Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:50 26.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Относно "преживяването" на "Просветление"  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано16.02.07 01:30



Струва ми се крайна форма на вулгаризация един индивид постоянно да тръби "Аз съм просветлен!", "Узнай", "Аз преживях този върховен екстаз!", "Гуруто ми притежава Ключът", "Това е неописуемо преживяване", "Сега аз ги разбирам нещата, щото съм навлязъл в това състояние, другите да слушат и да кимат" и т.н.

Тук не става въпрос само за един наш съклубар шоумен (сещате се).

Познавам и други такива "просветлени", които са ми обяснявали (вербализирали) колко са "просветлени", описвайки ми най-различни техни преживявания с цел да ме впечатлят. Когато контактувам с такива, единствено кимам в знак на съгласие и гледам колкото се може по-бързо разговорът да приключи. С такива "просветлени" не може да се спори, не може и да се говори нормално, те са загубили своята чувствителност. Затова и кимам единствено - добре, добре...

Защо смятам, че това е вулгаризация? Думите сами по себе си са ограничени... Дори когато се описват действителни неща, протичащи в съзнанието, то пак е добре да се схваща тяхната ограниченост, както и факта, че истинското осъзнаване е отвъд думите. Затова и осъзнаването на ограничеността на думите се изразява и в коректност спрямо събеседника - да не го караш да ти вярва сляпо, че си "преживял" това или онова... Затова и в темата споделих, че една от характерните черти на истинския учител е, че говори неща, които могат да се разберат и чиято истинност може да се осъзнае в момента на нейното възприемане, а не замърсява съзнанието на учениците и въобще на докосналите се до неговите думи със слепи вярвания във фантазии и обещания. А подходът на позиращите "просветлени" е точно "вярвайте"!

Думите са ограничени. Не е коректно спрямо събеседника да го караш да вярва сляпо в някакви твои (вероятно) илюзорни обърквания, че си "преживял" "Просветлението". Но когато тръбиш постоянно "екстаз", "просветление", "Гуруто ми е най-велик", "Узнай" - това признак на какво е??? Сами си отговорете.

Сетих се в тая насока за някои цитати на Шибенду Лахири:

"Реалността не е преживяване. Ако стане
преживяване, това вече не е реалност, а само реконструкция, възпроизводство,
утвърждаване на дребния малък „Аз”, даващ възможност да се надигат реакциите
и гневът. Реалността е вечното съществувание. "

"Синтезирането на някакво лично преживяване в духовната област е кощунство по
отношение на абсолютното съществуване."

"Преживяването на празнотата не е празнота. То е насилието и вулгарността на
суетата. Преживяващият бездиханно състояние, преживява всъщност вълнението на
разделния процес на ставане. Преживяващият здраве не е здрав човек, защото
здравето е съществувание, а болестта е преживяване. Преживяващият спокойствие,
не е спокоен. Преживяващият вечността и нейните чудеса е заплетен в егото и
ума. "


Ето и линкът към цялото съобщение:





Тема Просветлени и джентълмени [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано16.02.07 01:52



Дали даден човек е Просветлен или не, това си е негов личен проблем.

Един джентълмен никога не би попитал друг човек:

Извинявайте, вие гей ли сте?

Извинявайте, вие за кого гласувахте?

Извинявайте, вие Просветлен ли сте?

Нито пък един истински джентълмен би написал подобен постинг:



Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.

Тема Re: Относно "преживяването" на "Просветление" [re: бeзпътeн]  
Автор Awaken (всепознат)
Публикувано16.02.07 02:08



Тематика
Клуб Йога е за хора интересуващи се и/или практикуващи йога и всякаква друга доктрина или практически път на духовно развитие, които целят висше разбиране и самоосъзнаване (себеосъществяване, сливане с висши нива на съзнанието и други).

