Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:26 28.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Книги за йоганови  
Автор Flamendialis ()
Публикувано09.05.07 20:26



Кои, според вас, са книгите (най-общо казано за всичко писано) за йога, които трябва да се прочетат от всеки, който смята, че се занимава сериозно с йога?



Тема Re: Книги за йоганови [re: Flamendialis]  
Автор huanjiМодератор (непознат)
Публикувано10.05.07 10:06



Радвам се да те видя. :)
Йога е безкрайно море. Затова има значение какви наклоности има човек и съответно да се насочи към определени книги. Защото едва ли би изчел всички хубави книги...





Тема Re: Книги за йоганови [re: huanji]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано10.05.07 13:31



Защо ли ми се струва, че за да се изброят наистина хубавите книги за йога, ще стигнат пръстите... айде да не е на едната, но на двете ръце.



Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!

Тема Re: Книги за йоганови [re: BlackWolf]  
Автор .:Mystical:. (delightful)
Публикувано10.05.07 13:44



защото това е така във всяка една област, за която се сетиш :)



Тема Re: Книги за йоганови [re: Flamendialis]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано10.05.07 15:52



Първо прочети "Бхагават Гита" и после пак ела да обсъдим въпроса



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Книги за йоганови [re: Flamendialis]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано10.05.07 16:46



Първо, в йога всичко се осъзнава, изпитва се на практика. Затова - каквото и да прочетеш в каквато и да е книга, не бива да вярваш сляпо.

Ако търси някой по-обща информация, на български език има издадени енциклопедии по йога и такива могат да се намерят по книжарниците.

Иначе, ако някой се интересува от йога и се чуди как да започне, да добие малко информация, зависи точно от коя йога се интересува. И какво точно го интересува в йога. Дали го интересува най-вече заздравяване и усъвършенстване на тялото, или нещо друго, отвъд усъвършенстването на тялото. Което се нарича днес "медитация", но има и други думи за това състояние.

Ако се интересува от Хатха Йога (в която се набляга много на усъвършенстване на тялото) - има книги на Венцислав Евтимов (на пл. Славейков в София, старо издание), на Айенгар и др.

Ако се интересува например от Крия Йога, има някои много добри книги, макар и да не са пуснати по всички книжарници, но в "Ел Рид" (на ул. Стефан Караджа в София) ги има, а могат да се поръчат и от координатора на крия за България - Анна Бакалова (тел. 088 853 26 32), а заглавията на книгите са: "Тайната на крия йога, скрита в сутрите на Патанджали" 1-ви и 2-ри том (великолепни коментари на Шибенду Лахири върху Йога сутра); "Ащавакра Гита, великата песен на осъзнатостта" (отново коментари на Шибенду, този път върху древното писание Ащавакра Гита). Скоро (надявам се в близко бъдеще) предстоят, доколкото знам, да бъдат издадени и коментари на Шибенду върху Санкхя и върху посланията на Кашмирските шиваити, в една книга. Иначе относно крия йога няма как да пропусна и класическата книга на Йогананда, който популяризира крия йога на Запад, "Автобиография на един йогин". Обаче въпреки интересните факти, които съдържа, в книгата са описани и много "чудеса", на които човек не трябва да вярва сляпо (а и в предлагането на "чудеса" всъщност не се изразява същността на Крия Йога). Но е интересна от информативна гледна точка, а също и полезна.

Интересно ще е и други хора да помогнат с повече предложения за книги (които според тях са важни), аз не съм чел много книги по йога.

Но, макар и да не се води формално йога, учението на Джиду Кришнамурти също е много добро за осъзнаване на процесите в съзнанието и разбирането същността на медитацията. На български има издадени няколко негови книги, така че няма да е лошо за един начинаещ да ги прегледа.

Редактирано от бeзпътeн на 10.05.07 17:01.



Тема Re: Книги за йоганови [re: BlackWolf]  
Автор huanjiМодератор (новак)
Публикувано11.05.07 09:07



Ами за мен не са повече от пръстите на двете ръце, но не за всеки точно тези книги ще са интересни.





Тема Re: Книги за йоганови [re: Flamendialis]  
Автор elzet_bg (непознат )
Публикувано11.05.07 09:16



Един сайт:

http://bg-ayp.dir.bg/MainDirectory.html



Тема Re: Книги за йоганови [re: Flamendialis]  
Автор mian (минаващ)
Публикувано11.05.07 23:31



и други:

В книжарниците има три книги с беседи или въпроси и отговори с
ДЖИДУ Кришнамурти

а сега чета една, която се казва: "Мистика на просветлението" на
Ю ДЖИ Кришнамурти.
Доста е добра!









Тема Re: Книги за йога [re: huanji]  
Автор Flamendialis ()
Публикувано13.05.07 08:04



Аз също

.
Не пиша в клуба, но чета всичко, което е пряко свързано с йога в този форум.

Май трябваше да задам въпроса - какво вие сте прочели и считате, че си струва.

Пропускам да отбележа, че когато някой тук спомене за хубава книга винаги си я набавям. В тази връзка да благодаря на Black Wolf - много ми хареса "Монахът и философът".
Както знаеш, Хуанджи, трудно се справям с времето и затова гледам все нещо наготово да почерпя като информация, за да ми спести време сама да го открия, ако въобще го направя.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.