Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:53 07.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разлики  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 10:09



В отговор на:

Безпътен:

Нещата просто са сходни при учители като Шибенду, Тони Парсънс, Джиду Кришнамурти и др., затова и някой може да се заблуди, че някой копира друг, но за достатъчно пробудения не е така. Достатъчно пробуденият може просто да види, че различни тела като горе споменатите са просто различни случвания на един и същ Процес.







Шибенду далеч не винаги е бил на 70 години.

И очевидно е доста добре осведомен човек. Той сам нееднократно се е изказвал с голямо уважение за Рамана Махарши и за Кришнамурти, като за "тела, в които несъмнено е протичал процес на просветление" (цитирам по памет). И съвсем очевидно е чел от тях едно-друго. Защото и най-просветленият човек е принуден да усвои говоримия език и неговите изразни средства отвън. Лично за мен е очевидно, че Кришнамурти като блестящ оратор е повлиял на Шибенду и на неговия начин на изразяване и на поставяне на акценти на някои теми с остро критично звучене.

Ако разполагам с текста на последната лекция на Шибенду, на която присъствах, бих могъл да посоча десетки почти буквални паралели на изказвания на Шибенду и на Кришнамурти.

В това няма нищо лошо. Защото Шибенду определено има свой специфичен подход към проблемите и свой личен почерк.

Кришнамурти е аналитичен, а Шибенду предпочита класическия синтетичен подход. С други думи Кришнамурти винаги се опитва да накара слушателите си да анализират себе си и ситуацията, в която се намират, заедно със самия него. Той ги предупреждава, че ако не го правят, накрая ще останат само с чутите думи.

Шибенду предпочита да излага директно своите схващания за нещата и да ги обосновава с лесно разбираеми за слушателите му примери. Това несъмнено прави словото му по-достъпно за аудиторията. Още повече че Шибенду е убеден, че хората, които го слушат няма да са в състояние незабавно да схванат такива трудноразбираеми истини - необходимо им е време, работа върху себе си с методите на Крия йога, посещения и на следващите подобни лекции на Шибенду, за да се даде възможност на тези драгоценни учения да просмучат по-дълбоко умовете им.

Казвам всичко това, за да може всеки, който се чувства привлечен от основните истини на Адвайта, да осъзнае, че съществуват различни подходи към тези истини. И че е добре преди някой да реши кой от тези подходи е най-подходящ за него, да се запознае с техните най-добри образци.

Познавам хора, които години наред ставаха и лягаха с лекциите на Кришнамурти, за да установят по-късно, че на сърце им е много повече Рамана Махарши. Други пък започнаха от Кришнамурти, за да намерят себе си чрез Прем Рават (нямам предвид Оро - той, доколкото знам, никога не е бил фен на Кришнамурти).

Това ме кара да предложа на всички, които се интересуват от посланията на Шибенду Лахири, да им копирам двете лекции на 86-годишния Кришнамурти в Амстердам 1981 г. Тези лекции са на DVD с превод на български.

Копирал съм ги безплатно на доста хора, някои от които понякога бяха трайно свързани с други духовни традиции. Всички те обаче бяха силно впечатлени и респектирани от Кришнамурти и неговото осезаемо мъдро и благородно просветлено излъчване.

Тези, които досега не са особено запознати с възгледите и необикновената съдба на Кришнамурти могат да погледнат в моята тема

Но най-добре да посетят Библиотеката на сайта на Крия йога в България и да прочетат там програмната реч на младия Кришнамурти, който обяснява защо се отказва от натрапената му роля на нов месия.





Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано19.02.08 10:38



за всеки си има по нещо


не можеш да им предлагаш това, за което не са готови

а и сравненията са глупава работа, защото са от ума



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 10:47



Моля те, стига с тези необуздани атаки против ума!



Рискуваш да открия нова тема: "Кришнамурти зьа величието на ума".

С много добре подбрани и впечатляващи откъси за ценността на ума.

Защото проблемът не е в ума, а в това кой как го използва.

Умът е прекрасен слуга, но много лош господар.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано19.02.08 10:58



Кришнамурти е труден за четене, а камо ли за слушане на чужд език.

Затова аз се захващам, доколкото ми позволяват силите, да преведа някои книги от адвайта учители
засега работя над Нисаргадатта Махарадж и книгата "Аз съм Това" - събрани разговори с посетители в дома му.

Ако някой се интересува, да ми пише на бележка - имам преведена около 1/3 от книгата.
(от руски, но гарантирам за точния изказ на това, което иска да каже, защото Го познавам)



Пускам тук-там цитати, които смятам, че са важни за момента и за хората тук


Редактирано от lncg на 19.02.08 10:59.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано19.02.08 11:04



Значи не си разбрал какво говори Кришнамурти:
Осъзнай движението на ума
той работи със сравнения, той е самата дуалност

"Осъзнайте пътищата на ума" - това е посланито на Кришнамурти!

а не философствайте







Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 11:12



Виж теб те бива във възвишените разбирания, а мен в точното фиксиране на нещата такива, каквито са.

Обещавам ти в най-скоро време да публикувам изключително впечатляващи възхвали на ума като природна мощ от Кришнамурти.

А на теб ще ти оставя да ни ги изтълкуваш правилно.

Няма мой и твой Кришнамурти. Всичко казано от него понастоящем е достъпно за всички, стига да предпочитат да четат, а не да си измислят свои трактовки за Кришнамурти.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 11:16



Кришнамурти изобщо не е толкова труден за слушане и четене.

Освен това редица негови основни книги са достъпни за нас освен в руски и в български преводи.

На него изрично са му задавали, при това многократно, какво му е отношението към ума и към мисленето и той е отговарял на тях винаги ясно, точно и изчерпателно.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано19.02.08 11:25



теб много те бива да извърташ нещата



не съм казала нищо против ума, нито Кришнамурти е казал такова.

Това, което казах, явно не го разбра, което показва колко си разбрал и Кришнамурти.



Тема Кришнамурти такъв, какъвто енови [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 12:25



Честно казано изобщо не ме интересува дали според някой друг съм разбрал или не Кришнамурти, Рамана, Шибенду и т.н.

На всички, дори и да исках, не мога да угодя.

В самото начало на една своя лекции Кришнамурти недвусмислено заявява:

"Говорещият не ви предлага никакви идеи. Ние заедно ще изследваме фактите. Думата "факт" означава това, което е станало и за което си спомняме, но самият спомен не факт. Това, което се е случили някога или се случва сега е факт.

Това е значението на думата "факт". Това което се е случило, независимо от спомените за него, и това, което се случва сега. Бъдещето не е факт. То е надежда, идея, предположение, но факт е само това, което се е случило и което се случва сега.

Ние ще се занимаваме единствено с фактите, а не с предположения, с идеи, с умствени спекулации, колкото и философски и интересни да са те.

Ще разгледаме заедно фактът какво сме, фактът какво се случва около нас в света и факта, че повечето от нас са заети единствено със себе си. А в света няма мир, в него царят хаос и безпорядък, има най-различни големи опасности: тероризъм, заплаха от войни - всичко това също е факт."


Това е което действително говори Кришнамурти. Това е факт.

А всичко останало - кой как го разбира, или си въобразява че го разбира, всичко това няма нищо абсолютно нищо общо с фактите, със суровата и неподправена истина.

Редактирано от Aлekc на 19.02.08 12:27.



Тема Не знам за Кришнамъртви, но...нови [re: Aлekc]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 13:09



Ами в света не цари хаос и безпорядък, а динамично равновесие - нещо, което е еднакво отдалечено и от мира, и от хаоса...
Но примера с тази фраза е страшно ПОКАЗАТЕЛЕН.

Затова и съм презрял т.нар. източни учители, гурута, мъдреци, разбирачи и пр. чаршафлийска паплач. Приказват, приказват, пък току изтърсят нещо, което ясно показва, че като цяло не са в час...

След това нищо казано от тези хора изобщо не ме впечатлява - ама никак. Знам, че по същество те са невежи...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 19.02.08 13:11.



Тема Re: Не знам за Кришнамъртви, но...нови [re: BlackWolf]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 13:29



В света царяло динамично равновесие...

Ти майтап ли си правиш с мъката на хората?

Всяка иракска майка, а подобни майки по света има къде ли не и сега, ще те заплюе с презрение за тези твои думи.

И дано имаш шанс да не доживееш следващото трето световно "динамично равновесие", че тогава хората няма да се питат какъв е смисълът на живота, а защо са наказани да се родят и да преживеят всички тези ужаси и кошмари.

За разлика от теб, пред очите на Кришнамурти са минали две световни касапници, а ти в навечерието на евентуална трета такава, ми приказваш за някакво си "динамично равновесие"!





Тема Re: Не знам за Кришнамъртви, но...нови [re: Aлekc]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 13:32



Скъпи ми Алекс, ако светът не беше в равновесие (пък даже и динамично), нямаше да ни има нито нас, нито иракските майки, нито нашата малка зелена топка...



Войните и пр. неща от гледна точка на човешката личност (особено ако е вътре в казана) са значими, но дори от гледна точка на Земята са просто мигове от историята...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 19.02.08 13:34.



Тема Re: Не знам за Кришнамъртви, но...нови [re: BlackWolf]  
Автор lncg ()
Публикувано19.02.08 13:37



"Светът не се нуждае от спасение" - цитирам по памет Нисаргадатта Махарадж.
Всичко си му е наред.





Тема Re: Не знам за Кришнамъртви, но...нови [re: lncg]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 13:42



Светът си се спасява сам като цяло, но тъй като хората са неделима част от него, техните действия не са без значение...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: "действията" са илюзиянови [re: BlackWolf]  
Автор lncg ()
Публикувано19.02.08 13:50



...техните погрешни действия предизвикват страданията.

А те са породени от незнанието за Ссебе си - това, което са всъщност - а не измисления образ в ума, който се крепи на паметта. - именно той създава страданиата в света.
И понеже този образ е илюзорен - страданията също са илюзорни.

Разбирането на всичко това е спасение, излизане от илюзията на съня. - и Живот в истинската Реалност - непосредственото възприятие....
...и вечно битие....

Редактирано от lncg на 19.02.08 13:54.



Тема Re: Не знам за Кришнамъртви, но...нови [re: BlackWolf]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 13:56



Радвам се на твоето космическо извисяване отвъд време и пространство, но нима не схвана, че Кришнамурти не говори за вселенския хаос и безпорядък, а за настоящия такъв на планетата. По време на краткия му човешки живот ъой е видял как горите бързо намаляват, а замръсяването на реките и моретата бързо се увеличава.

Странен човек си ти!

Повечето източни гурута говорят като теб - от гледна точка на вечността, и ти им се подиграваш не без основание.

И когато Кришнамурти казва прости и ясни неща за тревожното състояние на нашия свят, в който живеем и ние двамата, ти изведнъж се ухитряваш да се правиш на метафизичен Гури с космическо съзнание!



Тема Re: "действията" са илюзиянови [re: lncg]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 13:59



Абе някой като ти шибне два шамара, това илюзия ли ще бъде?



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Не знам за Кришнамъртви, но...нови [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 14:01



Щом Блеки и Нисаргадатта Махарадж казват това, значи не може да не е истина.



Но Блеки поне обясни какво разбира под "свят". А Нисаргадатта какво разбира, може би ти ще ни кажеш?



Тема Re: Не знам за Кришнамъртви, но...нови [re: Aлekc]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 14:03



Ами дори за нашето житейско виждане нещата са в равновесие, иначе просто нищо нямаше да сществува. Светът щеше да се разпадне за месеци в буквалния смисъл.
Да, горите изчезват, планетата се променя в посока, която не ми харесва, но трябва да гледаме по-философски на нещата.
И де не стоим със скръстени ръце, защото промяната - това сме и ние.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: "действията" са илюзиянови [re: BlackWolf]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 14:05



Какво са някакви си два шамара пред лицето на вечността?



НИЩО НЕ Е РЕАЛНО

На младини, докато изучавал Дзен, Ямаока Тешю ходил при различни учители. Отишъл и при Докуон.

В желанието си да блесне със знанията си, казал следното:

- Съзнанието, Буда и цялата сетивна Вселена всъщност не съществуват.

Истинската природа на всички неща е празнотата.

Няма кой да се въплъщава, няма и кой да се заблуждава, затова реално няма мъдреци, както няма и невежи. Няма какво да вземеш, както няма и какво да дадеш.

Внезапно Докуон ударил Ямаока по главата.

Младежът много се разсърдил.

- Щом нищо не съществува – попитал Докуон – откъде се взе този гняв?






Тема Първо помисли, после напиши!нови [re: BlackWolf]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 14:12



Точно за това говори по-нататък Кришнамурти в лекцията си.

А ти ще направиш по-добре първо да помислиш, а след това да пишеш неща, които не ти правят чест.

Защото Кришнамурти съвсем не е някакъв спорен източен Гуру, а утвърден мислител със световен авторитет, който може да приказва неща, които не те интересуват или не приемаш, но не и глупости.



Тема Re: Не знам за Кришнамъртви, но...нови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано19.02.08 14:16



Не разбрах какво Блеки разбирал под "свят" - нека си пусне нова тема и да си го изясни

Но до сега си го познамвам блекито и разбирам, че светът за него са шамари - т.е само сетивни усещания за болка, с които той се идентифицира.

Извън сетивните усещания има ли нещо друго? -Извън усещането за каквото и да е....

КОЕ е това, което прави възможни всички усещания???

а?, Блеки?



Редактирано от lncg на 19.02.08 14:23.



