Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:59 12.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Даоска алхимия - основни термининови [re: huanji]  
Автор elzet_bg (непознат )
Публикувано20.07.07 19:56



Действително този цитат, за който Джао казва, че е от “Цинобърните книги”, внесе объркване в моите представи:

“В Дандзин се казва: “Същностната природа се намира в сърцето и се проявява чрез очите. Животът се намира в долната част на корема и се проявява чрез половите органи”.”. Дж.Б.

С други думи: Същностната природа е в средния дан-тян, а Вечния живот - в долния дан-тян. И къде трябва да стане сливането им - в средния дантян? Няма логика.

В “Тайната на Златното Цвете” нещата са по-логични, според мен: Същностната природа (големият Аз, “без всякакви качества“) е в горния дан-тян (в кухината дзицяо, или може би в намиращата се пред нея кухина Гушън (духовната долина).). В средния дан-тян е Живота (малкият Аз, подчинен на сетивата и ума). Сливането им ( на Същността (Небето) и Живота (Земята) става там горе - в изходната кухина на духа:

“Въпрос: Бихте ли могли да посочите точното разположение на изходната кухина на духа?
Отговор: Тази точка е между и зад очите, в центъра на мозъка. Лао Дзъ я нарича “Вратата на Небето и Земята”. Затова той препоръчва на хората да се концентрират върху този център, за да реализират единството на всички неща. В този център има “перла” с големината на оризово зърно, която е център между Небето и Земята в човешкото тяло, т.е в микрокосмоса.” Дж.Б.

Според мен, тази “перла” е Ганлу - “сладката роса” - нектара Амрита, а не мистериозен “микрокристал, който не може да бъде задържан външно с нищо” и Лао Дзъ го показва веднъж като местоположение - на върха на епифизата, и после като възможност за преминаване на Предела (У-дзи) през “Вратата”.
Затова, може би, точно с тази Врата завършва и първия стих на Дао Дъ Дзин, ЕДНО:

“… От тайното - към тайнственото -
ВХОД за неизчерпаемата скрита същност.” /превод на Крум Ацев/

После в книгата си, Джао Бичън още в началото казва: “След като седнеш в медитативна поза, тялото трябва да бъде безчувствено като отсечено дърво, а сърцето (умът) - неподвижен като пепел.”, и малко по-надолу: “Когато сърцето (умът) е установен, човек трябва да възпира желанието си да гледа, както и да контролира желанието да слуша.”

Ето, че авторът сам си противоречи. В сърцето (средния дан-тян) той слага умът, който трябва да се успокоява, или "нещото" подвластно на петте сетива, което си е Живота (Вечния живот). Над него е Същността.

Може би това объркване (още при цинобърите), е дошло от факта, че йероглифа за Същност (hsing) е съставен от два йерофлифа:
Сърце (hsin), и източник, който е роден (cheng).

И щом като в йероглифа Същност се съдържа йероглифа Сърце, и айде бам - Същността в Сърцето, а Живота - бам, при половите органи.

И аз мисля, че е станало някакво объркване, ама дали е при Джао Бичън, или Чарлз Люк, или наставниците му Ляо Жан и Ляо Кун, или …. в цинобъра нещо? Или пък нещо аз се гелпя?

А и Алекс бърка с твърдението си:
“С това не искам да кажа, че днешните китайци са “извънземни” …”,
защото точно те ни пробутаха техния мъгляв и хлъзгав даоизъм, и да се чудим ний ся, кое к’во е, а те ловко да съединяват Земята (Ян), с Небето (Ин), т.е. да бягат "извънЗемно", и да се сливат с космическото Дао.

Тъй, че ще им сърбаме попарата, ще им чупим порцелана в таверни, ще мажем с кетчуп (който е забравил, и той е китайска хава), ще им късаме коприната, ще им драскаме по хартията, няма да се ориентираме в обстановката по компаса им, а накрая ще гръмнем с барута им във въздуха с едно бългаско” “Бря, бря, бряяяя! Деее мааа муде!”
А за чадъра да не претендират много, много, защото има и "български" такъв.




Тема Re: Даоска алхимия - основни термининови [re: elzet_bg]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано23.07.07 17:57



Благодаря ти драги, че проявяваш интерес към тази материя. За мен е удоволствие.



С други думи: Същностната природа е в средния дан-тян, а Вечния живот - в долния дан-тян. И къде трябва да стане сливането им - в средния дантян? Няма логика.

Същностната природа след раждането слиза в сърцето, докато в горният дан-тян се намира изходната й кухина, където се завръща. Става дума за един канал, който започва от центъра на главата и завършва в гърдите. На практика в него цикрулира същностната природа.

В средният дан-тян става сливането между същностната природа и живота, но на един по- нататъшен етап. Сърцето и средният дан-тян са два различни термина с различни местоположения.

Сливането на същностната природа и живота става и в горният дантян, но това пък е съвсем различен етап от алхимията. Той е различен от това сливане в средният дантян.

Според мен, тази “перла” е Ганлу - “сладката роса” - нектара Амрита, а не мистериозен “микрокристал, който не може да бъде задържан външно с нищо” и Лао Дзъ го показва веднъж като местоположение - на върха на епифизата, и после като възможност за преминаване на Предела (У-дзи) през “Вратата”.
Амрита се получава като резултат от сливането на ин и ян, докато перлата е съвсем реален център. Още Сахаров говори за този микрокристал, а се знае, че той наистина съществува в тази част на хипоталамуса.
Предела пък е кръга светлина, образуван от сливането на живота и същностната природа.

Ето, че авторът сам си противоречи. В сърцето (средния дан-тян) той слага умът, който трябва да се успокоява, или "нещото" подвластно на петте сетива, което си е Живота (Вечния живот).
Умът е покрил същностната природа и чрез успокояването му, тя заблестява със собствената си светлина.

