Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:41 27.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Източната Дхарма и западният последовател  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано11.02.07 19:42



Нещата, които ще споделя тук, се отнасят до всички форми на йога, както индуистки, така и будистки. Повод за темата отново е съдбата на този клуб, но не само тя, а и цялостната ситуация свързана с "усвояването" на Източната духовност на Запад.

Докато академичното изтокознание има своите корени на Запад още от 18 век., то огромният интерес на широките маси към Изтока идва с хипарството и сексуалната революция /за Блаватска и теософите съзнателно не споменавам, тъй като за мен те са, как да се изразя... "манджа с грозде"/. Подчертавам изразът "огромен интерес", за да не започне някой да ми припомня, че йоги в България е имало и преди 09.09.1944г. - факт, който ми е добре известен!
Именно по време на епохата "Бийтълс" /група, койято много уважавам, макар да предпочитам по-"тежката" музика/ от Индията към Западните страни потегля огромна армия от "гурувци". И този цигански катун продължава да се влачи и до днес. Като почнем от Махариши Махеш Йоги, Бхактисидханта Прабхупада, Парамаханса Йогананда, минем през Ошо и Сай Баба и стигнем до новите звезди - Шри Чинмой, Шри Матаджи, Шибенду Лахири и пр., и пр. Идват тези хорица на Запад със гръмки имена като Шри, Ананда, Сатя, Бхагаван и т.н., със шарени дрехи, с чалми на главите и почват да разказват някакви интересни приказки, легенди и истории за богове със странни имена /Шива, Кришна, Рама, Кали, Дурга/, произнасят загадъчни думи като "Йога" и "Тантра", обещават на хората различни свръхестествени способности, казват че всичко това го пишело в някакви свещени книги, дело на просветлени мъдреци - Веди, Упанишади; умайват слушателите с музика и благовония и... хоп! - бързо събират тълпи последователи, които ги боготворят, медитират пред снимките им и... им дават пари!
А запитва ли се някой, запитвали ли сте се вие, дали тези хора имат наистина нещо общо с Ведите и Упанишадите, с Йога и Тантра? Същите тези хора ви казват - "недейте да четете сутри, защото това не е нужно за Освобождението! Освобождението е тук и сега! Пътят е под краката ви!". Казват ви също - "В Университите няма истинско знание" или "Изобщо не търсете знанието - то само обърква ума! Елате и аз ще ви посоча пътя, ще ви науча как да сте щастливи". А дали всичко това има нещо общо с истинската Дхарма? Разбира се, че не!

Тук ще ви изложа няколко основни точки, по които всички тези експортни гурувци влизат в противоречие с всички източни Даршани /в т.ч. и с будизма/. Прочетете си ги.

1/ ДЖНЯНА И ПРАДЖНЯ! На Изток, във всяка Даршана /и в будизма/ обучението на ученика започва с изучаване на СУТРИТЕ! И то не просто с изучаването им, а дори с тяхното наизустяване и рецитиране! Когато се занимаваме с Изтока ние се сблъскваме с една хиледолетна традиция, в която всичко е взаимосвързано. Последователят на Махаяна будизма, трябва да познава Ведите, Упанишадите, Сутра Питака, Абхидхарма и чак след това махаянистките текстове. На индийския последовател на Махаяна това може и да не е нужно, защото той по рождение е закърмен със светогледа на Ведите и Упанишадите, но за западния последовател е задължително. Скромни поднания по санскрит също са препоръчителни!

2/ ШИЛА! Йога, Будизма, Веданта и всички останали пътища към Освобождението са абсолютно немислими без морална дисциплина! На изток всеки ученик трябва да спазва строги правила на поведение иначе изобщо не бива допускан до занимания с йогически практики. Яма и Нияма са първите елементи на Аштанга Йога /ако си спомняте/. Експортните псевдо-гурувци учат, че моралът е относителен, защото знаят, че подобни приказки се харесват на западните им последователи, които искат да си сецат джойнтеца, да си лягат всяка вечер с различна мацка, да се юркат цяла нощ по дискотечки, да се напиват кат свИне и пр. На Изток, в Йога и в Будизма подобно нещо няма. Там се знае, че всяко неправилно действие поражда карма и води до ново прераждане, а не до Освобождение. Йогическата морална дисциплина е по-строга и от християнската!

