Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:59 22.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Всичко за Кришнамуртинови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано24.05.07 14:08



Не си особено учтив...



И аз смятам, че разбиранията ти за много неща, включително и за Кришнамурти, са доста повърхностни и дори понякога примитивни, но го отдавам на това, че си още млад и зелен.

На това отдавам и жаждата ти да раздаваш категорични оценки за другите.

Забелязвам обаче един тревожен симптом в теб: безкритичната убеденост, че ти разбираш от много неща, за които имаш доста повърхностна представа. И упоритото нежелание да четеш и да си свериш часовника с други по-знаещи и мъдри хора от теб.

Оставам с впечатлението, че на теб Кришнамурти ти е нужен преди всичко, за да изтъкнеш себе си...

Колкото до баналните ти разсъждения на тема суетен ли е бил Кришнамурти или не, те нямат никаква, дори и чисто информационна стойност.

Но какво да се прави, колкото по-малко човек знае, толкова по самоуверено говори!

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Дъновчетатанови [re: equinox]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.05.07 14:10



Е, ти реагираш емоционално, но не знаеш, че човекът, към когото се обръщаш не се има за "йога", а за "българо-индианец". Без майтап.





Тема Re: Всичко за Кришнамуртинови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.05.07 14:17



Алекс, това е един от многобройните случаи, когато обективно ти посочвам грешките, които допускаш, в разбирането си за различни учения.

Вместо да се чувстваш засегнат, би трябвало да ги разбереш. Не искам да ми благодариш, но поне разбери ги, за твое добро е.



Суетата е тежка и дребнава обусловеност на ума. Ако някой е суетен, то той не е осъзнат. Едва ли един истински учител, в т.ч. и Кришнамурти, би бил под влияние на суетата, т.е. да се притеснява за мнението на околните. Ти реагираш болезнено всеки път, чувстваш се "обиден", щом ти посоча грешките, което означава, че при теб егото работи доста силно и е обсебило съзнанието. Тук "учтивостта" или "грубостта" нямат отношение към това дали егото е засегнато или не.

Та - осъзнай его импулсите, които те карат да се обиждаш всеки път, когато ти посочвам многобройните грешки, които допускаш.



Тема Re: Дъновчетатанови [re: equinox]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.05.07 14:26



Между другото и другият, с когото спориш, Алекс - също не е йога и е далеч от това учение, нищо, че се самопоставил на някакъв пиедестал тук.

Така че не схващай отношението на тези двамата към учението на Дънов за отношение на "йоги", тъй като и двамата не са йоги.



Тема Re: Всичко за Кришнамуртинови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано24.05.07 14:35



Ти сериозно ли си мислиш, че да се съобразяваш с реакциите на околните е суета?

В много професии това е жизнена необходимост.

Не да се притесняваш кой какво си мисли и говори за теб, а да се чувстваш отговорен за това какво впечатление ще направиш на хората с поведение и слово.

Ако наречеш това "суетност", то определено Кришнамурти е бил много суетен човек - за неговата "суетност" много е писано.

За мен обаче това не е суетност, а перфекционизъм.

Колкото до интерпретациите на реакциите ми на твоите провокативни постинги, аз си запазвам правото да реагирам на тях така, както намеря за добре.

Как ти ще ги интерпретираш е твоя лична работа, която съвсем не ме засяга.

Тук аз отстоявам определени стандарти на общуване и смятам да продължа да ги отстоявам и занапред.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Всичко за Кришнамуртинови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.05.07 14:44



"Ти сериозно ли си мислиш, че да се съобразяваш с реакциите на околните е суета?"

Не това писах, не изкривявай и не извърташ нещата. Писах - да се притесняваш за мнението на околните - това е суета. Отново прилагаш един доста нелеп прийом в опитите да "избягаш" от признаването на грешките си - опитваш се да изместиш темата, но тези прийоми са твърде жалки и не работят

Всъщност дори това - съобразяването с реакциите на околните - не се култивира, така както всяко култивиране е дело на ума, чрез което умът затвърждава постоянното си доминиране и медитация не се случва.

Дори адекватният отговор не е резултат на някакви представи за "етика", "морал", "учтивост" и т.н. Това са все умствени категории. "Учтивостта" и "грубостта" са класификации на ума, който функционира в противоположности. Адекватността в действията, т.е. доколко дадени действия са естествени и в хармония с истинската ни природа, не е резултат на каквото и да било култивиране.

Разбери това и ще разбереш на какво обръщам внимание.



Тема Re: Дъновчетатанови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано24.05.07 14:45



Не си спомням, когато и да било, да съм се самоопределял точно като "йога".

Прочети още веднъж какво пише в устава за тематиката на този клуб и престани да досаждаш на всички с раздаването си на неадекватни оценки за тях:

Клуб Йога е за хора интересуващи се и/или практикуващи йога и всякаква друга доктрина или практически път на духовно развитие, които целят висше разбиране и самоосъзнаване (себеосъществяване, сливане с висши нива на съзнанието и други).

Аз се чувствам в хармония със себе си и със Дао, а ти, доколкото мога да съдя - не.

Като виждам, че нещо е бяло, казвам че е бяло. Като виждам, че нещо е черно , казвам че е черно.

Не се напъвам да ставам нещо, което не съм.

Това е.

Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Тема Re: Всичко за Кришнамуртинови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано24.05.07 14:49



Обикновено ми е ясно какво искаш да кажеш още от първото изречение.

Ти просто възпроизвеждаш прочетени наскоро от теб мисли, които много други хора са изразили още преди хилядолетия много по добре и точно от теб.

Затова и твоите нравоучения са ми малко смешни.



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.

Тема Re: Дъновчетатанови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.05.07 14:49



"Не си спомням, когато и да било, да съм се самоопределял точно като "йога"."

Да де - защото знам, че не си йога, затова и обясних на човека. Да не си прави грешни изводи.

Следователно оценката е била напълно адекватна, нали?





Тема Re: Всичко за Кришнамуртинови [re: Aлekc]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано24.05.07 14:51



Като разбираш, не се прави, че не разбираш и не превръщай общуването в спор.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.