Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:16 02.07.24 
Религия и мистика
   >> Йога
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Главното направление... и въпрос:)  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано17.01.07 19:23



До сега от както съм започнал да пиша в този клуб няма нито един човек който да не е признал, че пиша (или преписвам важни и интересни неща). Признавам, че това е вид мотивация за мен, да продължа да пускам тук някой неща. Но от друга страна броя на критиките срещу мен, броя на „оплюванията” е далеч по голям. Едва ли има вече и двама човека които четат това което пиша. Не искам да си губя времето, и въпреки че имам желание за продължа да споделям знанията си и опитността си с другите, това може би не е подходящото место?

Болшинството от хората тук в клуба се интересуват от разни чудотворства, свръхспособности, чрез които да променят живота си по някакъв магически начин. Клубовете на Кайли и Хана и Вампирите са доказателство за това! За тези ЗАБЛУДЕНИ хора е по важно човек да може да предсказва бъдещето, да вдига по 7 тона тежест с една ръка, да хвърчи във въздуха, да материализира швейцарски часовници, да си бърка в носа с езика и хиляди други подобни невъзможни глупости от колкото да знаят ГЛАВНОТО НАПРАВЛЕНИЕ!!

Повечето от моите постинги до сега имаха за цел да обяснят само първата Махавяка. Тоест да се обясни че освен малкото „аз” – тоест егото, има и Голямо АЗ – АТМАН, познаването на което е целта на йога. Мисля че болшинството от хората тук във форума вече разбират това донякъде, имат си някаква представа. Дори и на бай Оро взе да му просветва.

Но това е само една четвърт от всичко! Какво друго може и трябва да се каже?? Какво е НАПРАВЛЕНИЕТО в което трябва да се върви? Разбира се не е да се постигат чудеса, левитации, и подобни глупости.

Онова което е важно и което има значение и за което трябва да се работи и да се полагат усилия е „егото” – малкото „аз-че”. Атман няма нужда от помощ, няма нужда от подкрепа, няма нужда от промяна или каквото и да е. Атман – тоест истинският АЗ е непроменлив, независим, не се нуждае от помощ или каквото и да е. Но малкото „аз-че” е това с което трябва да се работи. То е което търси „щастие”, то е което е недоволно, то е което иска чудеса и чудотворства, което иска да бъде модератор когато в същност дори няма лично време да отдели за това. На малкото „аз-че” му се иска да хвърчи и левитира, да бъде цар, да се налага, да бъде богато, известно, да има положение в обществото, да постига, да има ИМЕ и СЛАВА и т.н. и т.н. С други думи проблема е малкото „аз-че”!!

Как да се реши този проблем? Това е ГЛАВНОТО НАПРАВЛЕНИЕ!

Доста от мушмороците тук хич хабер си нямат от това как? Нито са чували, нито знаят. Разни мошеници гурувци с които се пълен света ги учат да „медитират”, да се „молят”, да палят свещи, да правят паневритмия, да се ребърдват, да се съсредоточават, да учат на изуст писанията, да се връзват на възел, да си бъркат в носа с езика, да изследват миналите си животи, да си променят кармата, да си правят магии и заклинания, и т.н. и т.н. идиотщини и глупости колкото ти се иска.

Но никой не им казва кое е ГЛАВНОТО НАПРАВЛЕНИЕ? Кое е истинската йога? Как да се реши проблемът с егото?

- Егото се нуждае от щастие, и прави всичко за да постигне щастие.

- Човек няма нужда да „прави” нищо друго в живота освен да осигури щастие за собственото си его.

- Единственият начин да се постигне щастие за собственото его е като се работи за другите. Така се избягва егоизма и се постига истинското щастие.

- За да се работи за другите човек трябва да постигне изграждане на висши ценности и идеали. Това става като се четат и учат писанията и се прилага на практика наученото, като се живее и работи в обществото и ежедневието.


