Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:14 28.09.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Тялотонови  
Автор lncg ()
Публикувано20.02.08 14:55



Има хора, които прекалено много се грижат за тялото си, за външния си вид, повечето йоги са такива. Причината за това е от идентификацията с тялото. Вие вярвате, че сте тяло! Оттук започват всичките ви беди.

Телата се раждат е умират. Затова и вие вярвате, че сте родени и че ще умрете. Освен това чрез тялото-ум получавате усещания от света чрез органите за възприятие. И понеже само чрез тялото получавате удоволствия, много държите на него, поддържате го, правите упражнения за да продължите живота му по-дълго, да бъде красиво и т.н. - всичко това с цел получаване на повече телесни удоволствия. По-интелигентните не се задоволяват с това, ами “развиват” ума си, за да получат по-висши удоволствия…

Но вие не сте тялото-ум! Погрешната вяра, че сте това е източник вашите страдания, а радостта е мимолетна на фона на постоянната ви болка и самота.

Мисълта “аз съм тяло-ум” е концепция в ума. Всички усещания на тази основа са за отделност и самостоятелност. И оттук борбата за запазване на “себе си” като отделна единица тяло-ум, колкото се може по-дълго и с възможности за повече удоволствия. Но това само усилва борбата, болката и страха.

Раждането и смъртта са концепции в ума, свързани с вярата ви, че сте тяло. Раждането е просто представата: “аз имам тяло”. А смъртта е представата “аз съм загубил тялото си”.
Когато знаете, че не сте тялото, тялото може да го има или да го няма - каква е разликата? Организмът тяло-ум прилича на стая. Нея я има, но вие не сте длъжни да живеете в нея през цялото време.

Чистото Съзнание се свързва с тялото, след което се появява умът и представата за вашето "аз". Вие сте Съзнанието, а не тялото-ум. За тялото се грижи силата, която го е създала, а не това, което вярвате, че сте- една илюзия, концепция, продукт на собствения ви ум.

Има две нива. Тялото е сетивни усещания, а умът – образи, представи, концепции, събрани в памет.

Истинският ви Аз е отвъд двете.

А хората в съвременния свят толкова много се грижат за телата си, всички реклами са за тялото, то се е превърнало във висша ценност, защото вярвате, че вие – това е тялото ви. Всичко в тялото вече може да се подмени, да се разкраси, скоро ще започнат да присаждат и ум, да му променят съдържанието, напълно реално е (не че не се прави на практика с цялата пропаганда на медиите)

Но вие живеете като насън, защото не знаете какво сте, мятате се в съня си и сънувате кошмари.

Вашето истинско “аз съм” е отвъд тялото-ум. Организмът тяло-ум прилича на стая. Нея я има, но вие не сте длъжен да живея в нея през цялото време.


Какво друго очаквате от едно просто тяло? Защо то така ви вълнува?
Поради това, че си мислите, че сте тялото - искате да е вечно. Може да продължите живота му с подходящи практики, но каква полза от това?

Добре е да имате здраво и красиво тяло, няма нищо лошо в това, както и да наблюдавате как то се наслаждава. То е само инструмент на Съзнанието и на това, което е източника на Съзнанието – това, което всъщност сте.

Но грешката ви е, че вярвате, че сте тяло, че сте умът и че може да контролирате всичко – и оттам произтичат всичките ви страдания…

А цялата истина е, че всички тела, включително и вашето, са в Съзнанието. Сменете гледната си точка, погледнете с Окото на безличностното, безкрайно Съзнание - и ще бъдете свободни!




Редактирано от lncg на 20.02.08 16:16.



Тема Re: Тялотонови [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано20.02.08 15:02



Извинявай, това твой авторски текст ли е?



Тема Re: Тялотонови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано20.02.08 15:07



да, само 1-2 изречения от Нисаргадатта - за стаята не са мои, но бяха в ума ми защото ги цитирах и в Окултизам

вашият разговор с мо32 (най-вече) ме накара да го напиша



с това не искам да кажа, че съм "автор", защоот не съм го "съчинила" - то е написано спонтанно пред компютъра

Редактирано от lncg на 20.02.08 15:13.



Тема Re: Тялотонови [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано20.02.08 15:14



Тогава, искрени поздравления!



Защото както казват суфиите, пазарът на Рамана и Нисаргадатта приключи.

Сега е време за нашия пазар.

А той никога няма да настъпи, докато не осъснаем, че носим отговорност за всички дарове, които сме получили от Майсторите преди нас.

