Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:53 02.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема За и против ангелите-хранители  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано07.01.08 11:11



Като повод за пускането на тази тема ми послужи един типичен дебат между lncg и Darth_Vader™ в клуб "Окултизъм" на тема ангелите-хранители.

В характерния си стил на остроумно тотално отрицание Darth_Vader™ написа:

Ангелите са красива приказка за деца, за съжаление такива няма! Особено с крилца и бели дрехи.

Има обаче ангелчета с бели престилки!


На свой ред lncg го контрира:

Така говориш, защото нямаш усет към тях
Всеки има Ангел-хранител, който го пази, но го пази, само ако се вслушва с него.


Реакцията на Darth_Vader™ на това изявление беше предвидима:

Познавам доста, които имат усет за тях. Но всички те се нуждаят от специализирана помощ!

Нали знаеш, че ако говориш с бог е молитва, но ако бог ти отговаря е шизофрения!

А ако и ангелчета пърхат наоколо, то положението е неспасяемо.

А за усета, грешиш жестоко. Поне дяволчета да се бяха появили, ама и тях ги няма!


В спора се намеси и Awaken , който в характерния за него стил анатемоса за пореден път безбожния Darth_Vader™:

Да си тъп, задръстен, глух и сляп за Божествените Прояви, да си първосигнална овца-атеист..... Що за живот е това???

Като цяло ми стана ясно само едно - кой какво мисли за себе си и за останалите. Напук на "Златното правило" на Оро, самата тема за ангелите-хранители беше пренебрегната и забравена и се изроди в безинтересни и познати ни отдавна лични пререкания.

Поради това реших да пусна тази сериозна според мен тема тук с надеждата, че ще има по-добра съдба от експеримента на lncg в клуб "Окултизъм".

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Наивни ли са били древните мъдреци?! [re: Aлekc]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано07.01.08 11:16



Да се вярва в приказни Ангели-хранители наистина е наивно, но да се отхвърлят мъдрите послания на древните мъдреци само поради общодостъпната им приказна форма е твърде глупаво и недалновидно.

Дори в известния виц, че не трябва да караме колата си с такава скорост, че нашият ангел-хранител да не може да ни догони, има повече мъдрост, отколкото в безплодните отрицания на подобни "ангели-хранители".

Основното ядро на посланието за ангелите-хранители е ясно и общодостъпно: освен нашата собствена разумност, съществува и друга по-висша природна разумност, която ни протектира, стига разбира се да се вслушваме в нея.

Тази по-висша разумност е ясно забележима в животинския свят и там ние с лека ръка я наричаме "инстинкт". Ще посоча само особената интелигентност, която ръководи прелетните птици по техния не лек ежегоден път до топлите страни и обратно. А също и пингвините, за чиито сложни форми на размножаване наскоро се появи един великолепен документален филм.

Във всички тези случаи става въпрос за висша разумност, която очевидно надхвърля личния капацитет на всяко едно, ръководено от нея отделното живо същество.

Напоследък в САЩ решиха дори да реорганизират многобройните си мрежи от сървъри по подобие на начина за събиране на мед от пчелите.

Наличието на тази висша природна разумност, която протектира всяко едно живо същество в природата силно е впечатлявала нашите прадеди.

Тома Аквински дори я посочва като едно от своите пет основни доказателства за съществуването на Бога като Висш разум.

Древните евреи са казвали, че животното никога не греши, а ако все пак сгреши, значи е болно.

Мохамед възкликва, че дори един единствен комар е достатъчен, за да ни убеди в съществуването на Висш разум, в съществуването на всемилостивия и всемилосърден Аллах (букв. Богът).

В случая всемилостивостта на Аллах се изразява в това, че този висш и първичен творчески разум е извор на съществуването на всички безкрайно разнообразни форми на живот във Вселената. А всемилосърдността му се изразява именно в това, че той протектира постоянно като Висш разум съществуването на всички живи същества.

На мен лично ми допада една езотерична притча на "шейха на озарението" Сухраварди (1155-1191).

Сухраварди е уникална личност, високо почитана и до днес не само в Европа и Америка, но дори и в родината си Иран.

За Сухраварди има само една единствена реалност и това е Светлината. Нашият веществен свят не е нищо друго, освен помръкнала Светлина с много ниска степен на вибрация. Той е "западният" полюс на битието, а другият му "източен" полюс е чистата изначална Светлина. Съответно и мъдростта е универсална - за Сухраварди просветлеността и мъдростта на Зороастър, Хермес, Питагор и Платон многократно надхвърля тази на съвременните му ислямски богослови.

Въпреки личната протекция на сина на легендарния Салах ад Дин (или Саладин), изгонил кръстоносците от Йерусалим, Сухраварди заплаща скъпо за своето волнодумство. За начало е хвърлен в затвора, а по-късно е убит там от неизвестни лица.