3/ ДХЯНА! На изток практиката на медитация не е нещо, което правиш през свободното си време. Тя е основно задължение! Целта на всички практики е овладяването на ума до степен на Самадхи - пълно спиране на въртележката на ума. Целта на практиката не е някакакво емоционално изпразване, някакъв емоционален "оргазъм" както е при кришнари, ошовци и пр. на Запад.

4/ ТАНТРА! Да, в Индия има отделни маргинални секти, които практикуват ритуален секс. Тези секти са отричани и заклеймявани и от будисти, и от брахмани, и от адвайтини, и от йоги. Същите тези секти - Пашупата и Капалика - ядат трупове и пият кръв, урина и екскременти от черепи-чаши, живеят около крематориуми и се посипват с прах от мъртъвци. Ето защо, нека тези от вас, които смятат, че моралът не е нужен и че с ритуален секс се постига Освобождение, отидат да живея в крематориума на гробищата и да се хранят с екскрементите си, защото така е в Индия! Истинската Тантра няма нищо общо с това!
С последното, съвсем не се обявявам против секса изобщо /и аз човек, все пак/, просто обяснявам, че Тантра не означава ритуален секс и че моралната разпуснатост на западните "йоги" няма нищо общо с Индийската Йога.

Това е което исках да споделя с вас! Четете и отсъдете дали заслужава внимание или не!

Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха

Редактирано от Buddha_Dhamma на 11.02.07 19:51.



Тема Re: Източната Дхарма и западният последователнови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано11.02.07 21:46



Би ли обяснил по-подробно как разбираш яма и нияма :)))

Spirit Horse, ride for me


Тема Яма и Нияма /Й.С. 2:30-31/нови [re: diwa_orhideq]  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано11.02.07 22:22



Моето разбиране не е от значение. В тази тема аз излагам факти за източната култура и философия. Какво е яма и нияма е съвсем точно определено.
Понеже няма превод на втора пада от Йога Сутра, ще дам санскритския текст в латинска транскрипция, след което ще добавя моя превод:

YOGA SUTRA

SADHANAPADAH

30. ahimsasatyasteyabrahmacharyaparigraha yamah

32. saucasantosatapahsvadhyayesvara pranidhanani niyamah

Превод /с коментар/:

30. Ненавреждане, правдивост, целомъдрие, неприемане на дарове - това е яма.

Пояснение: Ненавреждане - т.е. въздържание от всякакво насилие. Правдивост - истинност в думите, въздържание от лъжа. Целомъдрие - за отдалите се изцяло на Йога това означава пълно въздържание от секс, а за нас - обикновените последователи - въздържание от изневяра /за женените/ и въздържание от безразборен секс /за не-женените/, въздържание от сексуално насилие, разврат, полови извращения и пр. И последното - което превеждам като "неприемане на подаръци" означава, най-общо, да не се приемат неща от неподходящи хора, т.е. - един вид неподкупност /нещо чуждо на алчните псевдо-гуровците/.

32. Външо и вътрешно очистване на тялото, умиротвореност, самоконтрол, изучаване на писанията и поклонение на Бога - това съставлява нияма.

Пояснение: Мисля, че тук всичко е ясно. Забележи, че се включва и изучаването на писанията.

Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха

Редактирано от Buddha_Dhamma на 11.02.07 22:24.



Тема Re: Източната Дхарма и западният последователнови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Awaken (всепознат)
Публикувано11.02.07 22:26









Когато отвратените напуснат, кои ще останат? Отвратителните!

Тема Панча Шилла и Ашта Шилланови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано11.02.07 22:45



За да няма още неразбрали, давам и основните правила на нравствената дисциплина в Будизма /важащи и за Тхеравада, и за Махаяна, и за Ваджраяна/.

Панча Шилла /Петте правила/:

1. Въздържание от убийство на живи същества /хора и животни/.

2. Не присвояване на чужда собственост.

3. Неправилно сексуално поведение.

Пояснение: За монасите това означава пълно сексуално въздържание. За мирските последователи /упасака/ това означава - въздържание от изневяра на партньора. На Изток, както и при християнството не се толерира извънбрачния секс. Това, че там проституцията винаги е била легална и институционализирана, означава само едно - че Освобождението и Висшето Просветление не са за всеки!

4. Въздържание от лъжливи думи.

5. Въздържание от опойващи вещества.

