вулканична вълна".

Освен това според мен ВСЕКИ човек носи в себе си "вулкан", който може да избухне при определени обстоятелства с непредвидими отнапред последици.

Но много малко хора са наясно, че те, "свестните" не се различават по нищо от престъпниците.

Може би затова, колкото повече даден човек опознава сам себе си, толкова по-ясно вижда колко "греховен" е той по природа.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaлoмaин]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано22.06.08 23:14



Съгласен съм с казаното от теб





Тема Re: "Когато ти падне пердето"нови [re: Aлekc]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано22.06.08 23:17



Алекс,... ти добре си простил на хората, които действат (са действали) под влияние на силен афект. Остава сега да разбереш и простиш и на онези, които са замисляли дълго и хладнокръвно отмъщението си и са го довели докрай. Какво ще кажеш за тях, м? Те не са ли хора?



Тема Re: "Когато ти падне пердето"нови [re: L.L.]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано22.06.08 23:18



Ще се опитам да ти отговоря максимално съдържателно на въпроса.

Но предпочитам да е утре на бистра глава.





Тема Re: Справяне с обидата...нови [re: BlackWolf]  
Автор timberwolf (consiglieri)
Публикувано22.06.08 23:21



Да бе Тай чи боеца е винаги малко по-добре от другия. Силно относително казано. И за да не е чист спам- и в по-спокойно състояние на духа.



Тема Re: СТРАХЪТ - ЗЛОТО ОТ КОЕТО ТРЯБВА ДА СЕ ОСВОБОДИМнови [re: Дyxът]  
Автор timberwolf (consiglieri)
Публикувано22.06.08 23:32



Корена на всичко е един и същ, но причините и видовете реалности зад него са различни.

Ако става въпрос за страха, видовете илюзии зад него са различни.

В тази материя човек може да навлезе в много дълбоки води и не е ясно от къде ще излезе.

Яаа, за страха говорим, а той в кошарата!



Дай нещо от френска полинезия вместо това "гневно" и "обидено" море, де!



Тема Re: СТРАХЪТ - ЗЛОТО ОТ КОЕТО ТРЯБВА ДА СЕ ОСВОБОДИМнови [re: timberwolf]  
Автор Дyxът (Безмълвност)
Публикувано22.06.08 23:50



Ами просто ми звучеше малко префърцунено.
Аз все още се боря със страховете си.
Имам една братовчедка и тя ми кизва "Страхът е голям грях"



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaily]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано23.06.08 12:44



Благодаря ти за отговора!

За себе си търся границата, до която човек е хубаво да бъде безусловно добър и да чисти и да прощава. След нея просто го стъпкват и не виждам смисъл да се оставя на това.

Но въпросът е твърде индивидуален и всеки път има различни решения. За съжаление все повече осъзнавам, че божите кравички рядко някой ги уважава. Определена доза сила и агресия са доста полезни.

В крайна сметка никога в света ни не е спирал и няма да спре да действа законът на джунглата, в който по-силният оцелява, макар и по малко по-различен начин в днешия цивилизован свят, от който на моменти ми се драйфа, но това вече е друга тема.





Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: amrta]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано23.06.08 13:10



Номерът е пълно вътрешно смирение.
То те прехвърля в горните светове.

Това е важното.

А външно....как бог ти покаже, на мимента се решава.

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: Справяне с обидата...нови [re: timberwolf]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано23.06.08 14:15



Както казват янките, Бог създаде хората различни по сила, но полк. Колт ги изравни...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaily]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано23.06.08 16:50



И какво се получава, когато хората не признават твоето пълно вътрешно смирение и продължават да те обиждат?

Дали не разчитаме подсъзнателно от тези горни слоеве да можем да си отмъстим по-лесно.

Редактирано от Kaлoмaин на 23.06.08 16:51.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано23.06.08 17:17



Кога съм казвала, че хората трябва да ги признават и че изобщо някой трябва да ги признава?

