Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:40 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: titiksha_]  
Автор lncg ()
Публикувано21.02.08 05:26



да, Йогананда е гола вода :)))))
затова са махнали този разговор от книгата, че се излагат



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано21.02.08 05:29



"не ме смути, а ме озадачи"
стига с твойте увъртания и локуми :))))))
защо не казваш нещата направо? хич не е по адвайтиски





Тема Re: Отвъд живота и смъртта [re: Aлekc]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано21.02.08 08:10



„Целта на осъзнаването на очевидния факт, че сме смъртни, дори понякога внезапно смъртни, съвсем няма за цел да ни плаши. По-скоро обратното, да ни стимулира да си пренаредим приоритетите.”


Ние скорпионите имаме привилегията да изпитваме естествено влечение към темата за смъртта и мислене за нея. Засега нямам намерение да се пренасилвам, щото ще ми дойде в много. Мисля, че вече дори съм прекалено обсебена от подобни мисли.







„Защото пред лицето на смъртта 99% от всичко, за което хората пишат тук губи своя смисъл. Но все пак 1% остава. И той е най-важният.”


Какво ли би станало ако пишеш останалите 99%, целият дир няма да ти стигне.






"Това, че смъртта е нещо, което почти не може да се приеме сериозно, се споделя от мнозина. Естествено, човек се бои от нея, но само когато тя го наближи.


Медиците разпознават типичната реакция към вестта за предстоящата смърт: недоверие, шок, отричане, вцепенение, скръб, пазарене (Ако остана жив [Господи]... никога няма повече да пуша/ всеки ден ще ходя на църква/ винаги ще си изяждам зеленчуците/ ще съм най-добрият човек на света... Б.а.), гняв, примирение - но ако лично вашият лекар не ви е съобщил, че до няколко месеца ще умрете, най-вероятно вие изобщо няма да повярвате в това.

А жалко. Толтеките в древна Южна Америка смятали Смъртта за свой духовен учител и се отнасяли към хората, които не следвали нейното учение, като към живи трупове. Интересен възглед. Арменският философ Г.И.Гурджиев, изключително популярен сред европейските интелектуалци през 20-те години на ХХ в., изповядвал аналогични възгледи. Той вярвал, че човечеството живее в съноподобно състояние и че пробуждането е задължително условие за всеки духовен прогрес.

Подобни идеи първоначално се възприемат трудно, но когато човек се замисли, те започват да му се струват логични. Повечето от нас са жертва на подсъзнателни стремежи и желания, които ни карат постоянно да възпроизвеждаме в живота си едни и същи модели. Избираме неподходящи партньори, повтаряме стари грешки, после предаваме недостатъците си на своите деца, потънали в блажено неведение, че действията ни са продиктувани от всичко друго, ала не и от свободна воля. Това е сомнамбулизъм според всички значения на думата.

Но как да се събудим? Гурджиев правил всичко възможно и наложил на учениците си толкова строг режим, че някои от тях се самоубили. Толтекският подход определено е за предпочитане. Най-доброто средство за пробуждане е приемането на Смъртта за свой учител.

Ала как да приемем Смъртта за свой учител? Първата стъпка е да приемете, че това наистина ще се случи с вас. Естествено, това ви е известно, но всъщност вие не го вярвате. Следващата стъпка е да осъзнаете, че можете да умрете още преди да затворите тази книга. Това е най-важната стъпка. Не е много трудно да мислите за смъртта като за нещо мъгляво, което витае в далечното бъдеще. Съвсем друго е да приемете абсолютния факт на собствената си смъртност, да разберете, че Смъртта стои до рамото ви от мига на вашето раждане, да проумеете факта, че следващият ви дъх може всъщност да е и последен.

Ако това започва да ви смущава, помислете си за положителната му страна. Щом дълбоко в себе си осъзнаете, че може да умрете всеки момент, ще престанат да ви се струват важни много неща, които сега ви измъчват. Всичките ви тревоги ще избледнеят. Ще подредите по нов начин приоритетите си и ще започнете да отделяте повече време за нещата, които са наистина важни, ще си поставите истински сериозни цели. Колкото и да ви е трудно да повярвате, ще се забавлявате много повече.