Отношение между потребителите и предпазни мерки

Всеки потребител на дира, може да пише във всяка тема и да прави теми стига да не използва обидни думи към други юзъри и да проявява враждебно или подигравателно отношение към някого от събеседиците си.

1. При такова неподобаващо поведение мненията се редактират,
2. при повторение се трият, а
3. при трети случай се предупреждава за бан. Съответно на четвъртият път се дава бан за ден или два.


Не зная защо модите премахнаха онази точка, че в този клуб никой не може да напада учения, учители и тяхните последователи и ги отрича.

Аз лично досега не съм нападнал никого на тая тема.



Когато отвратените напуснат, кои ще останат? Отвратителните!

Тема Re: Относно "преживяването" на "Просветление" [re: бeзпътeн]  
Автор The White Rider ()
Публикувано16.02.07 02:10



всъщност ще претръпнеш, това е като обратното на загуба на чувствителността, дотолкова издигаш своята, че не може да бъде изцапана с някакви действия или думи.
когато започнах да влизам в различни мистични форуми (правя разлика със суеверни, защото и там съм влизал... два-три пъти) ми се набиха на очи няколко вида потребителя:

просветлените, за които говориш, които бъркат каквито и да е преживявания с просветлението. вярно е, че медитацията, концентрацията, енергийните практики могат да те снабдят с богат набор от преживявания, но е добре каквито и да е било преживявания да бъдат използвани правилно. никой не се надсмива на далай лама например за неговите пророчески сънища или сънища наяве, така че дори да си будист приеми, че психиката има различни проявления. този коментар относно преживяванията е, просто мнението ми, че са в реда на нещата, но не трябва да се бъркат с каквито и да е постижения. та тези просветлени потребители, защото са отворили някое и друго трето око или друга чакра и са видели това онова си мислят, че това им дава статут на полубожества сред простолюдието и трябва да се слушат с отворени очи. обикновено профанизират духовната литература.

огледалата, това са друг тип хора, които ме изненадаха с нагласата си, че каквото и да си помислиш за тях всъщност е валидно само и единствено за теб, те са толкова чисти и толкова празни, че всъщност ги няма. ти можеш да видиш себе си в тях и сам си се сърди, че ги/се виждаш така. нормален диалог с тях не става, защото те или говорят за себе си в трето лице, твърдейки, че изобщо не са във форума или хем твърдят, че нищо няма значение, хем непрекъснато дават съвети и отправят (градивна) критика към теб. отново тип "неискани" съветници.

празните, в началото ги мислех за огледала, но те не се занимават с теб, и слава богу не ти се налага да се оглеждаш в тях. тези говорят само колко им е хубаво, колко дълбоко са достигнали в себе си и колко изобщо не мислят с мисли, а съществуват. не е лошо като състояние, дори изобщо, но не е за форумите. най-добрата връзка, която можеш да осъществиш с тях, е да говориш и как теб те няма и как си изчезнал преди време.

има и други видове в зависимост от форумите. много потребители обикновено идентифицират сегашното си състояние с целите на клуба, в който пишат. например не можеш да откриеш в кастанеда никой, който не е минал или поне не е към края на пътя на силата, прикривач, сънувач, тук-таме по някой нагуал. в православие всички са опростени, в единение с небесните сили и тн. в йога е същото, но не ми се иска да назовавам местните особености и кой с коя сутра на патанджали се идентифицира.

имаше и още един вид потребители, но не мога да се сетя в момента. откривах го най-вече в шаманските форуми и имам бегъл спомен, че се включваше употребвата на гъби :)

Never mind, Light happens


Тема Re: Относно "преживяването" на "Просветление" [re: Awaken]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано16.02.07 02:12



Тук не става въпрос нито за лична нападка, още по-малко пък за нападка срещу конкретно учение. Всичко е по принцип. Не съм споменал никого в отрицателна светлина, единствено обсъждам принципни позиции и моето разбиране по въпроса.

Ако някой се е разпознал в това, което съм писал, струва ми се, че не е мой проблем.