Тема Re: Не знам за Кришнамъртви, но...нови [re: lncg]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 14:39



Извинявай, ама ще попитам направо! Ти тъпа ли си или само се правиш?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Редактирано от BlackWolf на 19.02.08 14:39.



Тема Re: Първо помисли, после напиши!нови [re: Aлekc]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 14:41



Честно казано, за мен нищо идващо от Хиндустан няма авторитет...



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Първо помисли, после напиши!нови [re: BlackWolf]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 15:03



Нима? Най-добре тогава премини на смятане с римски цифри.





Тема Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: Aлekc]  
Автор titiksha_ (.)
Публикувано19.02.08 17:20



Ще разгледаме заедно фактът какво сме, фактът какво се случва около нас в света и факта, че повечето от нас са заети единствено със себе си. А в света няма мир, в него царят хаос и безпорядък, има най-различни големи опасности: тероризъм, заплаха от войни - всичко това също е факт."

Горното факти ли са ако се имат предвид следните думи на Рамана Махариши(който изненадващо за мен се взривил):

" После Йогананда задава втори въпрос. "Ако Бог е всеприсъстващ и всемогъщ, защо не е решил всички човешки същества да бъдат много щастливи и богати, без страдание и болка, защо е създал цялото това объркване и страдание, тези кризи?"

Рамана Махариши останал мълчалив, погледнал го остро, но не отговорил.

Йогананда станал неспокоен и повторил пак въпроса си. Отново Рамана Махариши го погледнал и не отговорил. След известно време Йогананда казал: "Моля те, аз чакам отговора ти!"

Рамана Махариши изведнъж се взривил: "Какво е Бог? Какво е страдание? Кой страда?" Обърнете внимание на въпросите. "Какво е Бог? Какво е страдание? Кой страда?" Енергията била такава, че Йогананда се смутил, поклонил се и се оттеглил. "


От следната



Какво би отговорил Рамана Махариши на Кришнамурти?

Дълбоко обичам и ценя Рамана Махариши а Кришнамурти малко познавам.


ОМ НАМО НАРАЯНАЯ

Редактирано от titiksha_ на 19.02.08 17:29.



Тема Истината за срещата между Шри Рамана и Йогананданови [re: titiksha_]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 19:28



Постингът на който се позоваваш е мой и целта му беше да покаже критичното отношение на Шибенду Лахири към Йогананда.

Обаче аз имам сериозни основания да се съмнявам, че срещата между Шри Рамана и Йогананда е минала толкова драматично, колкото твърди Шибенду Лахири.

Според Шибенду Лахири Йогананда попитал Рамана: "Какво трябва да е духовното учение за масите?" Рамана Махариши отговорил: "Няма духовно учение за масите. Духовното учение трябва да започне от самия човек, от себе си. То не е нещо, което трябва да се разпространява сред масите. На всеки човек трябва да се каже много ясно и много остро: "Ти трябва да започнеш със себе си!"

Обаче според сборник материали посветени ма Рамана Махарши и издадени от неговия ашрам, нещата изглеждат доста по-различно:

Когато веднъж свами Йогананда, който имаше в Америка много последователи, запита шри Бхагаван за това, какво духовно наставление (упадеша) трябва да се дава на хората за тяхното духовно издигане, той отвърна:

"Това зависи ит темперамента и духовната зрялост на човека. Тук не може да има еднаква за всички упадеша.


За щастие в ашрама на Шри Рамана са записвали подробно всички разговори на посетителите с него.

Извинявам се, но ще приведа на руски език записът на разговора между Йогананда и Шри Рамана, който се е състоял на 29 ноември 1935 година:

Свами Йогананда с четырьмя спутниками прибыл в 8.45 утра. Он выглядит крупным, благовоспитанным и холёным. У него темные длинные волосы, спадающие на плечи. Вся группа пообедала в Ашраме.

Г-н Ч. Р. Райт, его секретарь, спросил: Как я могу осознать Бога?

М. Бог – неизвестное существо. Более того, Он находится вне вас. Тогда как истинная природа, Я, А т м а н , всегда с вами и она – вы. Почему вы оставляете сокровенное и уходите искать внешнее?

П. Что же такое всё-таки А т м а н ?

М. А т м а н известен каждому, но не отчётливо. Вы всегда существуете. Это бытие есть А т м а н . "Я есмь" – имя Бога. Из всех определений Бога действительно нет лучше библейского утверждения "Я есмь то Я ЕСМЬ" в третьей главе книги "Исход".

Имеются другие формулировки, такие как Брахмаивахам [Брахман есмь Я], Ахам Брахмасми [Я есмь Брахман] и сохам [Я есмь ОН]. Но ни одно не является столь непосредственным, как имя ИЕГОВА, означающее Я ЕСМЬ. Абсолютное Бытие таково, каково есть – Оно есть А т м а н . Оно есть Бог. Познанием А т м а н а познаётся Бог. В сущности, Бог есть не что иное, как А т м а н .

П. Почему существуют добро и зло?

М. И добро и зло – термины относительные. Чтобы отличать добро и зло, должен существовать субъект. Этим субъектом является эго. Проследите источник эго. Эта слежение закончится в А т м а н е , Я. Источник эго – Бог. Такое определение Бога, возможно, более конкретно и понятнее вам.

П. Так оно и есть. Как обрести Блаженство?

М. Блаженство не есть нечто такое, что получают. С другой стороны, вы всегда сами – Блаженство. Желание получить его рождается чувством неполноты. Для кого существует это чувство неполноты? Исследуйте. В глубоком сне вы были полны блаженства. Сейчас это не так. Что вклинилось между тем Блаженством и отсутствием блаженства сейчас? Вмешалось эго. Ищите его источник и найдите, что вы суть Блаженство.

Нет ничего такого нового, что следовало бы обрести. С другой стороны, вы должны избавиться от неведения, которое заставляет вас думать, что вы отличаетесь от Блаженства, что вы иной. Для кого существует это неведение? Оно присутствует для эго. Выследите источник эго. Тогда эго исчезает и остается Блаженство. Оно вечно. Вы есть Оно, здесь и сейчас. Поиск источника эго является универсальным способом избавления от всех сомнений. Сомнения возникают в уме. Ум порожден эго. Эго возникает из А т м а н а . Ищите источник эго, и А т м а н откроется. А т м а н один только и остаётся. Вселенная суть только развернутый А т м а н . Она не отличается от А т м а н а .

П. В чем состоит наилучший образ жизни?

М. Это зависит от того, кем человек является – джняни или аджняни. Джняни не признаёт ничего отличным или отдельным от А т м а н а , Я. Всё находится в А т м а н е , Я. Ошибочно представлять себе, что существует мир, что в нём имеется какое-то тело и что вы обитаете в этом теле. Если эта Истина известна, то вселенная и всё, что находится за её пределами, будет признано только А т м а н о м .

Перспектива, возникающая перед взглядом, зависит от зрения человека, а зрение даёт глаз. Сам глаз должен где-то находиться. Если вы смотрите глазами грубого тела, то увидите и других грубыми телами. Если же – тонкого тела (т. е. умом), то другие появятся в их тонкой природе. Если же глаз становится А т м а н о м, то этот глаз уже бесконечен, ибо А т м а н бесконечен. Он не видит ничего отличным от А т м а н а .

(Собеседник поблагодарил Махарши. Ему сказали, чmo наилучшая благодарность – всегда оставаться в А т м а н е .)


Позднее сам прибывший йогин (Свами Йогананда) спросил: Как духовно поднимать людей? Какие инструкции следует давать им?

М. Инструкции разнятся в зависимости от темперамента личностей и соответствуют духовной зрелости их умов. Не может быть какой-то одной "массовой" инструкции для всех.

П. Почему Бог допускает страдание в этом мире? Разве Он не должен, будучи всемогущим, справиться с ним одним ударом и предопределить вселенское осознание Бога?

М. Страдание и есть путь Осознания Бога.

П. А не следовало ли Ему распорядиться по-другому?

М. Это – Путь.

П. Являются ли Йога, религия и т. п. противоядиями от страдания?

М. Они помогают вам преодолевать страдание.

П. Почему вообще должно существовать страдание?

М. Кто страдает? Что страдает?

(Ответа нет! В конце концов йогин встал, попросил благословения
Шpu Бхагавана для своей работы и выразил большое сожаление в связи
с необходимостью своего срочного отъезда. Он выглядел очень искренним
и преданным и даже сильно взволнованным.)

По-късно самият Йогананда описва в своята "Автобиография на един йогин" срещата си с Шри Рамана така:

Прежде чем покинуть Южную Индию, мистер Райт и я совершили паломничество к священной горе Аруначала около Тируваннамалаи, чтобы встретиться с Шри Рамана Махариши. Святой любезно приветствовал нас в своем ашраме, указав на груду журналов Восток-Запад. В те часы, которые мы провели с ним и его учениками, он в основном молчал, его благородное лицо светилось божественной любовью и мудростью.

Чтобы помочь страдающему человечеству вновь обрести забытое состояние совершенства, Шри Рамана учит, что постоянно необходимо спрашивать себя:

Кто я?

Действительно, великий вопрос. Суровым отказом от всех других мыслей благочестивый человек скоро обнаруживает, что все глубже и глубже проникает в свое истинное Я, побочное замешательство от других мыслей больше не возникает.

Святой риши из Южной Индии писал:

Двойственные и тройственные суждения поддерживаются чем-то,
И если его не поддерживать, оно никогда не появятся.
В поиске его оно теряется и исчезает.
Вот истина. Кто видит это, никогда не колеблется.


За съжаление, в следващото издание на книгата, вече след смъртта на Йогананда, редакторите съкратиха и промениха много пасажи от оригиналния текст. В частност и този откъс изчезна безследно. Той липсва и в новото българско издание.




Редактирано от Aлekc на 19.02.08 19:34.



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: titiksha_]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 19:47



Не мислиш ли, че отговора на Рамана Махариши е просто не особено елегантно измъкване от въпрос, на който просто не е знаел какво да отговори?...
Каквито и философски концепции да изтъкваме за това какво е страдани, и кой страда, те все пак са съвсем реални неща, особено ако се стоварят върху нас...

Е това не харесвам на източните учения (и учители) - че когато се опре до неудобни въпроси или положения, винаги се гмурват в "духовната мъгла", както сполучливо я нарича Алекс.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: BlackWolf]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 19:58



И ти влезе без да се усетиш в клопката на "духовната мъгла".



Прочиташ какво според Шибенду Лахири е отговорил (или не е отговорил) Рамана Махарши и без да провериш първичния факт се заемаш да го тълкуваш.

Зная, че Кришнамурти не допада на много източни фантасти. Преди всичко, защото има железна дисциплина на мисленето и на въображението. Затова и сред неговите лични приятели и почитатели има видни физици, Нобелови лауреати по биология и т.н.

В интерес на истината Рамана Махарши също не е от тези, които оставят миленето и въобржението им да се реят безконтролно из пространството.



Тема Re: Страданието...нови [re: Aлekc]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 20:05



Може би страданието ме застига като всеки човек, но точно от духовната мъгла смятам, че трудно мога да бъда застигнат.

Може би, защото не сматам, че смисъла на живота е в търсене на просветление, развитие, разширяване на съзнанието и пр. и пр. и т.н. (даже вече не се опитвам да си припомня всички тези имена, с които на Изток се мъчат да прикрият безмислието на съществуването)...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Страданието...нови [re: BlackWolf]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 20:23



Малко мъгляво се изказваш:

В отговор на:

Може би, защото не смятам, че смисъла на живота е в търсене на просветление, развитие, разширяване на съзнанието и пр. и пр. и т.н. (даже вече не се опитвам да си припомня всички тези имена, с които на Изток се мъчат да прикрият безмислието на съществуването)...




И така според теб има живота смисъл или не?



Тема Re: Страданието...нови [re: Aлekc]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 20:29



Уморен съм, мързи ме и предлагам да оставим тая приказка за някоя от следващите срещи...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Страданието...нови [re: BlackWolf]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 20:35



Така да бъде!





Тема Re: Страданието...нови [re: Aлekc]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано19.02.08 21:24



И така според теб има живота смисъл или не?


Другия въпрос на въпросите освен - Кой съм аз ?
е- Защо съществувам ?

Мислил ли си по този въпрос?




Тема Re: Страданието...нови [re: andite]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 22:12



Ами... вероятно кагато съм мислил, ти може и да си ходил прав под масата.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Отвъд живота и смърттанови [re: andite]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 22:25



Мислил съм по този въпрос, но главно в един в малко странен и донякъде стряскащ аспект.

Как бих могъл да се самоубия?

Да се самоунищожа изцяло и завинаги?

Стигнах до извода, че да посегне човек на живота си е твърде неразумно.

Твърде вероятно е да се окаже в много по-лошо положение от преди.

Напълно достатъчно е да унищожа своето "аз".

Тогава си зададох въпроса: а какво всъщност съм аз?

Оказа се, че съм загадка за самия себе си.

Така стигнах до решението за пълен бойкот на съществуването си.

А това означава - да гледам отстрани какво става с мен и не се намесвам. Да не правя избор. Да не поемам отговорност. Повече да не натискам педала на газта на колата си. Да я оставя да върви по инерция докато спре.

И какво се оказа?

Оказа се, че това мое решение напълно съвпада с пътя на Буда, а също на други големи мистични традиции.

Според тях, за нашата вечна природа въпросът "да бъда или да не бъда" изобщо не може дори и да възникне.

Това, което си задава в мен въпроса "да бъда или да не бъда" е моя временна и фалшива самоличност. Това, което наричат "его".

То трябва да умре, за да може моето истинско "аз" напълно да се пробуди.

