Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:26 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Защо тялото трябва да е здраво и гъвкавонови  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано05.01.08 18:56



Ето ви още едно мнение върху практиката, което мисля, че касае и Йога.

Защо физическото тяло трябва да е здраво т.е. да няма заболявания и да е гъвкаво, силно и мускулесто?


1. Здраве

*Всеки знае от опит, че да се практикува докато нещо го боли е много, много трудно, а в повечето случаи и невъзможно. Както казва Шинрю Сузуки - болестта е страдащ Буда, но не трябва да се фиксираме върху нея, а да се стремим да оздравеем.

*Всяка част на тялото има своя специфична енергия и за правилната практика, човек има нужда от обединяването на всяка част, на всяка енергия в едно цяло. Нито повече, нито по-малко. Ако примерно имаме болка в стомаха, това ни дисбалансира цялостно и енергията ни не е на нужното ниво и качество за да служи за издигане на нивото на осъзнаване.
Нека под части на тялото да се разбира енергийни части, каквито в йога са чакрите, които влияят на органите и на цялото тяло, а не направо физическите части на тялото.

2. Гъвкавост, сила, мускули.


* Гъвкавостта е предпоставка енергията да тече свободна из цялото тяло и да го подхранва със жизненост. На физическо ниво, правилната стойка има голямо значение за правилното протичане на енергията в тялото. Не случайно гъвкавостта се свързва с младостта и здравето.

* Сила и мускули - Съчетани с гъвкавостта, силата и мускулите са предпоставка човек да се изправи пред едни от най-тежките препятствия, които ще срещне в практиката си.
Ще дам един пример - във всяка система, рано или късно, човек стига до момента в който се среща с несъзнаваното, или както там му се вика в съответното учение. Тогава човек се изправя срещу най-големите си недостатъци, вярвания, шаблони и страхове. И ако иска да продължи напред, то трябва да мине през това душевно блато, което не е никак лесна задача. Проблемът е, че от усилената и искрена практика, човек вече има повече сили и енергия, които в случая усилват всеки малък недостатък или страх. Сега си представете усилието и стресът, който ще изживеете, ако се изправите пред някоя фобия, примерно от паяци, но тя е засилена многократно. Или пък видите директно, без предпазващите механизми на Егото, своите недостатъци. Усилието и напрежението са толкова голями, че могат да доведат до физически или психически травми.

Бил съм свидетел как човек се буди посред нощ целия облян в пот, с тракащи зъби, треперещ и неспособен да се овладее. В тоя случай никакво осъзнаване и никакво рационално мислене не действат, защото това е на подсъзнателно ниво (за теоретични знания и дума не може да става). Остава единствено тялото!!! Моето наблюдение е, че в този случай, човек наистина може да оцени реалната полза от здравите мускули и силата на физическото тяло.


Не зная дали имате подобни наблюдения и ще ми е интересно да споделите.



___________



Тема Re: Защо тялото трябва да е здраво и гъвкавонови [re: mo32]  
Автор MopraHKa (en el espejo)
Публикувано05.01.08 19:03



Сега пусни тази тема в клуб Кастанеда като йога старателно бъде заместена с Тенсенгрити :) Само ти помагам в социопатологическото проучване.



Страхът почукал на вратата. Когато смелостта му отворила видяла, че няма никой. Никой!

Тема Re: Защо тялото трябва да е здраво и гъвкавонови [re: mo32]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано05.01.08 19:14



Въпросът за здравето е безспорен. Не вярвам някой да нехае за здравето си, освен ако не си търси оправдание за мързела.



Тук обаче се стих нещо интересно. По природа съм с лошо оросяване на крайниците и много силна топлина в гърдите. На тялото никога не ми е било студено. Хатха-йога не можа да ми оправи оросяването, което е нормално, защото тя вкарва кръвта навътре.
Но пък Джао Бичън го направи направо виртуозно. Верно, докато се раздвижи беше весело, но все пак Колелото на закона, след като беше задействано продължи да прави кръгове самостоятелно и по голямата микроорбита. След това кръвообращението стана нормално.

