Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:54 17.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Научната (и всяка друга) страна на ПРАНАнови  
Автор Люб ()
Публикувано14.01.08 10:44



Привет йоги любители !

Стана дума във веге клуба за ПРАНА и хуанжи каза че бих могъл успешно да преместя темата тук, за повече калабалък :)

И така --
Универсална енергия - т.е. космическа (Универс = Космос), други я наричат ПРАНА...
Hаричана също чи (в Китай), Ки (в Япония), Архей (от Парацелз), Од (Райхенбах), Оргон (от Вилхелм Райх), Врил (от германите), Етер (от гърците), Вис Виталис. И също така вероятно Орелът (от Дон Хуан - Кастанеда), Ка (в Египет), оджас (охас), Йесод (в Кабала)...

Научно погледнато - аз предполагам че става дума за (определени) елементарни частици. Те наистина са навсякъде около нас (дори във вакуума!), заредени са с енергия.



Тема Re: Научната (и всяка друга) страна на ПРАНАнови [re: Люб]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано14.01.08 11:13



Ако искаш научни обяснения и доказателства, ето ти едно дота красиво - кирлианова фотография:



Въпросът е, че научните обяснения няма да ти помогнат да използвах енергията по никакъв начин, нито пък да имаш познание за нея от първа ръка т.е. да я усетиш.

Споменал си доста наименования на енергията от различни системи, които имат съвсем практични начини за работа с енергията. Иначе не виждам никаква полза от познание, което не може да се използва в ежедневния, обикновен живот.

___________



Тема Re: Научната (и всяка друга) страна на ПРАНАнови [re: mo32]  
Автор Люб ()
Публикувано14.01.08 11:32



Мерси.
Чувал съм за Кирлиановата фотография. Показва аурата на всеки обект.

А иначе - темата е за раздумка. Мисля че е нужна за обща култура. Освен това се занимавам с биология и разбирането би ми било от практическо значение.



Тема Много ми се искаше да ви запознаянови [re: Люб]  
Автор titiksha_ (.)
Публикувано14.01.08 12:49



с тази статия. И ето линк.



А всички приятели, които сметнат че статията няма общо с темата за прана моля за извинение!

НАМО ШИВАЙ!

Тема Re: Научната (и всяка друга) страна на ПРАНАнови [re: Люб]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано14.01.08 13:03



В отговор на:

Освен това се занимавам с биология и разбирането би ми било от практическо значение.



В професионалния ти живот- да. Аз обаче нарочно написах "ежедневния, обикновен живот". Тоя в който устройството на листата или пък класификацията на животинското царство надали ще ти помогнат в дребните неща като общуване със себеподобните, да не говорим за общуване със себе си.

Малко се отклоних от темата, ще ме прощаваш.

един любим мой автор казва, че не е важно КАКВО представлява енергията, а КАК може да се използва. На пръв поглед двата въпроса са свързани, но всички знаем, че древните култури не са били кой знае колко напред в чистата наука, но са открили изумителни неща, които днешната наука не може да обясни.

Според мен те са знаели КАК, без да са били навътре с КАКВО. Дали енергията е съставена от елементарни частици или представлява нишки от светлина, както са смятали някои учения, няма никакво значение, ако знаеш КАК да я използваш за лечение или за запазване на здравето.

Понеже каза, че си биолог, ще ти предложа един любопитен експеримент, който показва разликата между възприятието, което носи научното описани и директното възприятие. Нарича се 'втренчване'.

Биологията ни учи, че листото има сложно устройство - месеста част съставена от няколко пласта от различни клетки, жилки с различен размер, които да доставят определени вещества от корените и да отнесат хранителните вещества от фотосинтезата, дръжка която свързва листото към растението майка, лицева и опакова страна на листото и т.н.
Описанието ми най-вероятно не е точно, защото не съм биолог, но общата идеята е, че над определено ниво на знание, всеки човек си представя листото по един и същ начин и всеки знае какво трябва да представлява едно листо.

Втренчването е метод, при който цялото това нагласено познание да отпадне и човек да отиде отвъд описанието. Методът е прост - без мисли се вглеждаш в едно листо. Нещо подобно са правили в Япония с техните каменни градини, като са карали "камъните да растат" като са ги наблюдавали в медитация.

Пробвай някой път като имаш време, не е сложно и не се иска да си пробвал преди това. Странно е колко много повече може да възприема човек отвъд жилките и пластовите с клетки. Науката все още не е стигнала до този прост метод на възприятие.



___________



Тема Re: Научната (и всяка друга) страна на ПРАНАнови [re: Люб]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано14.01.08 15:39



Прана шакти е енергията на Пингала нади-Раджо гуна.
Мана шакти е енергията на Ида нади- Тамо гуна.



Тема Re: Научната (и всяка друга) страна на ПРАНАнови [re: Tъpcaч_]  
Автор Люб ()
Публикувано15.01.08 01:48




Мерси!
Вероятно и по Сушумна тече трети тип енергия.
Може ли и източник на познанието ти ?




Тема Re: Научната (и всяка друга) страна на ПРАНА [re: mo32]  
Автор Люб ()
Публикувано15.01.08 01:53



Интересно.
Интересувам се от такива "алтернативни" неща. Така напр. съм чел и за биофотоните - "етерното тяло" на живите организми... Ако някой иска може да дам повече инфо.



Тема Re: Научната (и всяка друга) страна на ПРАНАнови [re: Люб]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано15.01.08 10:24



Автор: Люб
Мерси!
Вероятно и по Сушумна тече трети тип енергия.
Може ли и източник на познанието ти ?

По Сушумна нади тече Кундалини шакти, а източника ми е Сахаджа йога.





Тема Re: Научната (и всяка друга) страна на ПРАНАнови [re: Люб]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано15.01.08 13:01



Общо-взето като се изчистят крайностите и фанатичните привързаности, окултните науки и традиционните науки могат да вървят ръка за ръка. Както и ще стане рано или късно.

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.