Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:02 07.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: Страданието... [re: BlackWolf]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 20:23



Малко мъгляво се изказваш:

В отговор на:

Може би, защото не смятам, че смисъла на живота е в търсене на просветление, развитие, разширяване на съзнанието и пр. и пр. и т.н. (даже вече не се опитвам да си припомня всички тези имена, с които на Изток се мъчат да прикрият безмислието на съществуването)...




И така според теб има живота смисъл или не?



Тема Re: Страданието... [re: Aлekc]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 20:29



Уморен съм, мързи ме и предлагам да оставим тая приказка за някоя от следващите срещи...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Страданието... [re: BlackWolf]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 20:35



Така да бъде!





Тема Re: Страданието... [re: Aлekc]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано19.02.08 21:24



И така според теб има живота смисъл или не?


Другия въпрос на въпросите освен - Кой съм аз ?
е- Защо съществувам ?

Мислил ли си по този въпрос?




Тема Re: Страданието... [re: andite]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано19.02.08 22:12



Ами... вероятно кагато съм мислил, ти може и да си ходил прав под масата.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Отвъд живота и смъртта [re: andite]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано19.02.08 22:25



Мислил съм по този въпрос, но главно в един в малко странен и донякъде стряскащ аспект.

Как бих могъл да се самоубия?

Да се самоунищожа изцяло и завинаги?

Стигнах до извода, че да посегне човек на живота си е твърде неразумно.

Твърде вероятно е да се окаже в много по-лошо положение от преди.

Напълно достатъчно е да унищожа своето "аз".

Тогава си зададох въпроса: а какво всъщност съм аз?

Оказа се, че съм загадка за самия себе си.

Така стигнах до решението за пълен бойкот на съществуването си.

А това означава - да гледам отстрани какво става с мен и не се намесвам. Да не правя избор. Да не поемам отговорност. Повече да не натискам педала на газта на колата си. Да я оставя да върви по инерция докато спре.

И какво се оказа?

Оказа се, че това мое решение напълно съвпада с пътя на Буда, а също на други големи мистични традиции.

Според тях, за нашата вечна природа въпросът "да бъда или да не бъда" изобщо не може дори и да възникне.

Това, което си задава в мен въпроса "да бъда или да не бъда" е моя временна и фалшива самоличност. Това, което наричат "его".

То трябва да умре, за да може моето истинско "аз" напълно да се пробуди.

Но единствения начин да бъде унищожено то, е просто да не му се дава никаква храна - да се съществува постоянно по инерция без цел и без избор.

И сега, и след смъртта.

Който или каквото ме е създало като преходно, отделно его, да си носи изцяло отговорност за всичко, което ще се случи с него - сега и завинаги.

Странно, но мистиците наричат това "пълно отдаване в ръцете на Бога."

Казват, че докато човек напълно съзнателно и доброволно не "увисне на кръста", той не ще може и да възкръсне.

И единственото, което може да ни даде сили да се "самоубием", да "увиснем на кръста", това е страданието.

Докато ние не осъзнаем абсолютната тягостна и мъчителна безсмисленост на своето така наречено условно "съществуване", ние никога няма да решим да скъсаме завинаги с него, за да открием своето безусловно съществуване.

Редактирано от Aлekc на 19.02.08 22:46.



Тема Re: Страданието... [re: BlackWolf]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано19.02.08 23:04



Ами...
Всъщност , сигурно човекът отговорил си на въпроса - Кой съм аз ? ,
би трябвало да знае и отговора на въпроса - Защо съществувам?




Тема Re: Отвъд живота и смъртта [re: Aлekc]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано20.02.08 00:17



Желанието за самоубийство не е ли всъщност копнеж по един истински и щастлив живот? А не истинско желание за самоунищожение? Човек не иска да сложи край на живота си от хубаво (изключвам случаите на хора с психически отклонения, които не разбират какво вършат).

Преди много години една наша съседка се самоуби, оставяйки осем-годишно момченце. Преди около половин година и той сложи край на живота си на 29 години, а броени месеци след това си отиде и баща му (беше болен човекът).
Беше ми много гадно, още повече че ние бяхме следвали заедно философия, макар и в различни курсове, но си имахме приказката.

Много съм търсила обяснение за причините на цялата тази трагична история. Но единственото обяснение до което стигнах за момента е, че животът е адски жесток и безмилостен. И че който си мисли, че е застрахован срещу болести и всякакви други нещастия, дълбоко се се лъже.

Прави ми впечатление още нещо – много често няколко души в едно семейство си отиват бързо един след друг (в рамките на броени месеци, година, две). Не мога да намеря никакво рационално обяснение за това. Дали единият по някакъв начин не взима със себе си другия? Възможно ли е това? Или просто отговаря на максимата, че едно нещастие не идва само.

Адски много ми харесаха разсъжденията ти за „отвъд живота и смъртта”, но за съжаление аз съм твърде далеч от подобно осъзнаване. Не знам какво е нужно за това, едва ли са само практики и самовнушение. Май ми предстои да се лутам още цяла вечност.








