Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:56 03.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Тема Re: Похвално слово за общественополезния материалинови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано12.11.07 13:40



ти казващ:
Когато ме боли зъб, аз изпитвам тази болка, а не умът ми.

това значи, че се идентифизиреш с ума си и с болката, изпитвана от него,
без дори да го съзнаваш

Ако си в кома, болка ще изпитвашли? - или когато ти сложат упойка?

-

това са само рецептори за болка, възприемани от рецепторите на ума



Тема Re: По-внимателно с будизма:-)нови [re: mo32]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано12.11.07 13:59



Древните даоси, които са се тровили с разни елексири на живота и златни хапчета са били също като теб практици и експериментатори.



При това доста смели!

Както виждам ти в момента също се ръководиш от някаква неясни хипотези с древни корени.

Някои смятат, че ако не забогатееш, ти не си практичен човек. Те казват: Първо забогатей, а после вземи от живота всичко каквото пожелаеш.

Но те не не знаят, че изкуството да печелиш пари, изкуството да харчиш умно парите си и изкуството да живееш пълноценно и щастливи са три съвсем различни помежду си изкуства...

Така че понятието "конкретни практически неща" също е твърде лично и субективно.

Предлагам ти да помислиш върху следното:

Всичко в света непрекъснато се променя, но не и пространството в което тези промени протичат.

Когато ние се изкачим на планината, ние поглеждаме и казваме: "какъв простор!"

Но ако ни затворят в едно тясно мазе, липсата на простор ще започне да ни подтиска.

Обективно обаче светът си е винаги еднакво огромен и просторен.

Ако ти започнеш да чувстваш този простор навсякъде, където и да се намираш, ти ще започнеш вече да живееш в един много по-добър свят, дори и без златни хапчета.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Похвално слово за общественополезния материалинови [re: lncg]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано12.11.07 14:14



Защо смяташ, че умът изобщо е в състояние да изпита болка или удоволствие?

И ако аз усещам болката само благодарение на индетификацията ми с него, това не означава ли все пак, че аз съм, че аз съществувам като отделен, уникален център на съзнание, който може да се отъждестви с ума си, но може и да не се отъждестви с него?

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Похвално слово за общественополезния материализъмнови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано12.11.07 14:35



Напълно съм съгласен с теб, че историческото християнство е основната предпоставка за възникването на своята привидна противоположност - комунистическия атеистичен материализъм.

Но не забравяй, че историческото екзотерично държавно християнство винаги е смятало за свой най-опасен враг не атеизма, не исляма, а езотеричните християнски течения от манихейско-богомилско-албогойски тип.

Най-тежкият "грях" на тези езотерични християнски течения винаги е бил този, че са оспорвали святостта на държавната власт и са отказвали да носят и използват оръжие.

Теоретично те се различават от познатия ти индийски езотеризъм по това, че са обяснявали произхода и същността на злото.

5. И като Го възведе на висока планина, дяволът Му показа всички царства във вселената в един миг миг време.

6. И рече Му дяволът: Тебе ще дам властта над всички тия царства и славата им, понеже тя е мене предадена, и аз я давам, комуто искам;

7. ако, прочее, ми се поклониш , всичко ще бъде Твое.

8. Иисус му отговори и рече : махни се от мен, сатана! защото писано е: "Господу, Богу твоему се покланяй и Нему едному служи."

Глава 4 на Евангелието на Лука.


Всъщност световноисторическият възход на християнството започва едва след като някои последователи на Исус прекланят глава пред Господаря на този свят, в лицето на император Константин.