Докато не се хвърлим смело във водата, ние никога няма да се осмелим да заплуваме сами!



Тема Re: Тялотонови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано20.02.08 15:37



много си емоционален



авторски права за това няма

и няма отговорност, защото няма Кой да ги носи

Редактирано от lncg на 20.02.08 15:39.



Тема Re: Тялото [re: lncg]  
Автор konopr ()
Публикувано20.02.08 16:01



Аз се грижа за тялото си и външния вид само за да ме харесват повече момичетата. Ако не бяха момичетата сигурно щях да се къпя веднъж в месеца и щях да имам шкембе и нямаше да се бръсна.


А и съм благодарен, че е създадена козметиката и всички други средства за поддръжката на тялото, защото така жените са по-благоуханни и свежи, не че тва е най-важното, но все пак така е по-добре.

Иначе не мисля, че искам момичетата да ме харесват само заради телесните ми удоволствия.

А докато човек си има тяло, част от съществото му е и тялото, т.е. човек до някаква степен е и тялото си, но ако човек си мисли, че той не е нищо друго освен тялото си, тогава играта загрубява



Тема Re: Тялото [re: lncg]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано20.02.08 16:25



Духът и тялото са неразривно свързани и доста си влияят, докато сме в тази тленна обвивка. Не мисля, че е редно да се кастрира тялото за сметка на духа.
Психосоматиката не е някакво измислено явление, а ни влияе във всеки един момент.

Най-малкото, че всичките асани и упражнения въздействат върху енергията и повдигат духа на практикуващия ги.

Това, което на първо място ми харесва в бойните изскуства, е психическата сила и воля, която дават, а чак след това самото търчане и блъскане. Доста му просветва на човек след физически тренировки и упражнения.




Мисля, че целта на асаните е първо поддържане на здраве, което ще позволи на йогстващия по-дълго да остане във висините на медитацията (или духа), а и самото енерийно въздействие. Но най-добре някой практикуващ асани да си каже меродавното мнение, как се чувства, защо ги прави и т.н., защото аз съм скарана с тях.

А иначе за идентификацията с тялото и за суетата ще се съглася с теб, че не са никак добри съветници. Специално за суетата мисля, че при повечето хора с възрастта доста отслабва. Аз примерно като тинейджърка, а и известен брой години след това бях доста суетна, предполагам, че едно от обясненията за това са били бушуващите хормони. Но постепенно суетата ми премина, до такава степен, че в един момент изцяло се занемарих. Даже косата ми се беше усукала и спластила цялата от нересане. Та бая зор видях да я разресвам.

А за отърваване от идентификацията с тялото, доста трябва да се поработи. Защо считаш, че това е едва ли не преобладаващ проблем за йогите?! Мисля, че истински практикуващите работят доста върху себе си в тази насока. Но май често бъркаме истинските йогстващи с несериозните, но с големи претенции последователи.






Тема Re: Тялото [re: amrta]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано20.02.08 16:37



В отговор на:

А за отърваване от идентификацията с тялото, доста трябва да се поработи.




Сакън, недей! Моля те, най-добре не прави нищо в тази насока.

Още повече, че ти си отъждествена не толкова с тялото си, колкото с представата си за самата себе си.

По-добре се опитай да видиш как е изглеждало лицето ти преди да се родиш.



Тема Май си намерих психоаналитик [re: Aлekc]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано20.02.08 16:46



"Още повече, че ти си отъждествена не толкова с тялото си, колкото с представата си за самата себе си."


С каква представа за себе си толкова безнадеждно се отъждествявам според теб?

Ти си на път да ми направиш цял психологически портрет, а ме познаваш толкова бегло все още.

Редактирано от amrta на 20.02.08 16:47.



Тема Re: Тялото [re: lncg]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано20.02.08 17:15



Като започне да се говори за тялото и всеки започва да си мисли за миене, къпане, бръснене, скубане и т.н.

Нещата са много по-дълбоки и главния проблем е: КОМФОРТА

Как си угаждаме на тялото за да си създадем максимален комфорт.

Количките, асансьорчето, матрачето и пухените завивки.

Хайде за тренинг една седмица спане на пода. Аз съм го правил в Индия.

Много е полезно. Земята така те пречиства, че започваш да летиш.



Дали то ни служи или ние му служим?

Редактирано от Tъpcaч_ на 20.02.08 17:17.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.