Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:30 30.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
Тема Re: За и против свободната волянови [re: Aлekc]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано06.10.07 22:20



Игра е, но не е много коректна.


По- скоро играта да не пречи на другото...



Тема Парадоксът на свободната волянови [re: huanji]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано06.10.07 22:41



Не знам дали си се замислял върху един парадокс на свободата на волята (или на избора), който ще ти илюстрирам със следния пример:

Иван решава от утре да спре да пуши завинаги. Това е негово свободно решение, негов свободен избор.

Два дена по-късно Иван решава да запали отново цигара. Отново свободно. Въпреки своето предишно решение.

Седмица по-късно Иван отново решава, че иска завинаги да спре да пуши. Но той вече не вярва, че притежава свободна воля и че е в състояние свободно да взема решения от този род и да съобразява понататъшното си поведение с тях.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Парадоксът на свободната волянови [re: Aлekc]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано06.10.07 22:47



Според мен е редно да не вярва в собствената си воля, в смисъл, че е слаба. Отказването от цигарите е въпрос на лична воля, поне така ми изглежда.





Тема Re: Парадоксът на свободната волянови [re: Aлekc]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано06.10.07 22:51



Ако Иван иска да развие живота си по определен начин, това е неговата воля, например да стане лекар. Но ако живота, въпреки волята му го направи археолог, просто поради съответното стичане на събитията, вече не е свободната воля.

Намерението(ако мога да взаимствам от Кастанеда) се проявява в определени кръстопъти, които ни предлага живота, например да станеш лекар или археолог, но то ни предлага вариантите. В случая избираме между тези два варианта. Има други варианти и те биха били друг кръстопът.



Тема Re: Парадоксът на свободната волянови [re: Aлekc]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано07.10.07 00:37



В отговор на:

Седмица по-късно Иван отново решава, че иска завинаги да спре да пуши. Но той вече не вярва, че притежава свободна воля и че е в състояние свободно да взема решения от този род и да съобразява понататъшното си поведение с тях. текст




Според мен този "пародкс" е измислен. По тази причина си позволявам да предложа друг вариант:

Седмица по-късно Иван отново решава, че иска завинаги да спре да пуши. Но той е разбрал че освен от намерение-желание-решение се нуждае и от силна воля за да се пребори със своите нежелани навици(модели в мозъка коит). Започва да търси начини за да развие силата на волята, намира, развива и спира да пуши.

Имам чуството че волята е нещо повече от възможността за избор и не би трябвало да се поставя знак за равнство между воля и избор. По-скоро волята включва и избора.

НАМО ШИВАЙ

Тема Казуса с Иваннови [re: Aлekc]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано07.10.07 08:36



В случая не става въпрос за воля, а за мотивация! Ако Иван се чувства безсмъртен, какъвто той явно се чувства, то той има цялото време на света, независимо какво казват обективните факти. Той може да си позволява да отказва цигарите и да пропушва отново. И всичко ще е затова, защото и двете ситуации му доставят удоволствие и комфорт. В началото е готиния пич, който пуши, после е волевия пич, който отказва цигарите, после е нещастния пич, който има нужда от подкрепа, но и готиния пич, който пуши отново, после е волевия пич, който отказва цигарите, но и нещастния човек, който има нужда от още подкрепа и съжаление и т.н. и т.н.

Какво обаче ще стане, ако Иван знае че няма толкова време, колкото си мисли? Има много примери за хора, които знаейки, че ще умрат, най-накрая слагат живота си в ред. Смъртта е велика сила.

Въпросът е, дали човек трябва да е болен и да осъзнае, че умира, за да стане дисциплиниран?

Мисля, че човек може да отреже всичко от живота си само в един миг. Пречката е в Егото, което казва - запали още една цигарка/изяш още едно сладкишче/полегни си, пък упражненията могат да почакат..., ти заслужаваш това малко удоволствие.



___________



Тема Re: Парадоксът на свободната волянови [re: Aлekc]  
Автор nonetheless (член)
Публикувано07.10.07 11:43



Браво,
Иван е научил една от истините в живота - Никога не казвай никога.

Ако беше научил какво е времето, Иван щеше да знае че за тези два дена е отминала цяла вечност. Не мисля че Иван е зависим от волята си - така може да отказва цигарите поне още 100 пъти ..





Тема Re: Нещо за разсънване:-)нови [re: Aлekc]  
Автор titiksha_ (Narayana das)
Публикувано07.10.07 11:56



Хм...
Алекс, харесва ми много това, което си написал за ободряване. Действа наистина ободряващо и освжаващо и освен това напълно те подкрепям.

НАМО ШИВАЙ


Тема Re: Нещо за разсънване:-)нови [re: titiksha_]  
Автор Aлekc (Необвързан)
Публикувано07.10.07 12:33



Погледнато от земна гледна точка, това което очаквам е ужасно. Но всички тези злокобни замисли и открития ВЕЧЕ съществуват. Те са факт. От духовна гледна точка ние живеем в един вече прогнил свят. Досегашният Храм на човечеството е напълно осквернен и основите му са вече прогнили.

Наистина в него има много добро и светлина, но и прекалено много зло и мрак. Необходим е катарзис и разделяне на добрия от лошия свят.

Аз лично вярвам в тайната и добре скрита мощ на Доброто. И поради това съм убеден, че силите на злото и разрушението в края на краищата само ще разчистат терена за построяване на новия Храм на бъдещото човечество.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Редактирано от Aлekc на 07.10.07 12:35.



Тема Re: Нещо за разсънване:-)нови [re: Aлekc]  
Автор nonetheless (член)
Публикувано07.10.07 12:43



Необходим е катарзис и разделяне на добрия от лошия свят.

Напротив, необходима е хармония между двата. Всеки човек носи в себе си и доброто и злото - и ако кажеш "аз в мене нямам зло" - погледни очакванията си за предстоящо зло.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.