Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:53 26.04.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Източната Дхарма и западният последовател  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано11.02.07 19:42



Нещата, които ще споделя тук, се отнасят до всички форми на йога, както индуистки, така и будистки. Повод за темата отново е съдбата на този клуб, но не само тя, а и цялостната ситуация свързана с "усвояването" на Източната духовност на Запад.

Докато академичното изтокознание има своите корени на Запад още от 18 век., то огромният интерес на широките маси към Изтока идва с хипарството и сексуалната революция /за Блаватска и теософите съзнателно не споменавам, тъй като за мен те са, как да се изразя... "манджа с грозде"/. Подчертавам изразът "огромен интерес", за да не започне някой да ми припомня, че йоги в България е имало и преди 09.09.1944г. - факт, който ми е добре известен!
Именно по време на епохата "Бийтълс" /група, койято много уважавам, макар да предпочитам по-"тежката" музика/ от Индията към Западните страни потегля огромна армия от "гурувци". И този цигански катун продължава да се влачи и до днес. Като почнем от Махариши Махеш Йоги, Бхактисидханта Прабхупада, Парамаханса Йогананда, минем през Ошо и Сай Баба и стигнем до новите звезди - Шри Чинмой, Шри Матаджи, Шибенду Лахири и пр., и пр. Идват тези хорица на Запад със гръмки имена като Шри, Ананда, Сатя, Бхагаван и т.н., със шарени дрехи, с чалми на главите и почват да разказват някакви интересни приказки, легенди и истории за богове със странни имена /Шива, Кришна, Рама, Кали, Дурга/, произнасят загадъчни думи като "Йога" и "Тантра", обещават на хората различни свръхестествени способности, казват че всичко това го пишело в някакви свещени книги, дело на просветлени мъдреци - Веди, Упанишади; умайват слушателите с музика и благовония и... хоп! - бързо събират тълпи последователи, които ги боготворят, медитират пред снимките им и... им дават пари!
А запитва ли се някой, запитвали ли сте се вие, дали тези хора имат наистина нещо общо с Ведите и Упанишадите, с Йога и Тантра? Същите тези хора ви казват - "недейте да четете сутри, защото това не е нужно за Освобождението! Освобождението е тук и сега! Пътят е под краката ви!". Казват ви също - "В Университите няма истинско знание" или "Изобщо не търсете знанието - то само обърква ума! Елате и аз ще ви посоча пътя, ще ви науча как да сте щастливи". А дали всичко това има нещо общо с истинската Дхарма? Разбира се, че не!

Тук ще ви изложа няколко основни точки, по които всички тези експортни гурувци влизат в противоречие с всички източни Даршани /в т.ч. и с будизма/. Прочетете си ги.

1/ ДЖНЯНА И ПРАДЖНЯ! На Изток, във всяка Даршана /и в будизма/ обучението на ученика започва с изучаване на СУТРИТЕ! И то не просто с изучаването им, а дори с тяхното наизустяване и рецитиране! Когато се занимаваме с Изтока ние се сблъскваме с една хиледолетна традиция, в която всичко е взаимосвързано. Последователят на Махаяна будизма, трябва да познава Ведите, Упанишадите, Сутра Питака, Абхидхарма и чак след това махаянистките текстове. На индийския последовател на Махаяна това може и да не е нужно, защото той по рождение е закърмен със светогледа на Ведите и Упанишадите, но за западния последовател е задължително. Скромни поднания по санскрит също са препоръчителни!

2/ ШИЛА! Йога, Будизма, Веданта и всички останали пътища към Освобождението са абсолютно немислими без морална дисциплина! На изток всеки ученик трябва да спазва строги правила на поведение иначе изобщо не бива допускан до занимания с йогически практики. Яма и Нияма са първите елементи на Аштанга Йога /ако си спомняте/. Експортните псевдо-гурувци учат, че моралът е относителен, защото знаят, че подобни приказки се харесват на западните им последователи, които искат да си сецат джойнтеца, да си лягат всяка вечер с различна мацка, да се юркат цяла нощ по дискотечки, да се напиват кат свИне и пр. На Изток, в Йога и в Будизма подобно нещо няма. Там се знае, че всяко неправилно действие поражда карма и води до ново прераждане, а не до Освобождение. Йогическата морална дисциплина е по-строга и от християнската!

3/ ДХЯНА! На изток практиката на медитация не е нещо, което правиш през свободното си време. Тя е основно задължение! Целта на всички практики е овладяването на ума до степен на Самадхи - пълно спиране на въртележката на ума. Целта на практиката не е някакакво емоционално изпразване, някакъв емоционален "оргазъм" както е при кришнари, ошовци и пр. на Запад.