Когато наистина приемете Смъртта за свой учител, ще се събудите свободни.”

Из епилога към книгата на Хърби Бренън "Смъртта. Великата загадка на живота" (Herbie Brennan. Death: The Great Mystery of Life, 2002), която още през 2003 г.бе издадена в български превод от ИК „Бард”.







Тема Re: Отвъд живота и смърттанови [re: Aлekc]  
Автор mo33 (новак)
Публикувано21.02.08 09:23



Представата за Бог, който се грижи за хората е нелепа. Има някаква сила, която е в основата на нещата, но тя е безлична, дотолкова, че да остави видовете в нашата вселена на т.нар. естествен подбор. Или на тяхната съдба, ако звучи по-разбираемо.

По законите на еволюцията, човек може да се развива, не толкова физически, колкото... духовно, вътрешно... не зная коя е подходящата дума.

Абсолютно съм съгласен, че настоящото съществуване на човека като вид е доста мизерно и е страдание. Но не в следствие на естествените закони на вселената, а на наличието на Ум, на Его, което ни кара да се възприемаме като страдащи и слаби, за да ни държи в подчинение.

Но това е известно отдавна.

Мен повече ме интересуват начините за измъкване от това състояние и нужната за тази маневра стратегия.

____________________



Тема Re: Коя версия е правилната?нови [re: titiksha_]  
Автор Aye!! ()
Публикувано21.02.08 11:06



когато прочетох за първи път Автобиографията на Йогананда преди много години, за мен си беше сатсанг

, истинска среща с Истината...живо слово, което изпълва съвсем директно цялото ми същество (без това интуитивно преживяване да се конфронтира ни най-малко със здравия ми разум).
ако той е задал такива въпроси, били са по-скоро риторични или са имали конкретна цел, която никак не ме вълнува да търся. казусът, който дълго и вещо се решава тук, изобщо не ми е актуален.
между другото и аз съм сред хората, които са ходили на лекции на видни лица (без да съм имала предварителни предубеждения, напротив дори) и съм си тръгвала по средата, подгонена от кресчендото и агресията, с които се стреля по аудиторията. но това пак не ме кара да смятам, че изгонилото мен, не е добро за друг. говоря за поне 2-3-ма разбирани като гурута.
тити, в твоят усет не се съмнявам хич, така че не ми се оправдавай, добри човече



Тема Има ли Бог?!нови [re: mo33]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано21.02.08 12:22



Както сам забелязваш, схващанията на Йогананда по тези въпроси са доста хипотетични и спорни.

Той предполага, че във вселената има разумен свръх-фактор (Бог), който е взел решение да допусне съществуването на страданието като природен феномен и пита Рамана Махарши, защо не е предпочел друг сценарий без страдание.

Рамана съвсем не споделя подобен хипотетичен подход към света. Светът е това, което е и не би могъл да бъде друг, освен такъв какъвто е.

Затова вместо да отговори на метафизичните въпроси той се опитва да го сепне и върне към осъзнаването на реалността точно тук, точно сега с неочакваните си резки контравъпроси:

Кой страда? Какво страда?

Относно Бога Рамана също се изказва недвусмислено в диалога си със секретаря на Йогананда г-н Ч. Р. Райт:

Бог е неизвестно същество. Освен това той се намира вън от нас. Докато вашата истинска природа, Аза, Атмана е винаги във вас и тя - това сте вие. Защо оставяте съкровенното и тръгвате да търсите външното?

С тези думи Рамана безпощадно слага кръст на религиозните мечтания на секретаря на Йогананда.

В следващия си отговор, той неочаквано се позовава на Библията и заявява, че там е дадено най-доброто възможно определение на на Бога: Аз съм този, който СЪМ" .

И съответно заключва: Всъщност Бог не е нищо друго освен Атман.

Ясно, точно и категорично.