Но единствения начин да бъде унищожено то, е просто да не му се дава никаква храна - да се съществува постоянно по инерция без цел и без избор.

И сега, и след смъртта.

Който или каквото ме е създало като преходно, отделно его, да си носи изцяло отговорност за всичко, което ще се случи с него - сега и завинаги.

Странно, но мистиците наричат това "пълно отдаване в ръцете на Бога."

Казват, че докато човек напълно съзнателно и доброволно не "увисне на кръста", той не ще може и да възкръсне.

И единственото, което може да ни даде сили да се "самоубием", да "увиснем на кръста", това е страданието.

Докато ние не осъзнаем абсолютната тягостна и мъчителна безсмисленост на своето така наречено условно "съществуване", ние никога няма да решим да скъсаме завинаги с него, за да открием своето безусловно съществуване.

Редактирано от Aлekc на 19.02.08 22:46.



Тема Re: Страданието...нови [re: BlackWolf]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано19.02.08 23:04



Ами...
Всъщност , сигурно човекът отговорил си на въпроса - Кой съм аз ? ,
би трябвало да знае и отговора на въпроса - Защо съществувам?




Тема Re: Отвъд живота и смърттанови [re: Aлekc]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано20.02.08 00:17



Желанието за самоубийство не е ли всъщност копнеж по един истински и щастлив живот? А не истинско желание за самоунищожение? Човек не иска да сложи край на живота си от хубаво (изключвам случаите на хора с психически отклонения, които не разбират какво вършат).

Преди много години една наша съседка се самоуби, оставяйки осем-годишно момченце. Преди около половин година и той сложи край на живота си на 29 години, а броени месеци след това си отиде и баща му (беше болен човекът).
Беше ми много гадно, още повече че ние бяхме следвали заедно философия, макар и в различни курсове, но си имахме приказката.

Много съм търсила обяснение за причините на цялата тази трагична история. Но единственото обяснение до което стигнах за момента е, че животът е адски жесток и безмилостен. И че който си мисли, че е застрахован срещу болести и всякакви други нещастия, дълбоко се се лъже.

Прави ми впечатление още нещо – много често няколко души в едно семейство си отиват бързо един след друг (в рамките на броени месеци, година, две). Не мога да намеря никакво рационално обяснение за това. Дали единият по някакъв начин не взима със себе си другия? Възможно ли е това? Или просто отговаря на максимата, че едно нещастие не идва само.

Адски много ми харесаха разсъжденията ти за „отвъд живота и смъртта”, но за съжаление аз съм твърде далеч от подобно осъзнаване. Не знам какво е нужно за това, едва ли са само практики и самовнушение. Май ми предстои да се лутам още цяла вечност.








Тема Re: Отвъд живота и смърттанови [re: amrta]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано20.02.08 00:43



Най-често самоубийството е акт на помрачено съзнание.

Известно е, че жените правят много повече опити за самоубийство от мъжете, но по брой на успешно осъществени опити мъжете-самоубийци определено са повече.

Понякога (особено при млади девойки) опита за самоубийствво е чиста поза. Например отива девойка в оживен градски парк и сяда на пейка. След това поглъща неголяма доза от някакви полубезобидни приспивателни... и заспива. Естествено малко след това хората край нея забелязват, че нещо с нея не е наред и викат "Бърза помощ".

И, о радост! Едни след други идват разтревожени родителите, приятелите, гаджетата и т.н. А момичето сияе щастливо от оказаното внимание.



Случаят, който описвам е истински и съвсем не е някакво изключение.

Това за което ти говориш е нещо коренно различно. То е мрачно и трагично.

За съжаление светът е пълен с такива социално незабележими лични трагедии. И доказва, че той съвсем не е едно добро място за живеене.

Ти пишеш, че все още си далеч от това осъзнаване без цел и без избор, за което пиша. Интересното е, че хората се напиват специално за да се озоват в състояние, в което те само пасивно констатират какво чувстват, мислят, говорят и правят.

Това, разбира се не е правилния подход. Най-малкото, защото след като се напие, човек изтрезнява и се озовава в по-лошо състояние от това, в което е бил преди да се напие.

Бих ти препоръчал да започнеш с нещо много просто.

Всяка сутрин, като се гледаш в огледалото, да си даваш сметка, че може би се гледаш за последен път. Защото всеки ден хора умират най-неочаквано.

Нали не си мислиш, че момичетата върху които неочаквано се срути сграда в центъра на София, са знаели предварително, че този ден им предстои да се сбогуват със земния живот?



Тема Re: Отвъд живота и смърттанови [re: Aлekc]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано20.02.08 11:03



„Най-често самоубийството е акт на помрачено съзнание. Известно е, че жените правят много повече опити за самоубийство от мъжете, но по брой на успешно осъществени опити мъжете-самоубийци определено са повече.”



Как си обясняваш подобна статистика? Май мъжете наистина са много по-смели пред лицето на смъртта от жените (решават и действат, а не се правят на шутове като жените). Защото освен помрачено съзнание, се изисква и голяма смелост. Определено не мисля, че японците, самоубиващи се в името на честта си, са с помрачено съзнание, напротив с абсолютно ясното съзнание преодоляват страховете си от смъртта, от болката, от неизвестността.

Предполагам знаеш, че японците са на първо място по самоубийство в света (даже преди няколко месеца някакъв министър се самоуби, но вече не си спомням защо). За мен това е някаква ужасяваща крайност, за съжаление залегнала твърде силно в традициите и манталитета им, която идва от родобуването им на всякакви род идеаили като чест, родолюбие и т.н., заради които са готови без дори да се замислят да жертват живота си. От друга страна им се възхищавам за силата и смелостта, които имат. Аз не бих могла да сложа край на живота си, признавам си. Страхувам се от физическата болка, от неизвестността, от евентуално наказание в отвъдното, от евентуално кофти следващо прераждане.


Ислямските атентатори самоубийци хич не искам да ги коментирам, направо ми настръхва косата – по-болни и промити мозъци едва ли има някъде другаде по света.

Но пък и японците са били точно такива по време на Втората световна война, но поне не са религиозни фанатици.


„Бих ти препоръчал да започнеш с нещо много просто. Всяка сутрин, като се гледаш в огледалото, да си даваш сметка, че може би се гледаш за последен път. Защото всеки ден хора умират най-неочаквано.”


Знаеш ли на курса на Норбеков, на който бях миналата година, имаше едно подобно упражнение пред огледалото, само че с обратен знак на твоето. То се състои в следното : гледаш се около 5-10-15 минути и просто се харесваш и обичаш и си мислиш колко си готин, красив, ослепителен и т.н.

Та от психологическа гледна точка се замислих кое е по-доброто. Защото с всичките тези упражнения, самовнушения и медитации ние доста си програмираме съзнанието и подсъзнанието. И си мисля, че много трябва да се внимава какво точно се прави, защото често стават сакатлъци с психиката на човека, включително и „фанатизма на чаршафлиите”, който толкова дразни Вълка.

За упражнението, което ти ми препоръча, го направих тази сутрин, но не усетих нищо по-особено от обичайното ми мислене за смъртта. Междудругото аз доста често мисля за смъртта, понякога по градивен начин, друг път по доста разрушителен. Преди години се бях вманиачила по упражнението на Кастанеда за гледане на смъртта зад лявото рамо, но си мисля, че вероятно доста съм преигравала с ледените тръпки. То от самовнушение човек и звезди посред бял ден ден ще види.

Точно в момента за мен най-важното е да бъда 100-процентово положителен, усмихнат и весел човек, обичащ живота. Щото с моята многострадалност, скорпионско черногледство и песимизъм в последно време хич не се траех. Та за тази цел точно в момента са ми нужни повече забавления и вицове, отколкото духовни практики.







Тема Re: Отвъд живота и смърттанови [re: amrta]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано20.02.08 11:36



Преди години и аз минах един такъв курс на Норбеков.

Упражнението с усмихване пред огледалото е добро, но вървенето с изправена стойка - още по-добро.



Но тези упражнения не отменят факта, че утре я сме живи, я не.

Когато писах, че най-често самоубийството е акт на помрачено съзнание, имах предвид именно японската традиция да се самоубиваш в името на дълга и честта. Това все пак не е познатото ни типично самоубийство, нали?

Целта на осъзнаването на очевидния факт, че сме смъртни, дори понякога внезапно смъртни, съвсем няма за цел да ни плаши.

По-скоро обратното, да ни стимулира да си пренаредим приоритетите.

Защото пред лицето на смъртта 99% от всичко, за което хората пишат тук губи своя смисъл.

Но все пак 1% остава. И той е най-важният.

Наскоро бях ти писал:

"Щом дълбоко в себе си осъзнаете, че може да умрете всеки момент, ще престанат да ви се струват важни много неща, които сега ви измъчват.

Всичките ви тревоги ще избледнеят.

Ще подредите по нов начин приоритетите си и ще започнете да отделяте повече време за нещата, които са наистина важни, ще си поставите истински сериозни цели. Колкото и да ви е трудно да повярвате, ще се забавлявате много повече.

Когато наистина приемете Смъртта за свой учител, ще се събудите свободни.”


Спомняш ли си на кого са тези думи?



Тема Re: Отвъд живота и смърттанови [re: Aлekc]  
Автор mo33 (новак)
Публикувано20.02.08 14:00



В отговор на:

"Щом дълбоко в себе си осъзнаете, че може да умрете всеки момент, ще престанат да ви се струват важни много неща, които сега ви измъчват.

Всичките ви тревоги ще избледнеят.

Ще подредите по нов начин приоритетите си и ще започнете да отделяте повече време за нещата, които са наистина важни, ще си поставите истински сериозни цели. Колкото и да ви е трудно да повярвате, ще се забавлявате много повече.

Когато наистина приемете Смъртта за свой учител, ще се събудите свободни.”




Абсолютно вярно!

Имаше период в живота ми, когато бях на практика сам и много отчаян. Въобще всичко се промени и загубих всички ориентири, които до момента ми казваха в каква посока се движа - нямах работа, пари, а в един момент и квартира. Наложи се да деля едно легло с човек, който също няма квартира.

Точно в тази ситуация се научих да се забавлявам истински. Както и да се обръщам към Смъртта за съвет, когато започна да се лигавя и да смятам че някой проблем е нерешим или прекалено сериозен.

И от тогава се питам все едно и също: Защо е нужно човек да е притиснат да стената, за да оцени живота и да се концентрира върху истински важните неща?

Май всеки ден намирам по част от отговора.


____________________



Тема Re: Отвъд живота и смърттанови [re: mo33]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано20.02.08 14:24





По този повод ето как протекъл автентичният разговор между Рамана и Йогананда:

Позднее сам прибывший йогин (Свами Йогананда) спросил: Как духовно поднимать людей? Какие инструкции следует давать им?

М. Инструкции разнятся в зависимости от темперамента личностей и соответствуют духовной зрелости их умов. Не может быть какой-то одной "массовой" инструкции для всех.

П. Почему Бог допускает страдание в этом мире? Разве Он не должен, будучи всемогущим, справиться с ним одним ударом и предопределить вселенское осознание Бога?

М. Страдание и есть путь Осознания Бога.

П. А не следовало ли Ему распорядиться по-другому?

М. Это – Путь.

П. Являются ли Йога, религия и т. п. противоядиями от страдания?

М. Они помогают вам преодолевать страдание.

П. Почему вообще должно существовать страдание?

М. Кто страдает? Что страдает?

(Ответа нет! В конце концов йогин встал, попросил благословения
Шpu Бхагавана для своей работы и выразил большое сожаление в связи
с необходимостью своего срочного отъезда. Он выглядел очень искренним
и преданным и даже сильно взволнованным.)


Особено интересен и нестандартен беше за мен отгововърът на Рамана на един от въпросите на секретаря на Йогананда, г-н Ч. Р. Райт.

Г-н Ч. Р. Райт, его секретарь, спросил: Как я могу осознать Бога?

М. Бог – неизвестное существо. Более того, Он находится вне вас. Тогда как истинная природа, Я, А т м а н , всегда с вами и она – вы. Почему вы оставляете сокровенное и уходите искать внешнее?

П. Что же такое всё-таки А т м а н ?

М. А т м а н известен каждому, но не отчётливо. Вы всегда существуете. Это бытие есть А т м а н . "Я есмь" – имя Бога. Из всех определений Бога действительно нет лучше библейского утверждения "Я есмь то Я ЕСМЬ" в третьей главе книги "Исход".

Имеются другие формулировки, такие как Брахмаивахам [Брахман есмь Я], Ахам Брахмасми [Я есмь Брахман] и сохам [Я есмь ОН]. Но ни одно не является столь непосредственным, как имя ИЕГОВА, означающее Я ЕСМЬ. Абсолютное Бытие таково, каково есть – Оно есть А т м а н . Оно есть Бог. Познанием А т м а н а познаётся Бог. В сущности, Бог есть не что иное, как А т м а н .




Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: titiksha_]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано20.02.08 18:57



Според мен много често се спекулира с въпроси от този род:
Ако Бог е всеприсъстващ и всемогъщ, защо не е решил всички човешки същества да бъдат много щастливи и богати, без страдание и болка, защо е създал цялото това объркване и страдание, тези кризи?

Първо, дълбоко се съмнявам Йогананда да е задал този въпрос, само защото не знае отговора му.
Напротив, може би е искал да научи още едно компетентно мнение.

Второ, всеки що годе духовно развит човек би отговорил с лекота на въпроса.

В случая Махариши правилно задава контра въпросите, чрез които всеки сам може да си отговори.