Пояснение: Интересно, но това явно не важи за цигарите. Някои тайландски монаси пушат /разбира се умерено/. Причината е, че в умерени количества никотинът не предизвиква замъгляване на ума. В този смисъл може би и някоя друга ракийчица невреди! Смисълът на предписанието е да се въздържаме от опиянение, което води до загуба на контрол върху ума и действията и оттам може да доведе до нарушаване на останалите предписания.

В периоди на ретрит /интензивна медитативна практика/ към тези предписания се добавят още три:

6. Хранене два пъти дневно - на разсъмване и по пладне.

7. Въздържания от всякакви развлечения - песни, танци, музика, увеселителни зрелища.

8. Спане на рогозка поставена дирекно върху пода.

Пояснение: смисълът на това предписание е сънят да не продължава дълго.

Повтарям! Последните три правила са само за периодите на ретрит. Единствено монасите ги изпълняват постоянно.

Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха


Тема Клуб за попържни!нови [re: Awaken]  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано11.02.07 22:51



Онова е "Клуб за попържни"! Клубът е създаден с развлекателна цел! Препоръчвам ти и ти да го посетиш, защото явно имаш напрежение за освобождаване! Вместо да хулиш хората тук, отиди там - излей си душата наволя и се върни тук за да водиш конструктивен диалог. Това е идеята на "клуба за попържни" и аз лично смятам, че това е едно от добрите попадения на админа!



Препоръчвам и на останалите юзъри, преди да започнат спор или конфликт тук, да отидат там и като им мине да се върнат. Ето, аз ако не ползвах клуба за попържни, сега сигурно щях да реагирам на провокацията на Оро и да му кажа, че Прем Рават е алчен мошеник, който разбира от Йога, колкото магаре от духова музика. Но разбира се, аз няма да му кажа това!

П.п. Оро, уведомявам те, че току що пуснах нов отговор по темата която си цитирал. Щом те влече да ме следиш из глубовете иди си го виж! Ще се радвам ако и ти вземеш участие!

Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха

Редактирано от Buddha_Dhamma на 11.02.07 23:05.



Тема Re: Клуб за попържни!нови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано11.02.07 23:11



Защо, кажи му го!

Но няма да е верно. Прем Рават не събира пари от последователите си.

Но според Имаго той е просто един богат безделник, който си плаща за кефа да изнася лекции в различни университети и на мероприятия на ООН.

Аз бих предложил да съберем пари и да изпратим с подобна мисия Имаго по света.

Кой знае? Може би пък и ще се справи!



Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.

Тема Айдееее, темата замина!нови [re: Aлekc]  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано11.02.07 23:26



Унищожихте ми темата! За к'во си абих клавиатурата да я пиша! Единственото ми успокоение са думите на Нагарджуна, че така и така:

"Никога, никъде, никакво учение на Буда не е било възвестявано".

Хуанджи е виновен, че ми каза да пусна нещо смислено.

Абе, хора, щом сте открили "Клуба за попържни", не видяхте ли, че до него има и клуб "Шантав клуб", на който мотото му е "клуб за всякакви безсмислици, измислици, безумия и др.". Това което направихте с Оро си беше чисто заспамване на темата ми.

А ти, братле, когато направиш за развитието на изтокознанието в България половината от това което е направил Имаго, тогава идвай и го критикувай. Дотогава си трай. И аз може би не съм съгласен с него за някои неща, но си трая! Нали уж аз бях невежа, а ти си велик Дзен-учител, дето всичко разбира? Като по 24-часа не излизаш Сатори, какво те бърка Имаго, Брахман или "Будха-Дхамма"?

Между другото, Имаго доста е ходил по света и без ти да си му давал пари.

Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха


Тема Re: Айдееее, темата замина!нови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор diwa_orhideq ()
Публикувано11.02.07 23:41



Витарка химса_адаях крита_карита_анумодита лобха_кродха_мохапурвака мриду_мадхя_адхиматра духкха_аджнана_анантапхала ити пратипакша_бхаванам

Spirit Horse, ride for me


Тема Re: Айдееее, темата замина!нови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано12.02.07 00:26



Просто ти се заяде не особено коректно с кумира на Оро - Прем Рават и затова аз реших да внеса малко яснота по въпроса.

А доколкото Имаго също се беше позаял навремето с Прем Рават, реших да му напомня, че подобен подход не е особено вежлив и коректен за един такъв джентълмен като него.

Между другото, аз много добре знам кой е Имаго и какъв голям принос има за развитието на интереса към Изтока в България.