Тема Re: Отвъд живота и смъртта [re: amrta]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано20.02.08 00:43



Най-често самоубийството е акт на помрачено съзнание.

Известно е, че жените правят много повече опити за самоубийство от мъжете, но по брой на успешно осъществени опити мъжете-самоубийци определено са повече.

Понякога (особено при млади девойки) опита за самоубийствво е чиста поза. Например отива девойка в оживен градски парк и сяда на пейка. След това поглъща неголяма доза от някакви полубезобидни приспивателни... и заспива. Естествено малко след това хората край нея забелязват, че нещо с нея не е наред и викат "Бърза помощ".

И, о радост! Едни след други идват разтревожени родителите, приятелите, гаджетата и т.н. А момичето сияе щастливо от оказаното внимание.



Случаят, който описвам е истински и съвсем не е някакво изключение.

Това за което ти говориш е нещо коренно различно. То е мрачно и трагично.

За съжаление светът е пълен с такива социално незабележими лични трагедии. И доказва, че той съвсем не е едно добро място за живеене.

Ти пишеш, че все още си далеч от това осъзнаване без цел и без избор, за което пиша. Интересното е, че хората се напиват специално за да се озоват в състояние, в което те само пасивно констатират какво чувстват, мислят, говорят и правят.

Това, разбира се не е правилния подход. Най-малкото, защото след като се напие, човек изтрезнява и се озовава в по-лошо състояние от това, в което е бил преди да се напие.

Бих ти препоръчал да започнеш с нещо много просто.

Всяка сутрин, като се гледаш в огледалото, да си даваш сметка, че може би се гледаш за последен път. Защото всеки ден хора умират най-неочаквано.

Нали не си мислиш, че момичетата върху които неочаквано се срути сграда в центъра на София, са знаели предварително, че този ден им предстои да се сбогуват със земния живот?



Тема Re: Отвъд живота и смъртта [re: Aлekc]  
Автор amrta (skorpion)
Публикувано20.02.08 11:03



„Най-често самоубийството е акт на помрачено съзнание. Известно е, че жените правят много повече опити за самоубийство от мъжете, но по брой на успешно осъществени опити мъжете-самоубийци определено са повече.”



Как си обясняваш подобна статистика? Май мъжете наистина са много по-смели пред лицето на смъртта от жените (решават и действат, а не се правят на шутове като жените). Защото освен помрачено съзнание, се изисква и голяма смелост. Определено не мисля, че японците, самоубиващи се в името на честта си, са с помрачено съзнание, напротив с абсолютно ясното съзнание преодоляват страховете си от смъртта, от болката, от неизвестността.

Предполагам знаеш, че японците са на първо място по самоубийство в света (даже преди няколко месеца някакъв министър се самоуби, но вече не си спомням защо). За мен това е някаква ужасяваща крайност, за съжаление залегнала твърде силно в традициите и манталитета им, която идва от родобуването им на всякакви род идеаили като чест, родолюбие и т.н., заради които са готови без дори да се замислят да жертват живота си. От друга страна им се възхищавам за силата и смелостта, които имат. Аз не бих могла да сложа край на живота си, признавам си. Страхувам се от физическата болка, от неизвестността, от евентуално наказание в отвъдното, от евентуално кофти следващо прераждане.


Ислямските атентатори самоубийци хич не искам да ги коментирам, направо ми настръхва косата – по-болни и промити мозъци едва ли има някъде другаде по света.

Но пък и японците са били точно такива по време на Втората световна война, но поне не са религиозни фанатици.


„Бих ти препоръчал да започнеш с нещо много просто. Всяка сутрин, като се гледаш в огледалото, да си даваш сметка, че може би се гледаш за последен път. Защото всеки ден хора умират най-неочаквано.”


Знаеш ли на курса на Норбеков, на който бях миналата година, имаше едно подобно упражнение пред огледалото, само че с обратен знак на твоето. То се състои в следното : гледаш се около 5-10-15 минути и просто се харесваш и обичаш и си мислиш колко си готин, красив, ослепителен и т.н.

Та от психологическа гледна точка се замислих кое е по-доброто. Защото с всичките тези упражнения, самовнушения и медитации ние доста си програмираме съзнанието и подсъзнанието. И си мисля, че много трябва да се внимава какво точно се прави, защото често стават сакатлъци с психиката на човека, включително и „фанатизма на чаршафлиите”, който толкова дразни Вълка.

За упражнението, което ти ми препоръча, го направих тази сутрин, но не усетих нищо по-особено от обичайното ми мислене за смъртта. Междудругото аз доста често мисля за смъртта, понякога по градивен начин, друг път по доста разрушителен. Преди години се бях вманиачила по упражнението на Кастанеда за гледане на смъртта зад лявото рамо, но си мисля, че вероятно доста съм преигравала с ледените тръпки. То от самовнушение човек и звезди посред бял ден ден ще види.

Точно в момента за мен най-важното е да бъда 100-процентово положителен, усмихнат и весел човек, обичащ живота. Щото с моята многострадалност, скорпионско черногледство и песимизъм в последно време хич не се траех. Та за тази цел точно в момента са ми нужни повече забавления и вицове, отколкото духовни практики.








Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.