Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:32 01.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Отвъд времето или духът на автентичната Адвайтанови  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано10.02.08 00:48



Вчера получих на "Бележки" от Инкогнита един кратък текст от Нисаргадатта Махарадж (1897-1981):

Има състояние, отвъд пределите на забравяне и незабравяне на Себе си – и това е естественото ни състояние.

Да помниш, да забравяш – това са състояния на ума, ограничен от мисли и думи.



Тези думи на Нисаргадатта страшно ми допаднаха!

Може би защото аз самият напоследък обичам да давам следния пример:

Представи си, че нещо тежко те удари по главата и получиш амнезия - макар и сравнително рядко, но се случва. (преди десетина години се случи и на мен, за щастие в доста лека форма).

Не помниш нито кой си, нито какво си правил досега, нито кои са хората край теб.

И все пак ти ще си останеш ти, нали?



Това е очевидно. Но то показва, че аз съм нещо, което не е неотделимо свързано с тази личност, с това име, с това минало, с тези схващания, които имам в момента.

Дали ще си спомня в даден момент кой съм аз всъщност, или както 99,99% от хората на тази планета ще живея до края на живота си в духовна амнезия и в отъждествяване с преходната си личност, не е особено съществено.

Много по-съществено е просто да съзнавам, че СЪМ и да не се тревожа за това, какво съм бил досега и какво ми предстои да стана в бъдеще. Да съзнавам, че СЪМ, е най-първичното ми естествено състояние, което винаги присъства като фон на всяко друго мое преживяване.

Ако НЕ СЪМ вечен по природа, колкото и да се напъвам, никога няма да се превърна в такъв.

Ако ли пък СЪМ вечен по природа, дори и напълно да "забравя" за това, пак ще си остана такъв завинаги.

Затова на мен ми е абсолютно безразлично дали и кога ще се "просветля”.

"Просветлението" е само едно сравнително по-ярко събитие във времето, което по същество не е в състояние да промени нищо в моята истинска природа.

Както казва Нисаргадатта:

Отхвърлете всички въпроси освен един: «Кой съм аз?»

В края на краищата единственото, в което можете да бъдете уверени, е, че вие сте. «Аз съм» е несъмнено. «Аз съм Това» предизвикава съмнение.

Постарайте се да разберете кой сте в действителност. За да узнаете кой сте, първо трябва да изясните кой не сте.

Отхвърлете всичко, което не сте — тялото, чувствата, мислите, времето, пространството, това или друго — нищо от тези неща, които вие възприемате, конкретно или абстрактно, не може да бъде самият вас. Самият акт на възприемане свидетелства, че вие не сте това, което възприемате.

Колкото по-ясно вашият ум осъзнае, че «Аз-ът» може да бъде описан само в отрицателни термини, толкова по-бързо ще стигнете края на вашето търсене и ще осъзнаете, че сте безгранично битие."



Накрая бих искал да благодаря специално на Пламен Градинаров за този отлично преведен от него ключов текст на Нисаргадатта Махарадж.

А също и за подготвената от него подробна информационна справка за този съвременен и същевременно автентичен адвайта-мъдрец.



Жалко само, че посоченият в тази справка торент с четири филма за Нисаргадатта отдавна вече не съществува.

Може би обаче някой от вас ще посочи друг ценен линк, свързан с тези филми.



Тема Re: Отвъд времето или духът на автентичната Адвайтанови [re: Aлekc]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано10.02.08 01:21



Имаш предвид този текст нали:

"Търсещият е човек, който търси самия себе си. Отхвърлете всички въпроси освен един: «Кой съм аз?» В края на краищата единственото, в което можете да бъдете уверени, е, че вие сте. «Аз съм» е несъмнено. «Аз съм Това» предизвикава съмнение. Постарайте се да разберете кой сте в действителност. За да узнаете кой сте, първо трябва да изясните кой не сте. Отхвърлете всичко, което не сте — тялото, чувствата, мислите, времето, пространството, това или друго — нищо от тези неща, които вие възприемате, конкретно или абстрактно, не може да бъде самият вас. Самият акт на възприемане свидетелства, че вие не сте това, което възприемате. Колкото по-ясно вашият ум осъзнае, че «Аз-ът» може да бъде описан само в отрицателни термини, толкова по-бързо ще стигнете края на вашето търсене и ще осъзнаете, че сте безгранично битие."


