Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:27 26.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
Тема Re: За и против...нови [re: Aлekc]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано09.01.08 15:28



Винаги са ми харесвали постовете ти, защото носят полезна информация от една страна и спокойствие от друга.



В отговор на:

Ако греша, нищо не губя - ще съм живял много по-пълноценно и вдъхновено от който и да е "трезв скептик" или материалист.




Това е проклятието на човека: "Ами Ако....?"!!!

Дълго време се лутах между скептицизма и безрезервната вяра. От една страна си мислих, че ако греша в нещата в които вярвам, значи ще съм си пропилял живота. От друга страна виждах, че хората, които са потънали в материалния свят, не са нито щастливи, нито здрави.

Накрая стигнах до същия извод, който ти си изказал - ако греша, поне ще прекарам живота си вдъхновено, интересно, а и се бях убедил, че ако не друго, то поне нещата, които практикувам, запазват здравето.

Съмнението е нещо, което убива магията на живота. Може би съмнението е следващия фактор, който погубва човекът в неговите търсения. Интересно е, че съмнението е пряко свързано с бездействието - докато човек се съмнява, действията му нямат нужния замах и въображение, за да разбере дали това, в което вярва е истина. Съмнението отрязва единственият начин човек да е сигурен - да пробва от собствен опит.

Ако трябва да определя с една дума най-важният принцип, до който съм стигнал, той е "Пробвай!".





___________



Тема Re: За и против...нови [re: mo32]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано09.01.08 15:37



Ако някой алпинист вярва, че може да покори някой недостъпен и до този момент непокорен връх, има само един начин да докаже на себе си и на останалите, че е прав - като забие знамето си на него.



Абсолютно същото е с духовното познание. Там никога не е имало, няма и никога няма да има общовалидни "научни" доказателства.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: За и против...нови [re: Aлekc]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано09.01.08 15:51



От гледна точка на съвременната наука, доказателство е всяко нещо, което може да бъде измерено, засечено, видяно, почувствано и т.н. от всеки човек. Разбира се поради диференциацията на познанието, един физик доказва своите твърдения пред други физици, които могат да го разберат.

Проблемът с доказателствата при духовните учения е, че за да може да ги разбере, един човек трябва да си посвети живота на обучение, също както един физик. Не защото духовното познание е специализирано, а защото като цяло човечеството се намира в твърде неестествено състояние на съществуване.

И ти и аз виждаме обектът "дърво" и можем да се съгласим за много от неговите характеристика. Обаче това е в рамките на твърде ограничено възприятие. Ако всеки човек можеше да възприема неограничено, тогава всички щяхме да се съгласим, че дървото освен, че е живо, притежава и съзнание примерно, защото щяхме да го виждаме и усещаме.

Научните доказателства са валидни в материалния свят. Дори някои науки са започнали да долавят, че има нещо повече от това, което сме научени, че представлява светът. Проблемът е обаче, че извън уредите и теоремите си, учените са същите нещастни хора, както всеки от нас. Съвременната наука не има дава средствата, с които те да променят живота си и да приложат на практика в живота си своите открития.

През определено време се срещам с едни хора. Там често идва едно момче, което е много интелигентно. Той има прекрасно интелектуално разбиране за практиките, които обсъждаме, но всеки път казва, че не може да ги усети. В случая интелекта не му е помогнал по никакъв начин. Трябва да се прави голяма разлика между интелектуално осъзнаване и осънаване на база опитност на цялото тяло (нямам предвид физическо).



___________



Тема Още нещо по въпроса за доказателстватанови [re: mo32]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано09.01.08 15:53



В края на миналата година пуснах в клуб "Окултизъм" една тема свързана с Адвайта.

Публикувам я и тук, защото мисля, че ще бъде интересна както за теб, така и за останалите.

Тайната на Адвайта

За мен най-важното е никога да не забравям, че 2 + 2 = 4, а не например 5.

Никога и по никакъв повод.

И докато нямам такова ясно разбиране за тези въпроси, за които си говорим, каквото имам за 2 + 2 = 4, няма да се успокоя и да кажа "Това е Истината!”

Както казва един от моите любими мистици още от ученическите ми години шейх Абу Хамид ал Газали (1058-1111), ако пред него се появи магьосник и превърне пред очите му един жезъл в змия (чудо, приписвано на Мойсей) и заяви, че с това доказва, че 2 + 2 = 5, той много ще се учуди как този магьосник е извършил това чудо, но ни най-малко няма да се усъмни в това, че 2 + 2 = 4.

Това, за което ми разказваш се нарича психологическа очевидност.

А това, за което аз ти говоря се нарича самоочевидност.

При самоочевидността аз дори и да искам не мога да си представя нещо различно от това, което Е.

Например аз знам, че в момента ме има, че съм и не мога дори да си представя, че само си въобразявам, че съществувам.

Моите преподаватели по математика са ме учили някога, че една теорема не става по-вярна, в зависимост от това кой я е формулирал.

