Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:07 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Тема Йога на волята  
Автор lncg ()
Публикувано04.01.08 14:00



“Освобождава искренната устременост, а не теориите.” – Нисаргадатта Махарадж

Когато излиза от егото, стремежа е сляп и не освобождава. Само стремежа към свобода от егото и съвършенство ще ви помогне да отхвърлите всички теории и системи на практики и посвещения и ще ви почогне да живеете с мъдрост и деятелна любов.
Теориите и практиките могат да помогнат на началния стадии, но след това трябва да ги изхвърлите – колкото по-бързо, толкова по-добре.”
Нисаргадатта Махарадж

Някои йоги казват, че не е нужна осемстепенната Йога, а трябва само да имаш силата на волята. – достатъчно е да се концентрираш на целта с пълна вяра в силата на чистата воля - и ти бързо и лесно ще постогнеш това, за което на други им трябват десетилетия. Именно така Нисаргадатта е постигнал просветление само за 3 години.

Той казва, че с концентрация на целта, абсолютна вяра и чиста воля – с такива качества можеш да постигнеш много бързо каквото и да е. Той казва също, че тази Йога-“на волята” е подходяща за опитния търсещ, който вече се е избавил от всички желания, освен от едно. Та нали волята не е нищо друго, освен “постоянство на сърцето и ума” (Н.М.)
С такова постоянство можеш да постигнеш всичко! (Н.М.)

Смисълът на “чистата воля” е съзнанието ти да е фиксирано на целта (не ума, а именно когато ума, т.е.мислите липсват – в състояние на покой на ума). Тогава никакво търсене във вид на практики и отклоняване на вниманието към други неща не са ти нужни. Самият факт на съвършената, чиста, проявена воля привлича обекта, на който е насочена.

Могат да се употребят и други думи-заместители на тази воля: постоянство на съзнанието или еднонасоченост на ума. Но смисълт се състои в следното: постоянно да се връщате към устремеността си, към искренност и честност.(Н.М.)
Когато сте максимално устремени, вие привличате всяко събитие, във всяка секунда, към своята цел(Н.М)
Така не губим енергия за други по-маловажни цели (но и те имат място, не се заблуждавайте, че трябва да избягате от обществото или от взаимоотношенията, но те са на друго ниво…Но основната цел винаги стои в съзнанието.) Да сте напълно отдадени на тази цел – наречете го воля, любов или честност (Н.М.)

Хората сме сложни същества, вътре в нас винаги се води война. През цялото време си противоречим и днес разрушаваме това, което сме изградили вчера. Затова не е чудно, че сме пропаднали в дупка, хванати натясно в този живот и прилепнали към лепкави неща. Но поне малко цялостност и чиста воля може да измени много нашия живот.




----------------------
ако разбрахте какво исках да кажа, може да продължите темата за волята...
...или вие както я разбирате - волята. и йогата...

Редактирано от lncg на 04.01.08 14:05.



Тема Re: Йога на волята [re: lncg]  
Автор blue orchid ()
Публикувано04.01.08 14:12



чиста раджа йога, как да не я обичаш като е толкова мека и нежна





Spirit Horse, ride for me

Тема Re: Йога на волята [re: blue orchid]  
Автор lncg ()
Публикувано04.01.08 14:19



Не го определям какво е, излишно е.
Знаеш ли, говорила съм с човек, който не е чел йогийски книжки и си няма понятие от тия неща, но знае каква е точно тази йога-на-волята и я прилага в живота си. Какво тогава да "споделяш" и обясняваш, и са правиш на учител?
Нисаргадатта го е казал: да извлечем есенцията от теорията и практиката и после да вървим напред с чиста воля. Тя действа за всяко нещо, когато е приложена в отсъствие на ума, с чистота, любов и устременост



Благодаря за чашката кафе!



Тема Re: Йога на волята [re: lncg]  
Автор blue orchid ()
Публикувано04.01.08 14:25



благодаря :))))))

Spirit Horse, ride for me


Тема Re: Йога на волята [re: lncg]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано04.01.08 14:39



Нисаргатта май не е владеел английски (а също така и не е бил особено образован, което разбира се не е фатално, но може и да се е отразило на думите, които е използвал), така че преводите минават през няколко преводача, докато стигнат до българския читател. Така че да хванеш една дума - "воля" и да изградиш цяла религия на тази база - каквото е заглавието на темата "йога на волята", е едно твърде безсмислено начинание, което не произхожда от директно разбиране на авторката на темата, а опира на сляпо уповаване на цитати на "авторитети", в случая Нисаргадатта, преминали през "ситото" на няколко преводача.

Волята е неразривно свързана с желанието (виж тълковния речник и ги остави свободните си съчинения на тази тема), това е просто обусловеност в психиката, така че да се демагогства за някаква "чиста воля" и т.н. е доста глупаво.

А, също видях, че цитираш - “постоянство на сърцето и ума” - доста интересно как проповядваш едно, а на практика си олицетворение на точно обратното - пълно непостоянство и постоянно лашкане от една крайност в друга в емоциите и държането. Да дам пример на нова година ми прати един мейл с най-, най- благородни пожелания, а още на следващия ден започна да съскаш от злоба по мой адрес (и то точно след един мой невинен постинг в "Окултизъм", в който ти предадох много поздрави от мая1 - явно поради някаква твоя ошашавеност побесня от ревност), а на едно място писа за мен, че " По-отвратително и противно човече не съм виждала."

Та така - всичките ти цитати и писаници са абсолютно неосъзнати и неприложени от теб на практика. Претендираш да си едно, а си всъщност съвсем друго. Което какво значи - лицемерие и глупост.



Тема Re: Йога на волята [re: lncg]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано04.01.08 15:02



Някои йоги казват, че не е нужна осемстепенната Йога, а трябва само да имаш силата на волята. – достатъчно е да се концентрираш на целта с пълна вяра в силата на чистата воля - и ти бързо и лесно ще постогнеш това, за което на други им трябват десетилетия. Именно така Нисаргадатта е постигнал просветление само за 3 години.
Разбира се, че е възможно.
Но колко от нас имат ВЯРАТА в това и колко имат ВОЛЯ за това?
Тези, които казват, че просвелението изисква време се самозаблуждават, защото нямат ВЯРА и ВОЛЯ.



Тема Re: Йога на волята [re: Tъpcaч_]  
Автор lncg ()
Публикувано04.01.08 16:09







Тема Re: Йога на волята [re: бeзпътeн]  
Автор lncg ()
Публикувано04.01.08 16:15



знаеш много добре защо,
на най-добрте пожелания за Нова Година с открито сърце, ти отговори на бележка с нападки и злоба
и трябваше да си получиш урока



Тема Re: Йога на волята [re: lncg]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано04.01.08 16:18



А ти трябваше да мълчиш...



Тема Re: Йога на волята [re: huanji]  
Автор lncg ()
Публикувано04.01.08 16:48



напротив! аз съм близнак



Обаче егото не ми пречи да се извиня на всеки, който се е почувствал засегнат или обиден. И го правя в момента. Приемете, че аз съм виновна.
Ето, публично се извинявам на всеки, на който съм причинила духовни или материални щети
И съм готова същото да направя и на живо,
но си носете томахавките




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.