Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:01 23.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Re: Вече прекали!нови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано12.02.07 19:09



Момченце, не знам от кого си се учил, но нищо полезно не си научил, а главата ти е напълнена с боклуци, страхове и предразсъдъци. Изпълнен си с вътрешно напрежение, защото си внушаваш, че медитацията зависи от някаква ментална дисциплина. Явно си влязъл в някаква псевдо-дзен секта, която ти е промила мозъка. Това напрежение и тези потиснатости, които задържаш в психиката си, избиват в някакво желание да проповядваш в този клуб сектантското следване на умствен "морал" и "дисциплина".

Оро добре ти обясни колко си заблуден. А аз направо ти пиша - попаднал си в някоя секта, в която са те объркали. Осъзнай се, пиша ти го за твое добро.



Прочети какво писах снощи и в . То е предназначено точно за объркани сектанти и фалшиви моралисти позьори като тебе.



Тема Re: боклуджийска версиянови [re: lmago]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано12.02.07 20:04



Съвсем случайно го знам.



Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.

Тема Re: Вече прекали!нови [re: бeзпътeн]  
Автор The White Rider ()
Публикувано12.02.07 20:14



по броя на удивителните ли разбра, че нещо го тревожи? може пък да обича да драматизира. however дисциплината не се учи, тя изкристализира сама. така че или я имаш, или я нямаш, но я заместваш с безброй външни правила. чрез вече появилата се дисциплина в теб, обаче можеш да прецениш дали нечий съвет за подходящо и градивно поведение би могъл да работи за теб. което отново е различно от приемането на някакъв етичен кодекс, само и само да покажеш, че принадлежиш към някоя особено куул секта, манастир или школа.

Never mind, Light happens


Тема Re: Източната Дхарма и западният последователнови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор valontin (будист)
Публикувано12.02.07 20:15



Според мен нито дхармата е източна, нито "последователят" е западен. Дхарма на санскрит или Чьо на тибетски означава - Нещата такива каквито са.
За практикуване на Теравада будизъм учителят не е задължителен според мен. В Махаяна е повече от препоръчителен а във Тибетската Ваджраяна (която е неразделна от Махаяна) без учител не може.
Учителят обаче трябва внимателно да бъде проверен, а не сляпо следван. Когато човек намери подходящ за него учител най-добре е да следва съветите му. А те може да са много различни за различните хора.
Будизмът е преди всичко здрав разум.



Тема Re: Вече прекали!нови [re: The White Rider]  
Автор бeзпътeн (обективен)
Публикувано12.02.07 20:17



Да.





Тема Абе хора, вие не разбрахте ли...нови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор Buddha_Dhamma (минаващ)
Публикувано12.02.07 21:48



Абе, побъркахте ли се, стана ли ви нещо, не мога да ви разбера? Не разбрахте ли, че в тоя форум има няколко човека, които НАУЧНО се занимаваме с тези неща и се опитваме нещо да ви обясним, ама не ви влиза в главите и това си е!

Аз моя личен опит с вас няма да споделям. Той затова е личен. Но в Университета има хора, които по-добре от вас могат да преценят аз какво разбирам и колко разбирам. И са преценили... Така че вашите глупави изказвания колко съм непросветлен, объркан и пр. не ме интересуват. Както би казал Буда: "Баш ма брига, че Маджарско нема излаз на море"... ако разбира се Буда знаеше, къде се намира Маджарско!



Гате гате парагате парасамгате бодхи сваха

Тема Дзен си е дзен, ние сме си ниенови [re: бeзпътeн]  
Автор Aлekc (ПроГностик)
Публикувано12.02.07 21:55



Аз също имам близка позната, която беше няколко години в един от най-авторитетните дзен-центрове в САЩ, основан от Шунрю Сузуки, автор на преведената и в българия книга "Зен-ум, ум на начинаещ".

Естествено е, че в залата за медитация (зендо) се спазват определени правила. Все пак там човек не е сам.

Но както едно следване по математика или физика не гарантира на никого, че от него ще излезе талантлив математик или физик, така и обучението в дзен-манастир не гарантира само по себе получаването, да речем, на сатори.

Не е необходимо въже, когато хората сами се обвързват.


Тема Re: Нещата такива, каквито санови [re: valontin]  
Автор lmago (йоговед-душелюб)
Публикувано12.02.07 22:28



Това би могло да бъде определение на дхармите, ако допуснем, че те изобщо са неща. Нещото в западната философска традиция обикновено е нещо, което съществува реално, в смисъл на веществено - оттам и думата реификация, овеществяване. Дхармите обаче не са неща в този смисъл, те са феноменологични факти, последен редуктивен предел в анализа на външния и вътрешния опит, за които ние нямаме никакво право да заявяваме, че съществуват реално. Дори Васубандху казва за този вид последни дхарми, че са парамартха-сат, съществуващи във висшия смисъл на думата, метафизично, където думата артха означава не емпирично съществуващите (самвритти) неща, а аналитични реалии с надобектен смисъл, или свръхсмисловите реалности, ако щете.

Защо са свръхсмислови? - Защото не могат да бъдат осмислени в термините на обикновения човешки опит и отразени във формите на езика, те са анабхилапя (неизразими) и анабхилабхя (невъзприемаеми). Единственият начин, по който можем да постигнем тяхното битие, е логиката и аналитичният разум.

По-късно Мадхямака-прасангика и Мадхямака-йогачара доказват - Нагарджуна със средствата на аналитичния разум, а Майтреянатха и Асанга със средствата на йогическата интуиция, - че горните определения за битието дхармово се отнасят не толкова за дхармите, колкото за дхарматА, която е татхатА, която е шунятА.

* * *

::

Тема Re: Нещата такива, каквито санови [re: lmago]  
Автор The White Rider ()
Публикувано12.02.07 22:38



не знаех, че думата абстрактен има толкова много синоними, но иначе изказването беше доста озаряващо



Never mind, Light happens

Тема Re: Айдееее, темата замина!нови [re: Buddha_Dhamma]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано12.02.07 23:13



Според мен, темата си я бива и се разви добре. Е, колегата сигурно ще почисти, за което ще му бъда благодарен, но само излишното.



Напълно споделям, че хората имат нужда да се "изкашлят" в някой клуб като "Попържните" и тогаз да дойдат да попеят тук. Така де, за всяко нещо си има място.

Забелязал съм нещо и искам да го кажа принципно, пък който ще да се ползва от него. Често се случва хората да демонстрират непривързаността си, като понаплюят различните учители. Според мен, това е излишно. Може и с по- меки изразни средства да се обяви идеята. Хем и да няма да чистене.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.