Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:30 19.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
Тема жените и просветлението  
Автор gerdaa (непознат )
Публикувано14.03.07 00:37



Темата е продиктувана най-вече от смътното ми усещане за незадоволеност (разбирайте конкретно) у търсачките на реалността.Всички мои приателки и познати вълнуващи се от въпроса на въпросите се кротнаха в часа,в който си намериха мъж.
Не смятам темата за сексистка,лично на мен ще ми е изключително интересно да разсъждаваме заедно относно "женския"подход в изследване на реалността.
Имам една молба.Не опорочавайте темата.Да направим прецедент!Опорочаване в смисъл на необосновани изказвания.
Молба за включване и работа по темата отправям най-вече към хора като Брахман,Имаго,Алекс и няколкото други,имащи усет за значението на думичката довод.
Идеята ми е,да се пускат линкове,конкретни имена за жени постигнали според вас,това което има да се постига или им се е случила случката...ако не приемате, че разбирането е плод на усилена жътва.
И нека оставим на страна типа-всичко е любов,и лелите в перманентна менопауза.Не че не са симпатични,напротив.На който са му интересни,да си направи тема за тях.Да пропуснем добрите феи на всемира,като Блаватска,Рьорих и т.н.
Има ли едно разумно момиче на тоя свят?Поне едно,което се е и обадило де...може просто да са скромни и така и да не се е разчуло,толкова да са истински!

Редактирано от gerdaa на 14.03.07 00:40.



Тема Re: жените и просветлението [re: gerdaa]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 08:49



Ми, ако ми позволиш да ти отговоря от първо лице...

Аз съм жена, определено съм търсачка и на "въпроса на въпросите", и на отговорите. Омъжена съм, имам деца - т.е. намерила съм си мъж, но не съм се кротнала. Бракът ми е прекрасен, в смисъл присъстват най-важните неща - приятлство, разбиране и взаимна подкрепа. Не че няма и проблеми, ама къде ги няма. Посещавам курса по йога с две приятелки - също омъжени с деца, неразвеждани и с добри семейства. А в курса има и доста жени, които също не са без мъже. Учителката ми по йога също е омъжена, въпреки че е преминала през различни духовни посвещения и изцяло е поела по Пътя. Мисля, че има и деца - едно или две, не съм сигурна. Други приятелки пък също "търсят", но не в йога, а в разни посоки - едната примерно съвсем професионално се занимава с разчитането на Таро, другата пък на стари години учи второ висше - богословие. И двете имат семейства сравнително отдавна.


Та не знам какви са приятелките ти, но вероятно "търсенето" при тях не е било истинско, а начин да се правят на интересни.
После какво означава "женски подход"? Пишеш, че темата ти не е сексистка, но ти самата започваш именно така. Какво значение има за "търсенето" - мъже, жени...все тая. Има някои разлики - напр. жените са по-интуитивни, а мъжете - рационални, без да е абсолютно правило, но не смятам, че питаш за това.

"Има ли едно разумно момиче на тоя свят?" - не мога да разбера какво влагаш в "разумно"? Те, "търсачките" винаги са малко лудички - "неразумни" в известен смисъл. За Блаватска и Елена Рьорих най-малко може да се каже, че са "разумни". Умни - да, нестандартни - да, търсещи - да, духовно извисени -да, велики откривателки - да. Но разумни...?

За Блаватска не помня, но Елена Рьорих има семейство и двама сина/май са толкова/. Според мен, "търсенето" няма нищо общо с "перманентната менопауза", нито с "намирането на мъж". Ако си изясниш този въпрос, лесно ще намериш отговора и на питането си тук.

Надявам се, че бях полезна.





Тема Re: жените и просветлението [re: gerdaa]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано14.03.07 09:20



По принцип относно Просветлението, Самадхи, Нирвана или както и да "го" наречем... не може да се говори, нито да се пише, още по-нелепо и жалко е да се спори по въпроса.

Но все пак сега се сещам за две много известни йогини.

Средновековната бхакти поетеса Мирабай и Ананда Мойи Ма.







Тема Re: жените и просветлението [re: gerdaa]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 09:37



Още нещо се сещам да ти кажа преди да хукна към офиса.

Понеже питаш в клуб "Йога", може би имаш предвид, че няма много имена на жени сред великите Учители. Безпътен спомена за две, сигурно има още. Но този факт има повече общо със социалната функция на жената и историческото развитие през даден период, а не с някакви духовни особености.