Какво е Бог?
Бог е всичко това, което Е (и което не Е).
Всичко това, което Е няма емоции и не съди.
Бог е по-скоро всемирния законодател, а не всемирния изпълнител на законите.

Човеците творят битието със съзнанието и постъпките си и ако престъпят Божествените закони - се самонаказват.

Страданието е следствие от Закона за кармичните зависимости.

Това е най-просто казано.

Малко ме смути диалога между двамата духовни титани!!!
Може би в същността си има някакъв скрит подсмисъл, знам ли.




Никога не казвай никога!



Тема Коя версия е правилната?нови [re: Aлekc]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано20.02.08 23:33



Добре, показваш критичното отношение на Шибендо към " тяхния последовател - и най- любимият им син".

Но така без да покзваш сегашната информация се манипулира мнението и отношението към Рамана Махариши и Парамаханса Йогананда.

И логично следват въпросите:
Кой вариянт е истинския Шибендовия или този от сборника?
Следват и други въпроси и други изводи за авторитетноста на някои мнения и на нечии изказвания Нямам предвид Рамана Махариши и Парамаханса Йогананда


ОМ НАМАО НАРАЯНАЯ

Редактирано от titiksha_ на 20.02.08 23:55.



Тема Re: Коя версия е правилната?нови [re: titiksha_]  
Автор Aye!! ()
Публикувано20.02.08 23:39



paparosko е дал много умно предположение по-долу. виж го, ако не си. аз мисля същото, затова подобни неща никога не са разколебавали доверието ми в определени същества (не е въпрос на сляпо вярване, а на дълбок вътрешен усет...затова съм спокойна)





Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: paparosko]  
Автор titiksha_ (Нараяна дас)
Публикувано20.02.08 23:40



Прав си. Вижда се от много знаци, че совите не са това, което са(или поне не това, което си мисслим че са...)




ОМ НАМАО НАРАЯНАЯ

Редактирано от titiksha_ на 21.02.08 00:10.



Тема Re: Коя версия е правилната?нови [re: Aye!!]  
Автор titiksha_ (Нараяна дас)
Публикувано20.02.08 23:47



Да съгласен съм с paparosko. С теб също съм напълно съгласен.
О разбира се за разколебаване на доверието ми въобще не е ставало въпрос. Писах темите за да се поизяснят нещата поне от части ;)
Ето сега се оказва че имало записи на срещите но явно различен прочит






ОМ НАМАО НАРАЯНАЯ

Редактирано от titiksha_ на 21.02.08 00:09.



Тема Re: Коя версия е правилната?нови [re: titiksha_]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано21.02.08 00:12



Както сигурно забелязваш, в случая става въпрос не за преразказ, а за стенограма.

Аз съм готов да се басирам, че най-вероятно в центъра на Йогананда се намира абсолютно същия текат.

Просто в случая Шибенду Лахири интерпретира доста свободно оригиналната информация.



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: paparosko]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано21.02.08 00:56



За разлика от преразказа на Шибенду Лахири, според която Шри Рамана дава суров урок по истинска духовност на Йогананда, оригиналната стенограма е напълно безпристрастна и в нея няма никакъв коментар на срещата. Това просто е една от многото стенограми в сборника и нищо повече.

В отговор на:

Малко ме смути диалога между двамата духовни титани!!!
Може би в същността си има някакъв скрит подсмисъл, знам ли.




Лично мен този диалог не ме смути, а ме озадачи.

Ще се опитам да дам едно мое лично и субективно тълкуване на този диалог. Бих се радвал, ако и други участници дадат предложат своята интерпретация.


Приемам, че първият въпрос на Йогананда е просто за сверяване на часовниците с Шри Рамана.

Но вторият му въпрос е много дълбок и труден: защо Бог изобщо е допуснал в нашия свят да има страдание? Нима не е имало друг начин да се доведат хората до осъзнаването Му?

Този въпрос е задаван от много хора столетия наред. Защо е необходимо изобщо да страдаме? Защо, ако Бог е всеблаг източник на всичко съществуващо, в света има толкова много зло. Много богослови и философи са писали дебели книги за да оправдаят Бога и да докажат, че не Той носи вина за злото в света.

Явно Йогананда също се е терзаел от този въпрос.

Ще си призная, че този въпрос измъчва и мен.

Възможно ли е човек да напусне завинаги тази област на съществуването, където царуват страданието и злото?

И каква е гаранцията, че рано или късно, той отново няма да отпадне от светлите висини в нашия мрачен свят?

Отговорът на Шри Рамана е лесно предвидим: страданието е път към осъзнаване на Бога.

Именно сега Йогананда задава своя основен въпрос: дали не би трябвало Бог да устрои света по друг начин и пътя към осъзнаването на Бога да не е свързан със страданието.

Отговорът на При Рамана е категоричен: Това е Пътят.

Или с други думи задачата няма друго решение.

Следва един ясен сам по себе си въпрос и отговор за Йога като противоотрова на страданието.

И тук Йогананда прави нещо неочаквано. Той отново задава на Шри Рамана въпроса защо изобщо трябва да съществува страданието.

Малко неочаквано и озадачаващо е, че вместо да прекрати страданието, Йогананда се опитва да намери теоретичен отговор за неговия смисъл.

Именно поради това Шри Рамана му отговаря с контра въпрос: Кой страда? Какво страда?

И за да подчертае, че въпросът е изчерпан изцяло на вербално ниво, където няма решение, той се оттегля в безмълвие.

Йогананда веднага разбира, че умът му го е подвел и че е получил ценен урок от Атмана посредством Шри Рамана. и именно затова се развълнува забележимо и за околните.



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: titiksha_]  
Автор lncg ()
Публикувано21.02.08 05:26



да, Йогананда е гола вода :)))))
затова са махнали този разговор от книгата, че се излагат



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано21.02.08 05:29



"не ме смути, а ме озадачи"
стига с твойте увъртания и локуми :))))))
защо не казваш нещата направо? хич не е по адвайтиски





Тема Re: Отвъд живота и смърттанови [re: Aлekc]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано21.02.08 08:10



„Целта на осъзнаването на очевидния факт, че сме смъртни, дори понякога внезапно смъртни, съвсем няма за цел да ни плаши. По-скоро обратното, да ни стимулира да си пренаредим приоритетите.”


Ние скорпионите имаме привилегията да изпитваме естествено влечение към темата за смъртта и мислене за нея. Засега нямам намерение да се пренасилвам, щото ще ми дойде в много. Мисля, че вече дори съм прекалено обсебена от подобни мисли.







„Защото пред лицето на смъртта 99% от всичко, за което хората пишат тук губи своя смисъл. Но все пак 1% остава. И той е най-важният.”


Какво ли би станало ако пишеш останалите 99%, целият дир няма да ти стигне.






"Това, че смъртта е нещо, което почти не може да се приеме сериозно, се споделя от мнозина. Естествено, човек се бои от нея, но само когато тя го наближи.


Медиците разпознават типичната реакция към вестта за предстоящата смърт: недоверие, шок, отричане, вцепенение, скръб, пазарене (Ако остана жив [Господи]... никога няма повече да пуша/ всеки ден ще ходя на църква/ винаги ще си изяждам зеленчуците/ ще съм най-добрият човек на света... Б.а.), гняв, примирение - но ако лично вашият лекар не ви е съобщил, че до няколко месеца ще умрете, най-вероятно вие изобщо няма да повярвате в това.

А жалко. Толтеките в древна Южна Америка смятали Смъртта за свой духовен учител и се отнасяли към хората, които не следвали нейното учение, като към живи трупове. Интересен възглед. Арменският философ Г.И.Гурджиев, изключително популярен сред европейските интелектуалци през 20-те години на ХХ в., изповядвал аналогични възгледи. Той вярвал, че човечеството живее в съноподобно състояние и че пробуждането е задължително условие за всеки духовен прогрес.

Подобни идеи първоначално се възприемат трудно, но когато човек се замисли, те започват да му се струват логични. Повечето от нас са жертва на подсъзнателни стремежи и желания, които ни карат постоянно да възпроизвеждаме в живота си едни и същи модели. Избираме неподходящи партньори, повтаряме стари грешки, после предаваме недостатъците си на своите деца, потънали в блажено неведение, че действията ни са продиктувани от всичко друго, ала не и от свободна воля. Това е сомнамбулизъм според всички значения на думата.

Но как да се събудим? Гурджиев правил всичко възможно и наложил на учениците си толкова строг режим, че някои от тях се самоубили. Толтекският подход определено е за предпочитане. Най-доброто средство за пробуждане е приемането на Смъртта за свой учител.

Ала как да приемем Смъртта за свой учител? Първата стъпка е да приемете, че това наистина ще се случи с вас. Естествено, това ви е известно, но всъщност вие не го вярвате. Следващата стъпка е да осъзнаете, че можете да умрете още преди да затворите тази книга. Това е най-важната стъпка. Не е много трудно да мислите за смъртта като за нещо мъгляво, което витае в далечното бъдеще. Съвсем друго е да приемете абсолютния факт на собствената си смъртност, да разберете, че Смъртта стои до рамото ви от мига на вашето раждане, да проумеете факта, че следващият ви дъх може всъщност да е и последен.

Ако това започва да ви смущава, помислете си за положителната му страна. Щом дълбоко в себе си осъзнаете, че може да умрете всеки момент, ще престанат да ви се струват важни много неща, които сега ви измъчват. Всичките ви тревоги ще избледнеят. Ще подредите по нов начин приоритетите си и ще започнете да отделяте повече време за нещата, които са наистина важни, ще си поставите истински сериозни цели. Колкото и да ви е трудно да повярвате, ще се забавлявате много повече.

Когато наистина приемете Смъртта за свой учител, ще се събудите свободни.”

Из епилога към книгата на Хърби Бренън "Смъртта. Великата загадка на живота" (Herbie Brennan. Death: The Great Mystery of Life, 2002), която още през 2003 г.бе издадена в български превод от ИК „Бард”.







Тема Re: Отвъд живота и смърттанови [re: Aлekc]  
Автор mo33 (новак)
Публикувано21.02.08 09:23



Представата за Бог, който се грижи за хората е нелепа. Има някаква сила, която е в основата на нещата, но тя е безлична, дотолкова, че да остави видовете в нашата вселена на т.нар. естествен подбор. Или на тяхната съдба, ако звучи по-разбираемо.

По законите на еволюцията, човек може да се развива, не толкова физически, колкото... духовно, вътрешно... не зная коя е подходящата дума.

Абсолютно съм съгласен, че настоящото съществуване на човека като вид е доста мизерно и е страдание. Но не в следствие на естествените закони на вселената, а на наличието на Ум, на Его, което ни кара да се възприемаме като страдащи и слаби, за да ни държи в подчинение.

Но това е известно отдавна.

Мен повече ме интересуват начините за измъкване от това състояние и нужната за тази маневра стратегия.

____________________



Тема Re: Коя версия е правилната?нови [re: titiksha_]  
Автор Aye!! ()
Публикувано21.02.08 11:06



когато прочетох за първи път Автобиографията на Йогананда преди много години, за мен си беше сатсанг

, истинска среща с Истината...живо слово, което изпълва съвсем директно цялото ми същество (без това интуитивно преживяване да се конфронтира ни най-малко със здравия ми разум).
ако той е задал такива въпроси, били са по-скоро риторични или са имали конкретна цел, която никак не ме вълнува да търся. казусът, който дълго и вещо се решава тук, изобщо не ми е актуален.
между другото и аз съм сред хората, които са ходили на лекции на видни лица (без да съм имала предварителни предубеждения, напротив дори) и съм си тръгвала по средата, подгонена от кресчендото и агресията, с които се стреля по аудиторията. но това пак не ме кара да смятам, че изгонилото мен, не е добро за друг. говоря за поне 2-3-ма разбирани като гурута.
тити, в твоят усет не се съмнявам хич, така че не ми се оправдавай, добри човече



Тема Има ли Бог?!нови [re: mo33]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано21.02.08 12:22



Както сам забелязваш, схващанията на Йогананда по тези въпроси са доста хипотетични и спорни.

Той предполага, че във вселената има разумен свръх-фактор (Бог), който е взел решение да допусне съществуването на страданието като природен феномен и пита Рамана Махарши, защо не е предпочел друг сценарий без страдание.

Рамана съвсем не споделя подобен хипотетичен подход към света. Светът е това, което е и не би могъл да бъде друг, освен такъв какъвто е.

Затова вместо да отговори на метафизичните въпроси той се опитва да го сепне и върне към осъзнаването на реалността точно тук, точно сега с неочакваните си резки контравъпроси:

Кой страда? Какво страда?

Относно Бога Рамана също се изказва недвусмислено в диалога си със секретаря на Йогананда г-н Ч. Р. Райт:

Бог е неизвестно същество. Освен това той се намира вън от нас. Докато вашата истинска природа, Аза, Атмана е винаги във вас и тя - това сте вие. Защо оставяте съкровенното и тръгвате да търсите външното?

С тези думи Рамана безпощадно слага кръст на религиозните мечтания на секретаря на Йогананда.

В следващия си отговор, той неочаквано се позовава на Библията и заявява, че там е дадено най-доброто възможно определение на на Бога: Аз съм този, който СЪМ" .

И съответно заключва: Всъщност Бог не е нищо друго освен Атман.

Ясно, точно и категорично.

Запомнете това, уважаеми йоги!

Бог, като някаква съществуваща вън от нас реалност НЯМА И НИКОГА НЕ Е ИМАЛО.

Религиозните хора, които се молят на бога, всяъщност се молят на създаден от собственото им въобръжение безсилен идол. Те са идолопоклонници!