Въпреки че за мен вътрешното развитие на човека няма принципно НИЩО общо с географския Изток.

Но това е една изключително важна и сериозна тема, на която мястото определено не е тук...

Накрая искам да кажа ясно, че изобщо не претендирам за някакви задълбочени конкретни познания по източна философия или религия.

Но затова пък претендирам да имам достатъчна яснота за същността на всички сериозни традиции, свързани с основаното на самопознание вътрешно развитие на човека

Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.


Тема Re: пратипакша-бхАвананови [re: diwa_orhideq]  
Автор lmago (йоговед-душелюб)
Публикувано12.02.07 07:10



витаркабАдхане пратипакШабхАванам ||

Медитацията върху противоположното е

, а не терапия на моралните отклонения. Вяса обаче коментира, че подобно на кучета, трябва сами да си оближем повърнатото.

Ако Патанджали беше казал витарка-пратибАдхане (за предотвратяване на отклоненията), щях да се съглася с .

Големият въпрос, който поставя Buddha-Dhamma, е дали трябва да ближем повърнатото от другите.



Тема Re: пратипакша-бхАвананови [re: lmago]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано12.02.07 09:38



Трябва?!

А защо пък да трябва?

Който иска да си го ближе.

Въпрос на вкус.

Или поне на формулиране на проблема в по-приемлива за нормалния човек форма.

Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.


Тема Re: пратипакша-бхАвананови [re: Aлekc]  
Автор lmago (йоговед-душелюб)
Публикувано12.02.07 09:50



Именно въпрос на вкус. За едни е повърнато, защото е форма на аджняна, за други - божествен нектар и музика за ушите.



Тема Re: пратипакша-бхАвананови [re: lmago]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано12.02.07 10:28



А пък аз го възприех много по-прозаично.

Всеки е длъжен да си изчисти сам сътворения от него кармичен боклук (Хинаяна).

За да се изчисти Вселената от натрупания през безбройните калпи кармичен боклук, ние всички трябва да се заемем с почистването на този боклук, без значение кой колко е произвел(Махаяна).

Така будизмът се превръща в една боклукчийско учение:

1. Съществува мръсотия.

2. Мръсотията има причина (непрекъснатото производство на все нов и нов боклук).

3. Мръсотията може да бъде окончателно изчистена (чрез прекратяване на зацапването на Вселената).

4. Съществува конкретна технология, която води да окончателното почистване на цялата мръсотия на света.

Освен самсара (замръсения свят), има и нирвана (изначално чистия свят, който зацапан или не, винаги си е на мястото).

Ако във Вашия сайт има раздел за забавен будизъм, щедро ви предоставям за него тази моя скромна боклукчийска версия на будизма.



Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.

Тема Алекс!!!нови [re: Aлekc]  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано12.02.07 17:44



Точно това ти е проблема! Ако беше чел внимателно, нямаше да напишеш това, но явно на всички "клуба за попържни" и мойте теми там са по- интересни, от това което съм написъл тук!

Индиеца е за-кърмен с идеята за карма! Буда подлага на съмнение всички философски идеи на своето време, но кармата той не само приема, но дори не я разглежда като "философска идея", а като самоочевидна истина. Тук никой не коментира буклук ли е самсаричния свят или е лотосово езерце. Всичко е просто и ясно и място за спор няма - всяко неправилно действие /Адхарма/ поражда карма и води към прераждане. Точка! Край! От тук нататък, който иска се освобождава, който иска не!

На теб ти е пълна каша в главата. Сега ще почнеш да ми цитираш разни Дзен учители дето учат, че няма "правилно" и "неправилно", само че ако идеш в Дзен манастир /аз познавам хора, които са били/ направо ще ти се разкаже играта! В Дзен манастира е забранено дори да се кашля!!! Схващаш ли какво имам в пред вид? От абсолютна гледна точка, може и да няма "правилно" и "неправилно", но хората на Изток си спазват правилата желязно! А нашите "адепти" вятър ги вее на бел кон! Е те за това ми беше приказката!

Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха


Тема Re: Алекс!!!нови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано12.02.07 18:31



Приятелю, ти нещо ме бъркаш с някой. Аз не живея на Изток, а в Европа.

Пия китайски чай, ям ирански фурми, консумирам източна мъдрост, но никога не забравям, че аз и само аз отговарям за съдбата си.

И нямам никакво намерение да я поверявам в ръцете на някакви източни или западни аматьори.