Смирението е горивото, с което политаш в небесата. Имаш ли нужда някой да ти признава полета?

Като станеш по-нисък от тревата, се сдобиваш с могъщество, пред което всички съвременни могъщи сили ряпа да ядат.
Кофтито е, че в момента, в който излезеш от смирението, губиш могъществото, а докато си в смирението, не можеш да го ползваш другояче, освен както бог повели.

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaily]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано23.06.08 17:49



Еднакво си плащаш и когато се смяташ за нещо повече отколкото си, и за нещо по-малко отколкоти си.



А може ли човек да има адекватно виждане за собствената си значимост? Естествено, че може.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaily]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано23.06.08 18:01



Ами не можеш да ме убедиш, че обидата не е свързана с хората и признанието им. А такава е темата.
А да се смириш, за да получиш могъщество си е просто опит да представиш отмъщението като божие дело.

Смирението не носи могъщество, а свобода.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано23.06.08 18:02



Няма хора, които да се смятат за по-малко отколкото са. Ако го правят значи е поза или защитна реакция.



Тема Re: Справяне с обидата...нови [re: BlackWolf]  
Автор Darth†Vader™ (power)
Публикувано23.06.08 18:33



В отговор на:

Бог създаде хората различни по сила, но полк. Колт ги изравни...


А Калашников им показа откъде изгрява Слънцето...

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: BlackWolf]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано23.06.08 19:33



Значимостта е умствена спекулация.

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано23.06.08 19:34



Ама аз и не се опитвам да те убеждавам, просто си говорим.



А че обидата е свързана с хората най-добре знаят хуанистите, питай тях и как се лекува.

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.

Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaily]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано23.06.08 19:48



Не ме интересува как се лекува - в това отношение съм на принципа - Проблемът на давещите (обидените) се, си е проблем на давещите (обидените) се.


Интересува ме профилактиката. А и повдигнах въпроса защото ми стана интересно мнението ти за смирението. Но това вече не е за тази тема.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано23.06.08 20:42



Каква профилактика? Профилактика се прави, когато на човек му няма нищо. Ти не се обиждаш, обаче си много заинтересован от това как да се предпазиш от това да не почнеш случайно да се обиждаш ли?

Впрочем смирението може да бъде и профилактика на обиждането.

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: amrta]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано23.06.08 21:06



Amrta, Блеки,

Другата буза не е приведената глава.
Всеки "мачо" би реагирал първосигнално.



Силния човек не се страхува, а слабия непрекъснато се притеснява "някой да не го унищожи".

На финно ниво "Другата буза" означава: Аз приемам напълно съдбата си без да реагирам и продължавам напред.

***


Айде още малко ритми.
Тоя месец съм на арабска вълна.

Редактирано от Tъpcaч_ на 23.06.08 21:23.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaily]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано23.06.08 22:32



Незначимостта - още по-голямо умствена спекулация.



Няма никакво значение какви умствени спекулации стават - ти си това, което си! Не можеш да си нито повече, нито по-малко.
Прави каквото трябва, и каквото прецениш, че трябва да се направи, пък да става каквото ще.
Важното е човек да живее според принципите си, без да се интересува от спекулации, гурувци, азове и подобни маловажни неща.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема А, тук бъркаш...нови [re: Kaлoмaин]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано23.06.08 22:34



Тук например има достатъчно такива хора...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaлoмaин]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано23.06.08 22:36



Въпросът не е в обидата, гнева и отмъщението. Отмъщението няма смисъл само по собе си.
Важното е, ако някой ти направи гадост, да му отнесеш главата.


Не за друго - защото така трябва.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: "Когато ти падне пердето"нови [re: Aлekc]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано23.06.08 22:43



Аааааалеееекс.... Ааааааааалеееееееекс!
"Утре" мина и замина, а клетото магаре от глад си се спомина!



Редактирано от L.L. на 23.06.08 23:14.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: BlackWolf]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано23.06.08 23:19



Когато хората откриха красивото, откриха и грозното.
Когато откриха значимостта, откриха и незначимостта.

