Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:42 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страха [re: mo33]  
Автор 3aek (~now~)
Публикувано21.06.08 16:51



С гнева като че ли нямам проблем, просто рядко се гневя, а и бързо ми минава. Тичането и тениса вършат чудеса в случая



Страхът, от друга страна, ми е по-проблемен. Често усещам как сковава цялото ми тяло - мускулите, стомаха, челюстта.... кога по-силно, кога незабележимо. С него се справям като изчакам да премине през мен и после действам въпреки страха. Понякога работи. Когато трябва да направя нещо и знам, че ще ме е страх, преди това си казвам - ок, може да потреперя малко, но това е само една емоция, която ще премине и накрая ще стане това, което трябва. Малко е детинско, но е по-ефикасно, отколкото да си забранявам да се страхувам или да си повтарям колко съм смела.

С обидата се справям най-успешно като я пускам покрай ушите си
. Излушвам какво някой има да каже за мен, извличам каквото ми трябва и другото го пускам да си върви, както е дошло

Get busy living or get busy dying

Тема Re: Гневът [re: mo33]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано21.06.08 17:03



Много добре е описано.
В ситуации на силен гняв дишам дълбоко и непрекъснато. Старая се да е бавно. Понякога, обаче гневът ескалира и тогава... последното нещо, което направих беше да предупредя, че сега ще троша, след което дадох израз на гнева си върху чинията. Ситуацията беше сложна, защото гневът ми беше предизвикан от... майка ми. Нито да й се сърдя, камо ли да й отмъщавам. И все пак трябваше да направя нещо. Та така - просто подбрах подходящата не особено ценна чиния, предупредих, че ще троша и я строших, крещейки. Стори ми се най-безобидния начин да насоча внезапно ескалиралата емоция (всички разговори преди това не бяха дали добър резултат). Но това беше прецедент. Случвало се е два пъти в живота ми да се ядосам така.

А в случаи, когато трошенето е нецелесъобразно - например в службата - отново залагам на дишането. Знам също, че погледът ми се променя - става "стъклен", също така млъквам. Колегите някак долавят, че нещата са зле и започват да се държат мило, а на мен ми минава сравнително бързо.

Приятелите - там е най-сложно за мен. Има случки от които още се ядосвам, като се сетя. Още не мога да простя. Не знам какво да правя там - отмъщението не ми носи удовлетворение, а да оставя нещата така - също...

Редактирано от L.L. на 21.06.08 17:05.



Тема Re: Гневът [re: L.L.]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано21.06.08 17:31



Това, което пуснах от моя приятел е добро, защото идва от практиката. Човекът е работил доса време като охрана в заведения и като бодигард, и има преки наблюдения. Всичко базирано на непосредствен опит е много по-добро от най-великата теория.

П.П. Доживях да чуя от кастанедианец, че се гневи и изпитва нормални човешки чувства! Поздравления! Че ония нечовеци-зомбита, дето всичко знаят и могат, направо са ми омръзнали!!!





Тема Re: Гневът [re: mo33]  
Автор L.L. (мълва)
Публикувано21.06.08 18:43





Както казва един мой приятел: "Бюлюк воини се събрахме!"...

Непосредственият опит показва, че е най-лесно да боравим с това, което ни е известно - вкл. нещата са себе си, такива, каквито се знаем и определяме. И далеч по-трудно е да подложим всичко това на съмнение и изследване.



Тема Re: Гневът [re: L.L.]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано21.06.08 19:15



Съгласен.



Има много какво да се каже за изследването, но тук конкретиката ще тръгне към методи, които нямат общо с Йога, желанието ми е да видя нещата от друга гледна точка.

Преди година и половина посетих една лекция по Йога (имаше и практика), на която споделиха малко подробности за Йога Нидра. Едно от нещата, които ми направи впечатление е, че всяка вечер преди заспиване, се препоръчва ретроспективно преглеждане на деня, но не под формата на мисли, а под формата на изследователско наблюдение.

