Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:45 04.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема >>>Какво е Йога  
Автор niki_TO ()
Публикувано25.09.07 11:36



"Още от древността йога принадлежи на човечеството. Това е най-ценното съкровище, притежавано от хората. Човешката личност се състои от три основни компонента: тяло, ум и душа. Да владеем тялото си, да контролираме ума си, да бъдем посветени в големите загадки на душата и да достигнем до равновесие на тези три нива на съществуването - физическо, умствено и духовно - това е йога.


Йога е пътят, който води човека към опознаване на себе си. Тя му помага също да направи тялото си здраво и силно и да го освободи от всякакви токсини и ненужни вещества, които смущават функционирането му. Тя го изправя пред бъркотията в ума и пред грешките и комплексите в неговата личност. Помага му да се освободи от ограничения си начин на мислене, от мненията и идеите, с които обществото и заобикалящата го среда са напълнили мозъка му. Тя го води обратно към неговия собствен център и му помага да открие себе си, да разбере кой е той в действителност и какво всъщност иска от живота.


Йога е като огромен океан с един цял свят на дъното. Тя има много различни аспекти, които помагат според нуждите и целите на този, който я практикува. Буквално думата "йога" означава "съединение" - съединението на чистото съзнание и на индивидуалното съзнание в човека. Но за да достигне до това висше състояние на съществуване, човек трябва да започне от първото стъпало на стълбата."



Тема Re: >>>Какво е Йоганови [re: niki_TO]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано25.09.07 13:31



Ама ти наистина ли верваш на тези лакардии?



Най-блестящото определение, което съм чувал за заниманията с йога (следователно и за самата йога), бе изказано от един мой приятел преди 10-ина години.

четох в някакъв вестник, как в малък град, някакъв местен йога (т.е. йогин) бил нарочен за "сектант" и го погнали - попа, кмета и кварталния.
Въпреки, че не си падам по йогистките занимания, ограниченията на човешката свобода ме възмущават дълбоко.

Моят приятел каза: "Че защо го гонят човека? Та той е йога - безобиден глупак..."

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: >>>Какво е Йоганови [re: niki_TO]  
Автор amfetaminko (непознат )
Публикувано25.09.07 17:40



В тази информация за това какво е йога дето така гордо си я постнал няма горе-долу нищо вярно и това,което си написал по-скоро може да се озаглави "Какво не е йога".Единственото място където съм срещал наистина достоверна информация за йога е този сайт :



Добре би било първо да се поосведомиш за йога от достоверни "източници" преди да постваш безмислици,но за тази цел трябва да владееш английски ,а и да имаш прилична обща култура.



Тема Re: >>>Какво е Йоганови [re: mo32]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано25.09.07 22:07







Тема Re: >>>Какво е Йоганови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано26.09.07 11:42



"Всеки си мисли, че именно неговото учение е най-най"

Това не е така. Страдаш от предразсъдъци в това отношение.



Тема Re: >>>Какво е Йоганови [re: бeзпътeн]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано26.09.07 13:49



Така е. И за никого не е тайна. Но това не ми пречи да разпознавам предразсъдъците. Има един прост метод, който научих в университета - всички заключения, базирани на "винаги", "никога", "единствен" и т.н., които са категорични, са неверни.

Не е възможно само на един сайт да има уникална информация за йога, която я няма никъде другаде в мрежата. Следователно твърдението, че има само едно такова уникално място, е продиктувано от лично пристрастие.



Бих се съгласил, че има уникална практика или дори уникален човек, но интернет сайт... Особено пък когато става въпрос за нещо, което е уникално в практиката си, а не като написана теория, в случая - Йога.

Иначе всеки(с минимални изключения) е пристрастен към собственото си учение, защото не се е отървал от егото си Но ако казваш, че си получил самадхи, значи все пак съм в грешка

___________



Тема Re: >>>Какво е Йоганови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано26.09.07 14:46







Тема Re: >>>Какво е Йоганови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано26.09.07 15:23



"Иначе всеки(с минимални изключения) е пристрастен към собственото си учение, защото не се е отървал от егото си"

Виж сега - това също е внушение. Т.е. ако си кажа - "аз съм пристрастен към егото си", е внушение. Ако кажа и "аз не съм пристрастен към егото си", пак е внушение. И двете са внушения. Може би е най-добре да се въздържаме и от двата типа претенции, а и въобще от всякакви претенции.



Тема Re: >>>Какво е Йоганови [re: бeзпътeн]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано26.09.07 15:51



В отговор на:

Основи на учението в Крия Йога


Крайната цел на Крия Йога е една дълбока религиозност, която се появява от Лая (изчезване) на ума, т.е. приемане религията на "не-ума" или новия ум, в който негативността на ума е отречена.




Това е от сайта на крия Йога българия. Би ли разяснил, как ще има изчезване на ума (приеми, че използваната от мен дума "Его" е равна на "УМ"), ако той, според теб, е "претенция"? Ума, който трябва да изчезне, продукт на фантазия ли е или е нещо, което реално ни скапва живота?

___________



Тема Re: >>>Какво е Йоганови [re: mo32]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано26.09.07 17:05



"Би ли разяснил, как ще има изчезване на ума (приеми, че използваната от мен дума "Его" е равна на "УМ"), ако той, според теб, е "претенция"?"

Много просто - изчезване на претенцията, което се случва с осъзнаването й като моментен проблясък. Само да уточня, че в крия йога по династичната линия, представяна в момента от Шибенду Лахири, се говори за паузи в ума от време на време, а не за пълно и постоянно спиране на ума, което става едва при смъртта.

"Ума, който трябва да изчезне, продукт на фантазия ли е или е нещо, което реално ни скапва живота?"

В йога под "ум" се разбира най-често чувственост, за да се разграничи от ползотворните и безпристрастни аспекти на въплътеното съзнание - паметта и интелекта.

Ето и някои линкове, където се разглеждат малко по-подробно процесите в съзнанието, от гледна точка на древната мъдрост Санкхя:







Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.