Това е ГЛАВНОТО НАПРАВЛЕНИЕ. Не да се пъхне човек в спалният чувал, да слуша какви сладки приказки му говори някой фалшив Пепсианец тарикат и да си мисли че прави кой знае какво голямо собственото си духовно развитие. Или пък да отиде на Рила и да посреща слънцето и изгрева и да си въобразява че в него се надигат разни „космически енергии”

Как става изграждането на нови ценности, как може човек да промени желанията си, и от там посоката на ума си – това са все важни въпроси на които се отговаря истинските Веданта, Будизъм и Йога.

Редактирано от Brahman_ на 17.01.07 19:27.



Тема Re: Главното направление... и въпрос:) [re: Brahman_]  
Автор The White Rider ()
Публикувано17.01.07 20:17



farewell than

Never mind, Light happens


Тема Re: Главното направление... и въпрос:) [re: Brahman_]  
Автор siddha (_siddhartha_)
Публикувано17.01.07 21:57



- Единственият начин да се постигне щастие за собственото его е като се работи за другите. Така се избягва егоизма и се постига истинското щастие.

Това май не го разбирам напълно. Как работата за другите води до щастие? Какъв е механизма?

Аз бих си го обяснил така - задоволяването на едно егоистично желание води до задоволство, което ни програмира, че задоволяването на желания е хубаво - следващият път като поискаме нещо се стремим да го задоволим. Като повториме тая процедурата един два пъти, тя се вдълбава в начина ни на мислене и действане - става автоматизъм. Този автоматизъм води до това, че интуитевно се опитваме да удовлетворим всяко желание. Стремежът за удовлетворяване на желанието субективно се усеща като стремеж към нещо повече, т.е. кара сегашното ни състояние да изглежда несъвършенно, което се изпитва като липса на щастие.

Това принцино би обяснило, как егоистичните действия водят до липса на щастие. Но още неразбирам защо извършването на алтруистични действия води до щастие. Според разсъжденията горе би било достатъчно да премахнем егоистичните действия, което ще премахне липсата на щастие. Но защо тогава са необходи алтруистичните действия?

Или пък щастието е нещо повече от "премахване липсата на щастие"?



Тема Re: Главното направление... и въпрос:) [re: Brahman_]  
Автор mian (новак)
Публикувано17.01.07 22:07



защо да няма двама човека.

Може да влизам рядко тук (нямам собствен компютър, а в работата след като ми остане време)
но отсявам и чета темите, които пускаш ме само ти , а и други. Значи поне един. А има и други - това е сигурно.

Форумджийските схватки и атаки са едно, а сериозните теми са ещо друго. Една истинска тема остава без коментар, нея никой не може да я оплюе.
Може само да вметне корекция, ако забележи някъде грешка.



Тема Една от най-важните будистки практики [re: Brahman_]  
Автор Aлekc (Прогностик)
Публикувано17.01.07 22:23



Смятам, че главното направление, което си очертал по принцип е правилно.

Но, уви, човек и да иска няма да успее да се промени вътрешно, докато действително не осъзнае, че му предстои неизбежно да умре.

В своето "Голямо ръководство за етапите на Пътя към Пробуждане" (Лам-рим Чен-мо), големят тибетски учител Цонкапа (1357-1419) пише следното:

Въпреки че ние всички знаем, че рано или късно ни предстои да умрем, ние ежедневно си мислим: "Днес няма да умра и утре не се очертава да умра" - и така до самата си смърт ние не можем да повярваме, че ще умрем.

И той ни препоръчва ежедневно да си припомняме, че ни предстои да умрем по следния начин:

1. Припомнете си, че вие неизбежно ще умрете.

2. Припомнете си, че моментът на смъртта ви е непредсказуем - вие можете да умрете дори още днес.

3. Припомнете си, че с всеки изминат ден, моментът на смъртта ви става все по-близък.

4. Припомнете си, че има много неща, които могат да причинят смъртта ви.

4. Припомнете си, че в момента на смъртта никой и нищо не е в състояние да ви помогне, освен усвоеното от вас духовно познание (дхарма).