За мен е абсолютно все едно дали нещо е казано от теб, Оро, безпътен, Рамана Махарши, ал Газали или леля Пенка. В края на краищата за мен те всички са само артисти в моя личен театър и нищо повече. Казаното от всеки един от тях или е истина, или не е.

Това само аз мога и трябва да преценя - поне за себе си.

И единственото, по което мога да разбера, че имам работа не с вярно и обосновано мнение (или с психологическа очевидност), а с голата и абсолютна Истина, която наричат Джнани (Знание) е, че тя е самоочевидна.

Тя не е нещо, което съзнанието трябва да открие вън от себе си в света на преживяванията или в света на обектите, а лежи в самата му основа, като негова вечна същност.

Това древно познание се дава като безценен дар на всяко новородено дете в България и в почти всички останали страни, свързани с индоевропейската езикова група, но за съжаление няма кой да му обърне внимание.

Така у нас едни хора напразно търсят Истината в натрапената насилствено преди векове на техните прадеди християнска религия, други я дирят в древната мъдрост на азиатските народи, а пък трети издирват под дърво и камък някой съвременен Знаещ, за да я получат от него.

Те дори не подозират, че през цялото това време на житейско лутане и романтични и най-често безплодни търсения, Вечното съкровище, по което копнеят се намира в тях и те още от деца разполагат с Ключа към него.

Замисляла ли си се за тайната на думата съ-знание?

Самата дума ни разкрива същността на Адвайта:

Знанието (джнана) е основата, коренът, който лежи във всяко едно съ-знание (ви-джнана).

След като разбереш, че ти досега носиш в себе си навсякъде и винаги своето най-голямо богатство и че още от най-ранно детство си получила Ключа към него, какво повече ти е нужно?

24.12.2007


Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: За и против...нови [re: mo32]  
Автор shaktipat ()
Публикувано09.01.08 16:09



"В случая интелекта не му е помогнал по никакъв начин. Трябва да се прави голяма разлика между интелектуално осъзнаване и осънаване на база опитност на цялото тяло (нямам предвид физическо)."

именно



придобитата интелигентност, дори да се излива чрез блестяща риторика, няма отношение към опита. никакво. а природната интелигентност се проявява директно в непосредственото живеене. затова казвам - баба ми на село е по-осъзната от всеки втори доктор на философските науки. нейният отруден бит я е предпазил от мързеливото живеене в умствени спекулации. тя е йога също така, нищо, че не знае.



Тема Re: Още нещо по въпроса за доказателстватанови [re: Aлekc]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано09.01.08 16:10



Още тогава прочетох поста ти. Макар да не разбирам никак от Адвайта, съгласен съм с основната идея на 100%.

В отговор на:

какво повече ти е нужно?




Единственото което е нужно на човек за да запретне ръкави е любопитство, страх, отчаяние, гняв и идеята, че може да успее.

Аз съм доста мързелив и всеки ден се възползвам от всички тези компоненти, за да продължавам практиката си.

***
Вчера стигнах до място където Шинрьо Сузуки казва, че единствената характеристика на практиката е нейната непрекъснатост.

___________



Тема Re: За и против...нови [re: shaktipat]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано09.01.08 16:18



Поради тази причина ми стана чудно, че в една тема за просветлението, в която се стигна разбира се до това, чий учител е по-велик, някои хора, казаха, че говоренето с някой, ще покаже дали той е просветлен или не.



___________



Тема Re: За и против...нови [re: mo32]  
Автор shaktipat ()
Публикувано09.01.08 16:26



дай линк, ако може. не се сещам...
чий учител бил по-велик...смешка голяма


ако някой е преобладаващо тамастично или раджастично оцветен, интересно как ще ми претендира, че би разграничил просветлен от непросветлен, като съди от нивото си на осъзнаване...



Тема Re: Още нещо по въпроса за доказателстватанови [re: mo32]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано09.01.08 16:35



Знаеш ли, когато се сблъскваш с нов език, в началото не разбираш нищо или почти нищо.

След това се опитваш да си превеждаш всичко на своя език, за да го "разбереш' по-добре.

И ето в даден момент чудото става - ти проговаряш на новия език и започваш дори да мислиш на него.

След това продължаваш да си говориш със старите приятели на предишния език, а с новите си - на техния, доскоро нов и непонятен за теб език.

Тогава ти вече без грешка можеш да различиш кой от хората наистина говори на новия език и кой само се опитва да скалъпи на него нещо чуто-недочуто, прочетено-недопрочетено, разбрано-недоразбрано.

Това ново състояние, в което ти свободно ползваш новия език, ти се струва толкова естествено, колкото и предишното, в което изобщо не си подозирал за съществуването му.

Дори много по-естествено, от предишното.



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Още нещо по въпроса за доказателстватанови [re: Aлekc]  
Автор blue orchid ()
Публикувано09.01.08 16:39



Така е, примерно Drona много рядко се обяснява. Тя подхвърля по няколко думи или изречения с многоточие и повече не й е нужно. Обаче в мен прави взривове



Spirit Horse, ride for me


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | 19 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.