Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:00 21.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Дишане 1-4-4-4нови  
Автор Jade* (unpolished)
Публикувано19.01.07 17:25



Здравейте:)
Дали някой от практикуващите може да даде малко инфо за това дишане и правилния начин на изпълнение? Срещам доста трудности като се опитам да дишам така повече от няколко минути.


благодаря

You must have chaos within you to give birth to a dancing star.

Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: Jade*]  
Автор Aлekc (Прогностик)
Публикувано20.01.07 10:31



Значи ти цял живот си дишал неправилно и сега търсиш някого да те научи да дишаш правилно?

Лоша работа, много лоша работа...

Живей и остави и другите да живеят!


Тема Re: Дишане 1-4-4-4 [re: Aлekc]  
Автор Jade* (unpolished)
Публикувано24.01.07 14:33



хм, мерси, че ми съчустваш, ама какво общо има въпросното дишане с правилното?



съвсем човешки попитах и очаквах практически съвет от някой, който е пробвал...и съответно получавам отговор, които принципно би ме отказъл да задавам каквито и да било въпроси в тази насока...

Ами, представи се, че може наистина цял живот да съм дишала неправилно и сега да искам да се науча ... и с трепет си задавам въпроса в клуба - а някой ме отрязва, не защото има да каже нещо, а така.. за спорта, да се почуства велик и знаещ...

Е, това е то просветлено отношение - друго си е да пускаш авторитетни изказвания за същаността на будизма. Хм, какво ли беше това животно "бодхичита"?





Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: Jade*]  
Автор BrandofAmber (горд таласъм!)
Публикувано24.01.07 14:47



Не знам откъде взе този ритъм. Има твърде много системи даващи определени ритъми на дишане и според мене между тях има доста голяма разлика.

Преди време се спомена в клуба quantum touch-а. Основно там са три редуващи се ритъма на дишане и два от тях са 1-4 и 4-4. Не знам дали става въпрос за същото нещо. При него се акцентира на последното издишване и първото вдишване.

При мене след няколко минути се насъбира твърде много енергия и се получава хипервентилация. Нямам никаква идея как може да се избегне това - мисля че няма начин. Пък и в книжката препоръчваха да се набляга на неравномерните ритми, защото от равномерните практикуващия може да загуби съзнание, та мисля че и този който го е популяризирал също не е намерил начин да се "заобиколи". Накратко не знам. Така като гледам колко време си без отговор предполагам, че и другите не знаят.

Всъщност хрумват ми доста варианти да става без физическо натоварване, но при quantum touch-а конкретно няма да работи толкова мощно, тоест си губи смисъла.

От друга страна ако просто си дишаш в този ритъм без да прокарваш никаква енергия от никъде - то тогава не знам къде е проблема. Просто ритъм на дишане, кое те затруднява?
The world will end but the mirror will remain, mirroring nothing. Osho

Редактирано от BrandofAmber на 24.01.07 14:52.



Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: Jade*]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано24.01.07 14:51



Не му обръщай внимание, той нито е бил йога, нито е практикувал нито си има и хабер от пранаяма. Жалко че клуба е в такова окаяно състояние в момента и няма кой дори да ти обърне внимание. Тук май останаха само таласъми. Както и да е, накратко само за сега.

Пранаяма е опасна практика, запомни това! В компедиумите е писано:
Този който си играе с пранаяма си играе със смърта! Праната се укротявав бавно, постепенно така както се укротяват диви животни лъвовете. Ако не се внимава заплащаш с живота си. Ще ти намеря точният цитат ако искаш по късно.

Какво означава това на практика. Някой от основните правила при пранаяма са:

1. Да се удължи времето на един цикъл на вдишване и издишване като се диша ритмично и дълбоко.

2. Да не се чувства "дихателен порив за дишане" по време на пранаяма.

От тези двете по важно е второто. Ако ти по време на дишане получаваш порив за вдишване и полагаш усилие да удължиш периода на дишане, това означава че дишаш неправилно. Още по лошо ще бъде ако ти въпреки силният порив за вдишване с помощта на волята се опитваш да удължаваш цикъла въпреки че това ти е неприятно.

Удължаването на цикъла на вдишване става БАВНО. Благодарение на продължителна практика на РИТМИЧНО и ДЪЛБОКО дишане.

Затова е най добре да се наблюдаваш сама себе си. Слушай и чети какъв е опита на другите хора, с какви пропорции работят. Но гледай себе си, гледай как ти се чувстваш. Това е много важно. Запомни със неправилно дишане може да си повредиш синусовият възел на сърцето, този който командва сърцето с електрични импулси!!

