Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:04 07.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано13.03.08 07:32



Умът върши добра работа не само в икономическия свят, а изобщо.
Той подрежда мислите, а мислите са енергията, която сътворява.

Вярвам, че ти е известен Принципа на менталността. Светът е ментален.

С ума можеш да контролираш съзнателно, както физическото, така и емоционалното тяло.

Практикувай някое езотерично лечение и ще разбереш каква сила има ума.
Така най-добре ще усетиш възможностите му.

Между другото, най-лесно се поддават на манипулация психологическите проблеми, защото те са свързани с емоциите.

Съжалявам, ако съм те огорчил, но такива са моите виждания, подкрепени с практика, в случая.

Що се отнася за Шибенду, наричаше ума глупав, а за пречката в развитието не мога да цитирам точните думи, но смисъла е такъв.

Кой каквото иска може да говори, важното е как го чувства и какво означава за него!




Никога не казвай никога!



Тема Re: мракобеснови [re: aнapxиcт]  
Автор lmago (Life is fun)
Публикувано13.03.08 08:54



Аз пък чета какво пише в памфлетите на Шибенду (напр. Тайната на Крия Йога):

"Действието на интелигентността означава пълно бездействие на ума" (с. 8)

"Да правиш нещо за свободата на ума, като използваш ума, е директно отричане на свободата" (ibidem)

"Аз мисля, следователно съществувам - глупост на западната философия!" (с. 11)

Няма смисъл да продължавам, щото трябва да препиша цялата книга. Абсолютен бълвоч на мизологията.

* * *

::

Тема Re: мракобеснови [re: lmago]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано13.03.08 10:55



Интересно е Шибанду да го каже на санскритски, какво има предвид - дали има предвид манас или читта и това изказване дали не е съпоставка между двете. Ако е така може и да има смисъл. Ако не - ще е жалко, че е внук на великия си дядо.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: мракобеснови [re: DarthVader™]  
Автор Aye!! ()
Публикувано13.03.08 11:01



много си прав. аз не съм последовател на Шибендо, но съм сигурна, че смисълът, който е вложил, е именно посоченият от теб (като вероятно имаш предвид читта, когато се отъждествява с буддхи???)



Тема Re: мракобеснови [re: Aye!!]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано13.03.08 11:18



Не знам какво е имал предвид. Просто коментирам ако го бях казал аз, какво бих имал предвид. Ще трябва да питаме безпътника какво е разбрал на семинарите и ритритите.



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: мракобеснови [re: DarthVader™]  
Автор Aye!! ()
Публикувано13.03.08 11:26



факт е, че и аз, докато четях, имах същата идея. не я споделих, но доста се зачудих Имагото какво точно не одобрява в изказаното...то звучи съвсем точно.
както и да е. може Безпътен наистина да се окаже необходимият медиатор между световете





Тема Re: мракобеснови [re: Aye!!]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано13.03.08 11:31



Сега малко ме е яд, че подминах семинара в Стара Загора. Стигнах до вратата и се отказах да влизам. Нещо не ми беше шибендовско точно тогава...


А можех да го питам лично какви основания има предвид като отхвърля толкова наивно западната научна мисъл.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Манас и читтанови [re: DarthVader™]  
Автор lmago (Life is fun)
Публикувано13.03.08 12:13



Както и да го казва, манас е просто вид читта, както буддхи е вид читта и аханкара е вид читта. Манас, буддхи, аханкара и четас (абсолютно пречистеният манас) са имена за обозначаване на читта.

Иначе технически е правилно да наричам манас ум, а читта - съзнание. Така или иначе всички читта-вритти се отразяват в ума. Колкото е по-светъл умът, толкова е по-силна медитацията.

А това, че Шибендо не е чел прадядо си е факт. Прадядо му (Лахири Махасая) например категорично твърди, че самапатти е самадхи (както смята и Патанджали). Шибендо обаче нарича идиоти всички, които смятат, че самапатти е самадхи. (вж цитирания памфлет)

Що се отнася до тези, които слушат Шибенду, отношението му към тях е съответно на простотията му:

"В 90% от случаите Говорителят свири на цигулка пред говеда. И той знае това, но въпреки това продължава да свири на цигулка. Той не се интересува дали го слушат говеда, той е в екстаз." (стр. 16)

* * *

::

Тема Re: Манас и читтанови [re: lmago]  
Автор DarthVader™ (power)
Публикувано13.03.08 12:50



Ми може с тази алегория да е искал да подчертае разликата между него и учениците му, де да знам, аз по-харесвам отношението на прадядо му!



А че манас е полето за изява на читта е вън от съмнение. Съмнително ми е какво точно има предвид под ум и коя глупост има предвид, изкривеното отражение на читта или самия манас. Защото идеята е манас да бъде ограничен във възможностите си да интерпретира читта, но съвсем не значи, че е глупав, по-скоро е прекалено на преден план. А Шибенду или говори глупости, или преценява, че така и така няма да го разберат, затова не дообяснява или пък не му пука какви ги плещи.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Манас и читтанови [re: lmago]  
Автор mian ()
Публикувано13.03.08 13:06



ти може да си изтъкнат, световно известен професор, специалист, доктор два пъти по еди какво си и може с интелекта си да ги разбираш до някъде нещата,

но пред едно просветлено същество си като говедо, на което му свирят на цигулка. Ако се засягаш си е лично твой проблем!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.