Запомнете това, уважаеми йоги!

Бог, като някаква съществуваща вън от нас реалност НЯМА И НИКОГА НЕ Е ИМАЛО.

Религиозните хора, които се молят на бога, всяъщност се молят на създаден от собственото им въобръжение безсилен идол. Те са идолопоклонници!

Многократно по-добре е човек да е ачестен пред себе си атеист, отколкото подобен страхлив и инфантилен религиозен човек, който си въобразява, че "Бог щял да накаже богохулниците".

Буда, Рамана, Кришнамурти, Bo Yin Ra и някои дълбоки християнски мистици като Майстр Екхарт са абсолютно единодушни по този въпрос.

Особено интересен е случая с Bo Yin Ra. Той започва своята основна и най-важна творба "Книга за живия Бог" със следните думи:

"Нека не чете тази книга, онзи, който е набожен и вярващ."

При това, в конкретния случай става въпрос за автор, който дълбоко почита Лаодзъ, Исус, Рамакришна, Рамана Махарши и "истинските персийски суфии".

Но да се върнем към Рамана Махарши.

В една книга, излагаща накратко неговите схващания четем следното:

Школата аджата, принадлежаща към Адвайта, твърди:

„Нищо не съществува освен единствената реалност. Няма раждане и смърт, няма изхвърляне или въвличане, няма садхака (стремящ се), няма мумукшу (желаещ да бъде освободен), няма мукта (освободен), няма окови, няма освобождаване. Единствено едното единно съществува навеки”.

На онези, които се затрудняват да схванат истината и питат: „Как можем да пренебрегнем този монолитен свят, който виждаме навсякъде около нас?”, се дава пример със съновидението и им се казва:

„Всичко, което виждате, е зависимо от виждащия. Отделно от виждащия, видяно не съществува”.

Това е се нарича дришти-сришти вада, или аргументът, според който човек първо създава чрез ума си, а след това вижда какво е създал самият му ум.

За онези, които не могат да схванат дори това и твърдят, че „Съновидението е кратко, докато светът винаги е наличен. Съновидението е ограничено само до мен, но толкова много други усещат и виждат света, че не можем да наречем такъв свят несъществуващ”, се прилага аргументът, наречен дришти-сришти вада и им се казва:

„Първо, Бог създаде такова и такова нещо от такъв и такъв елемент, а след това нещо друго и така нататък”.

Само това би удовлетворило тези хора.

Техните умове не могат да бъдат задоволени по друг начин и те се питат:

„Как е възможно цялата география, всички карти, всички науки, звезди, планети и правилата, които ги ръководят или са свързани с тях, както и цялото познание, да бъдат изцяло неистинни?”.

На това е най-добре да се отговори така: „Да. Бог създаде всичко това и това е причината да го виждате”.

Тези думи са съобразени с възможностите на слушателите.

Абсолютното може да бъде само едно.


Скъпоценности от Бхагаван. Огърлица от речи на Бхагаван Шри Рамана Махарши върху различни жизненоважни въпроси, сплетена от А. Девараджа Мудалиар, 2000 г.

Иска ми се все пак да завърша този постинг със следните думи на Bo Yin Ra:

Още тук и сега, в този час, когато четеш тези редове, ти си сред Вечността и това, което не съумееш сега да си създадеш, никой Бог не ще може во веки веков да ти го даде...

Из "Книга за щастието"



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано21.02.08 12:38



Интересно защо пък според теб подобни неща трябва да ме смущават?

Те наистина само ме озадачават.

Освен това най-добрата методика в случая е тази, която математиците наричат "доказателство чрез допускане на противното".

Щри Рамана я използва много често и с много добър успех.

Секретарят на Йогананда го пита как да осъзнае Бога.

Щри Рамана за начало приема условно, че Бог като външна реалност съществува и посочва, че истинската същност на всичко е вътре в нас и това е Атмана.

Така той за кратко допуска двубожие: Бог в нас (атмана) и Бог извън нас.