В Индия например, жените не са се радвали на такава свобода, каквато има днес. Въпреки това, просветлението не било забранено за тях - сещам се за един герой от епоса /Арджуна - ако греша да ме поправи някой/, който обучавал любимата си съпруга в тайните на йога на брега на реката. Видяла ги една риба, поискала и тя да се обучи и т.н., и т.н.
Има и общества, в които жените са имали известен "превес" в духовните науки - сама си чувала за чисто женските култове в Шумер, Вавилон, Китай, Гърция и Рим, а храмовете и тайнствата са били изобщо забранени за мъже. Обратно - имало е и времена, през които мястото на жената е било в къщи - иначе са я изгаряли на кладата като вещица.
Впрочем "просветени" и свободни жени е имало винаги и навсякъде - и в демократичните, и в най-мракобесните общества. Припомни си за умните и начетени гръцки хетери, които често са съветвали държавниците или за красивите и талантливи гейши, чиито капитал не е външният вид, а умението да се води интересен разговор. Да не говорим за драстичните и по тази причина трагични образи на папеса Йоана или "просветената" дивачка Роксолана в харема на турския султан.

И още нещо. Поради мисията си да ражда деца и да ги отглежда и възпитава, на жената й е по-трудно да практикува аскетизъм или отшелничество например. Не че няма и такива, които са избрали тъкмо това и съзнателно са се отказали от "земния битовизъм".

Радвай се, че живеем в такива времена, в които все пак имаме право на свободен избор и не плащаме за него прекалено висока цена, а такава, каквато сами смятаме, че си заслужава.

Не че и днес не могат да те нарекат "вещица", ама то е друго...





Тема Re: жените и просветлението [re: gerdaa]  
Автор gerdaa (непознат )
Публикувано14.03.07 13:10



Благодаря.Ще се опитам да перефразирам въпроса.
В Индия всеки трети се прави на светец.Останалите две трети са на доизчакване.Всички ние сме достатъчно интелигентни,четящи и сензитивни.Виждаме и знаем как един скромен репертоар от идеи се превръща в основа на "самобитно" учение.Индийците трябва да го признаем са царе.И дали някой ще си държи ръката като гръмоотвод или ще се инати 20 години над "кой съм аз"няма значение.В този смисъл "ти си то","нирвана е самсара" могат да са в устата на всеки,един сладур като Саи Баба приказва едни мили неща, а бездънната му божествена уста,се занимава и с други работи май.
Ние сме тези,които трябва да отсеем и парадоксът е ,че ако можем реално да го правим, то вече няма нищо за правене.
Не оспорваме наличието на пробудени жени,най-малкото по теория на вероятностите ще се прокрадне някоя.Шегувам се.
Боя се ,че при теософите духовността се мери на килограм и на всяко кръгче се раздават медали,а и след Кришнамурти да се говори по темата е абсурдно.Царят е гол.Или неправилно са припознали майтреята,а значи всевиждащите са недоскив,или то нататъка е ясно.
Неправилно е поставена темата,за което се извинявам.Въпросът е за жени,говорещи АРГУМЕНТИРАНО относно виждането си за реалността,като си седиш пред компа и едните ти летят с махатми ,а другите просто са си те...приемаш или отхвърляш по силата на вяра,а не на довод.Мен лично ме вълнуват обосноваващите се,та питам за жени таквиз...
Апелирам отново към Imago,Brahman,Aleks и Black Wolf ,зад чиято космата фасада,есе крие везспорен интелект и ерудиция,нагърбил се със сложната задача на клубен злодей.Моите искрени симпатии към всичко,що има глава на раменете!
Благодаря на всички,за усилието да участвате в темата,а за наградите...който откъдето.
Благодаря!



Тема Re: жените и просветлението [re: gerdaa]  
Автор BlackWolf (ловец)
Публикувано14.03.07 14:07



Моите лични наблюдения са, че наистина, когато девойките, занимаващи се с йога, си намерят мъж (без значение съпруг или гадже), наистина "кротват". доста от "духовните" търсения се изпаряват от главите им...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: жените и просветлението [re: gerdaa]  
Автор prathamakalpika (начинаеща)
Публикувано14.03.07 14:15



"В Индия всеки трети се прави на светец".

Еми, да така е. И не само там. Обикновено това се случва в общества, които претендират, че са духовно възвисени и притежават древни знания. Според мен, по-вероятната причина е, че тези общества са бедни и пренаселени. И това "обръщане към духовното" е нещо като компенсация. "Нямам достатъчно материални блага, защото всъщност не ги искам". Виж какъв "бум" от пророци и "просветлени" има на територията на бившия СССР например. Или у нас - всеки втори се счита за екстрасенс. Другият полюс са общества, които са презадоволени - в САЩ също е "препълнено" с подобни гурута.
Говоря ти по принцип и става дума за "фалшивите" търсачи. А това обяснява и поведението на приятелките ти. Докато е нямало какво съществено да правят, са се отдали уж на духовни търсения. После са си намерили "подходящите" за тях занимания - домакинство, деца и т.н. Няма лошо - и това е призвание, ако носи щастие.