Що мислиш, че или си значим, или си незначим?

Бъди над тези неща.



What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.

Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано24.06.08 00:19



Предлагам да вкараме и малко от Йога по въпросът.



Поне Класическата йога, не е бърз път, а постепенен. Затова не е уместно да я месим с бързи и практични резултати, понеже тя развива съзнанието, което всъщност реагира. А то се променя трудно, именно защото има много нагласи в подсъзнанието(васани).

Санскарите са впечатленията, които оставят незилечими отпечатъци в подсъзанието, порадени от нашите всекидневни преживявания.

В този смисъл, това, което е трупано дълго време и в големи количества оставя мощни тенденции и инерция, които се обръщат трудно и постепенно.

Бидейки практична наука, йога препоръча на ученика яма и нияма. Яма е отношението ни към околните, което чрез правилата гарантира, че няма да влезем в конфликт с тях. Това е доста щадящо за енергията. Нияма пък е отношението ни към нас самите и действа по същият начин.

В древността Йога се е отъждествявала с потушаването на сетивата. На по- късен етап Патанджали формулирва Йога-сутра и коментаторите ни запознават с Йога като предмет на учението, а именно - самоовладяването. Успехът в този предмет, води до плодът на Йога или самадхи. А плодът на овладяната Йога е Освобождението. Смесването и неразбирането на всичко това води го каламбури.

Чисто практично, по отношение на ситуциите Йога изпозлва своят арсенал. Това е различаването(вивека) между реалното и нереалното, вайрагя(безстрастието) и абхяса(практиката).

В реална ситуаця се използват лесно. Някой те обижда и веднага се включва различителната способност на съзнанието, което разбира кой се обижда(егото) и удостоверява, че е маловажен на фона на реалният АЗ. След което практикува безстрастие и не се въвлича в самскарите, а васаните се държат потушени.

За овладяването на мехнизма е нужна самияма, която включва концентрация, медитация и самадхи.

п.п. В известен смисъл, твоят познат вероятно е бил прав, като ти е говорил за всичко това, но едва ли проблемът е в Йога.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор Люб ()
Публикувано24.06.08 03:42



Когато някой се опитва да влезе в интимното ми пространство провокирайки тези негативни чуства, го оставям за да видя каква е целта му. Че боли - боли, но болката се преживява лесно, когато има смисъл... После следва внимателно насочване към изходната врата :) повечето хора просто се объркват и загубват... Обаче че тези чуства са си тежки и ангажиращи, не отричам. Особено когато предимно те ни владеят, а не обратното.

"Be a good american. Don`t try to think" Zack de la Rocha


Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: huanji]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано24.06.08 07:39



Аз отдавана зная, че причината не е в Йога, а в мен. Не мога да запомня санскритските имена, та какво остава за практика?Поради тая причина винаги ще си остана само голям почитател на Йога. Сега, като отидем на Йога лагера, докато всички се трудят усилено, аз смятам да мързелувам усилено, пък ако има някой друг почитател като мен, можем да говорим за Йога на по бира...



За щастие има всякакви учения, включително и прости учения за прости хора като мен



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaily]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано24.06.08 09:12



"Бъди над тези неща" звучи добре. Но всъщност не значи нищо. Човек не е над, нито под - той винаги е на конкретно място. Животът се състои от абсолютно конкретни неща.
Бъди над тези неща - т.е. къде по-точно?



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано24.06.08 09:21



Искаш, а после се дърпаш. Не си прав ша знаиш.



Няма нищо сложно в два-три термина.

Виж, да вникнеш в съдържанието им е въпрос на малко четене.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: huanji]  
Автор Coorhagen*Willendorf (O, mine Goth!)
Публикувано24.06.08 09:42



Ам, занася ни той кат не'нам к'во не'нам къде



Блъска му се, ама го и мързи

Това антагонистичното съзнание е голема работа. "кат ми се приработи, седам и чекам да ми мине" - някой го спрягаше наскоро.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: huanji]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано24.06.08 13:31



Това, което искам при общуването си с хора, практикуващи различни от практикуваните от мен учения е да видя ученията през техния личен опит и практика. На теория всичко е лесно, смислено и ясно, но на практика....

