Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:57 28.09.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Силови тренировки и Йоганови  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано15.11.07 13:51



Може ли малко информация за отношенито на Йога т.е. ако има някаква теория за мускулите и енергията, дали силовите упражнения пречат на упражняването на Йога.

___________



Тема Re: Силови тренировки и Йога [re: mo32]  
Автор KREDOR (кирилизатор)
Публикувано15.11.07 15:46



Не mo32, не пречат. Какво конкретно те интересува?



Тема Re: Силови тренировки и Йоганови [re: KREDOR]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано15.11.07 16:02



Сетих се, че преди като се занимавах по сериозно с Дао, съм чувал, че големите мускули запушвали меридиани и енергията не протичала свободно и бла-бла-бла.

Та се сетих за надисите и че те се описват като да са извън физическото тялото. И ми стана любопитно дали има и подобни теории в Йога? Също се замислих, дали асаните са единствените физически упражнения в йога?

___________



Тема Re: Силови тренировки и Йоганови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано15.11.07 22:35



Не. Не би трябвало да пречат, освен ако не се превърнат в поредния обект на обсебване. Макар че естеството на човешкият ум е такова, че има склонността да се обсеби от всяко нещо, с което се захване.

Силовите упражнения развиват мускулите, а това прави тялото по-жизнено и енергично. Още Патанджали е учил, че едно от условията за да се случи трансформация на съзнанието, е тялото да бъде жизнено и енергично, така че какво лошо може да има във физическите упражнения. Препоръчително е всеки да ги прави и да не занемарява тялото си.



Тема Re: Силови тренировки и Йоганови [re: mo32]  
Автор Darth_Vader™ (power)
Публикувано16.11.07 12:53



Не само, че не е вредно, ами е задължително да има силова тренировка. Иначе изкукването само с йога е гарантирано!



Good is a point of view.And the Jedi point of view is not the only valid one.

Тема Re: Силови тренировки и Йоганови [re: mo32]  
Автор _Bunny_ (развиваща се)
Публикувано16.11.07 12:57



Здравей!


Занимавам се с Йога от 5 години и съм се убедила от собствен опит, че силовите упражнения пречат на Йога. НЕ на протичането на енергиите и т.н, а на самата гъвкавост.
Целта на Йога е да разпъне, огъвкави тялото, да го отпусне. От своя страна физ. упражнения го напрягат, стягат, сковават. Когато съм ходила на фитнес после като с магическа пръчка съм си изгубвала гъвкавостта и после по 2-3 дни не мога да се разтягам.
Само от Йога не се изкуква, НЕ И КОГАТО Е ХАТХА!!!
Изкуква се само от медитация!

"Би било добре да се събудим преди да умрем"

Тема Re: Силови тренировки и Йоганови [re: Darth_Vader™]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано16.11.07 13:52



Ако искаш, би ли споделил какво точно правиш като силова тренировка?

___________



Тема Re: Силови тренировки и Йоганови [re: _Bunny_]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано16.11.07 14:02



В известен смисъл си права. Но много зависи от вида на силовата тренировка и начина на изпълнение.

Пример за съчетаване на силови тренировки с много добра гъвкавост:



___________



Тема Re: Силови тренировки и Йоганови [re: _Bunny_]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано16.11.07 18:28



Нямам такива впечатления. Преди тренирах усилено и същевременно играех хатха-йога. Доста добре се бях разтегнал, при това тренировките разтегнаха и огъвкавиха това, което йога пропуска. А Йога пропуска доста от общата двигателна култура, което се наваксва примерно с бойни изкуства.

Моите наблюдения са, че въпреки доброто разтежение при някои основни асани, доста йоги не могат да координират горната и долна част на тялото, както и да развият динамична гъвкавост, а само статична.



Тема Re: Силови тренировки и Йоганови [re: huanji]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано16.11.07 19:21



В отговор на:

доста йоги не могат да координират горната и долна част на тялото,



Не зная дали има връзка, но най-некоординираното хоро, което през живота си съм играл, беше на йога пати.

___________




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.