А ето как звучи всичко това в съвременна редакция:

През 2002 г. излезе и още през 2003 г бе преведено и издадено от издателска къща "Бард" многоплановото изследване на Хърби Бренън "Смъртта. Великата загадка живота". В епилога към книгата, озаглавен: "Приемането на смъртта", четем следното:

Това, че смъртта е нещо, което почти не може да се приеме сериозно, се споделя от мнозина. Естествено, човек се бои от нея, но само когато тя го наближи. Медиците разпознават типичната реакция към вестта за предстоящата смърт: недоверие, шок, отричане, вцепенение, скръб, пазарене (Ако остана жив [Господи]... никога няма повече да пуша/ всеки ден ще ходя на църква/ винаги ще си изяждам зеленчуците/ ще съм най-добрият човек на света... Б.а.), гняв, примирение - но ако лично вашият лекар не ви е съобщил, че до няколко месеца ще умрете, най-вероятно вие изобщо няма да повярвате в това.

А жалко. Толтеките в древна Южна Америка са смятали Смъртта за свой духовен учител и са се отнасяли към хората, които не следвали нейното учение, като към живи трупове. Интересен възглед. Арменският философ Г.И.Гурджиев, изключително популярен сред европейските интелектуалци през 20-те години на ХХ в., изповядвал аналогични възгледи. Той вярвал, че човечеството живее в съноподобно състояние и че пробуждането е задължително условие за всеки духовен прогрес.

Подобни идеи първоначално се възприемат трудно, но когато човек се замисли, те започват да му се струват логични. Повечето от нас са жертва на подсъзнателни стремежи и желания, които ни карат постоянно да възпроизвеждаме в живота си едни и същи модели. Избираме неподходящи партньори, повтаряме стари грешки, после предаваме недостатъците си на своите деца, потънали в блажено неведение, че действията ни са продиктувани от всичко друго, ала не и от свободна воля. Това е сомнамбулизъм според всички значения на думата.

Но как да се събудим? Гурджиев правил всичко възможно и наложил на учениците си толкова строг режим, че някои от тях се самоубили. Толтекският подход определено е за предпочитане. Най-доброто средство за пробуждане е приемането на Смъртта за свой учител.

Ала как да приемем Смъртта за свой учител? Първата стъпка е да приемете, че това наистина ще се случи с вас. Естествено, това ви е известно, но всъщност вие не го вярвате. Следващата стъпка е да осъзнаете, че можете да умрете още преди да затворите тази книга. Това е най-важната стъпка. Не е много трудно да мислите за смъртта като за нещо мъгляво, което витае в далечното бъдеще. Съвсем друго е да приемете абсолютния факт на собствената си смъртност, да разберете, че Смъртта стои до рамото ви от мига на вашето раждане, да проумеете факта, че следващият ви дъх може всъщност да е и последен.

Ако това започва да ви смущава, помислете си за положителната му страна. Щом дълбоко в себе си осъзнаете, че може да умрете всеки момент, ще престанат да ви се струват важни много неща, които сега ви измъчват. Всичките ви тревоги ще избледнеят. Ще подредите по нов начин приоритетите си и ще започнете да отделяте повече време за нещата, които са наистина важни, ще си поставите истински сериозни цели. Колкото и да ви е трудно да повярвате, ще се забавлявате много повече.

Когато наистина приемете Смъртта за свой учител, ще се събудите свободни.


Живей и остави и другите да живеят!


Тема Re: Една от най-важните будистки практики [re: Aлekc]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано17.01.07 23:58



Aлekc писа:

Но, уви, човек и да иска няма да успее да се промени вътрешно, докато действително не осъзнае, че му предстои неизбежно да умре.

Ако прочетеш от будизма "гробищната медитация" ще видиш още един много силен вариант за необходимоста на това "осъзнаване"Ако не можеш да я намериш лесно, кажи да ти я пусна тук! Много е впечатляваща и си заслужава да се знае и да се практикува поне няколко пъти в живота. На фона на смърта всички големи амбиции и желания изглеждат като ненужна суета! НО!!! Това е само едно от нещата които човек трябва да осъзнае по пътя към освобождението. Има доста!