Струва ми се, че това би работило при индийците, но не и със западния начин на мислене.

Той казва:Отхвърлете всичко, което не сте.

Финното его, което отхвърля най-накрая си остава.
Елемента Акция-Реакция си остава.

Техниката с наблюдаване и необвързване според мен е по-подходяща. Тя не дава храна на Аза.

Редактирано от Tъpcaч_ на 10.02.08 01:22.



Тема Защо Истината е непостижима?нови [re: Tъpcaч_]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано10.02.08 02:43



Тези думи на Нисаргадатта са отправени към неговите западни слушатели, които на всяка цена искат нещо да достигнат.

Твоите думи също са ярка демонстрация на настъпателното западно мислене.

Истината е, че в случая няма АБСОЛЮТНО НИЩО за постигане.

Защото съзнанието че СЪМ, е постоянно налице - то винаги присъства като фон на всяко друго мое преживяване.

Колкото повече търсим другаде нещо, което постоянно е пред очите ни, толкова по-трудно ще го забележим:

Самият акт на възприемане свидетелства, че вие не сте това, което възприемате.

Но тъй като западният човек - в това число и ти, вярва в търсенето, в практиките, в постигането на труднодостижими цели, Нисаргадатта му препоръчва какво и как да търси.

Но не за да намери, а единствено за да разбере безсмислеността на това свое търсене:

Колкото по-ясно вашият ум осъзнае, че «Аз-ът» може да бъде описан само в отрицателни термини, толкова по-бързо ще стигнете края на вашето търсене и ще осъзнаете, че сте безгранично битие.

Вместо да търсите каквото и да било, си задайте въпроса: "Кой търси?"

И веднага след това: "Кой задава този въпрос?"

В случая очевидно питащият е налице още преди да си зададе тези въпроси.

И поради това самият въпрос е излишен.

Решаването на проблема на живота се състои в изчезването на този проблем.

Има разбира се нещо неизразимо. То показва себе си, това е мистичното.

За което не е възможно да се говори, за него следва да се мълчи.


Тези думи не са на някой древен източен мъдрец, а на един много сериозен и проницателен съвременен



А ето сега същото това неуловимо нещо, изразено в изящен далекоизточен маниер само с една дума:

По време на път един велможа решил да се отбие при много известен дзен-наставник, за да му засвидетелства уважението си.

- Чакат ме важни държавни дела и нямам време за дълги разговори, - казал той. - Можете ли да изложите същността на учението на такъв зает човек като мен само с две думи?

- На такъв зает човек като Ваше Превъзходителство мога и само с една.

- Невероятно! И коя е тази необикновена дума?

- Мълчание.

- А как да постигна мълчанието?

- С медитация.

- А какво е медитация?

- Мълчание.




Тема Re: Отвъд времето или духът на автентичната Адвайтанови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано10.02.08 07:30



Алекс, защо като цитираш, не цитира целия текст? Може да се намерят хора да разберат последната част.
А и от това, което си цитирал, личи, че нищо не си разбрал, защото извода не е това, което пишеш, то е напълно погрешно:
""Просветлението" е само едно сравнително по-ярко събитие във времето, което по същество не е в състояние да промени нищо в моята истинска природа." - това се твои думи, абсолютно погрешни!!!
Нисаргадатта казва, че ИстинскатаРеалност на това, което Си (Просветлението) е отвъд "помнене" и "забравяне" (отвъд ума и съзнанието)

ама караи...
...всичко си е на нивото на клуба и интернет словоблудствата...



Тема Re: Отвъд времето или духът на автентичната Адвайтанови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано10.02.08 08:06



вместо да си губиш времето да четеш Шибендо например или други подобни автори,
ако искаш да разбереш природата на Съзнанието, на Истинската Реалност, Себе си и всичко останало,
прочети много внимателно "Сознание говорит" на Балсекар и "Книга ни о чем" на Уейн Ликерман (има ги на руски онлайн)

Редактирано от lncg на 10.02.08 08:07.



