Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:45 28.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Агресията  
Автор BlackWolf (ентусиаст)
Публикувано29.12.07 11:21



Когато се обсъждаше въпроса за вегетарианството, някои хора изразиха мнение, че яденето на месо повишава агресивността.

Да оставим настрана онези недоказани идеи, че хората са няколко вида

, някои от които са твърдо хищници, а други са тревопасни, със съответни енергийни различия. Това са езотерични възгледи, които няман научна обосновка.

Да поговорим за агресията по принцип. Дали непременно тя е нещо лошо, дали не е естествена част от порядъка в Космоса, такива неща...



Тема Re: Агресията [re: BlackWolf]  
Автор Aye! ()
Публикувано29.12.07 11:48



ами ако не се позоваваме на нАучни трудове на професори, ами разговаряме...
външната агресия често е необходима. не знаех, че Шивананда е изказал твърдението, че спестяването на пръчката вреди на садханата, но звучи смислено. не става дума буквално, макар че на човек понякога му се приисква да ги зачатка някои особи точно с гегата

. става дума за адекватност в отговор на нечии упорито проявявани тенденции. тогава "агресията" е ок.
агресията, която кипи отвътре, според мен е по-голямото зло. не знам защо се приема това за толкова извънземно твърдение - имам преки наблюдения и знам, че е така - когато съм твърда отвътре и мека отвън, другите регистрират твърдото и реагират на него, когато съм мека отвътре, а твърда отвън (примерно защото се налага да отстоявам свои позиции по-категорично), регистрира се мекотата...
ти какво мислиш?



Тема Re: Агресията [re: Aye!]  
Автор BlackWolf (ентусиаст)
Публикувано29.12.07 12:23



Е, това е стария принцип в джудото - когато те буташ, ти теглиш.

Използвай силата на противника срещу него самия. При майсторите стават такива взаимни навързвания и оплитания, че става страшно забавно!

Както всяко нещо, и при агресията трябва да има равновесие, хармония. Има граници, които не трубва да се нарушават, защото водят до дисбаланс. Но границите са в двете посоки - не трябва да е нито прекалено много, нито прекалено малко. Всъщност, едно от важните неща, които човек трябва да постигне в живота си, е правилния баланс на агресията.
Някои минават по най-лекото съпротивление, казвайки, че агресията е нещо лошо и трябва да се премахне. Те всъщност не са разбрали нищо, и нищо не постигат.
Ще се връщат пак и пак към тези уроци, докато научат нещата.

Защо? Ами защото на този свят има неща, които са даденост. Те са част от космическия ред, където най-важното е баланса на различните сили.

В йога често пъти се акцентира върху т.нар. "любов" (макар че различните адепти май влагат различни смисли в тази дума). Съгласен съм, любовта е важна. Но тя е само една от многото сили, които определят живота на Света. А другите сили (една от които е агресията) са не по-малако важини и определящи.
Аз зароди това не се впечатлявам твърде от йога, защото виждам, че тя не притежава познания за всички сили в Света. Нарочно го пиша с главна буква. А други да ги кажем учения, имат това познание...
Йога се е концентрирала в човека, а той е просто един от многото елементи на системата. И себепознанието му е невъзможно без да се познава преди всичко Света около него, което според мен йога подценява или много често въобще не прави. Това е моето лично мнение...

Сега хората често пъти свързват агресията с войната. Но те не познават войната! В значителна част от света война няма от поне 500 години (в Европа със сигурност). Това, което сега се нарича с тази дума, няма нищо общо с войната... нищо общо!
Но да оставим традиционните възглреди за войната и сравнението им със съвременното изтребление. тук трябва да навлизаме в това що е традиционализъм, да си прпомяме Генон и неговата школа и пр. и пр. - все неща, които са далече от това, което (поне по мое мнение) вълнува адептите на йога.

Та на въпроса. Според мен е особено важно да се разбере, че насилието е част от Света и мисията на човека, търсещ самопознание и развитие, е да овладее това насилие. Овладяването обаче включва не сама контрол над насилието, но и умение за неговото, така да се каже, управление. Т.е. правилното му използване. С риск да се повторя - отказа от насилии не представлява нищо. Това е просто заравяне на главата в пясъка.



Тема Re: Агресията [re: BlackWolf]  
Автор cuddly ()
Публикувано29.12.07 12:30



чувала съм за зависимостта от кръвната група - според която на различните хора със съответна кръвна група им се отразява по-благоприятно съответната храна..

а за агресията- може да е лошо, може да е добро нещо, зависи.




Тема Re: Агресията [re: BlackWolf]  
Автор Aye! ()
Публикувано29.12.07 12:58



ти не казваш нищо, което влиза в противоречие с йога. и да - фокусът в индианските учения и този в йога е различен.
човекът е един от многото елементи в системата, но зависи какъв точно елемент е той. според мен трябва да се прескочи стадното, да се самоопределим и оттам вече да влизаме във взаимодействие със Света наколо. защото мен лично не ме устройва да се преживявам като листо, оставено на вятъра...



Тема Да се върнем на въпроса [re: BlackWolf]  
Автор BlackWolf (ентусиаст)
Публикувано29.12.07 13:00



Вероятно колекцията от мненията ми е интересна (между другото, благодаря на Тигърчето, че ги събра - ще си ги запазя на файл

, че може пак да ми потрябват), но ми се ще да попориказваме върху въпроса, който товорих.



Тема Re: Агресията [re: BlackWolf]  
Автор Kaily (непостижима)
Публикувано29.12.07 13:01



Както и всяко друго нещо - трябва да се мине отвъд.
Т.е. да ти е все едно дали си с него или без него.
Да отричаш нещо е най-голямата глупост, трябва да го приемеш, а после интегрираш.
Секс-все ти е едно дали го правиш или не. Само тогава си отвъд.
Агресия.
Любов.
....

What you have today is what you need. The same will be true tomorrow.


Тема Re: Агресията [re: Aye!]  
Автор BlackWolf (ентусиаст)
Публикувано29.12.07 13:01



Ами със сигурност не е най-важния елемент. Просто всички са важни.





Тема Re: Агресията [re: Aye!]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано29.12.07 13:01



Не е толкова различен фокуса, колкото подхода. А псаивното листо, подмятано от вятъра е следствие на религиозни извращения в науката Йога!

Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.


Тема Re: Агресията [re: Kaily]  
Автор BlackWolf (ентусиаст)
Публикувано29.12.07 13:04



Когато си "отвъд" по този начин, жив ли си? Всъщност жив ли си?


Май не...
Мен ме интересуват живите хора. Ескейпизма не е решение.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.