Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:11 04.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: За да постигне освобождение, човек трябва да...нови [re: SiainoNebe]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано07.06.08 12:46



Ще се опитам да ти обясня.

Казаното тук от мъдреца е основна теза на всички подобни традиции в древния свят - от Индия до Юдея и Гърция.

Когато ние сме много жадни или гладни - това е болезнено и мъчително.

Затова и жадният (или гладният) човек пие вода (или яде храна) с такава наслада!

Но докога?

Само докато все още е жаден или гладен!

След като удовлетвори жаждата си или глада си, той става безразличен към водата и храната.

Лесно е да видим, че този основен психологически механизъм се разпростира върху всички подобни процеси в нас.

Следователно изпитването на удоволствие е свързано с изпитването на предходно изпитване на неудовлетвореност, на мъчителност.

Но човек жадува за наслади, необременени с мъчителни преживявания.

Това обаче е ПРИНЦИПНО невъзможно.

Именно тази сляпа жажда, според будизма довежда до вкопчване в обектите, които ни доставят наслада, но същевременно и болка.

Неразбирането (авидя) на това, че изпитването на наслада е неотделимо от изпитването на страдание лежи в основата на тази сляпа жажда за наслаждение, на вкопчването в обектите, които според нас ще ни доставят максимално наслаждение, непомрачено от страдание.

Когато обаче човек осъзнае, че това ПРИНЦИПНО е невъзможно, той разбира че всъщност непрекъснато блуждае в кръг, наречен самсара.

И си задава въпросът как да излезе от него.

За древните блаженството и щастието са подобни на здравето.

Те нянат нищо общо с удоволствието.

И съответно със страданието.

Освобождението от самсара, не означава прекратяването на естествените природни процеси на ожадняване и задоволяване на жаждата, а превръщане на тези процеси в автоматизирани несъзнателни фонови процеси на блаженното по самата си природа съзнание.



Тема Re: За да постигне освобождение, човек трябва да..нови [re: Coorhagen*Willendorf]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано07.06.08 13:11



Не ползвам, сама си ги измислям.
Това съм го чела в Кибалион преди години и съм си работила сама върху нещата, та знам, че работят.
Не казвам, че съм стигнала далеч, казвам, че работят и съм се убедила в това.

А за драгия Хуанджи-универсалността е творение на ограничения ум. Първо ограничава и разделя, после пък вика на цялото универсалност.



What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.

Тема Re: За да постигне освобождение, човек трябва да..нови [re: Kaily]  
Автор Coorhagen*Willendorf (O, mine Goth!)
Публикувано07.06.08 13:15



И аз съм чел Кибалион. Общо взето на него се гради основното разбиране на ню ейджърската концепция за закона за привличане.
Обаче трябва да има и други херметични книги, изчистени от празния митологизъм на Изумрудените Скрижали. Които са удавени в символични прекалености.



Тема Re: За да постигне освобождение, човек трябва да..нови [re: Coorhagen*Willendorf]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано07.06.08 13:47



Аз не съм търсач на книги.

Даже изобщо не съм търсач на нищо....аз съм намирач.



И честно казано от теб разбирам, че на него се градяло нещо. На мен това ми е безполезна инфо.
Обаче има бол полезна инфо в самия текст, която гледам да оползотворя.

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.

Тема Re: За да постигне освобождение, човек трябва да..нови [re: Kaily]  
Автор Coorhagen*Willendorf (O, mine Goth!)
Публикувано07.06.08 13:58



E, aз съм всичко.

Щеше да е приятно и полезно, да знаеше и да си чела други източници.

Някой друг път, може би.



Тема Re: За да постигне освобождение, човек трябва да..нови [re: Coorhagen*Willendorf]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано07.06.08 14:03



Миличък, аз колкото съм чела, ти толкова и не знаеш да съществуват.
20 години ми минаха само в четене.

От четене файда нема. Требе си практика.
5 минути практика са повече от 5 години четене.

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: За да постигне освобождение, човек трябва да..нови [re: Kaily]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано07.06.08 14:23



Практика?!

Добре, но каква?





Тема Re: За да постигне освобождение, човек трябва да..нови [re: Kaily]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано07.06.08 14:28



"10 грама практика са повече от тонове теория"

Съчувствам ти, че си загубила толкова години в четене. Дано поне си намерила какво и как трябва да се практикува. В което достопочтения Лао Дзъ вечно е в опозиця, казвайки, че това, което може да се изрече (и напише) няма отношение с Извечния принцип. Но няма да му обръщаме внимание на тоя съсухрен дядка, я!





Тема Re: За да постигне освобождение, човек трябва да..нови [re: Kaily]  
Автор Coorhagen*Willendorf (O, mine Goth!)
Публикувано07.06.08 14:31



Съгласен.
Книгите обаче, са храна за ума. А без редовно хранене, той остава гладен и полумъртав.

Според мен трябва да сме задоволени на всяко едно ниво, включително и интелектуално.

Аз не мога без храна за ума.



Тема Re: За да постигне освобождение, човек трябва да..нови [re: Coorhagen*Willendorf]  
Автор mo33 (дърто магаре)
Публикувано07.06.08 14:35



Прав си приятелю! Няма нищо по хубаво от добре угоен Ум, спящ спокойно на една камара мускули....

"Men sana in corporae sano"






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.