Многократно по-добре е човек да е ачестен пред себе си атеист, отколкото подобен страхлив и инфантилен религиозен човек, който си въобразява, че "Бог щял да накаже богохулниците".

Буда, Рамана, Кришнамурти, Bo Yin Ra и някои дълбоки християнски мистици като Майстр Екхарт са абсолютно единодушни по този въпрос.

Особено интересен е случая с Bo Yin Ra. Той започва своята основна и най-важна творба "Книга за живия Бог" със следните думи:

"Нека не чете тази книга, онзи, който е набожен и вярващ."

При това, в конкретния случай става въпрос за автор, който дълбоко почита Лаодзъ, Исус, Рамакришна, Рамана Махарши и "истинските персийски суфии".

Но да се върнем към Рамана Махарши.

В една книга, излагаща накратко неговите схващания четем следното:

Школата аджата, принадлежаща към Адвайта, твърди:

„Нищо не съществува освен единствената реалност. Няма раждане и смърт, няма изхвърляне или въвличане, няма садхака (стремящ се), няма мумукшу (желаещ да бъде освободен), няма мукта (освободен), няма окови, няма освобождаване. Единствено едното единно съществува навеки”.

На онези, които се затрудняват да схванат истината и питат: „Как можем да пренебрегнем този монолитен свят, който виждаме навсякъде около нас?”, се дава пример със съновидението и им се казва:

„Всичко, което виждате, е зависимо от виждащия. Отделно от виждащия, видяно не съществува”.

Това е се нарича дришти-сришти вада, или аргументът, според който човек първо създава чрез ума си, а след това вижда какво е създал самият му ум.

За онези, които не могат да схванат дори това и твърдят, че „Съновидението е кратко, докато светът винаги е наличен. Съновидението е ограничено само до мен, но толкова много други усещат и виждат света, че не можем да наречем такъв свят несъществуващ”, се прилага аргументът, наречен дришти-сришти вада и им се казва:

„Първо, Бог създаде такова и такова нещо от такъв и такъв елемент, а след това нещо друго и така нататък”.

Само това би удовлетворило тези хора.

Техните умове не могат да бъдат задоволени по друг начин и те се питат:

„Как е възможно цялата география, всички карти, всички науки, звезди, планети и правилата, които ги ръководят или са свързани с тях, както и цялото познание, да бъдат изцяло неистинни?”.

На това е най-добре да се отговори така: „Да. Бог създаде всичко това и това е причината да го виждате”.

Тези думи са съобразени с възможностите на слушателите.

Абсолютното може да бъде само едно.


Скъпоценности от Бхагаван. Огърлица от речи на Бхагаван Шри Рамана Махарши върху различни жизненоважни въпроси, сплетена от А. Девараджа Мудалиар, 2000 г.

Иска ми се все пак да завърша този постинг със следните думи на Bo Yin Ra:

Още тук и сега, в този час, когато четеш тези редове, ти си сред Вечността и това, което не съумееш сега да си създадеш, никой Бог не ще може во веки веков да ти го даде...

Из "Книга за щастието"



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано21.02.08 12:38



Интересно защо пък според теб подобни неща трябва да ме смущават?

Те наистина само ме озадачават.

Освен това най-добрата методика в случая е тази, която математиците наричат "доказателство чрез допускане на противното".

Щри Рамана я използва много често и с много добър успех.

Секретарят на Йогананда го пита как да осъзнае Бога.

Щри Рамана за начало приема условно, че Бог като външна реалност съществува и посочва, че истинската същност на всичко е вътре в нас и това е Атмана.

Така той за кратко допуска двубожие: Бог в нас (атмана) и Бог извън нас.

След което той се позовава на свещената книга на юдеите и християните - Библията и посочва, че там Бог се определя като Йехова, което буквално означава "Аз съм (този), който съм".

А това очевидно е Атмана.

Препоръчвам ти Шри Рамана като отличен педагог!





Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: Aлekc]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано21.02.08 19:02



Алекс,

Казвам, че малко ме смути диалога между двамата духовни титани точно поради причината, че зададения въпрос от Йогананда изобщо не е много дълбок и труден, както казваш, а напротив, както писах в предния си постинг, отговорът му по принцип не представлява трудност за един що годе духовно развиващ се човек.

Ами ето на - страданията не ги предизвиква Бог, а ние самите с мислите си и постъпките си, които противоречат на Божествените закони.

И отново - ние сами си създаваме главоболията и само ние сами можем да ги изкупим, стига да осъзнаваме духовния творчески процес.
Тук на преден план излиза Закона за кармичната зависимост.
Плюс довода, че човек е и със свободна воля.

Както предложи за интерпретация, аз мислих по въпроса и стигнах до следната теза:

Би ли могло да се счита, че Йогананда задава въпроса за страданието с цел:

Да обърне внимание на Махариши, че страданието не е от Бог и че ако човек иска да е щастлив, трябва да си помогне сам за да му помогне и Бог.

А защо точно на него задава този въпрос и то настоятелно?

Може би Йогананда е искал да обърне внимание (да подчертае) на Махариши, че човек не трябва да се извисява само духовно, а да обръща внимание и на материята, т.е. на физическото си тяло в случая.
За никой не е тайна, че Рамана Махариши е страдал физически.

Вярвам, че ако вървим в тази посока, Йогананда е направил този избор за разговор с Махариши от дълбоко хуманни подбуди, т.е. тъй като явно го е ценял като просветлен човек е желал той да бъде физически здрав за да може да служи на човечеството.

Както и да е, за мен и двамата си остават духовни светила.




Никога не казвай никога!



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: paparosko]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано21.02.08 23:58



Според мен Йогананда е романтик, а Рамана реалист.

Йогананда отлично знае, че страданието има смисъл.

Той обаче пита друго: Защо изобщо трябва да съществува страданието?

Един от най-известните отговори е: поради грехопадението.

Или по-точно, поради отпадането ни от небесните висини.

Има сериозни автори, които твърдят, че това отпадане не е било задължително. При това те нямат изобщо предвид земята. Става въпрос за всеобщ космически процес.

Тази манвантара ще е така. Но изглежда е имало и манвантари на пълно блаженство и всеобщо щастие.


Обаче фактът е, че страданието понастоящем съществува.

И че в света на вечното, на атмана такова нещо няма, никога не е имало и няма и да има.

Затова и Рамана реагира по този начин - с контравъпрос:

Кой страда? Какво страда?

И с това прекъсва мечтателния устрем на Йогананда и го връща към суровата реалност на настоящето.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: Aлekc]  
Автор umniza1 (непознат )
Публикувано22.02.08 09:03



Шибенду далеч не винаги е бил на 70 години.

И очевидно е доста добре осведомен човек. Той сам нееднократно се е изказвал с голямо уважение за Рамана Махарши и за Кришнамурти, като за "тела, в които несъмнено е протичал процес на просветление" (цитирам по памет). И съвсем очевидно е чел от тях едно-друго. Защото и най-просветленият човек е принуден да усвои говоримия език и неговите изразни средства отвън. Лично за мен е очевидно, че Кришнамурти като блестящ оратор е повлиял на Шибенду и на неговия начин на изразяване и на поставяне на акценти на някои теми с остро критично звучене.




И моето мнение е сходно. Според мен лошият имидж на Шибенду Лахири и на други оплюти у нас, а иначе много уважавани по света съвременни учители се дължи на нелоялна конкуренция от страна на български издатели на духовна литература.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: umniza1]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано22.02.08 10:26



Интересна гледна точка.

Какво обаче по-конкретно имаш предвид в случая под елоялна конкуренция от страна на български издатели на духовна литература?



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: Aлekc]  
Автор umniza1 (непознат )
Публикувано22.02.08 14:05



Интересна гледна точка
Алекс


Ако например фирма Данон започне в свой сайт да твърди, че киселото мляко на Родопея е некачествено, то това се нарича нелоялна конкуренция и фирма Родопея може да осъди Данон за много пари, независимо дали млякото е качествено или не.
Сега ти задавам следния въпрос: "Какво се нарича, от гледна точка на бизнеса, независимо от подбудите, това когато сайтът на едно издателство започне нагла кампания срещу книгите на автор, които се издават от друго издателство (случая с Шибенду Лахири)?

Редактирано от umniza1 на 22.02.08 18:16.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: umniza1]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано22.02.08 14:30



Това го схванах, но не се сещам за подобен прецедент напоследък.

Явно имаш нещо конкретно предвид.

Освен това свободната, но все пак коректна критика, състезателното начало, са основоположни принципи на съвременната цивилизация.

Данон например ще изнесе данни, че по еди какви си показатели тяхното мляко превъзхожда това на останалите и никой не може да ги осъди за подобна публикация, стига цитираните в нея данни да са официални.



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: Aлekc]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано22.02.08 23:06



Алекс,

Явно не си разбрал идеята, която прокарвам и в двата си постинга.

А тя е проста:

Що се отнася до човешкото съществуване, то се базира на строги и безкомпромисни всемирни закони.

А по-точно, ако говорим за страданието, то е следствие на Закона за кармата.

Грешиш - страдаш, не грешиш - не страдаш.
Друг е въпроса какво означава да постъпваш правилно или неправилно.

Не виждам нищо загадъчно и толкова сложно, че да са необходими специални тълкувания.




Никога не казвай никога!



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: paparosko]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано23.02.08 01:46



Твоята идея е традиционна и естествено ми е добре известна.

Но от никъде не следва, че не е възможна вселена в която действат съвсем други закони.

Например, в която не е възможно да сбъркаш и съответно да страдаш.



Тема Re: Първо помисли, после напиши!нови [re: BlackWolf]  
Автор Amitaba ()
Публикувано23.02.08 10:50



В отговор на:

Честно казано, за мен нищо идващо от Хиндустан няма авторитет...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!




Това май беше "бисерът" на годината в целия dir.

Киплинг, когото цитираш в подписа си, е роден в Бомбай, Индия.

Смея се за твое здраве...



Тема Re: Истината за нашия Блекинови [re: Amitaba]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано23.02.08 11:06



Смей се, но не му се присмивай!



Защото Блеки е една объркана и страдаща душа.

Той има жизнена нужда от Хиндустан.

Ако Хиндустан не съществуваше, той щеш да си го измисли.

Всъщност неговият Хиндустан си е негова измислица.


Блеки идеализира индианците.

Дори те да не съществуваха, той щеше да си ги измисли.

Всъщност неговите индианци са си негова измислица.

Редактирано от Aлekc на 23.02.08 11:06.



Тема Re: Истината за нашия Блекинови [re: Aлekc]  
Автор Amitaba ()
Публикувано23.02.08 12:24



Разбира се, че не му се присмивам, Алекс. Наистина се посмях, затова го и казах.

Между другото, тъкмо си мислех, че много харесвам нещата, които пишеш, и се каня сега да прочета за второто пришествие темата.

Рядко се весвам насам и много неща нови има...

А ти не спомена ли, че пишеш книга или вече си написал такава? Ако още не е готова или не е излязла от печат, непременно се обади, когато това стане!

Поздрави!



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: Aлekc]  
Автор umniza1 (непознат )
Публикувано23.02.08 12:37



Например, в която не е възможно да сбъркаш и съответно да страдаш.
Алекс



Единственото място, в което може да се страда и да се бърка е твоето собствено "психическо пространство". Това е вселената на дуалностите: добро – лошо, правилно – неправилно, красиво – грозно и т.н. Ако успеемe да излезнеме от нея ще се превърнем в съвършени същества.



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: Aлekc]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано23.02.08 17:26



Е, да. По принцип няма невъзможни неща.

Според мен съществуват и такива случаи, при които е възможно да сбъркаш и да не страдаш.

Ще попиташ как така?

Пак според мен това е възможно, когато си вътрешно убеден, че според теб това, което вършиш е за добро, макар че в общия случай може да не е добре.

Що се отнася до Вселената, мисля, че тя е една, в противен случай би трябвало да съществуват безкрай Вселени, а от това пък следва те да бъдат поместени някъде.

Тук не става въпрос за вместени една в друга Вселени, защото тогава няма да се наричат Вселени.

Но както казах в началото в крайна сметка не знаем как е в действителност.

Затова оставам този въпрос в едно от резервните чекмеджета.




Никога не казвай никога!



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: paparosko]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано23.02.08 19:56



Да го оставим.



Исхах само да покажа, че въпрост, който повдига Йогананда не е нито глупав, нито банален.

Но когато къщата гори, моментът не е особено подходящ, за да анализираме природата на огъня и откъде се е взел.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано23.02.08 20:00



Може, но все пак книгите на Шибенду така или иначе се продават добре, дори тук в България, така че негативните кампании не дават резултат.

Но, ако се замислим, можем да съзрем такива мотиви и при Имаго, който май е управител на някакво издателство (ако не се лъжа). Или пък при вълчето, което превежда и лансира някакви книги (може би не само индиенски), та също да вижда "конкуренция"...



Тема Re: Истината за нашия Блекинови [re: Amitaba]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано23.02.08 20:06



Не, не е още готова, но расте.



С удоволствие ще ти се обадя, когато всичко е готово.

Радвам се, че си ОК.

И се надявам по-често да ни навестяваш тук.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано23.02.08 20:21



Негативната реклама си е пак реклама.

Основната стратегия на всяка рекламна кампания се състои в това, да ни натрапи определени етикети като основни: Кока Кола, МакДоналс, Мерцедес, Дан Браун, Бритни спиърс и т.н. Така постепенно всеки научава кои са наистина важните неща, които си струва да се опитат, погледнат или чуят.