След което той се позовава на свещената книга на юдеите и християните - Библията и посочва, че там Бог се определя като Йехова, което буквално означава "Аз съм (този), който съм".

А това очевидно е Атмана.

Препоръчвам ти Шри Рамана като отличен педагог!





Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: Aлekc]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано21.02.08 19:02



Алекс,

Казвам, че малко ме смути диалога между двамата духовни титани точно поради причината, че зададения въпрос от Йогананда изобщо не е много дълбок и труден, както казваш, а напротив, както писах в предния си постинг, отговорът му по принцип не представлява трудност за един що годе духовно развиващ се човек.

Ами ето на - страданията не ги предизвиква Бог, а ние самите с мислите си и постъпките си, които противоречат на Божествените закони.

И отново - ние сами си създаваме главоболията и само ние сами можем да ги изкупим, стига да осъзнаваме духовния творчески процес.
Тук на преден план излиза Закона за кармичната зависимост.
Плюс довода, че човек е и със свободна воля.

Както предложи за интерпретация, аз мислих по въпроса и стигнах до следната теза:

Би ли могло да се счита, че Йогананда задава въпроса за страданието с цел:

Да обърне внимание на Махариши, че страданието не е от Бог и че ако човек иска да е щастлив, трябва да си помогне сам за да му помогне и Бог.

А защо точно на него задава този въпрос и то настоятелно?

Може би Йогананда е искал да обърне внимание (да подчертае) на Махариши, че човек не трябва да се извисява само духовно, а да обръща внимание и на материята, т.е. на физическото си тяло в случая.
За никой не е тайна, че Рамана Махариши е страдал физически.

Вярвам, че ако вървим в тази посока, Йогананда е направил този избор за разговор с Махариши от дълбоко хуманни подбуди, т.е. тъй като явно го е ценял като просветлен човек е желал той да бъде физически здрав за да може да служи на човечеството.

Както и да е, за мен и двамата си остават духовни светила.




Никога не казвай никога!



Тема Re: Страданието: Кришнамурти и Рамана Махаришинови [re: paparosko]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано21.02.08 23:58



Според мен Йогананда е романтик, а Рамана реалист.

Йогананда отлично знае, че страданието има смисъл.

Той обаче пита друго: Защо изобщо трябва да съществува страданието?

Един от най-известните отговори е: поради грехопадението.

Или по-точно, поради отпадането ни от небесните висини.

Има сериозни автори, които твърдят, че това отпадане не е било задължително. При това те нямат изобщо предвид земята. Става въпрос за всеобщ космически процес.

Тази манвантара ще е така. Но изглежда е имало и манвантари на пълно блаженство и всеобщо щастие.


Обаче фактът е, че страданието понастоящем съществува.

И че в света на вечното, на атмана такова нещо няма, никога не е имало и няма и да има.

Затова и Рамана реагира по този начин - с контравъпрос:

Кой страда? Какво страда?

И с това прекъсва мечтателния устрем на Йогананда и го връща към суровата реалност на настоящето.



Тема Re: Шибенду Лахири и Кришнамурти: прилики и разликнови [re: Aлekc]  
Автор umniza1 (непознат )
Публикувано22.02.08 09:03



Шибенду далеч не винаги е бил на 70 години.

И очевидно е доста добре осведомен човек. Той сам нееднократно се е изказвал с голямо уважение за Рамана Махарши и за Кришнамурти, като за "тела, в които несъмнено е протичал процес на просветление" (цитирам по памет). И съвсем очевидно е чел от тях едно-друго. Защото и най-просветленият човек е принуден да усвои говоримия език и неговите изразни средства отвън. Лично за мен е очевидно, че Кришнамурти като блестящ оратор е повлиял на Шибенду и на неговия начин на изразяване и на поставяне на акценти на някои теми с остро критично звучене.




И моето мнение е сходно. Според мен лошият имидж на Шибенду Лахири и на други оплюти у нас, а иначе много уважавани по света съвременни учители се дължи на нелоялна конкуренция от страна на български издатели на духовна литература.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.