Ти знаеш, че това за санскрита е зевзелък и не е достатъчна причина, която да откаже сериозен човек. Просто съм си на друга пътека, но пък съм абсолютно сериозен, че Йога много ми допада.

Йогинките също!





Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Coorhagen*Willendorf]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано24.06.08 13:36



Двама приятели. Единият пита другия:
- Ти обичаш ли да играеш футбол?
- Обичам!
- Ами защо тогава не играеш?
- Защото като тичам и си разливам бирата!





Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано24.06.08 16:00



Не збаравяй, че без да вникнеш в инструментариума на даденото учение, едва ли ще гледаш за нещо различно от това с което вече си запознат. Което е опит за приравняване към нашите представи.



С йогинките внимавай, понякога са като глогинки.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: huanji]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано24.06.08 17:23



Запознаването с общите положения на някое учение, поне за мен, има за цел да разширява мирогледа ми, а не да ги опознавам в дълбочина.

Аз лично нямам време да изучавам в детайли повече от едно учение - имам време и сили, които стигат да си следвам моите неща. Затова ще се задоволя с някаква обща представа за Йога, пък била тя и ограничена.
Затова и нямам претенции да разбирам от Йога, нито някога ще имам. Напълно ме устройва ролята да съм голям фен на Йога и да мога да общувам с готини хора, които практикуват Йога.


Глогинки, ама култивирани



Редактирано от mo33 на 24.06.08 17:23.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор Coorhagen*Willendorf (O, mine Goth!)
Публикувано24.06.08 17:24







Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано24.06.08 21:37



Старозаветен тип!


Няма трябва.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaily]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано24.06.08 21:41



Естествено, че профилактика - нали не мислиш, че можеш да бъдеш обективна за това как да се справиш с обидата докато се пържиш в огъня. Ако има човек някаква теоретична представа за същността й би могъл да се справи с нея когато и влезе в капана.



Смирението в случай според мен не помага. Моето предположение е себепознанието.



Тема Re: А, тук бъркаш...нови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано24.06.08 21:41



Познаваш ли душите им? Или само това, което ти показват? Има ли нещо в тях, което си разпознал без те да те допуснат до него?

Редактирано от Kaлoмaин на 24.06.08 21:42.



Тема Как да отстраним корена на проблема?нови [re: mo33]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано25.06.08 11:13



Много се чудя какво очакваш да чуеш на тази тема - хем да е ново и съдържателно, хем да не е много задълбочено.

Коренът на всички проблеми от този род е самоусещането като "аз" - страх ме, че нещо лошо ще ми се случи, мен ме обидиха, разгневиха и т.н.

Колкото повече свикваш да гледаш на себе си и на ситуацията си панорамно, толкова по-малко ще бъдеш подвластен на подобни чувства. Пак ще ги изпитваш разбира се, но много по-слабо, просто между другото.

Практика?

Известна ти е - осъзнавай колкото се може по-често, че смъртта ти е предстояща и неизбежна и може да те сполети напълно неочаквано във всеки един момент.

Снощи минахме с приятели през центъра на София. На ул. "Гурко", в близост до хотел "Рила" им показах некролозите на двете млади момичета, които загинаха най-абсурдно на това място, смазани от неочаквано рухналата голяма сграда.

За съжаление те едва ли са подозирали дори само секунда преди смъртта си, че това е последният им миг на тази земя. Едва ли бяха минали и курс по древното тибетско изкуство "пхова" за съзнателно умиране...

Сигурно дори не са мислили предварително по тези въпроси. Били са млади и са смятали, че до момента на смъртта им има още много време.

Напоследък тревогата, че нещо страшно и съдбоносно ще се случи с всички нас на 21 декември 2012 се усилва.



