Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:48 15.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разлики  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 10:09



В отговор на:

Безпътен:

Нещата просто са сходни при учители като Шибенду, Тони Парсънс, Джиду Кришнамурти и др., затова и някой може да се заблуди, че някой копира друг, но за достатъчно пробудения не е така. Достатъчно пробуденият може просто да види, че различни тела като горе споменатите са просто различни случвания на един и същ Процес.







Шибенду далеч не винаги е бил на 70 години.

И очевидно е доста добре осведомен човек. Той сам нееднократно се е изказвал с голямо уважение за Рамана Махарши и за Кришнамурти, като за "тела, в които несъмнено е протичал процес на просветление" (цитирам по памет). И съвсем очевидно е чел от тях едно-друго. Защото и най-просветленият човек е принуден да усвои говоримия език и неговите изразни средства отвън. Лично за мен е очевидно, че Кришнамурти като блестящ оратор е повлиял на Шибенду и на неговия начин на изразяване и на поставяне на акценти на някои теми с остро критично звучене.

Ако разполагам с текста на последната лекция на Шибенду, на която присъствах, бих могъл да посоча десетки почти буквални паралели на изказвания на Шибенду и на Кришнамурти.

В това няма нищо лошо. Защото Шибенду определено има свой специфичен подход към проблемите и свой личен почерк.

Кришнамурти е аналитичен, а Шибенду предпочита класическия синтетичен подход. С други думи Кришнамурти винаги се опитва да накара слушателите си да анализират себе си и ситуацията, в която се намират, заедно със самия него. Той ги предупреждава, че ако не го правят, накрая ще останат само с чутите думи.

Шибенду предпочита да излага директно своите схващания за нещата и да ги обосновава с лесно разбираеми за слушателите му примери. Това несъмнено прави словото му по-достъпно за аудиторията. Още повече че Шибенду е убеден, че хората, които го слушат няма да са в състояние незабавно да схванат такива трудноразбираеми истини - необходимо им е време, работа върху себе си с методите на Крия йога, посещения и на следващите подобни лекции на Шибенду, за да се даде възможност на тези драгоценни учения да просмучат по-дълбоко умовете им.

Казвам всичко това, за да може всеки, който се чувства привлечен от основните истини на Адвайта, да осъзнае, че съществуват различни подходи към тези истини. И че е добре преди някой да реши кой от тези подходи е най-подходящ за него, да се запознае с техните най-добри образци.

Познавам хора, които години наред ставаха и лягаха с лекциите на Кришнамурти, за да установят по-късно, че на сърце им е много повече Рамана Махарши. Други пък започнаха от Кришнамурти, за да намерят себе си чрез Прем Рават (нямам предвид Оро - той, доколкото знам, никога не е бил фен на Кришнамурти).

Това ме кара да предложа на всички, които се интересуват от посланията на Шибенду Лахири, да им копирам двете лекции на 86-годишния Кришнамурти в Амстердам 1981 г. Тези лекции са на DVD с превод на български.

Копирал съм ги безплатно на доста хора, някои от които понякога бяха трайно свързани с други духовни традиции. Всички те обаче бяха силно впечатлени и респектирани от Кришнамурти и неговото осезаемо мъдро и благородно просветлено излъчване.

Тези, които досега не са особено запознати с възгледите и необикновената съдба на Кришнамурти могат да погледнат в моята тема

Но най-добре да посетят Библиотеката на сайта на Крия йога в България и да прочетат там програмната реч на младия Кришнамурти, който обяснява защо се отказва от натрапената му роля на нов месия.





Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разлики [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано19.02.08 10:38



за всеки си има по нещо


не можеш да им предлагаш това, за което не са готови

а и сравненията са глупава работа, защото са от ума



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разлики [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 10:47



Моля те, стига с тези необуздани атаки против ума!



Рискуваш да открия нова тема: "Кришнамурти зьа величието на ума".

С много добре подбрани и впечатляващи откъси за ценността на ума.

Защото проблемът не е в ума, а в това кой как го използва.

Умът е прекрасен слуга, но много лош господар.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разлики [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано19.02.08 10:58



Кришнамурти е труден за четене, а камо ли за слушане на чужд език.