Избери си този ритъм който ти е най подходящ за теб. Във оригиналните писания НЯМА АБСОЛЮТНО НИТО НА ЕДНО МЕСТО споменати такива ритми. Човек трябва сам да си ги изработи за себе си.

С ом и шанти





Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: BrandofAmber]  
Автор Jade* (unpolished)
Публикувано24.01.07 15:06



Ами, доколкото разбрах, ако се поддържа поне 40мин се получава навлизане в изменено състояние на съзнанието - механизмът е подобен на този при ребъртинга и холотропното дишане, но се получавало доста по-силно.

Проблемът е, че техниката е доста по драстична и е много трудно да се поддържа този ритъм - най-вече заради продължителното задържане при празни гърди, след което следва съвсем кратко вдишване. Сърцето също се натоварва. Дори, ако се започне със съвсем малка броика след няколко минути се получава треперене, може да се загуби съзнание и е много трудно да се контролира. И си мислех, че има някаква тънкост която ми убягва...





Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: Jade*]  
Автор BrandofAmber (горд таласъм!)
Публикувано24.01.07 15:17



Аха, ами мисля че няма. Поне досега не ми е попадала. Мисля че просто трябва да го надградиш. Тоест пробваш първия път 5минути всеки ден за седмица например, после 10 мин. после 20 и т.н. По добре по бавничко, но идеята ми е с нарастване.

Не знам, но аз така си подхождам към квантовото и върши работа. От друга страна ако не можеш и няколко минути, можеш да почнеш със стандартния ребърдинг например. Той е доста по ненатоварващ, въпреки че ако човек не е правел нищо подобно си е доста натоварващ и той.

The world will end but the mirror will remain, mirroring nothing. Osho

Редактирано от BrandofAmber на 24.01.07 15:20.



Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: Brahman_]  
Автор Jade* (unpolished)
Публикувано24.01.07 15:27



Ако ти по време на дишане получаваш порив за вдишване и полагаш усилие да удължиш периода на дишане, това означава че дишаш неправилно. Още по лошо ще бъде ако ти въпреки силният порив за вдишване с помощта на волята се опитваш да удължаваш цикъла въпреки че това ти е неприятно.


да, това е много точно като описание - но отчасти точно това трябва да се постигне. Такъв ритъм няма как да се получи естествено - трябва да се наложи.
в конкретната техника трудното е, че ако примерно вдишаш за 4 броики (примерен минимум) - после трябва да задържиш до 16 при пълни гърди, да издишаш до 16 и да задържиш до 16 при празни гърди, след което пак да вдишаш до 4.

благодаря за отговора ти:))) отворих темата именно защото техниката ми се стори малко опасна и исках да съм наясно, какво може да се обърка и за какво да внимавам - т.е. какво се получава от гл точка на биомеханиката при това дишане.





Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: BrandofAmber]  
Автор Jade* (unpolished)
Публикувано24.01.07 15:29



а какво представлява това квантово дишане, за което говориш? може ли някакъв линк?





Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: Jade*]  
Автор BrandofAmber (горд таласъм!)
Публикувано24.01.07 15:43



Ами по принцип човека който го е "извел" го е използвал за лекуване. За съжаление единствената достъпна информация е от книжката, а нея я е писал някакъв негов "ученик"(повече или по-малко). Съответно книжката е пълна със стандартните new age работи + техниката.

Техниката представлява слагаш ръка там където искаш да лекуваш(още не мога без докосване, въпреки че доста други системи ми се отдават доста по-лесно от разстояние) и подхващаш някой от трите ритъма. 1-4, 4-4, 1-6. Като на последното издишване се издишва със сила, а на първото вдишване също се вдишва със сила с идеята, че се опитваш да вдишаш въздуха който току-що си издишала. Ритмите се сменят както ти е удобно от един в друг.

Съответно през това време се опитваш на вдишване да изтеглиш поток от Земята през бълбукащия извор, което е точка на стъпалата на краката. От там се вдига до главата ти, а на издишване се спуска надолу и ти излиза през ръцете.

Звучи доста банално, но от моя гледна точка работи доста по-добре, от повечето техники които са ми попадали.

П.С. Нямам идея някъде в нета да може да се намери инфо по въпроса освен книжката по торенти. Не бих ти го препоръчал, обаче, доста по натоварващо е от всичко друго което ми хрумва.

The world will end but the mirror will remain, mirroring nothing. Osho



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.