До въпросната дата остават още точно 1640 дни.

Наистина ли на тази дата ще се случи нещо съдбоносно за нас?

Не зная.

Но зная, че на всеки един от нас му предстои подобно ЛИЧНО съдбоносно събитие - може би сред десетилетия, а може би само и след броени дни.

Не се съмнявам също, че на човечеството като цяло също му предстои да изживее в бъдеще съдбоносни за оцеляването му дни. Предполагам, че те също могат да настъпят съвсем неочаквано за повечето хора на планетата.

Именно поради това смятам че медитацията върху евентуалния край на нашата цивилизация, на "петия свят", според древния календар на маите, е много мощно средство за преодоляване на нашето вкопчване в дребното ни лично съществуване с всичките му породени от това вкопчване проблеми - страх, обида, гняв, отчаяние, объркване и т.н.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaлoмaин]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано25.06.08 15:01



Напротив. "Трябва" е основен момент във всичко.

Свободата въобще не отменя наличието на "трябва".

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: BlackWolf]  
Автор Kaлoмaин (търсеща)
Публикувано25.06.08 21:39



С удоволствие бих поспорила по въпроса, но в момента нямам време.





Тема Re: Гневътнови [re: mo33]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано26.06.08 12:04



Все пак ученията трябва да могат да се прилагат бързо и лесно в живота, а не след 20-30-40 години на "духовна практика"!

В интерес на истината не познавам човек, който дори след 20-30 години да може да удовлетвори идеалът ти. А за бързи методи дори не отварям дума, защото резултатите не са трайни.

Друг въпрос е, че идеалът е просто идеал.





Тема Re: Гневътнови [re: huanji]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано26.06.08 13:18



Какъв мой идеал трябва да се удовлетворява?





Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор лия ()
Публикувано26.06.08 23:41



На принципа съм, че щом ги има значи все пак са полезни с нещо.
В основата си тези емоции са свързани с инстинкта за оцеляване. Ако се правят опити да се игнорират или да се оттърве човек от тях, набират още по-голяма сила. Просто ест. състояния и много лесно минават, когато се сетя, че човекът срещу мен също ги изпитва. Май съпричастността помага стига да се прилага

Е, при физическа заплаха сигурно ще приложа бягство или бой първо, пък после ще съм съпричастна



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор Цap Изpoд (титаничен)
Публикувано27.06.08 00:16



Много ми се иска да взема отношение по темата.

Мисля, че така е справедливо!



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: BlackWolf]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано27.06.08 15:10



Точно над. Бая конкретен и достатъчен ориентир.

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Kaлoмaин]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано27.06.08 15:12



Ми хубаво.
Нямам нищо против. Щом ти помага...

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: Как да отстраним корена на проблема?нови [re: Aлekc]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано27.06.08 23:54



Именно поради това смятам че медитацията върху евентуалния край на нашата цивилизация, на "петия свят", според древния календар на маите, е много мощно средство за преодоляване на нашето вкопчване в дребното ни лично съществуване с всичките му породени от това вкопчване проблеми - страх, обида, гняв, отчаяние, объркване и т.н.


Често се сещам за това и съм го приела за даденост - фактът, че личното съдбоносно събитие е много вероятно да настъпи скоро. Да не говорим и че имах и личен мотив за такава нагласа. И все пак, и въпреки това има неща, които усещам как бих отнесла със себе си. Неразчистени сметки, неизяснени отношения, несъгласие с някакви условия или нечия реакция. Сякаш знаеш, че къщата ти така или иначе ще се срути, ама проклетите петна олющена боя по стената въпреки всичко те дразнят до последно, че и малко след това...



Тема Re: Как да отстраним корена на проблема?нови [re: L.L.]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано28.06.08 01:39



А не ти ли се иска да изчистиш всички неоправени неща преди края.

Бях много впечатлен, когато разбрах че Ева Браун само един час преди да се омъжии за Хитлер и да се самоубият, е написала писмо до сестра си, в което подробно изброява на кого какво не е платила и я моли да го свърши вместо нея.