Тук предлагам (и ще предлагам занапред) само това от усвоения от мен източен (и не само източен) духовен опит, което може лесно и безопасно да бъде приложено от всеки тук и сега.

Както казва един съвременен виетнамски дзен-учител:

Азия откри чая, а Запада - пакетчетата с чай за еднократна употреба.

Във връзка с това, той изразява надеждата, че Запада ще съумее да създаде своя по-практична и съобразна със съвременния живот будистка практика.

На който му допада моя виртуален чай, да заповяда!

На който ли не, да пие чай от друг чайник!



Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.

Тема Re: Източната Дхарма и западният последователнови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Awaken (всепознат)
Публикувано12.02.07 18:32



В темата ти от раз се набива в очи едно виждане/схващане /твоето/ което е представено от "най-висша инстанция" - тип "пишман "Браман"

Напр.

"Именно по време на епохата "Бийтълс" /група, койято много уважавам, макар да предпочитам по-"тежката" музика/ от Индията към Западните страни потегля огромна армия от "гурувци". И този цигански катун продължава да се влачи и до днес. Като почнем от Махариши Махеш Йоги, Бхактисидханта Прабхупада, Парамаханса Йогананда, минем през Ошо и Сай Баба и стигнем до новите звезди - Шри Чинмой, Шри Матаджи, Шибенду Лахири и пр., и пр. Идват тези хорица на Запад със гръмки имена като Шри, Ананда, Сатя, Бхагаван и т.н., със шарени дрехи, с чалми на главите и почват да разказват някакви интересни приказки, легенди и истории за богове със странни имена /Шива, Кришна, Рама, Кали, Дурга/, произнасят загадъчни думи като "Йога" и "Тантра", обещават на хората различни свръхестествени способности, казват че всичко това го пишело в някакви свещени книги, дело на просветлени мъдреци - Веди, Упанишади; умайват слушателите с музика и благовония и... хоп! - бързо събират тълпи последователи, които ги боготворят, медитират пред снимките им и... им дават пари!
А запитва ли се някой, запитвали ли сте се вие, дали тези хора имат наистина нещо общо с Ведите и Упанишадите, с Йога и Тантра? Същите тези хора ви казват - "недейте да четете сутри, защото това не е нужно за Освобождението! Освобождението е тук и сега! Пътят е под краката ви!". Казват ви също - "В Университите няма истинско знание" или "Изобщо не търсете знанието - то само обърква ума! Елате и аз ще ви посоча пътя, ще ви науча как да сте щастливи". А дали всичко това има нещо общо с истинската Дхарма? Разбира се, че не! "


Това все едно, че пишман "Браман" го е издрискал набързо и без второ замисляне......
ЕДНО КРАЙНО ОПРОСТЕНЧЕСКО И ОПОШЛЕНО МИСЛЕНЕ НА ЕДИН АТЕИСТ И АНТИ-ЙОГА.
1.На запад не живеят будали и балами, които толкова лесно може да бъдат заблудени и зарибени от някакви "тарикати" и "мошеници" както ти ги описа -
"цигански катун".

Материализма е обсебил душите и умовете на запада и баланса м/у Светлината и Мрака е нарушен най-вече в тези страни. Именно там е най-необходимо да се работи в/у осъзнаването на духовното начало в човека НАЙ-ИНТЕНЗИВНО.
Много са индийските гуру, които се заеха с това просветление на западните хора. И ИМЕННО ПОРАДИ ТЯХНАТА ДЕЙНОСТ БАЛАНСА В СВЕТА Е ЗНАЧИТЕЛНО ПОДОБРЕН В ПОЛЗА НА ОСЪЗНАВАНЕТО НА ИСТИНСКОТО СЕБЕ СИ. Кой колко и с какво е допринесъл - това никой не може да каже. Но очевидният интерес, който расте на запад към духовните практики и медитации е доказателство, че тези индийски гуру - СА ЕДНА ВЪЙПИЮЩА НЕОБХОДИМОСТ В СВЕТА НА МАТЕРИАЛИЗМА.



Ти се мъчиш да направиш паралел м/у практикуването на древни методи и учения в Индия и на изток и тези на запад. Ти осъждаш западняците и ги подиграваш, но даваш ли си сметка, че културата и традициите на западните страни е КОРЕННО РАЗЛИЧНА от тази на източните.