4/ ТАНТРА! Да, в Индия има отделни маргинални секти, които практикуват ритуален секс. Тези секти са отричани и заклеймявани и от будисти, и от брахмани, и от адвайтини, и от йоги. Същите тези секти - Пашупата и Капалика - ядат трупове и пият кръв, урина и екскременти от черепи-чаши, живеят около крематориуми и се посипват с прах от мъртъвци. Ето защо, нека тези от вас, които смятат, че моралът не е нужен и че с ритуален секс се постига Освобождение, отидат да живея в крематориума на гробищата и да се хранят с екскрементите си, защото така е в Индия! Истинската Тантра няма нищо общо с това!
С последното, съвсем не се обявявам против секса изобщо /и аз човек, все пак/, просто обяснявам, че Тантра не означава ритуален секс и че моралната разпуснатост на западните "йоги" няма нищо общо с Индийската Йога.

Това е което исках да споделя с вас! Четете и отсъдете дали заслужава внимание или не!

Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха

Редактирано от Buddha_Dhamma на 11.02.07 19:51.



Тема Re: Източната Дхарма и западният последовател [re: Buddha_Dhamma]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано11.02.07 21:46



Би ли обяснил по-подробно как разбираш яма и нияма :)))

Spirit Horse, ride for me


Тема Яма и Нияма /Й.С. 2:30-31/ [re: diwa_orhideq]  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано11.02.07 22:22



Моето разбиране не е от значение. В тази тема аз излагам факти за източната култура и философия. Какво е яма и нияма е съвсем точно определено.
Понеже няма превод на втора пада от Йога Сутра, ще дам санскритския текст в латинска транскрипция, след което ще добавя моя превод:

YOGA SUTRA

SADHANAPADAH

30. ahimsasatyasteyabrahmacharyaparigraha yamah

32. saucasantosatapahsvadhyayesvara pranidhanani niyamah

Превод /с коментар/:

30. Ненавреждане, правдивост, целомъдрие, неприемане на дарове - това е яма.

Пояснение: Ненавреждане - т.е. въздържание от всякакво насилие. Правдивост - истинност в думите, въздържание от лъжа. Целомъдрие - за отдалите се изцяло на Йога това означава пълно въздържание от секс, а за нас - обикновените последователи - въздържание от изневяра /за женените/ и въздържание от безразборен секс /за не-женените/, въздържание от сексуално насилие, разврат, полови извращения и пр. И последното - което превеждам като "неприемане на подаръци" означава, най-общо, да не се приемат неща от неподходящи хора, т.е. - един вид неподкупност /нещо чуждо на алчните псевдо-гуровците/.

32. Външо и вътрешно очистване на тялото, умиротвореност, самоконтрол, изучаване на писанията и поклонение на Бога - това съставлява нияма.

Пояснение: Мисля, че тук всичко е ясно. Забележи, че се включва и изучаването на писанията.

Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха

Редактирано от Buddha_Dhamma на 11.02.07 22:24.



Тема Re: Източната Дхарма и западният последовател [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Awaken (всепознат)
Публикувано11.02.07 22:26









Когато отвратените напуснат, кои ще останат? Отвратителните!

Тема Панча Шилла и Ашта Шилла [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано11.02.07 22:45



За да няма още неразбрали, давам и основните правила на нравствената дисциплина в Будизма /важащи и за Тхеравада, и за Махаяна, и за Ваджраяна/.

Панча Шилла /Петте правила/:

1. Въздържание от убийство на живи същества /хора и животни/.

2. Не присвояване на чужда собственост.

3. Неправилно сексуално поведение.

Пояснение: За монасите това означава пълно сексуално въздържание. За мирските последователи /упасака/ това означава - въздържание от изневяра на партньора. На Изток, както и при християнството не се толерира извънбрачния секс. Това, че там проституцията винаги е била легална и институционализирана, означава само едно - че Освобождението и Висшето Просветление не са за всеки!

4. Въздържание от лъжливи думи.

5. Въздържание от опойващи вещества.

Пояснение: Интересно, но това явно не важи за цигарите. Някои тайландски монаси пушат /разбира се умерено/. Причината е, че в умерени количества никотинът не предизвиква замъгляване на ума. В този смисъл може би и някоя друга ракийчица невреди! Смисълът на предписанието е да се въздържаме от опиянение, което води до загуба на контрол върху ума и действията и оттам може да доведе до нарушаване на останалите предписания.