Известно е че Ева Браун е била добродушна, романтична, но същевременно доста наивна и повърхностна - тя изобщо не се е интересувала от политика и високодуховни теми и е мечтаела да замине след войната в Холивуд, за да се снима във филм за любовта и с Хитлер.



Но в конкретния драматичен за нея случай, тя се е оказала на ниво.

Защо и ние да не подходим по същия начин към нерешените си проблеми преди евентуалния край на света?

Така, ако той не настъпи в очаквания ден, ние ще се радваме, че можем да продължим напред начисто.



Тема Re: Как да отстраним корена на проблема?нови [re: Aлekc]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано28.06.08 10:58



Разбира се, че ми се иска. Но някои неща са по-сложни или някак аз не намирам подходящия начин. Паричните взаимоотношения се оказаха най-..прости за уреждане. Така да се каже на първо ниво. Но има и друг вид разчистване на сметки и там вече ми е трудно. Например, какво, ако дължиш на някого не пари, а жест или отношение? С доброто отношение ми е горе-долу по-лесно - лесно се отвръща на добрината с добрина. Ами лошото? Какво ако дължиш на някого лошо отношение? Нали точно за това е темата - гневът, страхът, обидата? И какво правим, ако човекът е от най-близкото обкръжение? Майка, баща, любим? Да, най-лесно е да се каже "ами прости му/й". За много от нещата наистина съм простила, но има едно-две, за които чувствам, че не мога да простя. Искам възмездие. Искам тези хора да разберат някак, че са постъпили зле и поне едно искрено "извинявай, не бях прав/а, постъпих, като идиот" да чуя от тях. И като не го чувам, какво сега - да тръгна да троша глави и да съсипвам имущество ли?

Моментът на афект много лесно ми е да го извикам - достатъчно е да си спомня. Ами така май се създава кармичен кръг и нищо не правим?



Тема Re: Как да отстраним корена на проблема?нови [re: L.L.]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано28.06.08 18:45



Сетих се за филма "Seraphim falls". Драмата не беше на живот и смърт, а на смърт. Т. е. мисълта за евентуалната близка смърт не помага, защото тя е приета за даденост и всъщност желана. Накрая изглежда помогна само непосредтвената смърт - самият процес на умиране; и то след три години яростно преследване до смърт.
Някаква идея за ситуация на такъв гняв?



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор zwerf-ster (iiiihadelaL*una)
Публикувано30.06.08 01:20



Да ти сторят зло е ни6то, ако спре6 да си спомня6 за това - Конфуций

Винаги про6тавай на враговете си - за тях няма ни6то по дразне6то от това -
Оскар Дивия ако ли не си поръ4ай си Портрет модел Дориян Сивия при местния 6ут



Teche li vi chesmata? Vodata ya plashtate vie TUK I SEGA

Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: Цap Изpoд]  
Автор zwerf-ster (iiiihadelaL*una)
Публикувано30.06.08 01:22



Не Думай


и кво..... ти пре4и да се изходи6 по темата?
току 6то и до тоя 4астен клуб тъй де кръ4ма си отрезАх до-стъпа


Teche li vi chesmata? Vodata ya plashtate vie TUK I SEGA

Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: zwerf-ster]  
Автор zwerf-ster (iiiihadelaL*una)
Публикувано30.06.08 01:28



Дорде Матрицата не ме е изплуйла да Те поздравя с Уйлио Църковни

не го бъркайте с Йулан-ака ОB one /KenOB/ E.McGregor

Teche li vi chesmata? Vodata ya plashtate vie TUK I SEGA

Тема РУМИ: "Сънят е братът на Смъртта."нови [re: L.L.]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано30.06.08 11:16



Стремежът ти да изчистваш нещата "на парче" е тромав и доста неефикасен.

Затова ще ти предложа един много древен и много по-радикален подход.