Елестичността на мускулите, сухожилията и ставите е важна и за предотвратяване на контузии. Което ни най- малко не е за подценяване и често опираме до тази гъвкавост в нормалният живот. В противен случай, може да се стигне до счупване, скусване на сухожилие или мускул или изкълчване от най- елементарно залитане или падане. Повечето посетители на ортопедията са там по банални поводи и не пожелавам на никой да му се налага.

Силата е необходима, но важен в случая е мускулният тонус. Той дава чувство за лекота и самочувствие.



Тема Re: Защо тялото трябва да е здраво и гъвкавонови [re: mo32]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано05.01.08 19:38



Затова си има изискване, да се занимава човек задължително с хатайога, преди да почне с акквото и да е било друго, и особено с пранаяма преди медитация!
А изтрещелите психари, които дават облика на съвременната йога пропускат упражненията, подценявайки единството на тяло и дух, и естествено изтрещяват!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Защо тялото трябва да е здраво и гъвкавонови [re: huanji]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано05.01.08 19:42



гъвкавост без сила е безмислена, а често и опасна. Здравият мускул балансита и задържа ставата. А контузиите получени чрез неправилно практикуване на йога, като цяло са трайни и труднолечими.
Джао Бичън е страхотен, защото макар и символично добре обяснява нещата и всеки, който има разум, може сам да се занимава, без да е необходим Гуру или какъвто и да е там супревайзор!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Защо тялото трябва да е здраво и гъвкавонови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано05.01.08 19:51



Тялото трябва да е здраво по принцип. А не "за да се медитира правилно". Просто здравето е естествено състояние на тялото.

Рискът с практикуването на хата йога (против която разбира се нямам абсолютно нищо) произхожда от това, че много упражнения са трудни за изпълнение, отнемат време, докато се усъвършенстват. И самите усилия, нужни за овладяване на асаните, могат да въздействат и често въздействат върху ума, в такава насока, че човек след тежки и продължителни практики може да се възгордее от постиженията си (възприемайки се като "дълги години практикувал, знаещ, можещ и т.н."), да си внуши напр., че е нещо "повече" от другите и т.н. Наблюдавал съм при хора, практикували дълги години хата йога, доста засилено его на "практикували, знаещи и можещи". Разбира се познавам и съвсем нормални хора, например Станко Попов - това е бил един от първите хата йоги в България, първият учител на Венци Евтимов, на (пишман Барман) Юли Железаров и др. Въпреки че има твърде забележителни постижения в хата йога, е много скромен, искрен и естествен човек.

Хата йога не бива да се фетишизира и да се смята за задължителен начален етап, както посочва Вейдъра. Достатъчно е тялото да е здраво, хата йога не е никак задължителна.

Забелязал съм, че често психологическото възприемане на хата йога практиките (разбира се не самите практики) може да вреди на разбирането.



Тема Re: Защо тялото трябва да е здраво и гъвкавонови [re: mo32]  
Автор vitaminko (минаващ)
Публикувано05.01.08 19:52



Не трябва.



Тема Re: Защо тялото трябва да е здраво и гъвкавонови [re: Darth_Vader™]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано05.01.08 19:56



Може би не е добре да сме толкова крайни в пропагандирането на хата йога.





Тема Re: Защо тялото трябва да е здраво и гъвкавонови [re: vitaminko]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано05.01.08 20:00



А защо мислиш така? Това ми е интересното в случая?

___________



Тема Re: Защо тялото трябва да е здраво и гъвкавонови [re: бeзпътeн]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано05.01.08 20:07



Явно не си ме разбрал, защото не проповядвам хатайога, а казвам само, че трябва да има здрава основа. Много ясно, че има и други системи, които дават подобни, че и по-добри ефекти от хата йога, но идеята ми беше, че без здраво физическо тяло, не може да се правят никакви "духовни" практики. а дали ще е с бойни изкуства или хатайога няма никакво значение, и двете са добри!



П.С.
Безпътнико, що се правиш на луд, че не си ме разбрал?

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.