Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:37 13.06.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: Jade*]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано24.01.07 16:07



За да се получи удължен цикъл на вдишване и издишван са важни "ритъма" и "релаксирането на ума и мускулите".

Аз специално намирам за себе си най продължителен цикъл се получава при следната пропорция:

2 вдишване
4 задържане на пълни дробове
3 издишване
1 задържане на празни дробове

След като направя очистителните дишания и подготвително дишане, след окло 15 минути постигам този ритъм като един цикъл трае точно 100 секунди.

Опитвал съм да удължа цикала но не се чувствам комфортно и трябва да смъкна пак на 1 и 40 за да се чувствам добре.

Що се отнася до бастриката комбинирана с йони мудра мога да задържа дишането над 5 минути в момента (хваща ме страх за повече), а преди години беше над 7 минути



Много е важно за да има продължителен цикъл на дишане, или за да има продължителна апнея, човек да умее да отпуска тялото и ума. Колкото по малко мисли има човек в ума, толкова по малко му се диша, защото мускулите и мозъка консумират по голямата част от кислорода.

Когато човек мине повече от минута и половина задържане на цикъл, тогава се получава интересна особеност. Самото забавено дишане, забавя и работата на мозъка, и ума се изпразва допълнително от самото забавено дишане. Получава се затворен крък, първоначално забавяме ума, за да забавим дишането, а когато се "прещрака на бавни обороти" самото дишане забавя ума. Получава се един вид главозамайване и е приятно

Аз винаги дишам с часовник между другото, и така се получава и естествена концентрация.

Специално за съзнателното насилствено придизвикване на порив за вдишване е неправилно и това забавя добрите резултати. Това не е мое мнение, това е мнение на големи капацитети в дишането.

Аз се занимавах професионално с "далдисване" гмуране под вода. Запознах се с техниката на Жак Майол който беше първият човек влезнал на 100 метра дълбочина без леководолазен апарат. Той работеше по метода на дишане преподаван в ашрама на Кувалаянанда през 60 те години. В последствие тази техника беше "разкрита" и показана официално. Беше разработена и леко променена. В момената световният рекорд за жени е на около 125 метра!! Както и да е техникта за раздишване и задържане и самата тренировка е добре известна и може да я пуснем тук. Жените днес могат да задържат въздуха повече от 8 минути на суша!! Повече от минута от колкото аз задържах на времето когато бях в най добра форма!! За мъжете някой достигат над 12 минути!! Мисля че това се дължи главно на правилната тренеровка. Между другото повечето от хората които се давят смърта настъпва на 7-8 минута от спиране на дишането!!! Разбира се един удавник се движи много и е много притеснен но все пак!!!

Както и да е основният принцип за да се получи продължително задържане е да не се чувства кислороден глад и порив за вдишване. Увеличава се постепенно цикъла, но не трябва да се чувсва порив.



Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: Brahman_]  
Автор BrandofAmber (горд таласъм!)
Публикувано24.01.07 16:14



"Както и да е техникта за раздишване и задържане и самата тренировка е добре известна и може да я пуснем тук."

Определено ще ми е доста интересно, ако имаш желание да я пуснеш.

The world will end but the mirror will remain, mirroring nothing. Osho


Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: BrandofAmber]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано24.01.07 16:20



Ще видя мога ли да намеря нещо в интернет готово, ако не ще сканирам и ще у пусна тук на английски, няколко страници е и не ми се превежда





Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: Brahman_]  
Автор Jade* (unpolished)
Публикувано24.01.07 16:24



и аз тъкмо щях да те помоля да пуснеш техниката за раздишване и задържане - BrandofAmber ме е изпреварил



Защо не отвориш отделна тема, в която всеки, който има желание да експериментира да отбелязва опита си с техниката - с какви резултати започва, колко често се упражнява, какъв е прогреса итн - нещо като онлайн дневник и обмяна на опит може да се получи - ще бъде интересно



Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: Brahman_]  
Автор koбpaO8 (зеленочерна)
Публикувано24.01.07 18:20



Според мен преди да се започне упражненията с дишането, човек трябва да се настрои т.е. да се отпусне.Ляга се по гръб със затворени о4и и си преставяш езеро с вълничките, оптичащи-заливащи брега на езерото /или море-за море и река не съм сигурна/.
И така чакаш и се вгълбяваш да спрят /да се успокоят/ вълните в езерото.Когато то стане спокойно/ не "виждаш" вълните / ве4е си готов за упражненията с дишането.

