Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:15 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: AWAKEN - Всеки е събуден в собственото си леглнови [re: бeзпътeн]  
Автор Aye!! ()
Публикувано23.01.08 11:42



хаха


не е така.
а хихихахо-то е важен елемент, ама не само. твърде много дълбокомислие изсипано не говори за ниво над хихихахото. пазя се от такива брътвежи научнопопулярни, макар че влизам и в подобни разговори (не ме дискриминирай:)))
оро говори за нива, аз долавям други работи. понеже в обожествяването на себе си не съм достигнала патологични нива все още, не се произнасям за нива.
класифицирам по някакви реални човешки достойнства (ако изобщо класифицирам).



Тема Re: AWAKEN - Всеки е събуден в собственото си леглнови [re: Awaken]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано23.01.08 11:44



Позаинтересувай се от живота на безпощадния гонител на християните Савел, който по-късно става известен на света като апостол Павел, и ще разбереш, че нищо в този свят не е случайно и безсмислено - дори и нашите често недостойни кавги тук.

Нима не е по-добре чрез тези кавги да осъзнаем своевременно и в сравнително безобидна форма какви опасни стихии дремят в нас, отколкото по-нататък неочаквано да станем тяхна жертва?

Както обича да казва един мой приятел:

Да си предупреден, значи да си въоръжен.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: AWAKEN - Всеки е събуден в собственото си леглнови [re: Aye!!]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано23.01.08 11:49



Често що се отнася до тези "чисто човешки достойнства", "совите не са това, което са", защото тези "чисто човешки достойнства" лесно се имитират от лицемерите и позьорите.

С такива е пълно дори сред "йога" (или по-общо казано, "духовните") средите. Претенции за "сатвичност", "морал", "достойнство" и какво ли още не.



Тема Re: AWAKEN - Всеки е събуден в собственото си леглнови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано23.01.08 11:53



От което все пак не следва, че тези "чисто човешки достойнства" не са ценни сами по себе си, нали?

От това, че хората фалшифицират пари следва единствено, че истинските пари са ценни, а не че всички пари са фалшиви.

Според теб какво е по-добре: да имаш 50 истински лева или 100 фалшиви евро, които евентуално би могъл да обмениш за 200 истински лева?



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: AWAKEN - Всеки е събуден в собственото си леглнови [re: бeзпътeн]  
Автор Aye!! ()
Публикувано23.01.08 11:57



така е, затова човек е дарен с усет и този усет е разграничителят.
най-големите пози и най-големите фасони съм видяла именно сред претенденти за титлата "последовател на духовна пътека" или пък просто сред самостоятелни търсачи, които стигат до носа си само, но се кичат с лаврови венци.
като казвам "човешки достойнства", имам предвид какъв е човекът на практика, единно ли е изповядваното от него с живеенето му и пр. съвсем конкретни неща. но е факт, че всеки човек има достойнства - важното е как се свързват те с нас (от това зависи типа контакт).



Тема Re: AWAKEN - Всеки е събуден в собственото си леглнови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано23.01.08 11:59



Щом приравняваш "чисто човешките достойнства" с парите, ясно е, че в такъв случай зад тяхното изграждане стоят съвсем тривиални користни мотиви. Т.е. аз съм "добър", "кавалер" и т.н., за да получа нещо, но това не ми идва отвътре. Аз ще съм "учтив", ще "свалям звезди", ще се правя на "точен пич" и т.н., за да ме харесва обществото, за да се пласирам добре сред представителките на срещуположния пол и т.н. Това си е чист фалш, маскиран зад "чисто човешките достойнства".

Истинските достойнства произтичат от безпристрастното осъзнаване на ситуацията, не от изкуствените "нагласяния" на характера. А всяка ситуация е уникална, затова е и малко безсмислено да се опитваме да определим някакви общоприложими правила относно тези достойнства. Ако го правим, би се превърнало в поредния глупав "морал" на ума.



Тема Re: AWAKEN - Всеки е събуден в собственото си леглнови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано23.01.08 12:16



Исус също използва парите за пример в много евангелски притчи.

Затова смятам да продължа с подобни примери.

Ако аз ти дам пари на заем и ти ми обещаеш да ми ги върнеш до един месец, ще ми ги върнеш ли твърдо, ако имаш тази възможност, и ако да - защо?

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: AWAKEN - Всеки е събуден в собственото си леглнови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано23.01.08 12:35



Нямам нищо против парите, те сами по себе си са нещо безпристрастно, чрез което се хармонизират (засега) икономическите взаимоотношения между хората. В съвременния (егоистичен) свят изпълняват полезни функции.

Но извърташ нещата от последния постинг, който ти писах (това съвсем не ти е за пръв път), затова и няма да продължа в насоката, в която искаш. Отговори първо съвсем искрено - според теб истински човешки достойнства ли са тези, които са обусловени от мотива да се спечели нещо?





Тема Re: AWAKEN - Всеки е събуден в собственото си леглнови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано23.01.08 12:50



Смятам, че честността в личните отношение, удържането на дадената дума са определено основни човешки достойнства и който ги няма е човек второ качество.

Всеки се стреми към това, което е добро за него самия, освен ако не е лицемер или мазохист.

Но достойният човек се стреми в името на неговото добро, да не причинява зло на другите.

И ако вече го е сторил, е готов да понесе последиците от това свое деяние.

Не само финансовите, но и личните взаимоотношения като цяло се регулират от строги и справедливи природни закони и там никакви спонтанности няма да те спасят от последиците на твоите досегашни постъпки.

Ако не вярваш на мен отвори Дхаммапада и поспори с Буда, или отвори Евангелието и поспори с Исус.

Но не спори все пак с банките, ако им дължиш пари - няма да те разберат.



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: AWAKEN - Всеки е събуден в собственото си леглнови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано23.01.08 12:57



За последното не съм спорил.



Така е, съгласен съм (чел съм и Дхамапада и разбира се много ми харесва), но нищо ново не казваш (поне, което аз да не знам), а и не отговори на въпроса (типично за теб), който два постинга преди това ти задавам. Както и да е, няма нужда да продължаваме със словоблудствата, дотук съм.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.