Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:25 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Пробуждането като планетарен процеснови  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано09.12.07 01:15



Някога хората вярвали, че земята е център на вселената, а човекът - венец на всички земни творения. Сега на това му се казва геоцентризъм и антропоцентризъм.

Но има още един "центризъм" който е по-заслепяващ от всички останали: егоцентризмът, убеждението, че аз и моето разбиране за нещата са най-достоверните и правилни на света.

Спри, огледай се! Погледни цялата тази огромна планета, по която пъплят подобно на миниатюрни насекоми милиарди хора, един измежду които си и ти.

Докато не напуснеш своя малък личен свят и не се озовеш в необятната и непостижима видима и невидима Вселена, не усетиш нейната абсолютна несъизмеримост с твоя нищожен личен капацитет за разбиране, годен единствено за ежедневни нужди, ти ще останеш много по-непробудено същество, дори от последния неграмотен дивак, който има жив усет за надминаващата всяко въображение творческата мощ на битието.

Някога един мъдрец се разхождал край брега на морето и размишлявал за устройството на Вселената. Внезапно видял едно дете, което отивало до морето с една мидена черупка, бръквало с нея във водата и после внимателно я отнасяло и изсипвало в малка детска кофичка.

- Какво се опитваш да направиш, детенце? - запитал озадаченият мъдрец.

- Искам да пресипя морето с тази черупка в моята кофичка - отговорило сериозно детето.

- Но нима ти не виждаш, че това е абсолютно невъзможно! - възкликнал мъдрецът. - Морето е огромно и неизчерпаемо, а кофичката ти е толкова малка.

- Нима и ти не правиш същото като мен, мъдрецо - отвърнало детето - и ти се опитваш да събереш цялата Вселена в своя малък и ограничен ум.

Като казало това, детето, както това често се случва в подобни притчи, изведнъж изчезнало...


Да си Пробуден съвсем не означава да надминеш всичките си събратя, които пъплят подобно на насекоми, по земната повърхност, по знание, мощ, дарби, богатство или нещо друго от този род, а преди всичко да осъзнаваш постоянно в какъв огромен, необятен и непостижим свят съществуваш.

Наистина сред Пробудените има и такива, които са прозрели много по-дълбоко в загадката на съществуването от останалите хора, но техните прозрения имат стойност единствено за тези хора, които също като тях са се Пробудили.

За да не бъда разбран погрешно, ще добавя, че понастоящем на земята има десетки милиони Пробудени или започнали да се Пробуждат мъже и жени от всички раси и страни.

Но те не са комерсиални и рядко ще ги видиш в ролята на телевизионни звезди.

И въпреки това те са единственият шанс на човечеството да оцелее в този опасен и противоречив дълбоко егоцентричен съвременен свят.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Пробуждането като планетарен процеснови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано09.12.07 11:06



никой не ти се интересува от пробуждането,


а я виж в съседната тема 150 постинга, но никой не знае какво е любов



Тема Re: Пробуждането като планетарен процеснови [re: lncg]  
Автор Coorhagen*Willendorf (purplemancer)
Публикувано09.12.07 11:11



А ти знаеш, била си там и сега се връщаш да ни обясниш подробно, като примерен картограф?



Тема Re: Пробуждането като планетарен процеснови [re: Aлekc]  
Автор Coorhagen*Willendorf (purplemancer)
Публикувано09.12.07 11:16



Keep it cool, Aleks!
За никого нямат значение необятните тайни на вселената ако не ги прозре, както ти отбеляза, но именно затова се опитвме да ги разберем и мислим над тях, за да придобият значението си и да реабилитират безсмислието си, което засега обладават пред нас.

Вселената трябва постоянно да ни се доказва в смисъл. Тя е длъжна да го прави, защото само ние, (всички чустващи същества) съществуваме и тя служи само на нас и никой друг.
Не вселенските принципи и необятност са наш господар, а ние над тях.

Никога не подценявай човека, още по-малко егото му, всичките му ега.





Тема Re: Пробуждането като планетарен процеснови [re: Aлekc]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано09.12.07 13:01



Много ми хареса темата ти, Алекс и съм съгласен с това, което пишеше(ако не за друго то поне защото ми се иска да е така).
Но за тези десетки милиони.... би било прекрасно ако е така. Аз съм оптимист уж но ми се струва ммного(бе з разбира се да имам конкретни данни)

Но в същност е само някъде около 0.15 %...

НАМО ШИВАЙ

Редактирано от titiksha_ на 09.12.07 14:54.



Тема Re: Пробуждането като планетарен процеснови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано09.12.07 13:29



Аз пък знам друго за децата:
Играят си на пясъка, строят пясъчни кули и замъци, захласнати по цял ден. Накрая когато възрастните ги викат за си тръгват вече, те ритат кулите и скачат върху пясъка. А възрастните ги питат:- Защо ги разрушавате, какъв е смисъла, щом като цял ден ги строите? - А те само учудено ги поглеждат...

Всичко е игра. Без смисъл.
Просто заради удоволствието от играта.





Тема Re: Пробуждането като планетарен процес [re: titiksha_]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано09.12.07 17:06



Не е малко, но уви, все още напълно недостатъчно за сериозен обрат.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Пробуждането като планетарен процес [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано09.12.07 17:10



Примерът ти малко куца.

Дори всичко да е игра, децата се захласват по нея, поне докато трае, нали?

А тази "игра", която играем ние е започнала преди стотици хиляди години и май ще трае още стотици хиляди години...

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: хич не куца [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано09.12.07 17:14



светът е сътворен на игра и така ще бъде унищожен





Тема Re: Пробуждането като планетарен процес [re: titiksha_]  
Автор lncg ()
Публикувано09.12.07 17:21



и аз се усъмних в голямата цифра, но съм чела Пападжи да казва, че има много жени по света и особено в Индия той познава, които са познали Истинското Себе, но не го парадират.
И някой друг беше казал, че все повече жени ще стават просветлени, защото отдаването е в природата им.


А за съвременния свят на запад особено, Рамеш Балсекар, който е бил банкер по професия и възпитаник на престижен Английски университет, твърди, че Адвайта все повече ще се приема от психолози и физици, и въбще от хора на науката.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.