"Ние сме тези,които трябва да отсеем и парадоксът е ,че ако можем реално да го правим, то вече няма нищо за правене".

Тук не съм съвсем съгласна. Че отсяваме, отсяваме непрекъснато. Но винаги има още нещо за правене. Някои се мъчат да обяснят "научно" част от ученията и успяват, други си задават въпроса "кой съм аз", но и "кои са другите", сред които живея, трети наистина прегръщат "сляпата вяра" и т.н., и т.н. Глобалното западно общество разполага с такова количество информация и толкова бързи средства за разпространението и усвояването й, за което бедните индуси дори не са и сънували. Е, образно казано - в повечето случаи индусът "държи ръката си като гръмоотвод или се инати 20 години над "кой съм аз" просто защото това е единственият начин, който му е познат - на определено място, в определено време. Западнякът може да избира между адски много начини и не само от своето място, и не само от своето време, а кой точно ще приеме за себе си е въпрос на избор.
Не се лъжи обаче - дори тези, които уж не са направили "избора" да търсят духовното, всъщност са го направили без да разберат. Атеизмът също е религия.

Обаче, прости ми, пак не разбирам какво общо има това с жените. Мъжете са в същата ситуация. Не откривам дори бегла "статистика", че повечето от тези, които "приемат на сляпа вяра" са жени, пък тези с "аргументите" - мъже.

И последно - вярата, макар и сляпа също може да бъде аргумент и то доста сериозен. Та изясни какво имаш предвид под "аргументи" - знания, логично мислене?





Тема Re: жените и просветлението [re: gerdaa]  
Автор gerdaa (непознат )
Публикувано14.03.07 14:51



Da ne burkame znanieto na dumichki i gramaticheskoto im podrezdane s argumentacia.Vuprosut mi e suvsem konkreten i ne zelaia da raziasniavam razlikata mezdu obo i ne obo...snovano tvurdenie.Zatova i se obrushtam kum opredeleni hora v kluba,koito po moi nabludenia niamat nuzda ot podrobni raziasnenia.Za horata ,nuzdaeshti se ot nagledni primeri za da osmisliat neshto,shte go kazem taka.Vzemete 5 reda ot kusnia Krishnamurti( sled 30-te godini),i vzemete 5 reda ot Blavatska,Dunov,Riorih..ako sluchaino otkriete razlika,to tova koeto e pri Krishnamurti az naricham argumentacia.Drug e vuprosut koi s kakvo e suglasen.Prosto pitam za zeni s malko po-logichno mislene da go kazem suvsem grubo.Prosto mi se struva che malko po im kuca tazi chast,tuk statistikata e v moia polza

.
Blagodaria vi,za tolerantnoto otnoshenie kum moite kaprizi.Shte se vuzdurzam da pisha po temata,mislia che vuprosut mi veche se izbistri,blagodarnosi za koeto na momicheto sus dulgoto sanskritsko ime.
Temata ya preformuliram-macki s logichesko mislene i pretencii po otnoshenie na razbiraneto si za realnostta,za razlika ot mnogobroinite ambrozitki sus chudni biografii i direktna vruzka s boga.



Тема Re: жените и просветлението [re: gerdaa]  
Автор gerdaa (непознат )
Публикувано14.03.07 15:12



Znachi nishto protiv zenite,to si e polovin chovechestvo che i otgore.Prosto za tolkova godini interesi v oblstta na suznanieto ne popadnah na zena ...tova e cialata rabota.I vuprosut mi e tochno za tova,smiatam che bi me obogatilo da chuia RAZSUZDENIA ot ustata na zena,prosto "novaia pesnia o starom".Pitam za KONKRETNI IMENA,na nashi suvremennichki ili gutnali se,no ostavili pismenno nasledstvop.Smireno molia samo za tova,a ne za spekulacii na tema kak da nema kato ima i prochie.Poslednoto go kazvam za prezastrahovka,ot dosegashnite mnenia po temata moga da kaza samo edno goliamo BLAGODARIA.



Тема Re: жените и просветлението [re: gerdaa]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано14.03.07 15:35



Има забележителни жени, равни на мъжете и в наше време, но боя се, че името на една от тях, която имам предвид - Катароза де Петри, едва ли ви говори нещо:



Catharose de Petri (1902-1990)



Ние не можем да умрем, защото просто никога не сме се раждали.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | 15 | 16 | 17 | 18 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.