Ти говориш като авторитет, който не търпи противоречие, но аз бих те попитал следното:

1.Откъде се взе тази твоя убеденост в твърденията и вижданията ти? Живял ли си поне няколко години в Индия или на изток? Живял ли си в по-големите западни страни няколко години? За да усетиш духът, традициите, културите на тези 2 свята. Или всичко е.... от прочетени книги и чисти фантазии.
2.Ти като българче, защо се занимаваш с паралела изток-запад, а не с паралела изток-ориент т.е. БГ и как се приемат източните религии и учения в БГ. Това би било една много по-интересна и актуална тема.

Защото да твърдиш, че западните младежи искали да следват йога и същевременно да киснат по дискотеки и правят безразборен секс и т.н. и т.н.
е глупаво, елементарно и НЕ ОТГОВАРЯ НА ИСТИНАТА.

Много хора живеят с погрешното схващане, че на запад цари слободия и няма никакъв морал. Аз съм обиколил 3 пъти света и живея от 30 год в Норвегия и мога да заявя смело, че моралът тук е на много нива над този на българина. Преди няколко години в София можеше да видиш на всяка будка за вестници и списания цъфнали с/у теб женски и мъжки полови органи.
Отвратно, животинско и долнопробно!!! Такова нещо не можеш да видиш никъде в западна Европа или Скандинавия или USA и Австралия. И до днес в БГ се подвизават по няколко порно канала с "хард секс" - всеки може да ги гледа безпрепятствено.
И малките деца. Такава анархия няма на запад. Има си специализирани дискретни магазини за порно и атрибути. Но не на всяка крачка и така вулгарно и отвратително поднесено, както в БГ е днес.
На запад има много порядъчна младеж, която не се занимава с пушене, пиене и наркотици и порно. И много от тях са не по-малко посветени на йога, будизъм и др. течения и си имат и ашрами и практикуват наистина както трябва. Много от тях живеят в усамотени места и са се отрекли от всичко светско.

Та, да не съдим никого.

Изборът е ЛИЧЕН а не държавен или колективен.....











Когато отвратените напуснат, кои ще останат? Отвратителните!

Тема Вече прекали!нови [re: Awaken]  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано12.02.07 18:48



Лелееее! Сам не се осети каква глупост каза! Ти си в Норвегия, а? Аз пък съм обикалял нощем по клубовете и баровете на Копенхаген... пълен ужас... Е, верно - няма мутри, които да пребиват нещастните кленти, както стана наскоро у нас /в дискотека "Син Сити"/, но за сметка на това има тълпи от агресивни педераси, които не ме оставяха да си пия бирата и пияни, полуголи курветини, които си пускат езици едновременно с китаец, негър и датчанин. Страшен морал е при вас, няма що! Айде, не ми говори глупости! Не съм прекарал цял живот в село Долно Нанагорнище. И чети внимателно! Вече казах, че познавам хора, които са били в Дзен манастири в Япония и съм се учил от тях, а не от някакъв циганин дришльо със ваджра-скиптър за незнам-колко хиляди долара!

Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха


Тема Re: боклуджийска версиянови [re: Aлekc]  
Автор lmago (йоговед-душелюб)
Публикувано12.02.07 19:06



Която не е чак толкова далеч от истината. Клеша и асрава са безусловно замърсявания.



Тема Re: Вече прекали!нови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Awaken (всепознат)
Публикувано12.02.07 19:07



"Лелееее! Сам не се осети каква глупост каза! Ти си в Норвегия, а? Аз пък съм обикалял нощем по клубовете и баровете на Копенхаген... пълен ужас... Е, верно - няма мутри, които да пребиват нещастните кленти, както стана наскоро у нас /в дискотека "Син Сити"/, но за сметка на това има тълпи от агресивни педераси, които не ме оставяха да си пия бирата и пияни, полуголи курветини, които си пускат езици едновременно с китаец, негър и датчанин. Страшен морал е при вас, няма що! Айде, не ми говори глупости! Не съм прекарал цял живот в село Долно Нанагорнище. И чети внимателно! Вече казах, че познавам хора, които са били в Дзен манастири в Япония и съм се учил от тях, а не от някакъв циганин дришльо със ваджра-скиптър за незнам-колко хиляди долара!"

Господинчо, примерът ти е..... най-меко казано "абсурден". Защо ли?