Лека нощ!



Тема Re: Относно "преживяването" на "Просветление" [re: Awaken]  
Автор The White Rider ()
Публикувано16.02.07 02:27



защото имат малко повече мозък в главата си, естествено, че ще я премахнат. как може един клуб да ме накара да приема всички учения и да не отричам тези неща, с които не съм съгласен? аз да не съм зомби, че да се налага да притъпявам сетивата и способността си за различаване? има милиони начини да докажеш, че нещо, с което не си съгласен не струва не само в твоите очи, а по всякакви критерии. например аз се опитах да започна дебат с теб относно начина, по които ти поднасяш спама-реклама за прем рават, но ти постъпи по начин, заучен сигурно от свидетелите на йехова и евангелистите - ела при нас, послушай проповедта, попей, попляскай и виж колко е хубаво (всичко това казано с една еййй толкова широка усмивка).
освен това ми омръзна след приемането на правилника да слушам как трябвало да се накаже всеки, които те заговори, да се банне всеки, с които не си съгласен. този похват, които използваш е обезсилващ и ограничаващ към потребителите тук и намалява комфорта на писане.

Never mind, Light happens


Тема Re: Относно "преживяването" на "Просветление" [re: The White Rider]  
Автор Awaken (всепознат)
Публикувано16.02.07 02:53



"защото имат малко повече мозък в главата си, естествено, че ще я премахнат. как може един клуб да ме накара да приема всички учения и да не отричам тези неща, с които не съм съгласен? аз да не съм зомби, че да се налага да притъпявам сетивата и способността си за различаване?"

Това е "клуб Йога" нали?
И не само йога а:


Тематика

Клуб Йoга е за хора интересуващи се и/или практикуващи йога и всяка друга доктрина или практически път на духовно развитие, които целят висше разбиране и самоосъзнаване (себеосъществяване, сливане с висши нива на съзнанието и други).

1.Сега можеш ли да ми обясниш колко течения и видове йога познаваш? Колко вида практики? Много са, нали. После идва и будизъм и т.н. и т.н. учения и учители.
Как ще се запознаят интересуващите се от едно или друго учение АКО ВСЕКИ, КОЙТО НАПИШЕ ИНФОРМАЦИЯ ЗА НЕГОВОТО УЧЕНИЕ ИЛИ ПРАКТИКА БЪДЕ НАПАДАН, ОПЛЮВАН И ОСЪЖДАН И ОТРЕЧЕН?
2.Никой не може да задължи нито тебе, нито когото и да било да "бъдеш съгласен и да приемеш" каквото и да било учение. Това разбираш ли добре?

НО ВСЕКИ ТРЯБВА ДА ИМА ДЕМОКРАТИЧНОТО ПРАВО ДА ПИШЕ И ИНФОРМИРА ЗА СВОЯ УЧИТЕЛ ИЛИ УЧЕНИЕ - БЕЗ ДА МУ СЕ ОТНЕМА ТОВА ПРАВО И ДА БЪДЕ НАПАДАН И ОТРИЧАН.

Тази дейност вършеше анти-йогата пишман Браман, който бе обсебен от бяс против всеки Гуру и световно известен и всепризнат месия и духовен водач.

Така че не мисли за собственото си харесване или не харесване. Това, което не ти харесва - го отминавай и не се заяждай. Може някой друг пък да намери в него нещо полезно и ценно.

Това е то ДЕМОКРАЦИЯ !

Някой практикува "крия йога" - Добре дошъл в клуба!
Друг - "шамбала" - Добре дошъл в клуба!
Трети - Шибендо, Нирвала и т.н. и т.н. - Добре дошли в този клуб ! ТОЙ Е ЗА ТОВА !!!



Когато отвратените напуснат, кои ще останат? Отвратителните!

