Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:36 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
Тема Мислите  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано01.01.08 13:50



Ето едно интересно твърдение, което си заслужава да бъде коментирано.
Мисленето за обектите се счита за корена на всички злини.
Намира се в края на 2.63.



За тези, които искат да научат Английски ето помощ.






Тема Re: Мислите [re: Tъpcaч_]  
Автор lncg ()
Публикувано01.01.08 21:27



какво съвпадение!
виж това:
2.62 In the case of a person who dwells on objects, there arises attachment for them. From attachment grows hankering, from hankering springs anger.

и го сравни с филма "Пролет, лято, есен, зима и отново пролет".
Това изречение показва смисъла на филма (желанията, стремежа за задоволяване води до желание за притежание и оттам следва борба, агресия... и смърт)
- и как да се избегне това. - Праджняпарамита сутра, която момчето издълба на пода

И после това:
2.63 From anger follows delusion; from delusion, failure of memory; from failure of memory, the loss of understanding; from the loss of understanding, he perishes.

-----------
"Мисленето за обектите се счита за корена на всички злини." - това е дуализма субект-този, който мисли; и обекта на мисълта.

Но дуализма не е грях или създаден от човека, такъв е живота. Но човек има възможност да осъзнае това, както и да осъзнае природата на Мислителя, единствения субект (едно без второ) -
-това е Адвайта...

Редактирано от lncg на 01.01.08 22:13.



Тема Re: Мислите [re: Tъpcaч_]  
Автор titiksha_ (.)
Публикувано01.01.08 22:03



В отговор на:

Мисленето за обектите се счита за корена на всички злини.




МММММ красота!!! Благодаря ти че го постна това!

Милсенето за обектите създава нови модели в мозъка и те на свой ред моделират мисленето.

Мисленето за обектите ни отдалечева от осъзнаването на.... и води до невежество а то до страдание....

Мисленето за обектите създава преграда към изявяването на истинската ни природа на Съзнаниеи води до невежество а то до страдание....

От няколко дена ми се въртеше в главата идеята да пусна тема за да ви(вас - всички клубари, които биха искали да се включат или не) питам каква е причината за страданието и за средства ако е необходимо против него. Или нещо такова...

Мислех си за обекта тема но после нещо престанах поради температурно очистителни причини.

Благодаря ти Търсачо.

НАМО ШИВАЙ

Редактирано от titiksha_ на 01.01.08 22:14.



Тема Re: Мислите [re: Tъpcaч_]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано01.01.08 22:58



Мисленето за обектите се счита за корена на всички злини.
Титикша правилно се насочи:
Мисленето за обектите създава нови модели в мозъка и те на свой ред моделират мисленето.
Мисленето за обектите ни отдалечева от осъзнаването на.... и води до невежество а то до страдание....
Мисленето за обектите създава преграда към изявяването на истинската ни природа на Съзнание и води до невежество а то до страдание....

Много си близо, но защо е преграда и как?
Може би някой ще сподели някой техники?



Тема Re: Мислите [re: Tъpcaч_]  
Автор lncg ()
Публикувано01.01.08 23:17



"техника" (в кавички, защото е лишена от усилия) е атма-вичара (медитиране и осъзнаване природата на Осъзнаващия/Медитиращия), - "Кой съм аз?"
която е дадена от Рамана Махарши, но е описана и на много други места в древни текстове
(свадхя- но разбрана правилно!- а не от пишман-"йоги")



Тема Re: Мислите [re: Tъpcaч_]  
Автор searcher (нещо...)
Публикувано02.01.08 00:42



Чрез мисленето за обектите се обособява и самия АЗ. На принципа "разделяй и владей" АЗ-а класифицира и подрежда света около него. По този начин той все-повече се разграничава от останалия свят и създава един измислен свят, в който той е пълновластен господар.

Този начин на възприемане може да се нарече и неприемане, което е равносилно на неосъзнаване.



Тема Re: Мислите [re: searcher]  
Автор titiksha_ (.)
Публикувано02.01.08 07:50





НАМО ШИВАЙ!

Тема Re: Мислите [re: Tъpcaч_]  
Автор paparosko (толерантен)
Публикувано02.01.08 08:22



Мисля, значи съществувам!
Във физическия свят.

Мисълта е творческа!
Връзката между духовния и физическия свят.

Мисълта е необходима за еволюирането!
За осъзнаването.

За да спреш да мислиш - трябва да мислиш!
Параграф 22!




Никога не казвай никога!



Тема Re: Мислите [re: searcher]  
Автор Tъpcaч_ (Сахаджа йога)
Публикувано02.01.08 09:52



Автор: searcher
Чрез мисленето за обектите се обособява и самия АЗ. На принципа "разделяй и владей" АЗ-а класифицира и подрежда света около него. По този начин той все-повече се разграничава от останалия свят и създава един измислен свят, в който той е пълновластен господар.

Ако ние се разграничаваме от останалите кога капката ще стане океана? Струва ми се, че посоката е не обособяване на АЗ-а, а неговото размиване.



Тема Re: Мислите [re: Tъpcaч_]  
Автор Aye! ()
Публикувано02.01.08 10:15



няма никакво противопоставяве. капката не може да стане океан, ако не се осъзнае като капка. чак тогава може да стигне до осъзнаването, че няма разлика между нея и океана. този Аз не е даден на човек, за го размие току така...всички единици неща вътре в цялото, както са едно с последното, така и имат уникална природа.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.