п.п. колкото са по-бурни вълните в претавената си картина за бурното езеро,
толкова съзнанието ти е "възбудено" и трябва по-ве4е време за да се отпуснеш физически и психически. това е първото ипражнение за усвояване и въпросното дишане идва без усолия от само себе си.

Редактирано от koбpaO8 на 24.01.07 18:26.



Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: Jade*]  
Автор Aлekc (Прогностик)
Публикувано24.01.07 19:28



Самият факт, че ти питаш за този специфичен дихателен ритъм означава, че ти не си го получила от опитен наставник, който следи за състоянието ти.

А както ти обясни Брахман, който е учител по йога:

"Който си играе с Пранаяма си играе със смъртта."

От будистка гледна точка няма "аз", който диша. Дишането е естествен спомтанен процес, който започва с раждането (първия ни дъх) и завършва със смъртта (последния ни дъх).

Да не сме съзнателни за дишаето си е едната крайност.

Да се самоизнасилваме с различни измислени от нас изкуствени дихателни ритми е другата крайност.

Както вероятно знаеш Буда отхвърля като безплодни и не водещи до нищо добро тези две крайнисти - да живееш по инерция и да се самоизмъчваш и самоизнасилваш.

Вместо това той ни предлага открития от него Среден път.

Опитай се просто да осъзнаваш дишането си без да му влияеш - просто го осъзнавай седнала в подходяща поза с изправен гръбнак.

Твърде вероятно това първоначално да ти се види скучно и безцветно.

Но този метод е напълно безопасен и води постепенно до все по-добри резултати.

А ако имаш желание да си играеш с Пранаяма за да получиш някакви необикновени преживявания, по-добре спри - твърде опасно е.

Дори употребата на леки наркотици е по-безопасна...

Живей и остави и другите да живеят!


Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: Brahman_]  
Автор BrandofAmber (горд таласъм!)
Публикувано26.01.07 16:09



Няма проблем езика, все ще го разберем.
Ако не ти се занимава да го скенираш става и просто да напишеш техниката. Не е въпрос на изчерпателност, въпроса е да е достатъчно за да може да се пробва/практикува.

The world will end but the mirror will remain, mirroring nothing. Osho


Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: BrandofAmber]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано26.01.07 16:41



Няма проблеми, ще започнем от другата седмица по сериозна работа. Първо трябва да изчакаме модератора да си вземе изпитите и другата седмица като се освободи ще започнем да работим съвместно с него





Тема Re: Дишане 1-4-4-4нови [re: Jade*]  
Автор Topeaдop (AlteSchlampe)
Публикувано31.01.07 17:29



Изглежда, основния проблем е, че се опитваш отведнаж да се качиш на много високо ниво - каквото е 1-4-4-4.

Ситуацията малко наподобява опит на начинаещ алпинист, да направи първото си изкачване направо на Еверест. Без предварителна подготовка, без опит, без екипировка....

По принцип, нещата са дълги за разправяне, а и доста хора са отделили сериозно внимание на проблема.

Все пак, ще си позволя да отбележа, че за начало би трябвало да тръгнеш от алтернативно дишане тип "Анулома вилома" - техниката е описана подробно във всички ръководства. Започва се от начално ниво - няколко цикъла без задръжка, бавно и постепенно се въвеждат задръжките и т.н.

Но са необходими упорит труд, настойчивост и постоянство в течение на много месеци, за да достигнеш сравнително елементарното и лесно за изпълнение ниво 1-4-2-1....

А колко време ще е необходимо за достигане до 1-4-4-4 - трудно може да се каже...

Успех!

I'm moving along on the wings of time

Редактирано от Topeaдop на 31.01.07 17:47.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.