Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:37 01.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Наближава ли Второто пришествие?нови  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано04.02.08 12:33



Както знаем много християни очакват Второто пришествие на Господ Исус Христос. По-конкретно според адвентистите вярата в това Пришествие и вътрешната подготовка за него би трябвало да са най-важното нещо за всеки християнин.

Но християните далеч не са единствените хора на тази планета, които вярват в Пришествието на Една Божествена личност и се готвят за него.

Така например шиитите вярват, че техният дванадесети, така наречен "Скрит Имам", наречен още "Имамът на времето" ще се появи отново в качеството си на Махди (месия) в края на времената.

За ислямския шиизъм именно Скритият Имам е “възстановителят на религията и справедливостта, който ще управлява преди края на света”.

През септември 2005 г. иранският президент Ахмадинеджад си позволи да завърши речта си пред Общото събрание на ООН с традиционната шиитска молитва за пришествието на Махди:

“О, всемогъщи Боже, аз се моля да побързаш, да се появи твоя последен довереник, Единственият Обещан, съвършеният и чистият човек, единственият, който ще изпълни този свят със справедливост и мир.”

Доста от присъстващите там дипломати възприеха тези думи като негов личен призив и силно се разтревожиха. Благодарение на тази реч на президента на Иран Махмуд Ахмадинеджад една нова дума влезе в политическия речник: махдавиат.

Махдавиат означава “вяра в съществуването на Махди и подготовката за неговото пришествие.”

Но съществуват ли изобщо на тази планета подобни скрити и практически безсмъртни божествени личности, които в даден момент могат неочаквано да се появят на историческата сцена?

Написаното от Йогананда в "Автобиография на един йог" за Махаватар Бабаджи и свидетелството на Шибенду Лахири за личния му контакт с Него, ми дават основание да заявя, че шиитската вяра в "Скрития Имам" явно има много сериозна основа.

Твърди се, че Учителят Бабаджи е посветил Лахири Махасая в тайните на Крия йога през 1861 г., а се е срещнал физически с Шибенду Лахири на 20.01.1992 г.

А това във всички случаи означава, че всеки, практикуващ крия йога по династичната линия на Шибенду Лахири, трябва да приеме реалното съществуване на един очевидно свръхестествен според съвременните ни схващания Велик Учител.

По-конкретно - на Махаватар Бабаджи.

От тук следва, че разпространяваната от Шибенду династична линия на крия йога е в основата си преди всичко религиозна вяра, твърде сходна с тази на ислямския шиизъм.

"Няма друг по-висш и божествен Гуру от безсмъртния Махаватар Бабаджи и Шибенду Лахири е неговият посланик!

Целта на всички призиви на Шибенду в стил Кришнамурти към осъзнаване и отхвърляне на религиозните фантазии има за задача да очисти съзнанието на новопосветените в Крия йога, за да станат годни да преживеят в себе си единствено вярната религиозна истина на Крия йога - да се свържат вътрешно с божественото съзнание на Махаватар Бабаджи.

Във всичко това няма нищо лошо. Но все пак би било добре всеки, който е решил да се захване сериозно с династическата Крия йога на Шибенду, да е максимално наясно, че с това той става част от едно твърде древно, мощно и многолико месианско движение.



Тема Крия Йога няма нищо общо с пласиране на вярваниянови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано04.02.08 12:52



Объркал си се сериозно за същността на Крия Йога. Нека пейстна отново това, което написах и в другата тема, че ще го изтрият:

Приемам съществуването на Бабаджи като учител на Лахири Махасая. Йогананда в книгата си твърди, че Бабаджи по някакъв странен и необяснен от съвременната наука начин е направил така, че тялото му да е способно да живее хиляди години.

Дали е така или не, не знам. Не е доказана от науката възможността да съществува такова тяло, но това не значи, че е невъзможно. Не вярвам нито в едното (че е невъзможно), нито в другото (че Бабаджи наистина е на няколко хиляди години). Просто не знам.

Не знам и с кого се е срещал Шибенду, но може би е така, както разказва - а той разказа, че се е срещнал през 1992г. с един хималайски учител, придружен от двама ученика. Единият от учениците е представил на Шибенду учителя като Бабаджи.

Дали това е същият Бабаджи... не знам.

Толкова.

Всички останали твои интерпретации не са особено уместни. Крия Йога не е култ към Бабаджи, към Шибенду или към когото и да било. Крия Йога е свадхяя (осъзнаване) - тапас (практики) - ишварапрандхана (възприемане на целостта). Това е същността на Крия Йога, не култове и вярвания в това или онова.



Тема Re: Наближава ли Второто пришествие?нови [re: Aлekc]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано04.02.08 13:08



Човешката история е изпълнена с митове за божествени сили, които се въплъщават като хора и спасяват света, хората и т.н.