С леката ръка на Йогананда терминът "Крия йога" завинаги ще се свързва с веригата: Бабаджи, Лахири Махасайя, Щри Юктешвар, Парамханса Йогананда.

Затова сега Шибенду напълно правилно се опиттва да се разграничи от Йогананда и да създаде нова верига, с която да се свързва Крия йога:

Бабаджи - (Лахири Махасайя) - Шибенду.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано23.02.08 20:39



Няма какво да я създава, тази верига си съществува...





Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: Aлekc]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано23.02.08 21:17



Прав си.




Никога не казвай никога!



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано23.02.08 22:18



Да, но досега не в публичното пространство.





Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: бeзпътeн]  
Автор umniza1 (непознат )
Публикувано23.02.08 23:38



"няма да позволя да ми размахват под носа недоразумението, наречено шибендов превод на Йога-сутра"
Imago


Imago е не само автор, но и собственик и управител на Изд. "Евразия".

1.Като автор на превод на Патанджали не е морално той да да води кампания срещу Шибенду Лихари, който е също автор като него. Прието е литературните критици да изказват компетентни мнения, както и читателите, както и всеки, който не е материално или морално обвързан. Иначе авторите биха се избили един друг.
2.Когато едно издателство води кампания срещу произведение на автор издадено от друго издателство, то това е типичен пример за "нелоялна конкуренция", за което издателството може да бъде осъдено, независимо от това дали то е право по същество. Всъщност Имаго се държи по същия начин не само спрямо Шибенду, но и спрямо всички преводни автори, които нагазват в неговите териториални води. Това всъщност е много видимо, а и много групаво.



Тема Клиентелата изтъняванови [re: umniza1]  
Автор lmago (издател)
Публикувано24.02.08 12:50



В отговор на:

Издателство може да бъде осъдено, независимо от това дали то е право по същество




То вярно, че Темида е с превръзка на очите, но това е за да не чете групостите, които се изписват по форумите.

P.S. - А, и не забравяйте да впишете в исковата молба сумата за пропуснати ползи. Сигурно е доста голяма.

* * *
::

Редактирано от lmago на 24.02.08 12:57.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: Aлekc]  
Автор lmago (издател)
Публикувано24.02.08 13:00



Как може изобщо да се сравнява такъв светъл ум като Кришнамурти с такъв мракобес, мизолог и извратител на Йога-сутра като Шибенду?!

* * *

::

Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: lmago]  
Автор lncg ()
Публикувано24.02.08 13:11



е, чак пък мракобес...
и аз това се чудя

пазара е пълен с некачествени книги, както и учители разни има по света
ама за всеки си има по нещо, съответстващо на разбирането му, на интелекта, интуицията му, желанията му и т.н.





Тема Re: мракобеснови [re: lncg]  
Автор lmago (издател)
Публикувано24.02.08 13:20



Който агресивно проповядва пълно спиране на ума като условие за Йога, е мракобес, защото мракът е тамас, а знанието е саттва. Медитациите в Йога се развиват в светлината на пречистения ум (манас-саттва). Който твърди обратното е тамасофил, т.е. мракобес. Учудвам се, че на някой изобщо може да допада подобна нейогическа нагласа. В Йога-бхашя категорично е казано, че когато умът е покрит от тамас (т.е. когато е спрял да функционира), това омрачено състояние (мудха) е противопоказно за практикуването на Йога, то е йога-пратипакша.

* * *

::

Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: lmago]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано24.02.08 13:23



Виж, това вече е една сериозна антиреклама за Шибенду.



Защото светли умове много, а подобни мракобеси и мизологи като Шибенду, които натова отгоре тачат светлите умове и им подражават, се броят на пръсти!

Ти наистина ме заинтересува най-сетне да попрочета нещо от Шибенду!



Тема Re: мракобеснови [re: lmago]  
Автор lncg ()
Публикувано24.02.08 13:25



Разбира се, че е на основата на сатва.

Аз пък дори не съм чувала Шибендо да учи на медитация. Той говори само да се наблюдаваш, т.е. да наблюдаваш "себе си", егото си - Но кой наблюдава? - Същото това его-ум...


Това неговите последователи няма как да разберат.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: Aлekc]  
Автор lmago (издател)
Публикувано24.02.08 13:37



Едва ли ще трябва да търсиш много. Вземи Тайната на Крия Йога и ще видиш на всяка страница примери за мракобесие. Всички, които твърдят обратното на Шибенду, се определят като "мошеници на духовния пазар". При това в тази категория попадат такива светли умове като Вяса, Вачаспати Мишра, Шанкара, Виджняна Бхикшу, че дори и собственият му прадядо, Лахири Махасая (защото според него нидра е също сън без съновидения - а Шибендо в цялото си невежество твърди, че не е, вж стр. 145). За съжаление това е Шибендо - войнствено невежество, с една дума, мракобес.

* * *

::

Редактирано от lmago на 24.02.08 14:02.



Тема Re: мракобеснови [re: lncg]  
Автор lmago (издател)
Публикувано24.02.08 13:40



Прочети неговия "превод" на Йога-сутра и ще видиш какъв ужас е. Плещи каквото му дойде на езика, защото умът му явно е спрял да функционира според собствените му предписания.

* * *

::

Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: lmago]  
Автор umniza1 (непознат )
Публикувано24.02.08 18:09



IV. 34.Абсолютното освобождение е освобождение от трите гуни.

В това състояние не съществуват нито сатва, нито тамас, нито раджас , защото йогинът вече е напълно освободен от оковите на трите гуни. Умът, като инструмент на "Аза" е престанал да функционира, защото Умът вече не е необходим. В Кайвалия (абсолютното освобождение) "Аза" се е сублимирал в Брахман. Той вече не се нуждае от ума на индивидуалния "Аз".

Мракобесието е резултат от убеденост в своята изключителност и желанието да наложиш свойте мисли на другите. Много, много отдавна не съм срещала употребата на тази дума.

Редактирано от umniza1 на 24.02.08 18:10.



Тема Re: мракобеснови [re: lmago]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.02.08 18:20



Шибенду първо не "проповядва пълно спиране на ума", второ не прави нищо агресивно.

Нейогическа нагласа определено е твоята - т.е. на даскал дървен философ, чиито псевдо-"научни" проповеди нямат абсолютно никакво практическо приложение и са напълно откъснати от живота.



Тема Re: Аштавакра гита: Рамеш или Шибендо??нови [re: lmago]  
Автор lncg ()
Публикувано24.02.08 18:20



знам


а ти прочети неговата "Аштавакра гита", изпълнена с празни думи, словоблудство, дето вика един известен юзър
и я сравни с коментарите на Рамеш Балсекар на "Аштавакра гита" (а и самия вариант на превод е от значение - кой какъв е подбрал - сравни!)




Редактирано от lncg на 24.02.08 18:22.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: umniza1]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.02.08 18:22



Да, даскалчето е определено прекрасен пример за мракобес.





Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: lmago]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.02.08 18:39



Не знаеш обаче, че Кришнамурти и Шибенду са се познавали прекрасно и са били най-добри приятели. Не просто със "сходни" разбирания, а с едно и също разбиране. Идващо от измерение отвъд ума.



Тема Re: Аштавакра гита: Рамеш или Шибендо??нови [re: lncg]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.02.08 18:49



Рамеш няма нищо общо нито с Адвайта, нито с разбирането на Нисаргадатта, видях един негов клип в ютуб:



В няколко от цитатите се вижда ясно обсебеност от илюзията за "разделеност" между "Бог" ("Творец") и "творение", което е пълно отричане на Адвайта.

А ученикът му бившият (?) наркоман и алкохолик Уейн Ликьорман ако ти е гуру, ясна е работата.



Тема Re: Аштавакра гита: Рамеш или Шибендо??нови [re: бeзпътeн]  
Автор lncg ()
Публикувано24.02.08 18:53



разбира ти на тебе главата от адвайта


я си гледай циклофренийката

под достойнството ми е да ти отговарям
но го направих, за да знаят другите защо ще е така за в бъдеше

Редактирано от lncg на 24.02.08 18:58.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: бeзпътeн]  
Автор umniza1 (непознат )
Публикувано24.02.08 19:37



На мен ми е ясно къде се къса нишката при Имаго. Човекът е убеден материалист. В това няма нищо лошо. Всеки е свободен в убежденията си стига да не ги натрапва на другите.

В материализма, за разлика от обективния идеализъм и дуализма материята е първична, а духът е само едно нейно проявление, което не може да съществува самостоятелно без нея. Така въображаемият йогин -материалист в Сангхяма, ако изобщо тя е достижима за него, не е в състояние да напусне тялото и ума си, защото твърдо вярва, че духът не може да съществува сам по себе си без връзката си с тялото, без материята, без будността на индивидуалния ум. Иначе какъв материалист би бил той?

Тази материалистическа постановка не е в съответствие с дуалистичния характер на Санкхя. Когато йогинът, по време на дълбока медитация напуска собствения си ум той се озовава в обятията на Брахман в сферата на неговия универсален разум.



Редактирано от umniza1 на 24.02.08 19:39.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: бeзпътeн]  
Автор umniza1 (непознат )
Публикувано24.02.08 21:19



Когато участник във форума говори за Йога сутри е необходимо, той да подскаже от каква позиция прави разсъжденията си - дали като материалист или като обективен идеалист.

Разликата е изключително голяма:

1. В първия случай Пуруша - Брахман може да бъде единствено само едно психологична състояние, което не може да бъде откъснато от субекта, от ума, тялото и материята, защото духът не може да съществува извън материята.
2. Във втория случай Пуруша - Брахман съществува обективно, напълно несвързан с материята – основно положение в Санкхя.




Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: umniza1]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.02.08 22:50



Каквото и да е - теизъм, атеизъм, материализъм и т.н., щом е някаква теория, философия, идеология и т.н., възприета като вярване, а не като директно осъзнаване, за мен е загуба на време да се обсъжда.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано24.02.08 23:23



Би ли ми казал кога и къде са се срещали, за да проверя?



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.02.08 23:25



Срещали са се неведнъж или два пъти, но трябва да питаш Шибенду за това. Аз не помня за кои дати, периоди и места е ставало това, не помня и дали Шибенду е споменавал.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано24.02.08 23:31



Искам да ти кажа, че животът на Кришнамурти е детайлно описан в няколо тома от неговата официална биографка.

Ако такъв факт там липсва, това означава, че Кришнамурти не е придавал особено значение на общуването си с Шибенду.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.02.08 23:36



Доколкото знам тогава Шибенду е бил още твърде млад, работещ човек и издържащ семейство и още не учител по крия йога. Но кога и при какви условия са се виждали, не знам точно...



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано24.02.08 23:45



ОК, бъдещето е пред нас!



Аз се оттеглям за днес.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: umniza1]  
Автор umniza1 (непознат )
Публикувано25.02.08 08:44



В първия случай Пуруша - Брахман може да бъде единствено само едно психологично състояние, което не може да бъде откъснато от субекта, от ума, тялото и материята, защото материализма не допуска духът да съществува извън материята.

Ето защо един материалист никога не може да достигне до пълно освобождение, до независимост от материята. Той е осъден да бъде вечен пленик на своето его. Съзнанието му никога не достига до успокоение. Демони мракобесници, мизолози и др. вечно са по петите му.



Тема Re: мракобеснови [re: lmago]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано12.03.08 12:32



В отговор на:

Който агресивно проповядва пълно спиране на ума като условие за Йога, е мракобес, защото мракът е тамас, а знанието е саттва. Медитациите в Йога се развиват в светлината на пречистения ум (манас-саттва). Който твърди обратното е тамасофил, т.е. мракобес. Учудвам се, че на някой изобщо може да допада подобна нейогическа нагласа. В Йога-бхашя категорично е казано, че когато умът е покрит от тамас (т.е. когато е спрял да функционира), това омрачено състояние (мудха) е противопоказно за практикуването на Йога, то е йога-пратипакша.

В отговор на:



Когато някой не разбира смисъла, той се хваща за думата. Шибенду не е единственият, нито първият, който говори за успокояване на свръхактивния ум. Освен това никога не е твърдял, че умът трябва тотално да бъде премахнат. Направо е невероятно, че си толкова заблуден.
Това или е голямо лицемерие, или изострена форма на скудоумие, ако наистина си вярваш на приказките и идеите, които се опитваш да внушаваш.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликинови [re: Aлekc]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано12.03.08 12:42



В отговор на:

Би ли ми казал кога и къде са се срещали, за да проверя?



Срещал се е и с Кришнамурти, и с Ошо, и с много други като него.

Спомням си, че веднъж разказа как Кришнамурти го извикал от тълпата и го попитал: "Сър, какво мога да направя за вас?" Хванал го за ръката. И тогава нещо се случило с Шибенду, но не са за тук тези приказки.



Тема Re: мракобеснови [re: Amitaba]  
Автор lmago (Life is fun)
Публикувано12.03.08 12:51



Добре де, к'во се пениш?



Ясно е, че Шибенду не знае бъкел санскрит, пък тръгнал да превежда Йога-сутра. Това е научно доказан факт, публикуван в над 500 екземляра (или колкото му е там тиражът на Тайната на Крия Йога, скрита в сутрите на Патанджали).

Който няма ум в главата, да му вярва. Ваша работа.

Моята работа като специалист е да предупредя онези, които не са специалисти и които могат да бъдат лесно подлъгани от благите приказки на Шибенду.

И хич не ми пука какво ще си помисли този или онзи. Нали затова имате ум - да мислите. А не да го предлагате на Шибендовци да си изтрива краката в него.