Затова аз се захващам, доколкото ми позволяват силите, да преведа някои книги от адвайта учители
засега работя над Нисаргадатта Махарадж и книгата "Аз съм Това" - събрани разговори с посетители в дома му.

Ако някой се интересува, да ми пише на бележка - имам преведена около 1/3 от книгата.
(от руски, но гарантирам за точния изказ на това, което иска да каже, защото Го познавам)



Пускам тук-там цитати, които смятам, че са важни за момента и за хората тук


Редактирано от lncg на 19.02.08 10:59.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разлики [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано19.02.08 11:04



Значи не си разбрал какво говори Кришнамурти:
Осъзнай движението на ума
той работи със сравнения, той е самата дуалност

"Осъзнайте пътищата на ума" - това е посланито на Кришнамурти!

а не философствайте







Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разлики [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 11:12



Виж теб те бива във възвишените разбирания, а мен в точното фиксиране на нещата такива, каквито са.

Обещавам ти в най-скоро време да публикувам изключително впечатляващи възхвали на ума като природна мощ от Кришнамурти.

А на теб ще ти оставя да ни ги изтълкуваш правилно.

Няма мой и твой Кришнамурти. Всичко казано от него понастоящем е достъпно за всички, стига да предпочитат да четат, а не да си измислят свои трактовки за Кришнамурти.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разлики [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 11:16



Кришнамурти изобщо не е толкова труден за слушане и четене.

Освен това редица негови основни книги са достъпни за нас освен в руски и в български преводи.

На него изрично са му задавали, при това многократно, какво му е отношението към ума и към мисленето и той е отговарял на тях винаги ясно, точно и изчерпателно.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разлики [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано19.02.08 11:25



теб много те бива да извърташ нещата



не съм казала нищо против ума, нито Кришнамурти е казал такова.

Това, което казах, явно не го разбра, което показва колко си разбрал и Кришнамурти.



Тема Кришнамурти такъв, какъвто е [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 12:25



Честно казано изобщо не ме интересува дали според някой друг съм разбрал или не Кришнамурти, Рамана, Шибенду и т.н.

На всички, дори и да исках, не мога да угодя.

В самото начало на една своя лекции Кришнамурти недвусмислено заявява:

"Говорещият не ви предлага никакви идеи. Ние заедно ще изследваме фактите. Думата "факт" означава това, което е станало и за което си спомняме, но самият спомен не факт. Това, което се е случили някога или се случва сега е факт.

Това е значението на думата "факт". Това което се е случило, независимо от спомените за него, и това, което се случва сега. Бъдещето не е факт. То е надежда, идея, предположение, но факт е само това, което се е случило и което се случва сега.

Ние ще се занимаваме единствено с фактите, а не с предположения, с идеи, с умствени спекулации, колкото и философски и интересни да са те.

Ще разгледаме заедно фактът какво сме, фактът какво се случва около нас в света и факта, че повечето от нас са заети единствено със себе си. А в света няма мир, в него царят хаос и безпорядък, има най-различни големи опасности: тероризъм, заплаха от войни - всичко това също е факт."


Това е което действително говори Кришнамурти. Това е факт.

А всичко останало - кой как го разбира, или си въобразява че го разбира, всичко това няма нищо абсолютно нищо общо с фактите, със суровата и неподправена истина.

Редактирано от Aлekc на 19.02.08 12:27.



Тема Не знам за Кришнамъртви, но... [re: Aлekc]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 13:09



Ами в света не цари хаос и безпорядък, а динамично равновесие - нещо, което е еднакво отдалечено и от мира, и от хаоса...
Но примера с тази фраза е страшно ПОКАЗАТЕЛЕН.

Затова и съм презрял т.нар. източни учители, гурута, мъдреци, разбирачи и пр. чаршафлийска паплач. Приказват, приказват, пък току изтърсят нещо, което ясно показва, че като цяло не са в час...

След това нищо казано от тези хора изобщо не ме впечатлява - ама никак. Знам, че по същество те са невежи...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 19.02.08 13:11.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.