Но ако питаш мен, под сърце се разбират чувствата, а те пораждат активността на ума и мислите. Затова всички чувства по времена тренировката се трансформират в празнота, за да заблести духовната светлина в празното пространство зад очите.

Айде, пак я вапцахме, уж същностната природа в сърцето, пък се оказа в изходната кухина на духа. За мен противоречие няма, защото тя просто се установява там, където й е мястото, а безграничната същностна природа, която има корен в самото сътворение, си остава неизменна и непроявена...самата празнота, която е непразна.

Абе Тайната на Златното цвете, на мен лично ми изглежда малко като - Ори, мели, яж. На две на три няколко термина и толкова. Виж, Джао е подробен, макар и с неточности в превода.

Поизобретили, това-онова. Не е лошо...да им се не видят и китайските стоки...



Тема Re: Даоска алхимия - основни термининови [re: huanji]  
Автор mo32 (обикновен)
Публикувано23.07.07 18:10



В отговор на:

Виж, Джао е подробен, макар и с неточности в превода.



Неточностите са само в местоположението на 2 меридиана, ако правилно си спомням. Мисля, че беше нещо такова. Преводачът не е бил запознат с материята и неточно ги е пратил на краката, вместо на ръцете и тялото. Ева Уонг е описала неточностите(с уговорката, че става въпрос за английския превод)


За мен по-важното е, че самият автор казва, че това ръководство не трябва да се ползва самостоятелно. Не съм запознат с подробностите защо е така.

___________



Тема Re: Даоска алхимия - основни термининови [re: mo32]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано23.07.07 18:38



За меридианите имам много добро ръководство и няма проблем в тази насока. Има някои грешки, които съм забелязал, но като пиша ги имам предвид. Дребни са, като неправилно използване на термините, което е от българският преводач.

И аз съм на мнение, че не трябва да се използва като самостоятелно ръководство. Особенно от хора, дето видяли книжка и айде да пробваме. :)
Но сериозните търсачи, при натрупан опит и в други насоки, ще имат успех. Щом си настоятелен, няма начин да не разбереш нещата. Абсолютно същото важи и за йога, Кастанеда и пр.

Още, самият автор казва, че нарочно е разбъркал нишката и само сериозният търсач ще я намери. Това е за да предпази посредствените от възможните проблеми, които могат да си докарат. Но съвсем не смятам, че една кундалини-йога в класически вариант е по- безопасна. Навсякъде пари.





Тема Re: Даоска алхимия - основни термининови [re: huanji]  
Автор elzet_bg (непознат )
Публикувано24.07.07 02:14



И аз благодаря, и за мен е удоволствие. Макар и “хлъзгава”, тази материя е много истинска, и всяко едно мнение е добре дошло.
Ще започна отзад напред:
“Абе Тайната на Златното цвете, на мен лично ми изглежда малко като - Ори, мели, яж. На две на три няколко термина и толкова.”
Ето мнението на Ева Уонг по въпроса. Тя не е даоистка, а по скоро една доста добра изкуствоведка по даоизъм:
“… превода на Вилхелм е неточен и се базира на непълен китайски текст. Освен това намирам, че версията е прекалено повлияна от психологията на Карл Юнг.”
Това е, което го има на българския пазар.
На английския, има по-добър, този на Томас Клири:
“ Клири е превел пълния текст на “Тайи дзинхуа джунджъ”, но той го представя за интерпретация на вътрешната алхимия като трансформация на съзнанието , подобна на медитативната алхимия на Луи Имин. Как следва да се тълкува това учение? В този въпрос се крие причината за дискусиите и силата на произведението. То съдържа много смислови нива и в зависимост от ориентацията на личната даоистка подготовка и личния поглед върху вътрешната алхимия, може да се тълкува по различни начини.”

Тъй, че “Тайнаната на Златтното Цвете”, не е само “Ори, мели, яж.”, а то съдържа “много смислови нива”, до които един ден и ще се докоснем.



Тема Re: Даоска алхимия - основни термининови [re: elzet_bg]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано24.07.07 09:37



Напълно си прав и прекрасно знам за безкрайното знание на книгата.



Но както се казва, пътешествие от хиляда ли, започва с първата стъпка. За мен, Джао е ценен, защото започва с началните практики и се опитва да бъде изчерпателен. По него все пак съм успял да започна, докато само с Тайната на златното цвете, не бих могъл.
Златното цвете може да подпомогне в определен етап и да разкрие своята благодат, но дано да съм жив до тогава...
Същото важи и за напредналите практики при Джао. Никак не са ми били интересни, освен за да си обясня процесите от началните нива.

Ей това имах предвид под изказването за ори, мели, яж.



Тема Re: Даоска алхимия - основни термининови [re: huanji]  
Автор mian (член)
Публикувано30.09.07 21:47



днес попаднах "случайно" на следната активна тема:





Тема Re: Даоска алхимия...нови [re: huanji]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано30.09.07 21:51



Кажи сега за Златната пещ...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Даоска алхимия - основни термининови [re: huanji]  
Автор amp;amp;amp; (непознат )
Публикувано13.01.09 05:49



Редактирано от KREDOR™ на 31.12.10 10:31.



Тема Re: Даоска алхимия - основни термини [re: amp;amp;amp;]  
Автор Riddick. (непознат)
Публикувано30.12.10 23:59



Имам няколко въпроса/теми за размисъл относно 10-та глава от книгата - Акумулиране на жизненост. Но преди това да питам – ако микроорбитата не е отворена има ли смисъл да се събира дзин-а? Или айде да го кажа по друг начин – сигурно ще е по-добре от нищо но колко ще е по-добре?




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.