Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:02 04.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Re: SAMYAMAнови [re: Aлekc]  
Автор aнapxиcт (минаващ)
Публикувано18.03.08 02:02



Преводът на Шибенду на "Йога Сутра" е напълно практично приложим, дори нещо повече - ако читателят е напълно буден, може да усети, че нещата, споделени при неговия превод и коментари са точно такива.



Тема Re: SAMYAMAнови [re: aнapxиcт]  
Авторhuanji (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 02:02



О не, на мен ми е достатъчно ясно за какво говоря и това е обвързано с практиката. Причината да се въздържам за момента от повече обяснения е, че няма на кого да обяснявам. Алекс си има закачка с Брахман и Имаго и го вълнува повече да докаже противното, но едва ли конкретното знание. А ти си имаш учител и ще го защитаваш даже и да виждаш, че греши някъде.



Ако авторитета убива разбирането, дистанцирай Шибенду. За теб той е авторитет, защото ти дава насоки.

От авторите които чета, ползвам технически обяснения, но не и да внимавам как точно стояли нещата.



Тема Re: SAMYAMAнови [re: huanji]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано18.03.08 02:03



ОК за теб Борис Сахаров.

А за самия Борис Сахаров - кой е бил еталона?



Тема Re: SAMYAMAнови [re: huanji]  
Автор aнapxиcт (минаващ)
Публикувано18.03.08 02:04



Има и то доста по-голяма връзка, отколкото празните теории на измислени нашенски "специалисти".



А от "Йога Сутра" абсолютно нищо не разбираш, както и от йога всъщност...



Тема Re: SAMYAMAнови [re: aнapxиcт]  
Авторhuanji (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 02:06



Чакай сега, всеки има право да си прави преводи и да интерпретира. В този смисъл, се радвам че Шибенду е пуснал неговото виждане.

Но да налага това като класическата Йога на Патанджали е несериозно. То е достатъчно да се прочете, че при неговите идеи, две трети от Патанджала-сутра са грешка на самият Патанджали. Ше се обърне човека в гроба, недей така.





Тема Re: SAMYAMAнови [re: huanji]  
Автор aнapxиcт (минаващ)
Публикувано18.03.08 02:06



За мен никой, дори Шибенду, не е "авторитет". Дори и аз самият не се имам сам за себе си за "авторитет".

А щом "техническите обяснения" ги ползваш, без да внимаваш как стоят нещата, за какво са ти "техническите обяснения" и защо ги проповядваш като папагал, без да разбираш?

Редактирано от aнapxиcт на 18.03.08 02:09.



Тема Re: SAMYAMAнови [re: huanji]  
Автор aнapxиcт (минаващ)
Публикувано18.03.08 02:08



Между вариантите Патанджали да е идиот като Имаго или преводът на Шибенду да е коректен, вторият изглежда доста по-уважителен спрямо Патанджали.





Тема Re: SAMYAMAнови [re: Aлekc]  
Авторhuanji (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 02:10



Ами знанието, кой друг може да бъде еталона на един йогин.



Неговият учител не е бил в материалният свят и е държал телепатична връзка с него. Точно по същият начин се беше появил в медитация и учителят на Минко. Иначе, Сахаров е продължил при Свами Шивананда и той му дава титлата - Йогирадж. Което за мен е малко смешно, щото той точно няма нужда от тоза титла. Достатъчно е човек да се забоде в неговите книги за да му я даде сам.



Тема Re: SAMYAMAнови [re: aнapxиcт]  
Авторhuanji (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 02:10



Това не е сериозна приказка...



Тема Re: SAMYAMAнови [re: aнapxиcт]  
Авторhuanji (Нерегистриран)
Публикувано18.03.08 02:14



Спорен е въпроса как го приемаш...

Философията никога не ме е вълнувала извън реалният обхват в който може да бъде приложена. В този смисъл, не се доверявам на никого, което не значи, че не разбирам това, за което говоря. Пък и не е трудно всеки сам да си провери.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.