Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:43 01.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: мракобеснови [re: lmago]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 13:13



И е точно така, казано е перфектно. Истинската интелигентност се проявява, когато ограниченият човешки ум е притихнал. Универсалната интелигентност е отвъд ограниченията на човешкия ум (функция на преживяващото 5-сетивно съзнание).

Вторият цитат - такова нещо като "свобода на ума" няма, защото самият ум е ограничение. Има свобода от ума.

Третия цитат - Не е "мисля, следователно съществувам", а "съществувам, следователно мисля".





Тема Re: мракобеснови [re: Aye!!]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано13.03.08 13:22



Оказа се, че Вейдър е по-запознат с йога и е по-наясно с нещата от претендента Имаго.





Тема Re: мракобеснови [re: paparosko]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 13:22



Светът не е ментален, представата ти за света е ментална, не самият свят.

Психологическите проблеми не се подават на манипулация от ума, защото самият ум ги предизвиква. Всъщност самият ум е проблемът, не че "умът има проблеми", съдържанието на "проблема" и съдържанието на "ума" съвпадат. И двете са едно и също. И няма как "проблемът" (умът) да реши "проблема" (пак ум), нужно е просто "проблемът" да стане осъзнат за себе си, за да се разтвори в не-ума. Затова не се изисква никакво усилие от страна на "проблема", защото всяко усилие е продължаване на същия "проблем".

Лъжеш се, мислейки, че можеш да манипулираш с ума си психологическите си проблеми.

Умът ти наистина е глупав, щом не знаеш какво можеш и какво не. Няма що да се сърдиш на Шибенду, че ти го е казал.

Редактирано от aнapxиcт на 13.03.08 14:09.



Тема Re: Манас и читтанови [re: mian]  
Автор lmago (Life is fun)
Публикувано13.03.08 13:23



Всеки си харесва кочинката, в която се въргаля.

* * *

::

Тема Re: Манас и читтанови [re: lmago]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано13.03.08 13:32



В отговор на:

А това, че Шибендо не е чел прадядо си е факт. Прадядо му (Лахири Махасая) например категорично твърди, че самапатти е самадхи (както смята и Патанджали). Шибендо обаче нарича идиоти всички, които смятат, че самапатти е самадхи. (вж цитирания памфлет)




Кацнало имаго от разред бръмбари на трънка, па започнало да дрънка...

Само слепият има нужда да чете какво са казали или написали зрящите за светлината, за да го тълкува, да интелектуалничи и да преподава на другите слепи за светлината. Зрящият вижда и описва собствените си наблюдения, без да го е грижа дали те словесно-логически буквално съвпадат с описаното от други. Схвщаш ли разликата между Просветления и Философа?



Тема Re: мракобеснови [re: DarthVader™]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 13:34



Виж ся, така се получава, когато някой цитира тенденциозно нещо, извадено от контекста, ти например не си присъствал на лекцията, но тези цитати ти създават определено впечатление. Съвсем друго щеше да е, ако присъстваше на лекцията, но както и да е.

Шибенду съвсем не "отхвърля толкова наивно западната научна мисъл", никога не го е правил, а и няма как, след като самият той като образование и професия е бил точно плод на това (математик, а като професия статистик), което Имаго с поднасяне на тенденциозни цитати се опитва да внуши, че Шибенду отхвърля. Шибенду винаги е споделял, че умът (като Буддхи, интелект) върши перфектна работа в науката, изобретенията, усъвършенстванията и т.н. Но не върши никаква работа при решаване на психологическите проблеми. Т.е. трябва да се осъзнават възможностите на човешкия ум, докъде се простират.



Тема Re: мракобеснови [re: Aye!!]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 13:38



Кво да се прави, хората не идват да слушат, а вместо това се влияят от 2-3 цитата от контекста, които Имаго се опитва тенденциозно да пробута, за да създаде лъжливо впечатление за Шибенду (че бил "мизолог" и не знам си какво).

Аз трябва да разяснявам, но мога да го правя може би по-добре от всеки друг тук, понеже от 7 години се занимавам с тази йога и му знам на Шибенду изказванията и мога да ги тълкувам най-добре (но не идиотски-манипулаторски като Имаго).



Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано13.03.08 13:42



В отговор на:

Не е "мисля, следователно съществувам", а "съществувам, следователно мисля".




Повечето хора погрешно тълкуват израза "мисля, следователно съществувам" като значещ: "мисля и по тази причина съществувам".

Всъщност истинското му знчение е: "наблюдавам, че мисля и от това мога да си направя извода, че съществувам".

Т.е. не че мисленето е условие за съществуването, а напротив, за да мисля, трябва преди това да съществувам. И щом мисля, значи съществувам.

До този извод е стигнал Декарт, след като опитал да подложи на съмнение всичко и единственото сигурно знание, до което достигнал, било, че съществува (след като е способен да мисли за тези неща).



Тема Re: мракобеснови [re: Amitaba]  
Автор aнapxиcт (непознат)
Публикувано13.03.08 13:45



Шибенду в тази насока дава по-добра трактовка:

"Аз съм точно това, за което не мога да мисля."





Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор Amitaba (Un Amore Grande)
Публикувано13.03.08 13:51



Така е.

Това не отменя верността на извода, че "щом мисля, няма как да не съществувам" (cogito, ergo sum).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.