За съжаление на подобни масови лекции не се съобщават детайли.

Освен това предложиха няколко прости пранаяма техники и асани, които да се правят за освобождаване от напрежението и зареждане с енергия. Дадоха пример с това, че може да се практикува, ако шефът ни е ядосал.

Като цяло комплекса по цели и насоченост ми напомни на един друг комплекс, който се изпълнява 3 пъти на ден, но не смея да правя аналогии.

Като цяло искам да кажа, че Йога, която се прилага в ежедневието, а не в някой ашрам или в отшелничество е доста практична и се вписва добре в съвременния западен начин на живот.



Редактирано от mo33 на 21.06.08 19:24.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страха [re: timberwolf]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано21.06.08 19:22



В отговор на:

но в Тай чи(не че го разбирам повече, де) при свободен спаринг, първото нещо е да установиш физически контакт с противника, т.е. личното пространство там "не преде".



Пенг е вид защитна техника в Тай Чи , която има за цел да диагностицира и да отведе удара в безопасна посока, като се контролира. Много се тренира в бутащите ръце. Целта на пенг е точно да не се допуска интервенция в личното пространство, за да не 'прилепне' някой юмрук на неподходящо място.

Както и в БИ, така и в живота е по-добре да има превенция, че после реанимацията е сложна работа с неясен изход.

Мисля, че по отношение на справянето със силните емоции, превенцията е от решаващо значение.







Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страха [re: mo33]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано21.06.08 20:14



Според мен, с духовното израстване на човека от самосебе си все повече и повече се ограничава и въздействието на страха, а от там и на гнева, обидата и другите негативни емоции.

За крайности не мога да говоря, тъй като още съм по средата на Пътя.




Нкиога не казвай никога!



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страха [re: mo33]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано21.06.08 20:27



Няма "как", в смисъл, че всяка ситуация е уникална и малко или много е глупаво да се създават някакви "шаблони", спрямо които да реагираме. Защото по този начин губим усещане на реалността, вместо това действаме обусловено спрямо определени "представи", откъснати от действителността.

Осъзнаване, осъзнаване, осъзнаване - това е "как", но без метод и няма какво повече да се концептуализира относно възможни наши отговори на различни ситуации.



Тема Реакция на базата на минали спомени - фалшива [re: mo33]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано21.06.08 20:39



Ако реагираме единствено на базата на миналите натрупвания и опитности, изключвайки напълно Осъзнаването (което е тук и сега), то ние се превръщаме в механични същества, лишени от разум, изкуствени и фалшиви. Действайки без Осъзнаване (каквото е механичното действие-реакция на базата на минали спомени), губим всичко спонтанно, искрено, човешко в нас.

Всяка ситуация е уникална, във всеки следващ миг случващото се е уникално, дори всеки от нас във всеки следващ миг се променя и не е същият човек. Тогава какъв е смисълът да се робува на миналите спомени/познания/предразсъдъци? Какъв е въобще смисълът да си изграждаме изкуствено култивирани модели за поведение?

Всеки, който ви внушава някакви "правила за поведение", се опитва да ви навреди, унищожавайки разума във вас, унищовайки Осъзнаването, спонтанността и искреността.

Редактирано от бeзпътeн на 21.06.08 20:40.



Тема Re: Справяне с обидата, гнева и страханови [re: mo33]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано21.06.08 21:30



3.3. Емоции
Изберете предмет. Представете си, че ви е жал за него. След това си представете, че него го е жал за вас. След това изберете друг предмет и направете същото.
След това направете същото с тъгата, страха, злобата, скуката и радостта.

3.3.а Изберете предмет и последователно включвайте към него печал и щастие.
След това страх и смелост.
След това ненавист и любов.


Спомни си по една ситуация от миналото, която те е накарала да се почувстваш обиден, гневен, уплашен.
Смени усещането в нея и я изживей отново.

обида - преклонение
гняв - овчедушие
страх - смелост

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.