Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:36 18.05.24 
Религия и мистика
   >> Йога
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема ЗА асанитенови  
Автор WhiteCloud (на небето)
Публикувано02.01.07 20:59



Смятам да започна да се позанимавам по-редовно с йога следвайки книгата на Евтимов. Забелязвам обаче,че не мога да направя всички асани от комплекса наведнъж. Какво ще ме посъветвате? Да започна ли да ги разучавам една по една? Примерно по една на ден, докато ги усвоя и не трябва да прекарвам времето си в четене?
Какво мислите?Как ги научихте вие?



Тема Re: ЗА асанитенови [re: WhiteCloud]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано02.01.07 21:37



повечето са лесни, от главния комплекс, по трудни са халасана и салабхасана. Прави ги доколкото ти е възможно но ги прави всичките, те бяха около седем осем

evolve if you can



Тема Re: ЗА асанитенови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор WhiteCloud (на небето)
Публикувано02.01.07 21:59



В моята книга ако се прави всичко са 15.
Кои точно визираш ти? Имам предвид тези 7.
Благодаря.



Тема Re: ЗА асанитенови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор WhiteCloud (на небето)
Публикувано02.01.07 22:00



ЗА мен скакалеца и полускакалеца са много трудни.



Тема Re: ЗА асанитенови [re: WhiteCloud]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано02.01.07 23:54



ами, тези които аз лично правя ежедневно са:
Полусвещ
Свещ
Матсиасана
Халасана
Буянгасана
Данурасана
Салабхасана в двата варянта, но разбира се доколкото мога да си вдигна краката
и Пашимонтанасана
понякога и Триконасана
след това разбира се Савасана, за около три до пет минути и това е.
съзнавам, че програмата ми е простичка и може би не достатъчно продължителна, но за мен лично това са най-силните, важни, а и лесни също така асани. Лесни за някакво ниво на изпълнение, за съвършенството си трябва време и усет.
на свещите задържам до 60 отброявания заради някои проблеми със синузит и очи, а е казано че са противопоказни при такива проблеми, но от малко нито боли нито вреди.
при Халасана задържам до 120 отброявания
при Салабхасана само до десет, защото и на мен ми е трудно, но полека качвам, всъщност от скоро започнах да я правя нея - не я бях включил защото чаках да ми позаякне гръбначния стълб.
При Пашимонтанасана задържам до 180 отброявания.

Общо взето полезният ефект се чуства доста силно въпреки че правя един сравнително минимален сет на отброявания.
Все пак това е много по-добре от нищо.

Когато не мога да стигна в Халасана до крайното положение, я прескачам и чак след Пашимонтанасана се връщам към нея, обикновено при връщането става много лесно, но като я правиш две три седмици, ще можеш винаги да я правиш от раз докрай.
Внимавай с Матсиасана да не си нараниш врата, трябва да внимаваш с нея според мен. Аз лично си придържам тялото като лактите ми поемат част от тежеста на трупа, така че да не си тежа само на главата. Не знам дали това е правилно, тоест знам че не е, но съм сигурен че с дископатия на врата, всички предпазни мерки са полезни и правилни.
В другите не би трябвало да имаш особени проблеми, като цяло целият комплекс е лесен и с търпение се постигат резултатите.
Сурия намаскар не правя, защото не искам за сега, правя си само обща разгрявка на гърба и краката, за разтягане.
СЛедователно, Хата Йога е лесна, просто практикувай с наслада и приятно предвкусващо търпение и ще стигнеш далече, дори там където се смята, че е трудно.



evolve if you can


Тема Re: ЗА асанитенови [re: Wasserbundlei*Ustenh]  
Автор WhiteCloud (на небето)
Публикувано03.01.07 12:34



Здрасти. Благодаря ти за подробния отговор! Аз също имам проблем с врата, но това, което съм чела е че при рибата тежестта трябва да се поеме от лактите, а не изцяло от врата.
В това отношение какво ще кажеш за ралото и свещта? При Евтимов се казва да се опънат като брадичката се стреми да се опре в гърдите.
Това не е ло зле за врата?
В други книги гледам слагат разни подпорки под гърба за да не се травмира врата.
АЗ се изненадвам, че въобще можеш да докоснеш земята при ралото. При мен то е почти като полусвещ.


Главоколянната също е голяма мъка, ама ще правя колкото мога.

Колко време ти отнема този комплекс и кога го правиш, сутрин или вечер?



Тема Re: ЗА асанитенови [re: WhiteCloud]  
Автор Ян (непознат )
Публикувано03.01.07 13:39



Според Евтимов обаче асаните трябва да започват да се правят пролетта и есента,а зимата не е подходящ сезон за започване!Това го има в книгата му!



Тема Re: ЗА асаните [re: WhiteCloud]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано03.01.07 13:46



Според мен извиващите врата упражнения са полезни, само натоварването е нежелателно, така че в халасана и свещ няма проблеми, при тях натоварването не е косо върху прешлените, а пряко тях.

Мисля че в оригиналната йога подпорките нямат място.... освен разбира се някое одеало под тялото за да не настинеш от студения под, инак йога си е сурова дисциплина и подпорите са като чели някак не много йогически ;-) разбира се ако с тях си добре и те улесняват, ползвай си ги.
Главоколянната се снижава постепенно, не бързай, просто си я прави и неусетно ще можеш все повече.
Аз лично ги правя сутрин понякога и вечер, но всъщност няма значение точно кога ги правиш, важното е да ги направиш.



evolve if you can


Тема Re: ЗА асанитенови [re: WhiteCloud]  
Автор huanjiМодератор ()
Публикувано03.01.07 22:20



Добре, дай да започнем отначало. Познавам се с Венци, той ме е учил на комплекса и един негов много добър приятел. Каквото знам, ще ти кажа.

Полусвещ. Как я правиш? Нещо за нея.

Самото разхлабване идва от ума. Не случайно комплекса се предхожда от релаксация. Савасана е лесна на пръв поглед, но е от най- трудните за овладяване. Добре е да посетиш някой курс и да присъстваш на релаксация, но някой да води. Или пък да ползваш касетка. Когато тялото се отпусне добре, се преминава и към умственото напрежение.



Тема Re: ЗА асанитенови [re: huanji]  
Автор Wasserbundlei*Ustenheim (combine coming)
Публикувано03.01.07 22:49



колкото повече правя йога, толкова повече имам чуството, че всичко от което наистина имам нужда съм само аз и никой друг, ще рече и йога.


Хуанджи, приятелю. СПоред мен трябва да убедим начинаещите, че йога е най-лесното нещо на света за да не си създават изкуствени умствени пречки за нейната трудност, както аз в началото успях, та едвам се отървах от тях с години практика и лутане по разумните друмове на предразсъдъците.
НО пък всяко нещо с времето си.....

Черпя те виртуално една чаша шери от вишна



evolve if you can



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.