* * *
::

Тема Re: мракобеснови [re: lmago]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано12.03.08 14:14



В отговор на:

Моята работа като специалист е да предупредя онези, които не са специалисти и които могат да бъдат лесно подлъгани от благите приказки на Шибенду.




Явно хората, които слушат Шибенду, искат да слушат него, а не специалист като теб. Защо ли? Мислиш ли, че са толкова тъпи, че могат да бъдат омаяни от първия срещнат сладкодумец? Може би в него има нещо, което ти не само че не можеш да разбереш, но не си в състояние и да усетиш, и то е, което ги привлича.



Тема Re: мракобеснови [re: Amitaba]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано12.03.08 22:02



Присъствах на лекцията и на посвещението на Шибенду в Пловдив и в интерес на истината Имаго е прав.

Много често Шибенду наричаше ума глупав и че пречи за развитието.
Стремеше се да втълпи мнението, че е противопоказано човек да ползва ума си.

Интересно е , ако не се ползва ума, как тогава ще бъде разбран?
А пък и за всичко друго.

Все едно да режеш клона, на който седиш!




Никога не казвай никога!



Тема Re: мракобеснови [re: paparosko]  
Автор mian ()
Публикувано12.03.08 22:47



интерпетирал си.

Никога не е казвано, че е противопоказно да се използва ума.
В ежедневния си живот е нужно да го използваш за практически цели, как иначе ще си изработиш заплатата.
Умът е добър инструмент, слуга, но става кофти, когато е господар.

Шибенду никога не е говорил за каквото и да било развитие.
Ти за какво развитие си разбрал - ще погледна записите в Пловдив тази година, когато станат готови, че ми стана интересно.



Тема Re: мракобеснови [re: paparosko]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 00:00



Останал си с напълно грешни впечатления. Шибенду никога не втълпява, че "е противопоказано човек да ползва ума си". Умът върши добра работа в икономическия свят, където субектът (тялото) и обектът (който и да е) са две различни неща. Тогава може да се използва за практични цели. Но що се отнася до психологическите процеси - умът не може да се използва за решаването на нито един психологически проблем, защото субектът (умът) и обектът (проблемът, който е пак ум) са едно и също. Та с активирането на ума всъщност проблемът се затвърждава, вместо да се реши.

Надявам се, че си разбрал за какво става въпрос. Иначе подобни твърдения, които изтипоса, са доста хвърчащи във въздуха. Трябва да дадеш точни цитати в конкретния контекст и тогава да ги обсъдим, а не да даваш твоите впечатления какво искал да каже Шибенду (според теб) и какво си разбрал от лекцията и посвещението. Явно не си разбрал много, както се вижда.

Аз също присъствах на лекцията в Пловдив и на посвещението, но подобни неща не съм чул да казва.

Ето това е рискът на дезинформацията "от ухо на ухо" - един чул нещо, разбрал друго, казал трето и така се създава твърде грешна представа...



Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано13.03.08 01:13



Егото, като хипертрофирал и леко мутирал ментал, не може да реши проблемите, защото всички проблеми идват от него. Даже по-точно е да се каже, че тъканта на проблемите е его. Проблемът е его, приело определена форма. Човек без его няма проблеми. По същия начин не можеш да се хванеш за косата и да се повдигнеш (например за да се самоизвадиш от блатото). Субектът и обектът са едно и също нещо - проблемът и опитващият се да го реши. Това и психолозите са го проумели и дори психоаналитиците (психоанализата е най-болезненият и съмнително полезен метод за психотерапия, жалко, че за някои хора с това се изчерпва понятието психология ! ) знаят, че никой не може да се самоaнализира адекватно. Когато цялото ти прекрасно същество е сковано и сведено до един автомат от толкова много объркване, впечатления, емоции, желания и разсъждения, нима същият този ум, който е създал безброй възли, е способен да ги развърже?

Редактирано от Amitaba на 13.03.08 01:15.



Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано13.03.08 07:32



Умът върши добра работа не само в икономическия свят, а изобщо.
Той подрежда мислите, а мислите са енергията, която сътворява.

Вярвам, че ти е известен Принципа на менталността. Светът е ментален.

С ума можеш да контролираш съзнателно, както физическото, така и емоционалното тяло.

Практикувай някое езотерично лечение и ще разбереш каква сила има ума.
Така най-добре ще усетиш възможностите му.

Между другото, най-лесно се поддават на манипулация психологическите проблеми, защото те са свързани с емоциите.

Съжалявам, ако съм те огорчил, но такива са моите виждания, подкрепени с практика, в случая.

Що се отнася за Шибенду, наричаше ума глупав, а за пречката в развитието не мога да цитирам точните думи, но смисъла е такъв.

Кой каквото иска може да говори, важното е как го чувства и какво означава за него!




Никога не казвай никога!



Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор lmago (Life is fun)
Публикувано13.03.08 08:54



Аз пък чета какво пише в памфлетите на Шибенду (напр. Тайната на Крия Йога):

"Действието на интелигентността означава пълно бездействие на ума" (с. 8)

"Да правиш нещо за свободата на ума, като използваш ума, е директно отричане на свободата" (ibidem)

"Аз мисля, следователно съществувам - глупост на западната философия!" (с. 11)

Няма смисъл да продължавам, щото трябва да препиша цялата книга. Абсолютен бълвоч на мизологията.

* * *

::

Тема Re: мракобеснови [re: lmago]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано13.03.08 10:55



Интересно е Шибанду да го каже на санскритски, какво има предвид - дали има предвид манас или читта и това изказване дали не е съпоставка между двете. Ако е така може и да има смисъл. Ако не - ще е жалко, че е внук на великия си дядо.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: мракобеснови [re: DarthVader™]  
Автор Aye!! ()
Публикувано13.03.08 11:01



много си прав. аз не съм последовател на Шибендо, но съм сигурна, че смисълът, който е вложил, е именно посоченият от теб (като вероятно имаш предвид читта, когато се отъждествява с буддхи???)



Тема Re: мракобеснови [re: Aye!!]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано13.03.08 11:18



Не знам какво е имал предвид. Просто коментирам ако го бях казал аз, какво бих имал предвид. Ще трябва да питаме безпътника какво е разбрал на семинарите и ритритите.



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: мракобеснови [re: DarthVader™]  
Автор Aye!! ()
Публикувано13.03.08 11:26



факт е, че и аз, докато четях, имах същата идея. не я споделих, но доста се зачудих Имагото какво точно не одобрява в изказаното...то звучи съвсем точно.
както и да е. може Безпътен наистина да се окаже необходимият медиатор между световете





Тема Re: мракобеснови [re: Aye!!]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано13.03.08 11:31



Сега малко ме е яд, че подминах семинара в Стара Загора. Стигнах до вратата и се отказах да влизам. Нещо не ми беше шибендовско точно тогава...


А можех да го питам лично какви основания има предвид като отхвърля толкова наивно западната научна мисъл.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Манас и читтанови [re: DarthVader™]  
Автор lmago (Life is fun)
Публикувано13.03.08 12:13



Както и да го казва, манас е просто вид читта, както буддхи е вид читта и аханкара е вид читта. Манас, буддхи, аханкара и четас (абсолютно пречистеният манас) са имена за обозначаване на читта.

Иначе технически е правилно да наричам манас ум, а читта - съзнание. Така или иначе всички читта-вритти се отразяват в ума. Колкото е по-светъл умът, толкова е по-силна медитацията.

А това, че Шибендо не е чел прадядо си е факт. Прадядо му (Лахири Махасая) например категорично твърди, че самапатти е самадхи (както смята и Патанджали). Шибендо обаче нарича идиоти всички, които смятат, че самапатти е самадхи. (вж цитирания памфлет)

Що се отнася до тези, които слушат Шибенду, отношението му към тях е съответно на простотията му:

"В 90% от случаите Говорителят свири на цигулка пред говеда. И той знае това, но въпреки това продължава да свири на цигулка. Той не се интересува дали го слушат говеда, той е в екстаз." (стр. 16)

* * *

::

Тема Re: Манас и читтанови [re: lmago]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано13.03.08 12:50



Ми може с тази алегория да е искал да подчертае разликата между него и учениците му, де да знам, аз по-харесвам отношението на прадядо му!



А че манас е полето за изява на читта е вън от съмнение. Съмнително ми е какво точно има предвид под ум и коя глупост има предвид, изкривеното отражение на читта или самия манас. Защото идеята е манас да бъде ограничен във възможностите си да интерпретира читта, но съвсем не значи, че е глупав, по-скоро е прекалено на преден план. А Шибенду или говори глупости, или преценява, че така и така няма да го разберат, затова не дообяснява или пък не му пука какви ги плещи.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Манас и читтанови [re: lmago]  
Автор mian ()
Публикувано13.03.08 13:06



ти може да си изтъкнат, световно известен професор, специалист, доктор два пъти по еди какво си и може с интелекта си да ги разбираш до някъде нещата,

но пред едно просветлено същество си като говедо, на което му свирят на цигулка. Ако се засягаш си е лично твой проблем!



Тема Re: мракобеснови [re: lmago]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 13:13



И е точно така, казано е перфектно. Истинската интелигентност се проявява, когато ограниченият човешки ум е притихнал. Универсалната интелигентност е отвъд ограниченията на човешкия ум (функция на преживяващото 5-сетивно съзнание).

Вторият цитат - такова нещо като "свобода на ума" няма, защото самият ум е ограничение. Има свобода от ума.

Третия цитат - Не е "мисля, следователно съществувам", а "съществувам, следователно мисля".





Тема Re: мракобеснови [re: Aye!!]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано13.03.08 13:22



Оказа се, че Вейдър е по-запознат с йога и е по-наясно с нещата от претендента Имаго.





Тема Re: мракобеснови [re: paparosko]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 13:22



Светът не е ментален, представата ти за света е ментална, не самият свят.

Психологическите проблеми не се подават на манипулация от ума, защото самият ум ги предизвиква. Всъщност самият ум е проблемът, не че "умът има проблеми", съдържанието на "проблема" и съдържанието на "ума" съвпадат. И двете са едно и също. И няма как "проблемът" (умът) да реши "проблема" (пак ум), нужно е просто "проблемът" да стане осъзнат за себе си, за да се разтвори в не-ума. Затова не се изисква никакво усилие от страна на "проблема", защото всяко усилие е продължаване на същия "проблем".

Лъжеш се, мислейки, че можеш да манипулираш с ума си психологическите си проблеми.

Умът ти наистина е глупав, щом не знаеш какво можеш и какво не. Няма що да се сърдиш на Шибенду, че ти го е казал.

Редактирано от aнapxиcт на 13.03.08 14:09.



Тема Re: Манас и читтанови [re: mian]  
Автор lmago (Life is fun)
Публикувано13.03.08 13:23



Всеки си харесва кочинката, в която се въргаля.

* * *

::

Тема Re: Манас и читтанови [re: lmago]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано13.03.08 13:32



В отговор на:

А това, че Шибендо не е чел прадядо си е факт. Прадядо му (Лахири Махасая) например категорично твърди, че самапатти е самадхи (както смята и Патанджали). Шибендо обаче нарича идиоти всички, които смятат, че самапатти е самадхи. (вж цитирания памфлет)




Кацнало имаго от разред бръмбари на трънка, па започнало да дрънка...

Само слепият има нужда да чете какво са казали или написали зрящите за светлината, за да го тълкува, да интелектуалничи и да преподава на другите слепи за светлината. Зрящият вижда и описва собствените си наблюдения, без да го е грижа дали те словесно-логически буквално съвпадат с описаното от други. Схвщаш ли разликата между Просветления и Философа?



Тема Re: мракобеснови [re: DarthVader™]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 13:34



Виж ся, така се получава, когато някой цитира тенденциозно нещо, извадено от контекста, ти например не си присъствал на лекцията, но тези цитати ти създават определено впечатление. Съвсем друго щеше да е, ако присъстваше на лекцията, но както и да е.

Шибенду съвсем не "отхвърля толкова наивно западната научна мисъл", никога не го е правил, а и няма как, след като самият той като образование и професия е бил точно плод на това (математик, а като професия статистик), което Имаго с поднасяне на тенденциозни цитати се опитва да внуши, че Шибенду отхвърля. Шибенду винаги е споделял, че умът (като Буддхи, интелект) върши перфектна работа в науката, изобретенията, усъвършенстванията и т.н. Но не върши никаква работа при решаване на психологическите проблеми. Т.е. трябва да се осъзнават възможностите на човешкия ум, докъде се простират.



Тема Re: мракобеснови [re: Aye!!]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 13:38



Кво да се прави, хората не идват да слушат, а вместо това се влияят от 2-3 цитата от контекста, които Имаго се опитва тенденциозно да пробута, за да създаде лъжливо впечатление за Шибенду (че бил "мизолог" и не знам си какво).

Аз трябва да разяснявам, но мога да го правя може би по-добре от всеки друг тук, понеже от 7 години се занимавам с тази йога и му знам на Шибенду изказванията и мога да ги тълкувам най-добре (но не идиотски-манипулаторски като Имаго).



Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано13.03.08 13:42



В отговор на:

Не е "мисля, следователно съществувам", а "съществувам, следователно мисля".




Повечето хора погрешно тълкуват израза "мисля, следователно съществувам" като значещ: "мисля и по тази причина съществувам".

Всъщност истинското му знчение е: "наблюдавам, че мисля и от това мога да си направя извода, че съществувам".

Т.е. не че мисленето е условие за съществуването, а напротив, за да мисля, трябва преди това да съществувам. И щом мисля, значи съществувам.