Гностиците, манихеите, павликяните, богомилите и катарите са отказали категорично да се преклонят пред "Господаря на този свят" и именно затова са били преследвани и избивани подобно на първите християни, векове наред.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Похвално слово за общественополезния материалинови [re: бeзпътeн]  
Автор lncg ()
Публикувано12.11.07 14:44



тъкмо щях да ти отговоря на твоето надъхано мнение против всякаква религия, вярване и морал,
и гледам - Алекс ти е писал,
но понеже ми се струва, че няма да го разбереш,
само ще кажа 2 думи:

Ако вярваш (естествено, защото нямаш още доказателства), че светът се поддържа от една интелигентна сила, в основата на която е любовта,
и от което следва, че всичко е взоимосвързано -

то естествено е в нормалния човек

да се появи чувство за вина, когато е сторил нещо против този ред,
против любовта, т.е причинил болка

Вярващия в това човек, ще има едно вътрешно, чувство усет за добро и лошо и няма да се отклонява от доброто.

Това е истината.



пък който казва, че не е - си е занегова сметка



Тема Re: По-внимателно с будизма:-)нови [re: Aлekc]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано12.11.07 14:46



В отговор на:

Както виждам ти в момента също се ръководиш от някаква неясни хипотези с древни корени.



Хипотезите са ясни. Въпросът е да се претворят от хипотези в реалност. Именно поради това, не се съсредоточавам върху тях, а върху простите стъпки, които да ме отведат (евентуално) до тях.

В отговор на:

Така че понятието "конкретни практически неща" също е твърде лично и субективно.



Разбира се, че е субективно. Всеки ученик в началото си представя неща, които нямат нищо общо с това, до което ще го отведе пътят който следва. Обективни са практиките, защото при тях всичко е ясно и всичко трябва да бъде ясно. Човек трябва да е наясно какво точно прави и как да го направи. Което се научава за сравнително кратко време. Трудната част е в постоянството да правиш едно и също нещо всеки ден.
Но определено практиките, поне що се отнася до нещата, с които се занимава, са пределно ясни и конкретни като начин на изпълнение. В началото се започва със съвсем елементарни неща:
1. Укрепване на физическото тяло
2. Събиране на разпиляната енергия

В отговор на:

...дори и без златни хапчета.



Тая част от познанието ми е интересна и съм пробвал някои неща, но като цяло е задънена улица. Гледам на нея като на интересно, но не много полезно наследство.



___________



Тема Re: Похвално слово за общественополезния материалинови [re: Aлekc]  
Автор lncg ()
Публикувано12.11.07 14:51



да, както и по-рано казах -
способността на ума да бъзприема каквото и да е, включително болката и удоволствието

се дължи на това Съзнание, което стои в оновата му

но ти не си отделен уникален център на възприятия - т.е. ума,

а си всеобхватното Съзнание, което е ЕДНО И НЕДЕЛИМО

В такъв случай може да се каже, че То е единствения Възприемащ и Преживяващ



Тема Re: Похвално слово за общественополезния материализъмнови [re: Aлekc]  
Автор blue orchid (frozen)
Публикувано12.11.07 15:00



илюминат :(

Spirit Horse, ride for me


Тема Re: Похвално слово за общественополезния материалинови [re: Aлekc]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано12.11.07 15:03



Е къде пък видяхте християнство при Мордухай Леви?

И християнството и комунизма, както и демокрацията, са идеологии за масите, които да ги държат във вид и форма удобни за бизнес.
Тук Нито Бог, нито атеизмът имат нещо общо, ама нали искате да спорите....

___________

Редактирано от mo32 на 12.11.07 15:07.



Тема Re: Похвално слово за общественополезния материалинови [re: lncg]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано12.11.07 15:12



Много по-съществено от "чувството за вина" е наличието на осъзнаване (свадхая), при което няма да се допускат ситуации, следствие на които да се изпитва такова чувство. Т.е. да разбереш грешката преди да си я допуснал/а. Човешко е да се греши, но също още по-човешко е да се учим от грешките си. А най-добрият случай е, когато човек е интелигентен и избягва максимално допускането на грешки. Иначе чувството за "вина" само по себе си в последствие е безсмислено, много по-важно е да се разбере грешката, за да не се повтори.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.