Според Сухраварди, когато се раждаме, ние се раздвояваме. Нашата по-висша и разумна част остава на "небето", като наш личен ангел-хранител. А нашата земна личност се чувства вечно неудовлетворена, именно защото усеща своята вътрешна раздвоеност. Копнежът за Просветление всъщност е дълбоката потребност на всяко едно същество да познае напълно себе си, да пробуди своя изначален потенциал, да възстанови своята нарушена вътрешна цялост.

Ние можем да постигнем тази естествена крайна цел на нашето съществуване единствено под ръководството на нашия личен ангел хранител, т.е. на нашата собствена висша природа.

При животните това ръководство се осъществява чрез инстинкта.

При човека то се проявява под формата на интуиция, като своеобразен вътрешен „глас на безмълвието” („демонът” на Сократ), който обикновено не ни казва какво да правим, а само какво не бива да правим, ако не искаме да се озовем в "ада", т.е. в едно необратимо помрачено и откъснато от своя първоизточник, обречено на хаос и разпад лично съществуване.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: За и против... [re: Aлekc]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано07.01.08 12:13



На това му се вика духове-покровители (защитници) и духове-помощници. Изглежда хората са вярвали от много хилядолетия в тях. Има хипотеза, че още някои от рисунките в пещерите изобразяват духове-покровители.

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: За и против... [re: BlackWolf]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано07.01.08 12:18



Напълно си прав.

Нашата задача сега е да разберем обективно съществуващия природен защитен механизъм, който някога хората са си обяснявали по доста наивен и научно необоснован - поне за нас - начин.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: За и против... [re: Aлekc]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано07.01.08 12:37



Въпросът е дали признаваме съществуването на "недивими сили" (между другото, има една книга на Летбитър, която се казва "Невидимите помагачи"

) или всичко се свежда до човека и обозримия за него свят наоколо.

Обяснението се налага само ако приемем, че няма друго освен видимото (за нас и за уредите ни).

А къде изчезнаха постингите на Парвати?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: За и против... [re: BlackWolf]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано07.01.08 12:46



Постингите на Парвати, както и моите отговори на тях бяха изтрити като спам от хуанджи по наша обща молба.



Моля те, прочети още веднъж темата ми. Там аз никъде не говоря за някакви външни за човека невидими сили и посочвам доста убедителни според мен примери от животинския свят, че природата е жив организъм, а не механичен сбор от отделните си живи клетки, поради което тя е естественият инстинктивен свръхразум на живите организми.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: За и против... [re: BlackWolf]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано07.01.08 12:48



И какъв е смисълът да вярваш в нещо, което не си осъзнал, а си прочел отнякъде. Това, че някои говорят за "ангели", други за "духове-пазители", означава ли, че задължително има такива... и то точно по начина, по който са описани.

А ако просто мозъкът си играе сам със себе си, създавайки разни халюцинации?



Тема Re: Наивни ли са били древните мъдреци?! [re: Aлekc]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано07.01.08 12:59



Много ми хареса постът ти и тезата на Сухраварди!

Дуализмът е залегнал във всички големи учения, а крайната цел е сливане на дуалистичните сили, независимо как биват наричани те.

Убеден съм, че противоположността на нашето "тъмно" физическо тяло, това е тяло изградено от светлина. И със силата на осъзнаването човек може да обедини и използва тези две тела.

Изключително ми е интересен въпроса с различните тела в йога, защото те са доста на брой и до сега не съм намерил човек, който да ми каже как се използват те в практиката (Физическото, менталното и емоционалното, ако правилно съм ги запомнил, горе долу мога да си представя за какво служат)

Някой знае ли каква е причината човек да се дели на толкова много тела?

Благодаря предварително за отговорите!

___________



Тема Re: Наивни ли са били древните мъдреци?! [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано07.01.08 13:05



Това, че някой е писал за "много тела", не означава, че човек има повече от едно тяло.

Това, че някъде нещо е писано, не означава, че е вярно и че трябва да му се вярва, без значение от какъв "авторитет" е казано или в какво "свещено писание" е споменато.



Тема Re: Наивни ли са били древните мъдреци?! [re: Aлekc]  
Автор Shaktipat (непознат )
Публикувано07.01.08 13:09



не са били, разбира се, наивни древните, ако ще днес да се бият до посиняване гледни точки и отрицания. както сам знаеш, между отрицанието и сляпото приемане няма разлика. всяка крайност прелива в другата. и така - дали ще наречеш интуиция или ангел хранител този директен достъп до висшата разумност, за мен е без значение. вярно е, звучи по-съмнително, когато наричаме нещата "същества", "елементали" и пр., но дори този, който не би приел подобен изказ, живее в контакт със същите енергии.

за Black Wolf: ми мъчат се да ме изчезнат, скиваш ли ко стаа ся






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.