До този извод е стигнал Декарт, след като опитал да подложи на съмнение всичко и единственото сигурно знание, до което достигнал, било, че съществува (след като е способен да мисли за тези неща).



Тема Re: мракобеснови [re: Amitaba]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 13:45



Шибенду в тази насока дава по-добра трактовка:

"Аз съм точно това, за което не мога да мисля."





Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано13.03.08 13:51



Така е.

Това не отменя верността на извода, че "щом мисля, няма как да не съществувам" (cogito, ergo sum).



Тема Re: мракобеснови [re: Amitaba]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано13.03.08 13:59



Глупости! Няма някой тук, който да знае теорията повече от Имаго!



Просто той дава нагледен пример как манас пропуска тези вритти, които са в синхрон с осъзнаването за момента(или временните пристрастия), като игнорира другите вълни, идващи от читта. Но това не значи, че не разбира, поскоро се опитва да манипулира, също като индийците, но явно нито той е музикант, нито другите говеда...

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано13.03.08 14:01



В отговор на:

Шибенду в тази насока дава по-добра трактовка:
"Аз съм точно това, за което не мога да мисля."



Това е върховна глупост, освен ако Шибенду не е дзен учител, и това е коан!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: мракобеснови [re: DarthVader™]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 14:14



Да, а тълкуванието е: всичко, за което мога да мисля, е ограничено, в рамките на обусловеното от 5-те сетива преживяване. Всяка мисъл е ограничена.

Нашата истинска природа е безграничното, вечното, непреходното и безсмъртното. И това мисълта не може да го докосне, не може да обхване. Всяко нещо, което мисълта докосва, се превръща отново в ограничено, преходно, илюзорно. А ние не сме това.

Та това е - ние сме това (вечното), което мисълта не може да обхване.





Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано13.03.08 14:18



Грешиш! Ние сме всичко това, заедно с онова!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: мракобеснови [re: DarthVader™]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 14:20



Да, и преходното, и вечното.

Но отъждествяването единствено с преходното е глупост, а осъзнаването на връзката с непреходното няма как да е.



Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано13.03.08 14:28



съгласен съм, че осъзнаването само на преходното е глупост, но осъзнаването само на непреходното е е идиотизъм и пряк път към специализираните лечебни заведения!
Загубиш ли осъзнаването си за реалността, ставаш откачалка абсолютна. Трябва да се запази достатъчно интелект и осъзнаване за реалността, а загубиш ли връзката, си загубен и ти- загубен в дебрите на безмозъчноста(без манас)!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: мракобеснови [re: DarthVader™]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 14:37



Разбира се, че е така. Интелектът трябва да функционира за практически цели, за научнотехнически прогрес и т.н. Но дотам.

Иначе, както писах по-горе, отъждествяването с преходното е глупост. Глупост е и отъждествяването с ума, тъй като това е отъждествяване с нещо ограничено, което не съществува разделено от основното съзнание. И по тази причина самостоятелното съществуване на ума е илюзия. Грешка е отъждествяването с тази илюзия.



Тема Re: мракобеснови [re: DarthVader™]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано13.03.08 15:09



Да знаеш теорията за светлината не значи да виждаш. И това е разликата между хора като Шибенду и такива като Имаго.

Сигурно за десети път го казвам по един или друг начин, как ли все се изплъзва от съзнанието на определени хора?...



Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор lmago (Life is fun)
Публикувано13.03.08 15:58



Единственият манипулатор на идиоти тук е Шибенду, не аз.



* * *
::

Тема Re: мракобеснови [re: lmago]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 15:59



Да, ти си толкова тъп, че дори и за манипулатор на идиоти не ставаш, колкото и да ти се иска.



Тема Re: мракобеснови [re: lmago]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано13.03.08 16:43



Безнадеждно тъп си, очевидно. Все по-смешен ми ставаш, извинявай (заради уважението ми към възрастта ти), че ти го казвам.



Тема Re: мракобеснови [re: lmago]  
Автор lmago (Life is fun)
Публикувано13.03.08 18:16



Извинявам се, исках да кажа - който култивира идиоти.

* * *

::

Тема Re: мракобеснови [re: lmago]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано13.03.08 18:24



Извинявай за острите думи!

Сериозно.



Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано13.03.08 21:31



Добре, щом настояваш, че светът не е ментален да поразсъждаваме, макар, че умът е глупав.

Наистина всеки живее в един илюзорен свят, дело на неговия ум.
Излиза, че има толкова светове, колкото и хора.

Тогава какво представлява наистина реалния свят?
Някой може ли да каже? Как ще разбере, че наистина това е реалния свят?
И ако сподели какво представлява, как мислиш, дали другите ще го разберат, когато те не могат да го почувстват.

А сега кажи ми кой е всъщност реалния свят?
Този, който виждаш и в който живееш постоянно ? Или този, който евентуално никога няма да видиш? Знам ли?

И дали реалният свят не е съвкупност от всички илюзорни светове?

За ума.
Ако прочетеш пак това, което съм написал ще видиш, че имам предвид умствена манипулация с цел преодоляване на физически и емоционални проблеми. А емоционалните проблеми са душевни и умствени, ако не греша?

Е, ако умът не е в ред, това е друг въпрос.

Ще те питам нещо:
Възможно ли е или не да бъдеш манипулиран умствено от някой друг?
Занимавал ли си се с практическа езотерика?

Виждам, че си се научил да копираш Шибенду щом като и моя ум наричаш глупав.
Разликата е, обаче, че аз знам какво може моя ум и го ползвам, а ти явно не разбираш, или не искаш да разбереш какви възможности притежава ума ти.

По този повод:
Срещнали се двама Гуру и единият казал на другия:
-- Ти знаеш ли, че един от моите ученици иска да направи нещо, което аз знам, че е невъзможно да стане.
А другият Гуру отвърнал:
-- Остави го, щом не знае, че не може да стане, той ще го направи!

Когато си убеден, че нещо става, то става.
Много е важно положителното мислене.
А щом си убеден, че умът ти е глупав, то той и ще бъде такъв!

Бъди здрав!




Никога не казвай никога!



Тема Малко по-конкретнонови [re: paparosko]  
Автор aнapxиcт (новак)
Публикувано14.03.08 16:24



"Ако прочетеш пак това, което съм написал ще видиш, че имам предвид умствена манипулация с цел преодоляване на физически и емоционални проблеми. А емоционалните проблеми са душевни и умствени, ако не греша?"

Добре дай конкретен пример за "решен" психологически проблем посредством "умствена манипулация".





Тема Re: Малко по-конкретнонови [re: aнapxиcт]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано14.03.08 18:30



Моя опитност:

Преодоляване на тежка психическа депресия с мисли за самоубийство след развод, посредством 7 сеанса с Рейки.




Никога не казвай никога!



Тема Re: Малко по-конкретнонови [re: paparosko]  
Автор aнapxиcт (новак)
Публикувано14.03.08 18:35



И що си мислиш, че проблемът (психическата депресия) не е изчезнал от само себе си (напр. с простото виждане, разбиране на глупостта на "проблема"), а е изчезнал благодарение на намесата на ума?



Тема Re: Малко по-конкретнонови [re: aнapxиcт]  
Автор lncg ()
Публикувано14.03.08 19:17



не се прави на глупак!





Тема Re: Малко по-конкретнонови [re: aнapxиcт]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано14.03.08 19:34



Няма глупав пробем, както няма и глупав ум!

Не желая да ти доказвам нищо.

Просто започни да използваш възможностите на ума си, например да се позанимаваш с някой езотеричен метод, тогава ще ти стане ясно наистина с какво богатство разполагаш.

Пак казвам: Щом умът може да причини болестно състояние (независимо от естеството му), логично е и умът да се справи с него. И на практика точно така става, стига да си убеден в това и да го искаш искрено.

Та нали мисълта е творческа!

Бъди здрав и мисли положително!




Никога не казвай никога!



Тема Re: Малко по-конкретнонови [re: paparosko]  
Автор aнapxиcт (новак)
Публикувано14.03.08 19:56



Използвам възможностите на ума си в достатъчно ползотворна насока - работя и мисля за икономическото си благосъстояние (и съвсем не мисля само за моето, но оттук се тръгва), което в никакъв случай не е "недуховно" (понеже между "материално" и "духовно" разделение няма).

В тази насока мисленето/умът върши добра работа, стига да не се замърсява с чувственост (напр. алчност, егоизъм, страх и т.н.). Защото субектът и обектът са различни. Например има вършител (субект) и работа, която да се свърши (обект). Мисленето/умът обаче не върши никаква работа в решаването на психологическите проблеми. Там субектът и обектът са едно и също. И "ключът" не е в мисленето, а в осъзнаването.

Това вече го писах по темата.



Тема Re: Малко по-конкретнонови [re: aнapxиcт]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано14.03.08 20:52



Интересно съчетание Йога-Анархист!?

На Шибенду трябва да му е много весело с толкова интересни последователи!

А бе, безпътен, ти ли си?

Има нещо много познато в писанията ти.




Никога не казвай никога!



Тема Re: Малко по-конкретнонови [re: paparosko]  
Автор aнapxиcт (новак)
Публикувано14.03.08 22:08



Да.





Тема Re: Малко по-конкретнонови [re: aнapxиcт]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано14.03.08 22:28



Е, добре дошъл с новото име!




Никога не казвай никога!



Тема Re: Малко по-конкретнонови [re: aнapxиcт]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано14.03.08 22:36



Да те питам нещо.

Наистина ли си за анархията?

Не ми приличаш много на анархист (само малко).




Никога не казвай никога!



Тема Re: Малко по-конкретнонови [re: paparosko]  
Автор aнapxиcт (новак)
Публикувано14.03.08 22:43



Добре е човек да знае какво значи думата "анархия".





Тема Re: Малко по-конкретнонови [re: aнapxиcт]  
Автор mian ()
Публикувано20.09.11 15:32



Що сте я повдигнали тази тема от 2008г без да напишете и едно ново мнение?!





Тема Re: Малко по-конкретнонови [re: mian]  
Автор бeз ycилиe (обективен)
Публикувано20.09.11 15:33



Някой тихомълком я е вдигнал и след това се е изнизал...





Тема Re: Малко по-конкретнонови [re: бeз ycилиe]  
Автор mian ()
Публикувано20.09.11 15:36



ahaaa, това не е почерк на йога практикуващ?!

Но определено нещо си стои гъделичнат и стои в прикритие, чакащ развръзка?!





Тема Вечно актуалният завет на Бодхидхарманови [re: Aлekc]  
Автор Aлekc (необвързан)
Публикувано20.09.11 23:11



Отдавна не бях влизал тук и много се изненадах да видя две мои стари теми, вдигнати незнайно от кого на първа страница.



Благодаря на този, който го е сторил, въпреки че по принцип не е много редно да се прави така!

Пуснах своя първи постинг на духовни теми в Дир.бг на 10.01.2007 г. в клуб "Окултизъм" под заглавието "Заветът на Бодхидхарма." В него освен портрета на Бодхидхарма стояха още снимките на Рамана Махарши и Джиду Кришнамурти.


Ето най-същественото от този пръв мой постинг:

Иска ми се да обясня по достъпен за всеки начин, в какво се състои същността на древната и вечно свежа източна мъдрост.

Всички ние сме различни уникални изяви на творческата мощ на битието.

Когато ние четем за такива впечатляващи личности като Гаутама Буда или Исус Христос, често забравяме, че ние сме не по малко "образ и подобие Божие" от тях. И както казва един съвременен Учител, задачата на всеки един от нас не е да подражава на тези съвършени личности, да стане малко подобие на Буда или Христос, а да осъществи своя уникален и неповторим личен потенциал.

Истинският духовен наставник има само една цел - да ни освободи от всички външни хипнози и влияния, да ни подтикне да станете напълно самостоятелен и духовно зрял индивид.

Както какват дзен-будистите: "Ако твоя път към Пробуждането бъде препречен от родителите ти, от духовните ти наставници или дори от самия Буда - убий ги!"

Всички Учители и свещени писания са нужни само до този решаващ момент, когато вие усетите вечното божествено ядро в самия себе си и напълно и изцяло му се доверите да ръководи съдбата ви.

Може би никой досега не е успял да изрази толкова сбито, ясно и точно същността на това Универсално послание, както индийският будист Бодхидхарма - основател на школата Чан (Дзен), наречена още "Сърцето на Буда".




Вие сте самата Истина.

И всички средства, които използвате, за да я търсите, само ви отдалечават от нея.

По какъвто и път да тръгнете - все едно дали става въпрос за вътрешна, или външна практика – тази практика само ще ви отдалечи от вас самите.

Въпросът не е по какъв път да тръгнете. Точно обратното: въпросът е как да не вървите по никакъв път и винаги да оставате в себе си – тук и сега.

За да се завърнете у дома – там, където е Истината – трябва просто да спрете да я търсите.

Нека това да бъде вашият истински Път.

Интелектът е неспособен да ви доведе до истинското ви състояние, защото той е само част от вашия помрачен ум.

Практиката също няма да ви помогне, защото духовното търсене, на което тя е израз, се опира на сляпо подражание, което означава, че вие ще тренирате и ще дисциплинирате само вашия помрачен ум.

Но докато подражавате на другите, вие никога няма да успеете да видите вашето собствено истинско лице.






В отговор безпътен ми писа:

Между другото защо не пишеш и в Йога. Темата е много подходяща и за онзи клуб.

Така се озовах сред вас в този клуб.

Когато си в лодката, движи се брегът.
Когато си на брега, движи се лодката.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.