Тема Re: Отвъд времето или духът на автентичната Адвайта [re: Tъpcaч_]  
Автор andite (пукната кратуна)
Публикувано10.02.08 09:43



Струва ми се, че това би работило при индийците, но не и със западния начин на мислене.


Адвайта не е патент само на индийците


На запад също има традиции , които са живи и днес .
Тези традиции също се опитват да отговорят на въпроса :
Кои сме ние?
Ето какво пише Мигел Руис - посветен в традицията на мексиканските шамани:


Сродството между ума и тялото е толкова близко, че умът вярва: “Аз съм тялото”. Тялото има нужда и умът казва: “Аз се нуждая”. Умът взема всичко, отнасящо се до тялото лично, защото се опитва да разбере “Кой съм аз?” Така че е напълно нормално в един момент умът да започне да печели контрола над тялото. И вие си живеете живота докато не се случи нещо, което ви разклаща и ви позволява да видите, че това не сте вие.
Започвате да ставате осъзнат, когато видите какво не сте, когато умът ви започне да разбира, че той не е тялото. Умът ви пита: “Тогава кой съм аз? Аз ръката ли съм? Ако отрежа ръката си, ще продължавам да бъда аз. Значи не съм ръката.” Отстранявате всичко, което не сте, докато накрая остане единственото нещо, което сте вие. Това е дълъг процес на ума, който намира своята идентичност. В този процес, вие се освобождавате от личната история, която ви кара да се чувствате сигурен, докато накрая разберете кои сте наистина.
Накрая вие откривате, че вие не сте това, което вярвате, че сте, защото никога не сте избирали своите убеждения. Тези убеждения са били вече тук, когато сте се родили. Откривате също, че не сте тялото, защото започвате да функционирате без него. Започвате да забелязвате, че не сте сънят, че не сте умът. Ако навлезете по-надълбоко, започвате да забелязвате, че не сте също и душата. Тогава това, което намирате е толкова невероятно. Откривате, че това което сте е сила – сила, която позволява на тялото ви да живее, сила, която прави възможно умът ви да сънува.
Без вас, без тази сила, тялото ви ще колабира на пода. Без вас, целият ви сън просто ще се разтвори в нищото. Това което наистина сте е тази сила, наречена Живот. Ако погледнете в очите на някой покрай вас, ще видите самоосъзнаването, ще видите проявите на Живота, блестящи в неговите очи. Животът не е тялото, не е умът, не е душата. Той е сила. Чрез тази сила новороденото става дете, тинейджър, възрастен, възпроизвежда се и остарява. Когато животът изостави тялото, то се разпада и се превръща в прах.
Вие сте Животът преминаващ през тялото, ума и душата. Веднъж след като откриете това - не посредством логиката, не с интелекта, а защото можете да почувствате този Живот – ще откриете, че вие сте силата, която кара цветята да цъфтят и прецъфтяват, която кара колибрито да прелита от цвят на цвят. Откривате, че вие сте във всяко цвете, вие сте във всяко животно, във всяка скала. Вие сте тази сила, която движи дъха през вашето тяло. Цялата вселена е живо същество, движено от тази сила, и това сте вие. Вие сте Животът.

"Овладяването на любовта"




Тема Re: Отвъд времето или духът на автентичната Адвайтанови [re: andite]  
Автор lncg ()
Публикувано10.02.08 10:27



ХА, какво съвпадение!
Скоро подарих тази книга на омъжената си дъщеря, но и други хора покрай нея я прочетоха





Тема Още веднъж за капката и Океананови [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано10.02.08 11:27



Причината да не се разбираме понякога с теб е проста.

Ти все още си въобразяваш, че Адвайта говори за някакви цели във времето - трябва да разбереш това или онова, да постигнеш едно или друго.

И съответно да доказваш, че именно ти си го разбрала правилно, а аз не, че Нисаргадатта го е постигнал, а аз не и т.н.

Но ако аз съм вечен по природа, тогава каквото и да разбера или постигна, от това няма да стана по-вечен, нали?