Тема Re: Главното направление... и въпрос:) [re: The White Rider]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано17.01.07 23:59



Ох много ме обичаш, настъпвал съм те яко изглежда преди когато можеше да се мушморочи





Тема Re: Главното направление... и въпрос:) [re: siddha]  
Автор Brahman_ (:))
Публикувано18.01.07 00:30



siddha пипса:
Как работата за другите води до щастие? Какъв е механизма? .....


Първо трябва да говорим за това какво е щастие. Мисля че имаме различни разбирания в това отношение. Едва когато постигнем съгласие за това какво е щастие, ще може да говорим и за това как да се постигне това щастие. За това какво е щастие съм писал в профила ми погледни.

Иначе щастието се изразява в липсата на желания, тоест на васани, самскари. Когато няма васани, тогава сме щастливи. Премахването на Васаните (или по точно отъждествяването с тях) е предмет на йога.

Сега васаните (спящите желания) са нещо нещо което не може да се премахне по никакъв друг начин освен чрез действие. Само правилното действие ги премахва. Човек е "обществено животно". Той не може да съществува без обществото. Самият факт че говори, че има втора сигнална система означава че е ОБЩЕСТВЕНО ЖИВОТНО. Желанията (васаните) са на степени.

Най низши васани са тези които се отнасят до индивида, да се наяде и напие човек. Това са СЕБИЧНИ ВАСАНИ.

Далеч по висши васани са тези които се отнасят до общноста. Човек работи за дадена общност, своето семейство, близки, роднини, дори за своя народ или държава. Тези васани са далеч по силни, по съвършени, по висши. Те могат да изместят по низшите васани. Субституция, заместване на едни желания с други желания. Така само човек може да се освободи от по низшите си желания, друг механизъм няма.

Третата група желания са тези които се отнасят към цялото, към всеобщото към вселената, към универсалното. Тези желания имат за крайна цел пълното освобождение и постигането на просветление. С тези желания се стреми човек да отиде отвъд всяка "себичност". Защото дори любовта към семейство, близки, роднини, родина, религия и т.н. е отново скрит егоизъм. Това е изграждането на най висшите добродетели. Когато човек приеме подобни идеали и работи за постигането им, той се освобождава от всички други васани (желания)

Може и от наблюдение или от личен опит дори да разбереш:

Щастието което човек постига когато работи за обществото, е далеч по висше, и по съвършено от щастието което се постига когато човек работи за себе си.

Ако си жаден и искаш да изпиеш една чаша студена вода или една бира, това ще ти донесе малко щастие. Но ако ти дадеш една чаша вода на детето си!!! това ще ти донесе далеч по голямо щастие!! Не знам дали си го изпитвал!! Дали имаш опитност в това?

Баба Тонка едно време е дала синовете си жертва за освобождението на България. И това и е донесло вид Щастие което едва ли бихме могли да разберем. Днес в Ирак е пълно с хора които извършват самоубийство в името на другите. Това им носи щастие което е далеч по голямо от щастието да изпиеш една чаша вода (или една бира на планината Рила където пепситата лигаво си танцуват и си въобразяват глупости в болните си умове). Хммм... не знам дали започваш да вдяваш.

Най висшето щастие е когато задоволиш желанията си за постигане на висшето знание, знанието за АТМАН, или знанието за Абсолютната Реалност, знанието за Нирвана. Това на практика означава да се опитваш да работиш за другите и да помагаш на себе си по този начин. Да даваш повече от колкото да вземаш.





Тема Re: Главното направление... и въпрос:) [re: Brahman_]  
Автор The White Rider ()
Публикувано18.01.07 00:35



хм не преекспонирай собствената си важност

Never mind, Light happens


Тема Re: Главното направление... и въпрос:) [re: Brahman_]  
Автор Цap Изpoд (Велики)
Публикувано18.01.07 02:41



Брахмане, брaхмане, брахмане, , брахмане!

Редактирано от Solemn*Dirge на 01.02.07 22:24.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.