Тема Re: Просветлени и джентълмени [re: Aлekc]  
Автор Awaken (всепознат)
Публикувано16.02.07 02:58



......"Нито пък един истински джентълмен би написал подобен постинг:

http://clubs.dir.bg/showthreaded.php?Board=yoga&Number=1946934890&page=0&view=collapsed&sb=5...."


Ако в твоите представи "джентълмен" е някой, който се съгласява с всичко и всички и се усмихва мазно и никога не се опълчва с/у пошлоста, лъжата, лицемерието и словоблудството и гаврата с ценности неща.....много си заблуден. Такъв се нарича "мухльо" !

Анадъм или да хващам един...налъм?



Когато отвратените напуснат, кои ще останат? Отвратителните!

Тема Re: Критика на учения и учители [re: Awaken]  
Автор lmago (йоговед-душелюб)
Публикувано16.02.07 09:29



Awaken:

В отговор на:

1. Не зная защо модите премахнаха онази точка, че в този клуб никой не може да напада учения, учители и тяхните последователи и ги отрича. Аз лично досега не съм нападнал никого...




В отговор на:

2. Ако в твоите представи "джентълмен" е някой, който се съгласява с всичко и всички и се усмихва мазно и никога не се опълчва с/у пошлоста, лъжата, лицемерието и словоблудството и гаврата с ценности неща.....много си заблуден. Такъв се нарича "мухльо"!




::

Тема Re: Критика на учения и учители [re: lmago]  
Автор Awaken (всепознат)
Публикувано16.02.07 13:02



Awaken:

В отговор на:
--------------------------------------------------------------------------------

1. Не зная защо модите премахнаха онази точка, че в този клуб никой не може да напада учения, учители и тяхните последователи и ги отрича. Аз лично досега не съм нападнал никого...

--------------------------------------------------------------------------------

В отговор на:
--------------------------------------------------------------------------------

2. Ако в твоите представи "джентълмен" е някой, който се съгласява с всичко и всички и се усмихва мазно и никога не се опълчва с/у пошлоста, лъжата, лицемерието и словоблудството и гаврата с ценности неща.....много си заблуден. Такъв се нарича "мухльо"!

--------------------------------------------------------------------------------

Г-не, тъй като съм от този тип юзъри/хора, които винаги могат да застанат зад думите си ще обясня привидното противоречие в думите ми:

И ДВАТА ЦИТАТА КАСАЯТ - РЕГЛАМЕНТА! И НЯМА НИКАКВО ПРОТИВОРЕЧИЕ!

1.В старият регламент имаше точка за това, че никой не може да напада учения, учители и направления и да се заяжда на етническа, религиозна и др. основи с другите. /може да се открие в предишните теми/ Аз лично смятам че именно тази точка накара Вашият любимец пишман "Браман" да напусне клуба - ЗАЩОТО ОСНОВНОТО МУ ЗАНИМАНИЕ БЕ ДА НАПАДА, ОПЛЮВА И ОТРИЧА ВСЕКИ ГУРУ, ВСЕКИ МЕСИЯ ОТ ДРЕВНОСТА, ВСЯКО УЧЕНИЕ И ПРАКТИКА.

2.Във втория цитат, който пуснахте имам предвид юзър, който се защитава от лични нападки или.... ОТВАРЯ ОЧИТЕ НА ЗАСПАЛИТЕ МОДИ ЧЕ НЯКОЙ НАРУШАВА РЕГЛАМЕНТА. В случая "аутсайдер".

Така че противоречие няма.



На мен нещата изглеждат така:
1.Ясен и недвусмислен Регламент
2.Ежедневно наблюдение от страна на 2-мата моди и санкциониране на нарушителите. Докато хуанджи бе сам нямаше време за това, сега са двама и би трябвало да си разпределят ролите така, че клубът ДА СЕ ЧИСТИ РЕДОВНО ОТ ПЛЕВЕЛИ.
3.Будност всред всички юзъри и реагиране при нарушения.






Когато отвратените напуснат, кои ще останат? Отвратителните!


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.