Това, което описа е ДЕЙСТВИТЕЛНОСТА В ЕДНО НОЩНО ДОЛНОПРОБНО ЗАВЕДЕНИЕ С ТОЧНО ОПРЕДЕЛЕНА ЦЕЛ И ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕ - ТЪРСЕНЕ И НАМИРАНЕ НА СЕКСУАЛНИ КОНТАКТИ. Ти за това отиде там нали?
Не ходя в подобни заведения и клубове, когато съм в БГ, но не се съмнявам, че и те не са стока и не се различават от себеподобните си по цял свят.


Това не са местата за практикуване на йога, будизъм и всякакви източни учения и практики. Нещо против?

Ти познаваш хора, които са били в дзен манастири в Япония, .....но ти самият не си бил там, нали?

Нито си бил в ашрам или друго място на запад, където се практикуват тези религии, учения и т.н.


А само от четене на книги и разкази на очевидци...... човек не може да добие пълна представа. Ако аз се срещна с някой, който е покорил Монт Еверест и той ми разкаже много неща за изкачването и покоряването - аз ще стана ли "покорител на върха" ? Няма, нали?

Опитът драги! Личният опит има единствено стойност!

Всичко друго е ....игри на ума и въображението и словоблудство за убиване на времето......



Когато отвратените напуснат, кои ще останат? Отвратителните!

Тема Re: Вече прекали!нови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано12.02.07 19:09



Момченце, не знам от кого си се учил, но нищо полезно не си научил, а главата ти е напълнена с боклуци, страхове и предразсъдъци. Изпълнен си с вътрешно напрежение, защото си внушаваш, че медитацията зависи от някаква ментална дисциплина. Явно си влязъл в някаква псевдо-дзен секта, която ти е промила мозъка. Това напрежение и тези потиснатости, които задържаш в психиката си, избиват в някакво желание да проповядваш в този клуб сектантското следване на умствен "морал" и "дисциплина".

Оро добре ти обясни колко си заблуден. А аз направо ти пиша - попаднал си в някоя секта, в която са те объркали. Осъзнай се, пиша ти го за твое добро.



Прочети какво писах снощи и в . То е предназначено точно за объркани сектанти и фалшиви моралисти позьори като тебе.



Тема Re: боклуджийска версиянови [re: lmago]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано12.02.07 20:04



Съвсем случайно го знам.



Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.

Тема Re: Вече прекали!нови [re: бeзпътeн]  
Автор The White Rider ()
Публикувано12.02.07 20:14



по броя на удивителните ли разбра, че нещо го тревожи? може пък да обича да драматизира. however дисциплината не се учи, тя изкристализира сама. така че или я имаш, или я нямаш, но я заместваш с безброй външни правила. чрез вече появилата се дисциплина в теб, обаче можеш да прецениш дали нечий съвет за подходящо и градивно поведение би могъл да работи за теб. което отново е различно от приемането на някакъв етичен кодекс, само и само да покажеш, че принадлежиш към някоя особено куул секта, манастир или школа.

Never mind, Light happens


Тема Re: Източната Дхарма и западният последователнови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор valontin (будист)
Публикувано12.02.07 20:15



Според мен нито дхармата е източна, нито "последователят" е западен. Дхарма на санскрит или Чьо на тибетски означава - Нещата такива каквито са.
За практикуване на Теравада будизъм учителят не е задължителен според мен. В Махаяна е повече от препоръчителен а във Тибетската Ваджраяна (която е неразделна от Махаяна) без учител не може.
Учителят обаче трябва внимателно да бъде проверен, а не сляпо следван. Когато човек намери подходящ за него учител най-добре е да следва съветите му. А те може да са много различни за различните хора.
Будизмът е преди всичко здрав разум.



Тема Re: Вече прекали!нови [re: The White Rider]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано12.02.07 20:17



Да.





Тема Абе хора, вие не разбрахте ли...нови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано12.02.07 21:48



Абе, побъркахте ли се, стана ли ви нещо, не мога да ви разбера? Не разбрахте ли, че в тоя форум има няколко човека, които НАУЧНО се занимаваме с тези неща и се опитваме нещо да ви обясним, ама не ви влиза в главите и това си е!

Аз моя личен опит с вас няма да споделям. Той затова е личен. Но в Университета има хора, които по-добре от вас могат да преценят аз какво разбирам и колко разбирам. И са преценили... Така че вашите глупави изказвания колко съм непросветлен, объркан и пр. не ме интересуват. Както би казал Буда: "Баш ма брига, че Маджарско нема излаз на море"... ако разбира се Буда знаеше, къде се намира Маджарско!



Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха

Тема Дзен си е дзен, ние сме си ниенови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано12.02.07 21:55



Аз също имам близка позната, която беше няколко години в един от най-авторитетните дзен-центрове в САЩ, основан от Шунрю Сузуки, автор на преведената и в българия книга "Зен-ум, ум на начинаещ".

Естествено е, че в залата за медитация (зендо) се спазват определени правила. Все пак там човек не е сам.

Но както едно следване по математика или физика не гарантира на никого, че от него ще излезе талантлив математик или физик, така и обучението в дзен-манастир не гарантира само по себе получаването, да речем, на сатори.

Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.


Тема Re: Нещата такива, каквито санови [re: valontin]  
Автор lmago (йоговед-душелюб)
Публикувано12.02.07 22:28



Това би могло да бъде определение на дхармите, ако допуснем, че те изобщо са неща. Нещото в западната философска традиция обикновено е нещо, което съществува реално, в смисъл на веществено - оттам и думата реификация, овеществяване. Дхармите обаче не са неща в този смисъл, те са феноменологични факти, последен редуктивен предел в анализа на външния и вътрешния опит, за които ние нямаме никакво право да заявяваме, че съществуват реално. Дори Васубандху казва за този вид последни дхарми, че са парамартха-сат, съществуващи във висшия смисъл на думата, метафизично, където думата артха означава не емпирично съществуващите (самвритти) неща, а аналитични реалии с надобектен смисъл, или свръхсмисловите реалности, ако щете.

Защо са свръхсмислови? - Защото не могат да бъдат осмислени в термините на обикновения човешки опит и отразени във формите на езика, те са анабхилапя (неизразими) и анабхилабхя (невъзприемаеми). Единственият начин, по който можем да постигнем тяхното битие, е логиката и аналитичният разум.

По-късно Мадхямака-прасангика и Мадхямака-йогачара доказват - Нагарджуна със средствата на аналитичния разум, а Майтреянатха и Асанга със средствата на йогическата интуиция, - че горните определения за битието дхармово се отнасят не толкова за дхармите, колкото за дхарматА, която е татхатА, която е шунятА.

* * *

::

Тема Re: Нещата такива, каквито санови [re: lmago]  
Автор The White Rider ()
Публикувано12.02.07 22:38



не знаех, че думата абстрактен има толкова много синоними, но иначе изказването беше доста озаряващо



Never mind, Light happens

Тема Re: Айдееее, темата замина!нови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.02.07 23:13



Според мен, темата си я бива и се разви добре. Е, колегата сигурно ще почисти, за което ще му бъда благодарен, но само излишното.



Напълно споделям, че хората имат нужда да се "изкашлят" в някой клуб като "Попържните" и тогаз да дойдат да попеят тук. Така де, за всяко нещо си има място.

Забелязал съм нещо и искам да го кажа принципно, пък който ще да се ползва от него. Често се случва хората да демонстрират непривързаността си, като понаплюят различните учители. Според мен, това е излишно. Може и с по- меки изразни средства да се обяви идеята. Хем и да няма да чистене.



Тема Re: Абе хора, вие не разбрахте ли...нови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Drona (чирак)
Публикувано13.02.07 10:35



мислех нещо да напиша ама щеше да е толкова саркастично че се отказах .....

Вашето отношение към пишещите тук вече е ясно и недвусмислено .....

всеки миг всичко започва и свършва


Тема Re: Абе хора, вие не разбрахте ли...нови [re: Drona]  
Автор The White Rider ()
Публикувано13.02.07 12:50



дрона, и преди съм казвал, че такова отношение се развива или след десетина години окултни практики или четене на източна литература без да се прави нищо или автоматично след втори курс философия в университета. залагам, че будха дхарма е минал през последното.

Never mind, Light happens


Тема Re: Абе хора, вие не разбрахте ли...нови [re: The White Rider]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано13.02.07 13:01



И все пак странно...

Но животът е велик Учител. Може пък всичко да е за добро...

Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.


Тема Re: Абе хора, вие не разбрахте ли...нови [re: Aлekc]  
Автор The White Rider ()
Публикувано13.02.07 17:28



всичко винаги е за добро. както казва дантевия мефистофел "и зло да мисля, все добро накрая става".

Never mind, Light happens



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.