И обратното - не е възможно по никакъв начин да направя вечно това в мен, което не е вечно по самата си природа.

Разбирането, постигането на каквото и да е предполагат време, през което аз, неразбиращият най-сетне да разбера, аз, непостигналият най-сетне да постигна.

Но аз винаги съзнавам, че СЪМ и никога, че НЕ СЪМ.

«Аз съм» е несъмнено.

И то няма да стане по несъмнено за мен, защото го е казал Нисаргадатта или който и да е друг.

«Аз съм това или онова» предизвиква съмнение. Мога да си въобразявам, че разбирам нещо, а да не съм го разбрал правилно, мога да си въобразявам, че съм постигнал нещо, а то да не е така.

Но поне това, че аз си въобразявам е несъмнено, защото ако аз не съм, ако мен ме няма, не би имало и кой да си въобразява тези работи.

Ето защо няма нищо по-безсмислено, нищо по абсурдно от това, да се стремиш във времето към неща отвъд времето.

Да действаш, да мислиш и да говориш е едно и също.

Да се самовглъбиш в медитация не означава да изпълняваш някаква специфична практика, чрез която да постигнеш някаква конкретна цел или мечтано състояние.

Достатъчно е просто да утихнеш вътрешно, да спреш, да замълчиш, но не насила, тъй като някой бил казал, че "така трябва", а единствено защото ти самият си разбрал, че няма нищо по-първично, нищо по-естествено, нищо по-неизмеримо, нищо по-блажено от тишината, от безмълвието, от необятния простор.

Тишината винаги е налице, дори когато ние я изпълваме с всевъзможни шумове. На повърхностно ниво ние различаваме шума от тишината, говора от безмълвието. Но дълбоко в нас винаги цари тишина, винаги е безмълвно, винаги е безвремие. Това е нашата истинска природа и тя винаги, абсолютно винаги е налице, независимо дали ние на външен план се радваме или страдаме, постигаме целите си или не, разбираме правилно какво е Адвайта или не.

Тук няма нищо за разбиране, нищо за постигане, тук вечно цари изпълнен с първична жизненост блажен покой.

И това най-безценно съкровище неизменно се намира в абсолютна пълнота във всеки един от нас. Точно както всички ние външно съществуваме в необятния космически простор.

И външният, и вътрешният безграничен простор е ничий и никой никога не може да ни го отнеме.

Но заслепени от своите малки лични преходни цели и активности, ние просто не им обръщаме внимание. И после се чудим защо сме вечно неудовлетворени и все жадуваме да постигнем нещо повече - удоволствия, пари, власт, познания и дори "истинско" Просветление.

Това, за което пиша тук, е изключително просто. За мен дори очевидно.

Ако някой от вас обаче, все пак държи на авторитети, може да го откриете и в словата на Лаодзъ, на Кришнамурти, на Рамана, а също и на още много други хора с широко отворени навън и навътре очи.

Но нима е нужно някой друг да ви покаже това, което никой никога не е крил от вас, което винаги се намира пред вашия външен и вътрешен взор?

Нима наистина вярвате, че цялата тази необятна видима и невидима вселена, този бездънен космически океан е частна собственост на няколко големи риби, все едно как се наричат те - Буда, Лаодзъ, Исус, Мохамед, Руми, Рамана, Кришнамурти, Нисаргадатта или Шибенду?

Нима наистина не усещате, че и сега, когато четете тези редове, вашата малка лична лодка се намира на повърхността на един необятен безвременен океан, който е вашата вечна и непостижима истинска природа?

Достатъчно е само един единствен път, дори просто за миг да усетите това, за да забравите завинаги за всякакви лични и преходни "духовни" цели и постижения.



Тема Re: Отвъд времето или духът на автентичната Адвайтанови [re: andite]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано10.02.08 11:30



Несъмнено и Мигел Руис е сред хората с широко отворени навън и навътре очи.





Тема Re: Отвъд времето или духът на автентичната Адвайта [re: andite]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано10.02.08 11:36



Автор: andite
Адвайта не е патент само на индийците
На запад също има традиции , които са живи и днес .


Би ли посочил някой от запада, който е получил просветление като е следвал тези "традиции".




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.