Причината според мен е, че е много лесно да чакаш някой друг да свърши мръсната работа и да ни спаси. Както казва един забавен човек - чакането на месията превръща храмовете в чакални.



От друга страна, много учения се отварят към света, с ясното съзнание, че човечеството е на кръстопът - дали ще оцелее или ще продължи да съществува. Трябват нови идеи, но не социални, политически и религиозни, а такива, които да подтикнат към индивидуална промяна.

Има много сериозни и стройни системи, които са на разположение на разсънилите се изследователи.

Особено ми е приятно, че напоследък се запознах със сериозни хора, от различни учения. Интересно е човек да се огледа от собствената си камбанария и да види колко шарен и многообразен е света и колко много може да се научи от другите хора.

Сърдечен поздрав към всички изследователи!

___________



Тема Re: Крия-йоганови [re: Aлekc]  
Автор lmago (издател)
Публикувано04.02.08 13:12



Крия-йога на Шибенду може и да е полезна като метод, но е абсолютно противопоказна и дори вредна като теория, защото тръгва с една голяма лъжа, каквато е фалшификацията на Йога-сутра от династичната издънка на Лахири Махасая. Пазителите на наследството на Лахири Махасая категорично се разграничават от опитите на правнука му да узурпира линията и да представи собствените си недоразумения като "традиционно учение".

Що се отнася до "Автобиографията на един йогин", по-големи опашати лъжи не съм чел през живота си. Казвам ви го като професионален индолог и редактор на българското издание на книгата.

Съжалявам, че ще засегна българските последователи на Крия-йога в най-добрите им чувства, но в дадения случай те не носят никаква вина за дефектите на учителя, който са избрали - поради липса на друг, по-добър. Такива, за съжаление, идват много рядко в България.

* * *

::

Тема Re: Крия Йога няма нищо общо с пласиране на вярваниянови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано04.02.08 13:15



Какво смяташ ти в случая не е съществено.

Защото, както и ти сам признаваш, Крия йога е дадена на Лахири Махасая именно от Бабаджи.

А твоят учител Шибенду Лахири твърди, че се е срещал със същия този Бабаджи, само че сега, в наше време. С други думи, той твърди, че се е срещал не с кой да е, а със самия първоизточник на Крия йога.

Ако допуснем, че Шибенду лъже или се заблуждава по такъв важен въпрос, това означава, че той не става за учител не само по Крия йога, а изобщо.

Не зная за теб, но в този случай лично аз вярвам на Шибенду.

Той не е от тези, които имат склонност да измислят подобни истории. Затова и Йогананда го дразни.

Или с други думи, вярвам, че неостаряващият Бабаджи съществува. Още повече, че съм попадал и другаде на подобни разкази за неостаряващи хора от този вид.

А от самият факт, че Бабаджи съществува, следва, че за всеки сериозен търсещ, Крия йога на Шибенду ще бъде само подготвителен етап за директното му обучение от Махаватар Бабаджи.



Редактирано от Aлekc на 04.02.08 13:41.



Тема Re: Крия Йога няма нищо общо с пласиране на вярваниянови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано04.02.08 13:19



Това последното звучи доста сериозно и амбициозно...

Не забравяй, че "духовните" амбиции са си пак амбиции все пак и препятстват осъзнаването.



Тема Re: Наближава ли Второто пришествие?нови [re: mo32]  
Автор nonetheless (пристрастен)
Публикувано04.02.08 13:25



... феникс ли виждам в теб?



Тема Re: Крия-йоганови [re: lmago]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано04.02.08 13:40



Няма да коментирам Вашите наистина искрени, но твърде резки изказвания по тази тема, които наистина ще засегнат доста хора.

Все пак е добре когато става дума за Йогананда, да се види на живо как е изглеждал той:



Само едно не разбрах. Според самия Лахири Махасая и пазителите на наследството му, той все пак срещал ли се е през 1861 г. с някакъв почитан и от него Гуру, наречен Бабаджи. Защото се твърди, че именно Бабаджи е посветил Лахири Махасая в тайните на Крия йога.



Тема Re: Крия Йога няма нищо общо с пласиране на вярваниянови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано04.02.08 13:43



Нищо не забравям.



И в нищо не вярвам. Но и нищо не отричам.

Най-малкото защото всъщност нищо не знам.



Тема Re: Крия-йога [re: Aлekc]  
Автор lmago (издател)
Публикувано04.02.08 13:57



Така пише в биографията му



The author's lack of interest with supernatural powers must also be commended here. In "Autobiography of a Yogi", there seems to be much emphasis on these powers, but the reader would not find this evident here. This is indeed a refreshing style to more "serious minded" spiritual seekers.

* * *
::

Редактирано от lmago на 04.02.08 14:14.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.