В периоди на ретрит /интензивна медитативна практика/ към тези предписания се добавят още три:

6. Хранене два пъти дневно - на разсъмване и по пладне.

7. Въздържания от всякакви развлечения - песни, танци, музика, увеселителни зрелища.

8. Спане на рогозка поставена дирекно върху пода.

Пояснение: смисълът на това предписание е сънят да не продължава дълго.

Повтарям! Последните три правила са само за периодите на ретрит. Единствено монасите ги изпълняват постоянно.

Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха


Тема Клуб за попържни! [re: Awaken]  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано11.02.07 22:51



Онова е "Клуб за попържни"! Клубът е създаден с развлекателна цел! Препоръчвам ти и ти да го посетиш, защото явно имаш напрежение за освобождаване! Вместо да хулиш хората тук, отиди там - излей си душата наволя и се върни тук за да водиш конструктивен диалог. Това е идеята на "клуба за попържни" и аз лично смятам, че това е едно от добрите попадения на админа!



Препоръчвам и на останалите юзъри, преди да започнат спор или конфликт тук, да отидат там и като им мине да се върнат. Ето, аз ако не ползвах клуба за попържни, сега сигурно щях да реагирам на провокацията на Оро и да му кажа, че Прем Рават е алчен мошеник, който разбира от Йога, колкото магаре от духова музика. Но разбира се, аз няма да му кажа това!

П.п. Оро, уведомявам те, че току що пуснах нов отговор по темата която си цитирал. Щом те влече да ме следиш из глубовете иди си го виж! Ще се радвам ако и ти вземеш участие!

Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха

Редактирано от Buddha_Dhamma на 11.02.07 23:05.



Тема Re: Клуб за попържни! [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано11.02.07 23:11



Защо, кажи му го!

Но няма да е верно. Прем Рават не събира пари от последователите си.

Но според Имаго той е просто един богат безделник, който си плаща за кефа да изнася лекции в различни университети и на мероприятия на ООН.

Аз бих предложил да съберем пари и да изпратим с подобна мисия Имаго по света.

Кой знае? Може би пък и ще се справи!



Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.

Тема Айдееее, темата замина! [re: Aлekc]  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано11.02.07 23:26



Унищожихте ми темата! За к'во си абих клавиатурата да я пиша! Единственото ми успокоение са думите на Нагарджуна, че така и така:

"Никога, никъде, никакво учение на Буда не е било възвестявано".

Хуанджи е виновен, че ми каза да пусна нещо смислено.

Абе, хора, щом сте открили "Клуба за попържни", не видяхте ли, че до него има и клуб "Шантав клуб", на който мотото му е "клуб за всякакви безсмислици, измислици, безумия и др.". Това което направихте с Оро си беше чисто заспамване на темата ми.

А ти, братле, когато направиш за развитието на изтокознанието в България половината от това което е направил Имаго, тогава идвай и го критикувай. Дотогава си трай. И аз може би не съм съгласен с него за някои неща, но си трая! Нали уж аз бях невежа, а ти си велик Дзен-учител, дето всичко разбира? Като по 24-часа не излизаш Сатори, какво те бърка Имаго, Брахман или "Будха-Дхамма"?

Между другото, Имаго доста е ходил по света и без ти да си му давал пари.

Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха


Тема Re: Айдееее, темата замина! [re: Buddha_Dhamma]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано11.02.07 23:41



Витарка химса_адаях крита_карита_анумодита лобха_кродха_мохапурвака мриду_мадхя_адхиматра духкха_аджнана_анантапхала ити пратипакша_бхаванам

Spirit Horse, ride for me


Тема Re: Айдееее, темата замина! [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано12.02.07 00:26



Просто ти се заяде не особено коректно с кумира на Оро - Прем Рават и затова аз реших да внеса малко яснота по въпроса.

А доколкото Имаго също се беше позаял навремето с Прем Рават, реших да му напомня, че подобен подход не е особено вежлив и коректен за един такъв джентълмен като него.

Между другото, аз много добре знам кой е Имаго и какъв голям принос има за развитието на интереса към Изтока в България.

Въпреки че за мен вътрешното развитие на човека няма принципно НИЩО общо с географския Изток.

Но това е една изключително важна и сериозна тема, на която мястото определено не е тук...

Накрая искам да кажа ясно, че изобщо не претендирам за някакви задълбочени конкретни познания по източна философия или религия.

Но затова пък претендирам да имам достатъчна яснота за същността на всички сериозни традиции, свързани с основаното на самопознание вътрешно развитие на човека

Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.