Според древните гърци, след като умрем, ние ще пресечем реката на забравата Лета, ще пием от нейните води и ще забравим напълно земния си живот.

След това, когато настъпи време за ново раждане, ние пак ще пресечем граничната река Лета, ще пием от нейните води и отново ще забравим за предишния си живот.

Всъщност всяка нощ, когато заспим дълбоко, ние пресичаме нашата малка лична река Лета и забравяме за себе си и за света, в който сме живяли по време на будност.

Затова древните са наричали съня по-малък брат на смъртта.

И двата процеса - съня и смъртта - са пречистващи и обновителни.

Затова не гледай прекалено сериозно на личните си връзки в този свят и "помоли" своя Небесен Отец - както съветва Исус - да опрости "дълговете" ти, така както и ти опрощаваш "дълговете" на своите длъжници към самата себе си.

А твоят "Небесен Отец" представлява вечно съзнание от съвършено чиста от всякакви примеси жива Светлина, едно неизменно космическо СЕГА, което не познава минало, настояще и бъдеще. Един вечен океан от чиста светлина, от който нашето индивидуално съзнание е само една временно отделила се "капка".


Блаженството на дълбокия сън е безплатен образец на съзнателността,
на която се наслаждават Знаещите -
дори когато те извършват своите земни задължения,
Бог ги притегля към Себе Си и те не се тревожат за каквото и да е.

Без каквото и да е съзнателно желание от тяхна страна,
те откликват на Бога, подобно на ехо.


Мигът в който поглеждаш навътре
е подобен на свалянето на булото на красива невеста.
Постоянната будност е като любовно единение с нея.

Всички гости на сватбеното тържество
виждат невестата забулена,
единствено нейният Възлюбен остава насаме с нея.

Мнозина са тези, които са зървали Реалността забулена,
но малцина от тях са били поканени да споделят ложето и.

Джалал ад-Дин Руми (1207-1273)




Тема Re: РУМИ: "Сънят е братът на Смъртта."нови [re: Aлekc]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано30.06.08 19:15



Мммммм... малко не схванах метода, извини.


Просто трябва да спя дълбоко и да си казвам вечерната молитва?



Тема Re: РУМИ: "Сънят е братът на Смъртта."нови [re: L.L.]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано30.06.08 22:18



Не си схванала метода ли?



Просто защото е много прост.

По-едно време с едно момиче си пожелавахме по SMS всяка вечер късно приятна и бърза смърт.

В момента, в който усетиш с цялото си същество, че ти не по своя воля си се родила, не по своя живееш, не по своя воля заспиваш и се събуждаш. и не по-своя воля умираш, на теб изведнъж много ще ти олекне.

Съвсем не е задължително да си казваш вечерната молитва преди сън - ако ти се казва, я казвай, ако не ти се казва не я казвай.

Единствено важното е да се научиш всяка вечер да умираш изцяло за всичко, което ти се е случило през този ден - все едно добро или лошо.



Тема Re: РУМИ: "Сънят е братът на Смъртта."нови [re: Aлekc]  
Автор mo33 (маймуняк)
Публикувано30.06.08 22:35



Алекс, уважавам твоите благородни мотиви и усилия, но момата има на разположение цяла наука за сънуването, така че едва ли една молитва преди сън или пък метафорично умиране би я впечатлило.





Тема Re: РУМИ: "Сънят е братът на Смъртта."нови [re: mo33]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано01.07.08 01:34



Не аз, а тя спомена за вечерната молитва - естествено в ироничен план.



Колкото до така наречената от теб "наука за сънуването", аз се страхувам, че с нейна помощ практикуващият само би се оплел още по-здраво в мрежите на обусловеното съществуване.

От един дълбокоуважаван от мен средновековен ислиямски мистик съм научил следното: ако съм осъзнал, че наистина 2+2 = 4, да не се колебая никога, дори и за миг в това мое убеждение, дори ако някой чудотворец направи пред мен най-голямото свръхестествено чудо, в доказателство, че 2+2 = 5.

"Аз - заявява този мистик - наистина много ще се учудя как чудотворецът е успял да сътвори пред мен това свръхестествено чудо, но ни най-малко няма да се усъмня, че 2+2 = 4."

Така и аз тук се старая да говоря прости и ясни неща като 2+2 = 4.

И затова съм 100% сигурен, че никаква "наука за сънуването" или някаква друга високоефективна психотехника не са в състояние да поставят под въпрос верността на нещата, които съм казал.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: zwerf-ster]  
Автор blood2 (непознат )
Публикувано01.07.08 16:20



с обидата като промениш морала си,
с гнева като пиеш редовно хапчета ,
със страха като избягаш от проблема и си намериш друго занимание



Тема Re: РУМИ: "Сънят е братът на Смъртта."нови [re: Aлekc]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано01.07.08 21:32



Ааааа... сега го схванах... на интелектуално ниво. Не ми се получи от първия път, не че трябва...

При мен, като жена има аналогично "умиране" всеки месец при цикъл. Чувството за присъствието на смъртта (окомплектовано със съответните реакции на тялото) е много силно - толкова, че понякога се чудя дали ще преживея и този път. Това е периода на промените и обновяването при мен и често сменям кардинално усещания, интереси и посоки по време на цикъл и след това.
И въпреки това! Това чувство, този стремеж към възмездие и справедливост преминава, като червена нишка през всичко, все едно е безсмъртен!

Вероятно така става и с нещата, които си "влачим" от предишни съществувания - цикъл след цикъл, под формата на карма.
Може ли да умреш и при все това твоят стремеж (какъвто и да е той) да остане? Чувсвам, че може. Не само любовта е в състояние да премине Лета. Няколко пъти!



Тема Re: РУМИ: "Сънят е братът на Смъртта."нови [re: mo33]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано01.07.08 21:34



Така или иначе ми е интересно да узная нещо ново. Човек никога не знае откъде ще изкочи... зайчето на Плейбой!







Тема Re: РУМИ: "Сънят е братът на Смъртта."нови [re: L.L.]  
Автор mo33 (маймуняк)
Публикувано01.07.08 22:19



Много обичам да научавам нови неща. А ако ги научавам от интелигентни, искрени и отдадени на практиката си хора...

Знанието трябва да се уважава във всяка негова форма.

Но лично за себе си съм убеден, че нещата не трябва да се смесват и че човек има сили и време да следва практиката само на една система. И понеже си падам дървен философ, то съм си харесал "науката за сънуването"

Хю Хефнър с неговите сини хапчета става само за евтини цирканджилъци - зайци от шапки да вади За повече няма фъндък! Той не е винове, просто химията толкова може.



Тема Re: РУМИ: "Сънят е братът на Смъртта."нови [re: mo33]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано01.07.08 22:32



За мен е важно настроението, което мога да уловя. Различното настроение. различната посока. Не смесвам нещата, но не пречи да ги изследвам. Различната гледна точка дава по-широк хоризонт. Dream catcher.




(така, както го улових). Дано разбирате руски.



Тема Re: РУМИ: "Сънят е братът на Смъртта."нови [re: L.L.]  
Автор mo33 (маймуняк)
Публикувано01.07.08 23:21



Определено един мъж трябва да се учи на сънуване от жените, но не като "технология", а като тънкости на възприятието.

Направило ми е впечатление, че жените усещат излъчването на събеседника си в много по-голяма степен, отколкото да го преценят по смисъла на казаното.

Дали тук не се крие случайно "улавянето на съня"?

Както казваше една моя любима авторка - жената усеща света, така както кокошката усеща яйцата докато ги мъти.

Тия дни бях сред хора, които говориха много за Любов, което много ми помогна в някои отношения за осъзнаването и усещането на центъра на намерението у мъжете, който съвпада със сърдечната чакра при Йогите (само по местоположение, иначе нямат нищо общо). Сега си припомням един комплекс паси, който работи точно с този енергиен център. Наистина човек вижда собствената си планина от съседната.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.